Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όχι σκούρα μπροστά γιατί πας γυρεύοντας και όντως κόβει φως και ειδικά το βράδυ εγώ ανοιχτές της 3m είχα στο Leon και ήμουν κομπλέ, στο astra που είχα σκούρες κατέβαζα παράθυρα για να παρκάρω το βράδυ

Που μας ανοίγουν δεν είπαν τελικά κάτι για αμάξι σε άλλο δήμο

Τώρα στα λεφτά που ζητάς δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι αντίστοιχο σαν συνολική αίσθηση με αυτό που είχες , τεχνολογικά νεώτερο ναι αλλά για να μην είναι αδιάφορο χμμμμ

Θα κοιτάξω τι μπορώ να σκεφτώ , χρονολογία ? Από 14 και μετά ας πούμε?

Αντιλαμβάνομαι το θέμα χρονολογίας αλλά για μένα μετράει και η συντήρηση . Οπότε και 11 και 12 κοιτάω εάν είναι οκ με λογικά χιλιόμετρα . 

Σιγουρα σαν αυτό που έχω δε θα βρω σαν αίσθηση οπότε λέω κάτι πιο γρήγορο τουλάχιστον να πνίξω τον πόνο μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, squib είπε

Αντιλαμβάνομαι το θέμα χρονολογίας αλλά για μένα μετράει και η συντήρηση . Οπότε και 11 και 12 κοιτάω εάν είναι οκ με λογικά χιλιόμετρα . 

Σιγουρα σαν αυτό που έχω δε θα βρω σαν αίσθηση οπότε λέω κάτι πιο γρήγορο τουλάχιστον να πνίξω τον πόνο μου .

Για πες και τι θεωρείς λίγα χιλιόμετρα γιατί ο καθένας έχει άλλη άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Για πες και τι θεωρείς λίγα χιλιόμετρα γιατί ο καθένας έχει άλλη άποψη

Για μένα λίγα είναι τα μέχρι 10Κ/χρόνο και νορμάλ τα 15Κ/χρόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε να διαλέξεις αμαξι 😂 

προλαβαινεις !!

Υπάρχει αμάξι (swift 2014) οπότε ηθελα κατι διαφορετικό. Ντρέπομαι να έρθω με τόσο παλιό στο μίτινγκ μετά τις αγορές που κάνατε όλοι σας χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeHellas είπε

Υπάρχει αμάξι (swift 2014) οπότε ηθελα κατι διαφορετικό. Ντρέπομαι να έρθω με τόσο παλιό στο μίτινγκ μετά τις αγορές που κάνατε όλοι σας χαχαχαχ

Σιγά που ντρέπεσαι θα μαζευτούμε με το καλό να τα πούμε από κοντά οποίος θέλει έρχεται και με πατίνι 🤣

έτσι και αλλιώς μέχρι με βρεθούμε θα έχουν παλιωσει και τα δικά μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Υπάρχει αμάξι (swift 2014) οπότε ηθελα κατι διαφορετικό. Ντρέπομαι να έρθω με τόσο παλιό στο μίτινγκ μετά τις αγορές που κάνατε όλοι σας χαχαχαχ

Μαζί θα είμαστε δε βλέπω να έχω πιο φρέσκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cloud13 είπε

Καλημερα σε ολους! Αμαρτια απο το Θεο που δεν εφτασε τις 1000 σελιδες το προηγουμενο παρασημο θα ηταν για το σαιτ αντι να μπλοκαρουν τα τρολ..

Στα δικα  μου νεα εχω φτασει τα 700 ολακερα χιλιομετρα (γελοιο εντελως) σε 2μισι μηνες με το Focus, το απολαμβανω πολύ το αμαξι και οι παρατηρήσεις μου έχουν να κάνουν λίγο με τα ελαστικα (που ομως πρεπει να παω να δω και τον αερα που πιθανοτατα θα τα κανουν να κολλανε πολυ καλυτερα) και την καταναλωση (που επισης ειναι νωρις για να κριθει το ξερω) γιατι βλεπω οτι καβαλαω το 7 για πλακα στα πηγαινε ελα στο γραφειο.

