Προς το περιεχόμενο

Βελτιώσεις - Μετατροπές - Αναβαθμισεις - Πατέντες όλα εδώ!


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, TechnoState είπε

@tsofras ... μήπως θα ήταν καλύτερα να μην γαργαλάς το μοτεράκι όσο βρίσκεσαι εντός εγγύησης?

https://www.honestjohn.co.uk/news/owning-1/2019-01/volkswagen-acknowledges-problem-with-15-tsi-evo-engine/

https://www.whatcar.com/advice/buying/is-there-a-problem-with-the-volkswagen-group-15-petrol-engine/n20104

 

 

 

Έχει λυθεί το Kangarooing (αν και έχει γίνει αναφορά σε πολύ μικρό αριθμό και νέων αυτοκινήτων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 539
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Shyn είπε

@paylidis Τι γνωμη εχεις για τον Micro chips? Σκεφτομαι να το παω και εγω εκει αμεσα. Aπ'οτι βλεπω εχει αναλαβει αρκετα ντιζελ Aclass! 

Ξερω ότι ειναι στους 3 καλύτερους αν όχι ο καλύτερος στην Αττική... Εχω μιλήσει μαζί του και μου φάνηκε ιδιαίτερα σοβαρος και γνώστης... Όταν θα έρθει η ωρα της βελτιωσης του Q3, προσωπικά εκει θα πάω χωρις δευτερη σκέψη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ξερω ότι ειναι στους 3 καλύτερους αν όχι ο καλύτερος στην Αττική... Εχω μιλήσει μαζί του και μου φάνηκε ιδιαίτερα σοβαρος και γνώστης... Όταν θα έρθει η ωρα της βελτιωσης του Q3, προσωπικά εκει θα πάω χωρις δευτερη σκέψη...

Με όσους μίλησα πάντως τα ίδια μου λένε. Δεν έχω βρει κάποιον που να του δίνει αρνητική αξιολόγηση μέχρι στιγμής 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ξερω ότι ειναι στους 3 καλύτερους αν όχι ο καλύτερος στην Αττική... 

Εχμ...όχι?  :D

Σε κάθε περίπτωση.... Οι περισσότεροι οδηγοί που θέλουν να αυξήσουν λίγο την υποδύναμη, να "ξυπνήσει λίγο" και φυσικά να μη σπάει και, ιδανικά, να καίει και λιγότερο....ΟΠΟΥ ΜΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ θα πάρετε κατά +95% τον ίδιο χάρτη...Φασόν που λέμε...

Μπορεί να πάτε και σε κανα δυναμόμετρο να ανεβάζει την πίεση κατά 0,1 τη φορά για να πιστέψετε ότι κάνει δουλειά για εσάς προσωπικά και έβγαλε δύναμη... Γενικά πολύ παπατζιλίκι η φάση..Τα έχουμε πληρώσει εξαψήφια τόσα χρονια..

Να το κάνετε? Φυσικά και να το κάνετε, διότι έτσι κι αλλιώς, δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις...Τουλάχιστον μη δώσετε πάνω από 300ευρώ....Φιλικά. Σε stock αυτοκίνητα, δε κάνει κανένας τίποτα διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, eMike είπε

Εχμ...όχι?  :D

Γιατί όχι; Δε ξέρω σοβαρά ρωτάω..!;

θεωρω ότι είναι τοπ κ έχω καταλάβει ότι δε δουλεύει κονσέρβα... έχω φίλο που έφερε opc από επαρχία και μάλιστα μακρυά στο οποίο το μόνο εργοστασιακο στο μοτέρ ήταν το σήμα της opel και του έκανε εξαιρετική δουλειά (όπου άλλου είχε πάει αντιμετώπιζε προβλήματα απόδοσης). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Γιατί όχι; Δε ξέρω σοβαρά ρωτάω..!;

θεωρω ότι είναι τοπ κ έχω καταλάβει ότι δε δουλεύει κονσέρβα... έχω φίλο που έφερε opc από επαρχία και μάλιστα μακρυά στο οποίο το μόνο εργοστασιακο στο μοτέρ ήταν το σήμα της opel και του έκανε εξαιρετική δουλειά (όπου άλλου είχε πάει αντιμετώπιζε προβλήματα απόδοσης). 

E εντάξει έχουν ακουστεί και σπασίματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tsofras είπε

E εντάξει έχουν ακουστεί και σπασίματα

Δεν εχω ακουσει κατι...

 

παντως εαν υπάρχουν αλλοι εξισου καλοι θα ήταν χρησιμο να γραφτούν, καθως με ενδιαφερει και εμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Δεν εχω ακουσει κατι...

 

παντως εαν υπάρχουν αλλοι εξισου καλοι θα ήταν χρησιμο να γραφτούν, καθως με ενδιαφερει και εμενα...

