Προς το περιεχόμενο

Βελτιώσεις - Μετατροπές - Αναβαθμισεις - Πατέντες όλα εδώ!


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε , έχουμε αξιόπιστο βελτιωτή που να είναι και άνθρωπος - σωστός επαγγελματίας για Seat ?

Δεν θέλω άνθρωπο να μου κάνει πύραυλο το αυτοκίνητο , θέλω κάποιον να καταλαβαίνει τις ανάγκες και να προτείνει σωστές λύσεις!

π.χ. θέλω να αλλάξει ο ήχος του αυτοκινήτου (κινητήρας , εξάτμιση) αλλά δεν θέλω να είναι κουραστικό στα ταξίδια.

Ας δώσω 1500ε για εξάτμιση με ηλεκτρονικό κλαπέτο αλλά να κάνω ταξίδι ήσυχα και όταν το ανοίγω να την ακούω να την χαίρομαι (όχι να ξεσηκώνω τον κόσμο)

Μην μου υποσχεθεί όμως το παραπάνω πάω ταξίδι και μετά τρέχω να βγάλω την εξάτμιση

you got the point :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 539
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsofras είπε

Για πείτε , έχουμε αξιόπιστο βελτιωτή που να είναι και άνθρωπος - σωστός επαγγελματίας για Seat ?

Δεν θέλω άνθρωπο να μου κάνει πύραυλο το αυτοκίνητο , θέλω κάποιον να καταλαβαίνει τις ανάγκες και να προτείνει σωστές λύσεις!

π.χ. θέλω να αλλάξει ο ήχος του αυτοκινήτου (κινητήρας , εξάτμιση) αλλά δεν θέλω να είναι κουραστικό στα ταξίδια.

Ας δώσω 1500ε για εξάτμιση με ηλεκτρονικό κλαπέτο αλλά να κάνω ταξίδι ήσυχα και όταν το ανοίγω να την ακούω να την χαίρομαι (όχι να ξεσηκώνω τον κόσμο)

Μην μου υποσχεθεί όμως το παραπάνω πάω ταξίδι και μετά τρέχω να βγάλω την εξάτμιση

you got the point :D

Etuners

Στελιος Αλεξανδρακης εγγυση

Για να ζητησεις οτι θελεις αλλα και για να σου εξηγησει τα παντα.

Οχι κονσερβα,οτι θελεις στα δικα σου μετρα.

Αλλα εξατμιση μην βαλεις 😁 εαν δεν θελεις κατι extreme.

Eπειδη δεν εχω παρακολουθησει.....ακριβως ποιο μοτερ εχει το Leon;

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Etuners

Στελιος Αλεξανδρακης εγγυση

Για να ζητησεις οτι θελεις αλλα και για να σου εξηγησει τα παντα.

Οχι κονσερβα,οτι θελεις στα δικα σου μετρα.

Αλλα εξατμιση μην βαλεις 😁 εαν δεν θελεις κατι extreme.

Eπειδη δεν εχω παρακολουθησει.....ακριβως ποιο μοτερ εχει το Leon;

1.5 150 άλογα 25 κιλά ροπής

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Etuners

Στελιος Αλεξανδρακης εγγυση

Για να ζητησεις οτι θελεις αλλα και για να σου εξηγησει τα παντα.

Οχι κονσερβα,οτι θελεις στα δικα σου μετρα.

Αλλα εξατμιση μην βαλεις 😁 εαν δεν θελεις κατι extreme.

Eπειδη δεν εχω παρακολουθησει.....ακριβως ποιο μοτερ εχει το Leon;

Δεν θέλω κάτι τρελό να αγριεψει λιγο το αμάξι  20-30 αλογάκια και κανα 5κιλο ροπής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nabuko είπε

Δε θα έχεις θέμα με την εγγύηση?

Ναι αλλά σχετικό είναι και αυτό ανάλογα τι πρόβλημα μπορεί να έχεις. Αν βγάλει κάτι ο κινητήρας ας πούμε θα έχεις τώρα αν βγεί κάτι άλλο είναι σπάνιο να κοιτάξουν αν έχεις βάλει πρόγραμμα στο αμάξι.

Τουλάχιστον η εμπειρία που έχω από τα προηγούμενα αυτή είναι δεν είχε κοιτάξει ποτέ κανείς αν είχα βάλει πρόγραμμα

Επίσης μπορείς να πας να το γυρίσεις σε μαμά αν εμφανίσει κάτι, τώρα αν φαίνεται ότι το είχες αλλάξει δεν γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν θέλω κάτι τρελό να αγριεψει λιγο το αμάξι  20-30 αλογάκια και κανα 5κιλο ροπής

Οποτε μην ψαχνεσαι παρα περα.....ασε τις εξατμισεις και τα ιντερκουλερ για αλλες καταστασεις.

Μην χαλασεις το χαρακτηρα του αυτοκινητου.Αυτο που ζητας ειναι το πιο ευκολο και ανωδυνο και θα δεις και διαφορα στην καταναλωση προς τα κατω εαν θα ρυθμιστει απο τον σωστο ανθρωπο.

