Προς το περιεχόμενο

Βελτιώσεις - Μετατροπές - Αναβαθμισεις - Πατέντες όλα εδώ!


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/3/2021 στις 11:06 ΠΜ, tsofras είπε

Ορίστε και μία απο το σκαφάκι του πορτ μπαγκάζ

IMG20210320140607.jpg.76cb519986186e5077cccba410a1eeca.jpg

δεν μπορουσαν να στο κανουν δωρο στην αντιπροσωπεια οι λελεδες? :)

Στις 26/3/2021 στις 11:22 ΜΜ, paylidis είπε

Τρύπα και πριτσινια εφαρμόζω χρόνια τώρα. Ποτέ δε βρέθηκε Τσέος με τρυπανακι μαζί του για να τις βγάλει 😂

Ενω εγω που τις εχω με M6 και ροδελες απο μεσα θα μπορεσει :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 539
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, eMike είπε

ΟΚ, είναι μεγάλη συζήτηση. Στο προκείμενο, ο φίλος @paylidis θέλει να πάει εκεί που είπε. Πολύ καλά κάνει, καμμία αντίρρηση, να πάει.

Η μόνη μου ένσταση, στα πλαίσια της συζήτησης εδώ, είναι να μη πληρώσει χρυσάφι την κονσέρβα που 100% θα πάρει. Χρυσάφι εννοώ οτιδήποτε πάνω από 3 κατοστάρικα... Εικάζω θα του πει 4 με 5..

Αυτά είναι η δική μου οπτική μετά από κάμποσες χιλιάδες ευρώ πεταμένες στο βαρέλι χωρίς πάτο που λέγεται βελτίωση. Τώρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.

Μα δεν ειπα οτι θελω ντε κ καλα να παω εκει, για αυτό περιμενω προτασεις...! Η τιμή του στο παρελθόν που ειχα ρωτησει ήταν 350-400 μαζι με τις 2 δυναμομετρήσεις (πριν και μετά).

Τωρα σε στοκ εργοστασιακό αυτοκίνητο όντως ισως εχει και πιο πολυ νόημα η κονσέρβα, δεν μιλάμε για τίποτα σκαλισμένα μοτερ με πειραγμένους εκκεντροφόρους και άγραφους για να σηκωσει και πολύ κουβέντα...

 

Το θέμα ειναι το αποτέλεσμα... αν ειναι να παρω 40 άλογα με το ζόρι παω βαζω και το box της ABT στην αντιπροσωπεία απο αυριο κιολας (κ οχι μετα την εγγυηση) και δε μου επηρρεάζει τιποτα ουτε εγγυηση ουτε μοτερ κλπ

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NTC Labs είπε

Ενω εγω που τις εχω με M6 και ροδελες απο μεσα θα μπορεσει :)

Εδώ υπάρχει μια παρανόηση, δεν χρειάζεται να στις βγάλει. Αν δεν μπορεί, σου κόβει την κλήση και τικάρει πάνω το κουτάκι που λέει να παραδοθούν στο τμήμα εντός 3 ημερών, αλλιώς πας κατηγορούμενος για απείθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Εδώ υπάρχει μια παρανόηση, δεν χρειάζεται να στις βγάλει. Αν δεν μπορεί, σου κόβει την κλήση και τικάρει πάνω το κουτάκι που λέει να παραδοθούν στο τμήμα εντός 3 ημερών, αλλιώς πας κατηγορούμενος για απείθεια. 

Σίγουρα δεν παίζουμε με αυτά , αλλά εμένα μου είχα πάρει πινακίδες μία φορά λόγω παρκιγκ (έξω απο ξενοδοχείο που είχα πάει στο ξενοδοχείο WTF) και επειδή ήταν πρόσφατα τρακαρισμένο το αμάξι είχα την μπροστινή πινακίδα στο παρπριζ. Οπότε μου πήραν την μία και μου έγραψαν να παραδώσω την άλλη.

Δεν την παρέδωσα και δεν έγινε κάτι.