Εγώ να σου πώ την αλήθεια προτιμώ τις κονσέρβες και ας πάρω λιγότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, eMike είπε

Σε κάθε περίπτωση.... Οι περισσότεροι οδηγοί που θέλουν να αυξήσουν λίγο την υποδύναμη, να "ξυπνήσει λίγο" και φυσικά να μη σπάει και, ιδανικά, να καίει και λιγότερο....ΟΠΟΥ ΜΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ θα πάρετε κατά +95% τον ίδιο χάρτη...Φασόν που λέμε...

Δεν ειναι ακριβως ετσι.

Ιδιο χαρτη θα παρουν εαν μιλαμε για εμπορο-αντιπροσωπο.

Εαν μιλαμε για προγραμματιστη με την εννοια του ορου,ο σωστος επαγγελματιας εχει φτιαξει το χαρτη του για καποια συγκεκριμενα μοντελα και πρωτο και δευτερο σταδιο που ζητουν οι περισσοτεροι πελατες.

Αυτο ναι θα ειναι ετοιμο δεν σημαινει οτι ειναι κονσερβα καποια εταιριας ομως.

Σαφως και αυτο που θα εχει ετοιμο ομως και παλι παιρνει παραμετροποιηση.

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις και περιφεριακά μπορεί να βρείς πακέτο απο κάποιο βελτιωτή

Εγώ στο Opel π.χ. είχα βρεί την Courtnay που είχε πακέτο φίλτρο , πρόγραμμα , downpipe , intercooler και ανάλογα με τα περιφεριακά είχε και το αντίστοιχο πρόγραμμα

Οπότε τα πήρα όλα σαν πακέτο , έφτιαξα και μία εξάτμιση και τα κούμπωσα όλα επάνω

Πήγα σε διαφορετικά δυναμόμετρα εκτός του βελτιωτή και είχα πάρει περίπου 60 άλογα και 12 κιλά ροπής

Τώρα και τόσο να μην ήταν , το αμάξι έσκαβε τις ταχύτητες και επειδή το κυνήγαγα τότε και σε κάτι βραδινές βόλτες με σταμάταγαν πειραγμένα ταπερ , boxster να με ρωτήσουν τι φοράει το αμάξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι υαλοκαθαριστήρες προτείνετε για ibiza 2018 μοντέλο ;

Heyner Hybrid  από γνωστό κατάστημα που αγοράζει και ο Θωμάς @tsofras ,  Bosch Aerotwin ή κάτι άλλο ; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, terry308 είπε

Τι υαλοκαθαριστήρες προτείνετε για ibiza 2018 μοντέλο ;

Heyner Hybrid  από γνωστό κατάστημα που αγοράζει και ο Θωμάς @tsofras ,  Bosch Aerotwin ή κάτι άλλο ; 

Ευχαριστώ 

Τους bosh τους είχα βάλει στο Leon και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, σχετικά αθόρυβοι και πολύ καλό καθάρισμα

Τώρα από αντοχή μου έβγαλαν 2 χρόνια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, terry308 είπε

Τι υαλοκαθαριστήρες προτείνετε για ibiza 2018 μοντέλο ;

Heyner Hybrid  από γνωστό κατάστημα που αγοράζει και ο Θωμάς @tsofras ,  Bosch Aerotwin ή κάτι άλλο ; 

Ευχαριστώ 

Oi Bosch στο Bmw μου πηγαν πανω απο 3-3.5 χρονια, μερικούς μήνες προτου το πουλησω εβαλα valeo με τα μισα λεφτά ευχαριστημενος θα ελεγα (για τα λεφτα τους αψογοι, απο αντοχή δεν εχω αποψη παντως φιλος που τα βάλαμε στο ιδιο αμαξι την ιδια μέρα τους εχει ακομα 1.5 χρονο μετά)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Δεν ειναι ακριβως ετσι.

Ιδιο χαρτη θα παρουν εαν μιλαμε για εμπορο-αντιπροσωπο.

Εαν μιλαμε για προγραμματιστη με την εννοια του ορου,ο σωστος επαγγελματιας εχει φτιαξει το χαρτη του για καποια συγκεκριμενα μοντελα και πρωτο και δευτερο σταδιο που ζητουν οι περισσοτεροι πελατες.

Αυτο ναι θα ειναι ετοιμο δεν σημαινει οτι ειναι κονσερβα καποια εταιριας ομως.

Σαφως και αυτο που θα εχει ετοιμο ομως και παλι παιρνει παραμετροποιηση.

ΟΚ, είναι μεγάλη συζήτηση. Στο προκείμενο, ο φίλος @paylidis θέλει να πάει εκεί που είπε. Πολύ καλά κάνει, καμμία αντίρρηση, να πάει.

Η μόνη μου ένσταση, στα πλαίσια της συζήτησης εδώ, είναι να μη πληρώσει χρυσάφι την κονσέρβα που 100% θα πάρει. Χρυσάφι εννοώ οτιδήποτε πάνω από 3 κατοστάρικα... Εικάζω θα του πει 4 με 5..

Αυτά είναι η δική μου οπτική μετά από κάμποσες χιλιάδες ευρώ πεταμένες στο βαρέλι χωρίς πάτο που λέγεται βελτίωση. Τώρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...