Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Καλά δεν είναι για δικά μου :p. Για σκς η διακοπές. Perks of the job ;) 

Στη Mercedes δουλεύεις; Κρίνοντας απο τις άπειρες Merc που έχουν παρελάσει απο το γκαράζ σου και απο τις πινακίδες που φοράνε πάνω αυτές :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Στη Mercedes δουλεύεις; Κρίνοντας απο τις άπειρες Merc που έχουν παρελάσει απο το γκαράζ σου και απο τις πινακίδες που φοράνε πάνω αυτές :P

Ναι ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ας δώσω ακόμα ένα feedback οικονομίας με το cng..!

 

γέμισμα Λαμία, πλακωμα από Λαμία Αθήνα μονίμως 150-160 ψιλοεντονη οδήγηση και κλιματισμός αναμμένος ασταμάτητα. Το καμικακι μετρίως φορτωμένο (2 άτομα και γεματο όλο το υπόλοιπο κούτες βαλίτσες κλπ αλλά όχι πολύ βαριές). Μετά το Σχηματαρι πέτυχα αρκετή κίνηση και είχα όρεξη όποτε έπαιξαν σφήνες ανεβοκατεβάσματα 4-5-6. Φτανω κηφισια και ξαναγεμιζω, 7.11€ για 195 χλμ. Καθόλου άσχημα…!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ας δώσω ακόμα ένα feedback οικονομίας με το cng..!

 

γέμισμα Λαμία, πλακωμα από Λαμία Αθήνα μονίμως 150-160 ψιλοεντονη οδήγηση και κλιματισμός αναμμένος ασταμάτητα. Το καμικακι μετρίως φορτωμένο (2 άτομα και γεματο όλο το υπόλοιπο κούτες βαλίτσες κλπ αλλά όχι πολύ βαριές). Μετά το Σχηματαρι πέτυχα αρκετή κίνηση και είχα όρεξη όποτε έπαιξαν σφήνες ανεβοκατεβάσματα 4-5-6. Φτανω κηφισια και ξαναγεμιζω, 7.11€ για 195 χλμ. Καθόλου άσχημα…!

Πρόσεχε με τα γκάζια Γιώργο!

Η ανάρτηση του kamiq τι λέει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ας δώσω ακόμα ένα feedback οικονομίας με το cng..!

Δε μας τα λες όλα Γιώργο.... 🤣

Στην ανηφόρα γιατί έβαλες Ευαγγελισμό ήταν πάλι βαρύ το πόδι;;; ή απλά δε μπήκες Λαμία;; 😛😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πρόσεχε με τα γκάζια Γιώργο!

Η ανάρτηση του kamiq τι λέει?

Δε φεύγει εύκολα το χούι 😂 κ ήθελα να προλάβω την επιστροφή του τριημέρου στις Αφίδνες (μια ώρα μετά πέρασε φίλος κ ζορίστηκε ακόμα κ με το e-PASS). Μια χαρά είναι, πολύ ξεκούραστη και μαλακή (θα την ήθελα λίγο πιο σκληρή αλλά δε θα ταίριαζε με το αυτοκινητο). Παντως κάνω ξεκούραστο ταξίδι έως 700 χλμ χωρίς να με πιάσει η μέση που έχω ευαισθησία… με το Bmw για μια μέρα ήμουν χάλια μετά από κάθε ταξίδι >2 ώρες…

8 λεπτά πριν, terry308 είπε

Δε μας τα λες όλα Γιώργο.... 🤣

Στην ανηφόρα γιατί έβαλες Ευαγγελισμό ήταν πάλι βαρύ το πόδι;;; ή απλά δε μπήκες Λαμία;; 😛😂 

😂 στην ανηφόρα πήγε κηφισια ευαγγελισμός σερί πολύ άνετα. 1-1.5 χλμ πριν γύρισε στη βενζίνη… (πάλι με clima αλλά ταχύτητες 120-130)

 

μια κουβέντα παντως μας έχει μείνει με τη γυναίκα, χρόνια είχαμε να κάνουμε τόσο οικονομικά ταξίδια (από όταν επαιζε ραιν με 9.99 Θεσσαλονίκη Αθήνα κλπ)…. Αφήστε που ήδη κάναμε απόσβεση μεγάλου μέρους της διαφοράς βενζίνης-cng μιας κ πλέον στους 6 μηνες (Παρά μια ημέρα) φτάσαμε τα 10500 χλμ (με 388€ αέριο κ κανένα πενηντάρικο βενζίνη)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Ας δώσω ακόμα ένα feedback οικονομίας με το cng..!