Ήμουν τόσο βλάκας εν τω μεταξύ γιατί ήμουν περίπου 20 χρονών που κυκλοφορούσα κανονικά και με σταμάτησαν επειδή δεν είχα την πινακίδα (χέστηκα επάνω μου) και είπα στον αστυνομικό , να έχω την μία εδώ η άλλη έπεσε και την έχασα , και ευτυχώς δεν έκανε κάποιον έλεγχο και με πίστεψε και την γλύτωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

και ευτυχώς δεν έκανε κάποιον έλεγχο και με πίστεψε και την γλύτωσα.

Ήσουν τυχερός, τώρα με τα καινούρια συστήματα αν σε χτυπήσει στον υπολογιστή στο περιπολικό βγάζει με κόκκινα γράμματα "εκκρεμεί παράδοση πινακίδων" ή άδειας, διπλώματος κλπ κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ήσουν τυχερός, τώρα με τα καινούρια συστήματα αν σε χτυπήσει στον υπολογιστή στο περιπολικό βγάζει με κόκκινα γράμματα "εκκρεμεί παράδοση πινακίδων" ή άδειας, διπλώματος κλπ κλπ. 

H αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ τις έχω παραδοσει 2 φορές.......! 😅

Πλήρωσα την κλήση κ στις δυο περιπτωσεις κ δεν άνοιξε ρουθούνι ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ήσουν τυχερός, τώρα με τα καινούρια συστήματα αν σε χτυπήσει στον υπολογιστή στο περιπολικό βγάζει με κόκκινα γράμματα "εκκρεμεί παράδοση πινακίδων" ή άδειας, διπλώματος κλπ κλπ. 

Ναι ήταν και παλιά για αυτό λέω μην το πάρει σοβαρά ο κόσμος , απλά αναφορά έκανα για την βλακεία που με έδερνε λόγω της ηλικίας και σε καμία περίπτωση δεν προτρέπω κάποιον να κάνει το ίδιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Εδώ υπάρχει μια παρανόηση, δεν χρειάζεται να στις βγάλει. Αν δεν μπορεί, σου κόβει την κλήση και τικάρει πάνω το κουτάκι που λέει να παραδοθούν στο τμήμα εντός 3 ημερών, αλλιώς πας κατηγορούμενος για απείθεια. 

Ας ειναι, εγω δεν θελω να αγγιξει την μουρακλα της κυρίας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Το θέμα ειναι το αποτέλεσμα... αν ειναι να παρω 40 άλογα με το ζόρι παω βαζω και το box της ABT στην αντιπροσωπεία απο αυριο κιολας (κ οχι μετα την εγγυηση) και δε μου επηρρεάζει τιποτα ουτε εγγυηση ουτε μοτερ κλπ

1.5 TSi 150 μοτέρ δεν έχεις? Πόσα περιμένεις να πάρεις?

Θα είναι εξαιρετικό αποτέλεσμα αν πάρεις 40.. Οτιδήποτε πάνω από 180 θα πρέπει να είσαι πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, eMike είπε

1.5 TSi 150 μοτέρ δεν έχεις? Πόσα περιμένεις να πάρεις?

Θα είναι εξαιρετικό αποτέλεσμα αν πάρεις 40.. Οτιδήποτε πάνω από 180 θα πρέπει να είσαι πολύ ευχαριστημένος.

Ναι αυτό... να σου πω την αλήθεια με βάση τη βελτίωση που έκανε φίλος στο F20 (1.6/136) που του το έφτασε ο Γιωργος 210 (με φίλτρο ελευθερας και κωδικοποίηση για vpower) θα περίμενα κάτι αντίστοιχο...

ουτως ή αλλιώς οσο έχω εγγύηση δε βάζει χέρι κανένας εκτός από την αντιπροσωπεία όποτε έως τότε θα έχουμε δει τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ναι αυτό... να σου πω την αλήθεια με βάση τη βελτίωση που έκανε φίλος στο F20 (1.6/136) που του το έφτασε ο Γιωργος 210 (με φίλτρο ελευθερας και κωδικοποίηση για vpower) θα περίμενα κάτι αντίστοιχο...