Αντε να μας ανοιξουν να παμε καμια βολταααα

Αν ειναι μεσα σε κινηση πολυ καλη καταναλωση. Στο δικο μου focus εχω δει και 8λιτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Όχι σκούρα μπροστά γιατί πας γυρεύοντας και όντως κόβει φως και ειδικά το βράδυ εγώ ανοιχτές της 3m είχα στο Leon και ήμουν κομπλέ, στο astra που είχα σκούρες κατέβαζα παράθυρα για να παρκάρω το βράδυ

Καλά ναι γενικά δεν βάζω κάτι πιο σκούρο απο 35αρες, δεν χρειάζεται κιόλας, δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω εκτος απο το look ίσα ισα οντως δυσκολεύουν το βράδυ (αν και πλέον με κάμερες και αισθητήρες μπορείς να πεις οτι δεν είναι τοσο έντονο αυτό το θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα δυο μου αυτοκίνητα έχω βάλει 35αρες μεμβράνες σε ολα τα παραθυρα και το πισω παρμπριζ και στο μπροστα παρμπριζ εβαλα μόνο στο yaris, διάφανη μεμβράνη. Η διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ,ειδικά το καλοκαίρι όταν ο ήλιος χτυπάει τα χερια και τα πόδια σου. 

Πράκτικα ειναι παράνομο γιατι δεν πρέπει να βάζεις τίποτα στο μπροστά παρμπρίζ, αλλά είναι διάφανο και δεν φαίνεται παρα μόνο εαν πάς στις άκρες και σκαλίξεις με το νύχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Πράκτικα ειναι παράνομο γιατι δεν πρέπει να βάζεις τίποτα στο μπροστά παρμπρίζ, αλλά είναι διάφανο και δεν φαίνεται παρα μόνο εαν πάς στις άκρες και σκαλίξεις με το νύχι.

Μπορείς να βάλεις ότι προβλέπεται και για οδηγό - συνοδηγό.... από κει και πίσω βάζεις ότι θέλεις 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, terry308 είπε

Μπορείς να βάλεις ότι προβλέπεται και για οδηγό - συνοδηγό.... από κει και πίσω βάζεις ότι θέλεις 

O νομος ειναι ιδιαίτερος, λέει οτι πρέπει να φαίνεται ο οδηγός-συνοδηγός. Φίλος που δουλεύει στην τροχαία μου είπε ξεκάθαρα ότι είναι στο χέρι του αστυνομικου για το εαν σε γράψει. Αυτό με τα πιστοποιητικά και τις βεβαιώσεις είναι μόνο για το ΚΤΕΟ. 

Πρακτικά μου έχει πεί ότι εαν ειναι 35αρι και θέλει να σε γράψει για οποιονδήποτε λόγο το κάνει. Δύσκολα γράφουν αυτους με τα σχεδόν διάφανα (κάτω απο 15% σκουρότητας) εκτός και εαν έχουν προκαλέσει. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, terry308 είπε

Μπορείς να βάλεις ότι προβλέπεται και για οδηγό - συνοδηγό.... από κει και πίσω βάζεις ότι θέλεις 

+1 ( μου τελείωσαν τα reactions πάλι :D )

Μόλις τώρα, cyberguy είπε

O νομος ειναι ιδιαίτερος, λέει οτι πρέπει να φαίνεται ο οδηγός-συνοδηγός. Φίλος που δουλεύει στην τροχαία μου είπε ξεκάθαρα ότι είναι στο χέρι του αστυνομικου για το εαν σε γράψει. Αυτό με τα πιστοποιητικά και τις βεβαιώσεις είναι μόνο για το ΚΤΕΟ. 

Πρακτικά μου έχει πεί ότι εαν ειναι 35αρι και θέλει να σε γράψει για οποιονδήποτε λόγο το κάνει. Δύσκολα γράφουν αυτους με τα σχεδόν διάφανα (κάτω απο 15% σκουρότητας) εκτός και εαν έχουν προκαλέσει. 
 

Ναι οκ στην Ελλάδα είμαστε , ο αστυνομικός μπορεί να σε γράψει για ότι γουστάρει. Τώρα αν έχεις διάθεση και εσύ το πας δικαστικά για να εξηγήσει ο αστυνομικός στο δικαστήριο με τι επαγγελματικό όργανο μέτρησε την σκουρότητα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

+1 ( μου τελείωσαν τα reactions πάλι :D )

Ναι οκ στην Ελλάδα είμαστε , ο αστυνομικός μπορεί να σε γράψει για ότι γουστάρει. Τώρα αν έχεις διάθεση και εσύ το πας δικαστικά για να εξηγήσει ο αστυνομικός στο δικαστήριο με τι επαγγελματικό όργανο μέτρησε την σκουρότητα :D

Επειδή ζούμε στην Ελλάδα, το να ακούω "παμε δικαστικά για τα φιμέ" είναι λίγο παιδική άποψη. Δεν θέλεις να μπλέξεις. Επίσης εαν είσαι προκλητικός ενώ ξέρεις ότι είσαι παράνομος, πας φιρι φιρι να βγάλει επάνω σου κάποιος τα νεύρα του και να σε γράψει μέχρι και για φωσφόριζέ γιλέκο. 