 

γέμισμα Λαμία, πλακωμα από Λαμία Αθήνα μονίμως 150-160 ψιλοεντονη οδήγηση και κλιματισμός αναμμένος ασταμάτητα. Το καμικακι μετρίως φορτωμένο (2 άτομα και γεματο όλο το υπόλοιπο κούτες βαλίτσες κλπ αλλά όχι πολύ βαριές). Μετά το Σχηματαρι πέτυχα αρκετή κίνηση και είχα όρεξη όποτε έπαιξαν σφήνες ανεβοκατεβάσματα 4-5-6. Φτανω κηφισια και ξαναγεμιζω, 7.11€ για 195 χλμ. Καθόλου άσχημα…!

Δε ζορίζεται σε αυτές τις ταχύτητες; Γιατί νομίζω είναι η έκδοση με τα 90 άλογα, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δε ζορίζεται σε αυτές τις ταχύτητες; Γιατί νομίζω είναι η έκδοση με τα 90 άλογα, σωστά;

Σωστα… όχι κι ομως δεν έχει κανένα απολυτως θέμα… από 180 κ πάνω ζορίζεται κ μάλιστα αρκετά…!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σωστα… όχι κι ομως δεν έχει κανένα απολυτως θέμα… από 180 κ πάνω ζορίζεται κ μάλιστα αρκετά…!

αυτό εδώ γιατί ζορίζεται πάνω από 150KM/h; είναι και 115ps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poihths είπε

αυτό εδώ γιατί ζορίζεται πάνω από 150KM/h; είναι και 115ps

Το Λαμία-Αθήνα ως επί το πλείστον είναι κατηφορική διαδρομή, με αποτέλεσμα να έχεις καλύτερες καταναλώσεις, αλλά και λιγότερο ζόρισμα του κινητήρα από το Αθήνα-Λαμία. 

Μήπως εσύ ζορίστικες σε διαδρομή με ανωφερεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, poihths είπε

αυτό εδώ γιατί ζορίζεται πάνω από 150KM/h; είναι και 115ps

ποιο; δε μου βγάζει κάτι

από εκεί κ πέρα δεν είναι μόνο θέμα ίππων αλλά και ροπής και βάρους κλπ.

ισχύει φυσικά και αυτό που λέει ο peugeot208, αν και ουτε στο ανεβασμα αντιμετωπισα ποτε προβλημα (αν κ συνηθως δε το πλακωνω οταν φευγω απο αθηνα αλλα όταν γυρίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, paylidis είπε

ποιο; δε μου βγάζει κάτι

από εκεί κ πέρα δεν είναι μόνο θέμα ίππων αλλά και ροπής και βάρους κλπ.

ισχύει φυσικά και αυτό που λέει ο peugeot208, αν και ουτε στο ανεβασμα αντιμετωπισα ποτε προβλημα (αν κ συνηθως δε το πλακωνω οταν φευγω απο αθηνα αλλα όταν γυρίζω)

sorry ξέχασα το λινκ 😂😂

είναι dsg βέβαια μάλλον αυτό φταίει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poihths είπε

sorry ξέχασα το λινκ 😂😂

είναι dsg βέβαια μάλλον αυτό φταίει

who knows... προσωπικά δεν εχω κανενα θεμα μεχρι τα 150-160 ανεβαινει για πλακα... ξαναλεω ισως ειναι και θεμα του ΦΑ που εχει μεγαλυτερη ροπη απο τη βενζινη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ έπεσε πάνω σε αυτό: https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Ti-lete-gia-thn-5h-BMW-poy-pianei-fwtia_218113.asp?a=6

Τόσο χάλια τελευταία; Διάβασα ότι ένα τουλάχιστον από αυτά ήταν σε λίστα για ανάκληση αλλά δεν πήραν ποτέ ειδοποίηση από την αντιπροσωπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...