ουτως ή αλλιώς οσο έχω εγγύηση δε βάζει χέρι κανένας εκτός από την αντιπροσωπεία όποτε έως τότε θα έχουμε δει τι παίζει...

44 άλογα και 7 κιλά ροπής παίρνεις με box πάντως

https://www.racechip.com/shop/seat/leon-kl-from-2019/1-5-tsi-1495ccm-150hp-110kw-250nm.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

44 άλογα και 7 κιλά ροπής παίρνεις με box πάντως

https://www.racechip.com/shop/seat/leon-kl-from-2019/1-5-tsi-1495ccm-150hp-110kw-250nm.html

Εάν είναι να βάλω box θα πάω αντιπροσωπεία κ θα βάλω το abt που δεν επηρεάζει την εργοστασιακή εγγύηση (τσούζει βέβαια σαν τιμή λίγο αλλά οκ). Εκεινο δίνει 40 άλογα. Δε μου άρεσε ωστόσο η καμπύλη απόδοσης του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Εάν είναι να βάλω box θα πάω αντιπροσωπεία κ θα βάλω το abt που δεν επηρεάζει την εργοστασιακή εγγύηση (τσούζει βέβαια σαν τιμή λίγο αλλά οκ). Εκεινο δίνει 40 άλογα. Δε μου άρεσε ωστόσο η καμπύλη απόδοσης του...

Πόσα ζητάνε ?

Αν το έκανα και στην δική μου αντιπροσωπεία θα το έκανα σίγουρα και πριν την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Πόσα ζητάνε ?

Αν το έκανα και στην δική μου αντιπροσωπεία θα το έκανα σίγουρα και πριν την εγγύηση.

Ένα χιλιάρικο περασμένο, πιθανώς να σηκώνει μια ελαφριά διαπραγμάτευση αλλά κάτω από 850 δε πρόκειται να πέσει για κανένα λόγο... βέβαια είναι της abt κ όχι racechip με ότι αυτό συνεπάγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ναι αυτό... να σου πω την αλήθεια με βάση τη βελτίωση που έκανε φίλος στο F20 (1.6/136) που του το έφτασε ο Γιωργος 210 (με φίλτρο ελευθερας και κωδικοποίηση για vpower) θα περίμενα κάτι αντίστοιχο...

ουτως ή αλλιώς οσο έχω εγγύηση δε βάζει χέρι κανένας εκτός από την αντιπροσωπεία όποτε έως τότε θα έχουμε δει τι παίζει...

Κοίτα προσωπικά δε τα πολυπιστεύω αυτά...Δηλαδή δε ξέρω αν το συγκεκριμένο αμάξι το ξαναπας dyno την επόμενη μέρα θα δεις τα ίδια ή καμια 30ρια-40 λιγότερα... Δυστυχώς η πλειοψηφία των "απλών" ιδιοκτητών ρωτάει "πόσα θα βγάλει", γιατί έσυ "τάδε" προγραμματιστή μου λες 180 και έμαθα ότι ο "δείνα" προγραμματιστής σε ίδιο αμάξι έβγαλε 195 π.χ.

Ο κόσμος τρελαίνεται με τα νούμερα και εκεί οι προγραμματιστές θυσαυρίζουν, και καλά κάνουν αν με ρωτάς. 

Μου λες π.χ. για ελεύθερο φίλτρο...Το ελεύθερο φίλτρο σε σχέση με το stock, σε stock κινητήρα δε δίνει τίποτα...Τίποτα όμως. Από που έβγαλε σχεδόν 80 άλογα το αμάξι? Είμαι λίγο δύσπιστος. 

Να πας, εννοείται, σε έναν άνθρωπο που σου εμπνέει εμπιστοσύνη ή είναι δοκιμασμένος από φίλους/γνωστούς, αλλά μη κυνηγάς νούμερα για να έχεις να λες. Ο καλός προγραμματιστής δεν πουλάει άλογα..

Επεξ/σία από eMike
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...