Ακόμα και δίκιο να έχουμε (π.χ. μου έχει τύχει να φοράω χιονολάστιχα και να απαιτούν να βάλω αλυσίδες), πάντα μιλάμε ανθρώπινα και θα έχουμε την ίδια αντιμετώπιση. 

Τέλος στα βανάκια της τροχαίας έχουν Tint Meter  χειρός για να μετράνε τις μεμβράνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Επειδή ζούμε στην Ελλάδα, το να ακούω "παμε δικαστικά για τα φιμέ" είναι λίγο παιδική άποψη. Δεν θέλεις να μπλέξεις. Επίσης εαν είσαι προκλητικός ενώ ξέρεις ότι είσαι παράνομος, πας φιρι φιρι να βγάλει επάνω σου κάποιος τα νεύρα του και να σε γράψει μέχρι και για φωσφόριζέ γιλέκο. 

Ακόμα και δίκιο να έχουμε (π.χ. μου έχει τύχει να φοράω χιονολάστιχα και να απαιτούν να βάλω αλυσίδες), πάντα μιλάμε ανθρώπινα και θα έχουμε την ίδια αντιμετώπιση. 

Τέλος στα βανάκια της τροχαίας έχουν Tint Meter  χειρός για να μετράνε τις μεμβράνες.

Δεν διαφωνώ αλλά δεν λέει ο νόμος ότι απαγορεύονται οι μεμβράνες.

Παρέα με το παραπάνω που πόσταρα πάει αυτό

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 3
Προϋποθέσεις και περιορισμοί στην επικόλληση μεμβρανών σε υαλοπίνακες οχημάτων

1.Οι μεμβράνες που επικολλούνται στους υαλοπίνακες των οχημάτων θα πρέπει να είναι πιστοποιημένες από κράτος μέλος της Ε.Ε., από κράτος της ΕΖΕΣ το οποίο είναι συμβαλλόμενο μέρος της Συνθήκης ΕΟΧ ή από την Τουρκία, για τοποθέτηση και χρήση σε οχήματα.
2.Δεν επιτρέπεται σε κανένα όχημα τόσο στον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα όσο και στους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού, η επικόλληση μεμβρανών οι οποίες μεταβάλλουν το συντελεστή μετάδοσης φωτός των εδαφίων (α) και (β) της παρ. 1 του άρθρου 2 της παρούσας. Επιτρέπεται, όμως:
α) Η επικόλληση «λωρίδας» μεμβράνης πλάτους έως 10 εκατοστών (μετρούμενη από την πάνω πλευρά του υαλοπίνακα) για την αντιθαμβωτική προστασία του οδηγού και
β) Η επικόλληση μεμβράνης περιορισμού υπεριώδους ακτινοβολίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cyberguy είπε

O νομος ειναι ιδιαίτερος, λέει οτι πρέπει να φαίνεται ο οδηγός-συνοδηγός. Φίλος που δουλεύει στην τροχαία μου είπε ξεκάθαρα ότι είναι στο χέρι του αστυνομικου για το εαν σε γράψει. Αυτό με τα πιστοποιητικά και τις βεβαιώσεις είναι μόνο για το ΚΤΕΟ. 

Πρακτικά μου έχει πεί ότι εαν ειναι 35αρι και θέλει να σε γράψει για οποιονδήποτε λόγο το κάνει. Δύσκολα γράφουν αυτους με τα σχεδόν διάφανα (κάτω απο 15% σκουρότητας) εκτός και εαν έχουν προκαλέσει. 
 

Προσωπικά έχω παρμπρίζ οδηγού συνοδηγού σύμφωνα με το ΦΕΚ (75% madico black pearl) και πίσω πιο σκούρες - 55%-(κι έτσι μόνο τις περνούσε και η carglass, βάσει νόμου ) σχεδόν 3 χρόνια και 89000χλμ, έχοντας περάσει από πολλά μπλόκα διόδια κτλ, ποτέ δεν μου είπαν το οτιδήποτε,, φαίνομαι μια χαρά, όπως και ο συνοδηγός μου, ακόμα και οι πίσω. Ακόμα και στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα που ήταν ελαφρώς πιο σκούρες, δε είχα κανένα πρόβλημα στη Θεσσαλονίκη.

Αν θέλει να σε γράψει ο άλλος θα βρει κάτι... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...