Εαν δεν εχεις ξανα κανει νεα χαρτογραφηση να γνωριζεις οτι ο σωστος επαγγελματιας πρωτα δυναμομετρει οπως ειναι μαμα.

Προγραμματιζει και δυναμομετρει ξανα για αποδειξη της δουλειας του.

Εκει βλεπει-βλεπετε και το διαγραμμα για να κανει μικροδιορθωσεις.

Το σημαντικο ειναι να βγαλει ιπποδυναμη σε μεγαλο ευρος στροφων οχι να δεις 200 ιππους για 1000 στροφες.

 

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Επίσης μπορείς να πας να το γυρίσεις σε μαμά αν εμφανίσει κάτι, τώρα αν φαίνεται ότι το είχες αλλάξει δεν γνωρίζω

Ακομα και μονος σου μπορεις εαν χρειαστει 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JDROGAS είπε

Οποτε μην ψαχνεσαι παρα περα.....ασε τις εξατμισεις και τα ιντερκουλερ για αλλες καταστασεις.

Μην χαλασεις το χαρακτηρα του αυτοκινητου.Αυτο που ζητας ειναι το πιο ευκολο και ανωδυνο και θα δεις και διαφορα στην καταναλωση προς τα κατω εαν θα ρυθμιστει απο τον σωστο ανθρωπο.

Εαν δεν εχεις ξανα κανει νεα χαρτογραφηση να γνωριζεις οτι ο σωστος επαγγελματιας πρωτα δυναμομετρει οπως ειναι μαμα.

Προγραμματιζει και δυναμομετρει ξανα για αποδειξη της δουλειας του.

Εκει βλεπει-βλεπετε και το διαγραμμα για να κανει μικροδιορθωσεις.

Το σημαντικο ειναι να βγαλει ιπποδυναμη σε μεγαλο ευρος στροφων οχι να δεις 200 ιππους για 1000 στροφες.

 

Thx man αν και έχω μία 6ετια να ασχοληθώ είχα βελτιώσει ένα ατμοσφαιρικό corsa c και 2 τούρμπο opel astra οπότε μία μικρή εμπειρία για φουλ στάδιο την έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Thx man αν και έχω μία 6ετια να ασχοληθώ είχα βελτιώσει ένα ατμοσφαιρικό corsa c και 2 τούρμπο opel astra οπότε μία μικρή εμπειρία για φουλ στάδιο την έχω

Ξερω γω τι λεωω......σε κοβω εισαι πειραχτηρι εσυ 😁

Μην το χαλασεις το αμαξι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JDROGAS είπε

Ξερω γω τι λεωω......σε κοβω εισαι πειραχτηρι εσυ 😁

Μην το χαλασεις το αμαξι......

Όχι ρε δεν μπλέκω με downpipes, intercoolers και τρελά πράγματα.

Την εξάτμιση απλά την σκέφτομαι για να έχω λίγο καλύτερο ήχο μπορεί να δω αν μπαίνει και του cupra γιατί ειλικρινά δεν θέλω να πηγαίνω ταξίδι και να με πιάνει πονοκέφαλος , είπαμε μεγαλώσαμε

Έτσι την πάτησα και στο Opel Astra J που είπα δεν θα βάλω εξάτμιση και έβαλα μία εισαγωγή με μανιτάρι για να ακούω την σκαστρα και σε κάθε ταξίδι με cruise control έκανε τσαφ τσουφ και ρουφαγε σαν σκουπα σε εύρος 200στροφων που ανεβοκατεβαζε στροφές για να κρατήσει την ταχύτητα το cruise control

Αντίο ζωή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Για να μη ψαχνω.......βαρεθηκα.......ρωτησα ποιο μοτερακι εχει το λεον,δεν ηθελα να μου πεις αλογα.

Ποιο μοτερ φορανε τωρα τα λεον το εχω χασει.....

1.5 L EA211 Evo TSI I4

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras ... μήπως θα ήταν καλύτερα να μην γαργαλάς το μοτεράκι όσο βρίσκεσαι εντός εγγύησης?

https://www.honestjohn.co.uk/news/owning-1/2019-01/volkswagen-acknowledges-problem-with-15-tsi-evo-engine/

https://www.whatcar.com/advice/buying/is-there-a-problem-with-the-volkswagen-group-15-petrol-engine/n20104

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, TechnoState είπε

@tsofras ... μήπως θα ήταν καλύτερα να μην γαργαλάς το μοτεράκι όσο βρίσκεσαι εντός εγγύησης?

https://www.honestjohn.co.uk/news/owning-1/2019-01/volkswagen-acknowledges-problem-with-15-tsi-evo-engine/

https://www.whatcar.com/advice/buying/is-there-a-problem-with-the-volkswagen-group-15-petrol-engine/n20104

 

 

 

Ακομα εκει εχουμε μεινει; λυθηκε αυτό εντος του 2019 μάλιστα και δεν παιζει κανενα θεμα πλεον...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...