Προς το περιεχόμενο

Hp 8600 pro μελανια


zourman1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε πάλι ο καιρός για μελανια 

Τόσα χρόνια χρησιμοποιώ γνήσια 950xl951xl και δεν έχω κανένα παράπονο πέραν του κόστους μελανιων

Έχει δοκιμάσει κανείς ημιτασιον η refilled στον συγκεκριμένο εκτυπωτή να μας πει εντυπώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zourman1981 είπε

Ήρθε πάλι ο καιρός για μελανια 

Τόσα χρόνια χρησιμοποιώ γνήσια 950xl951xl και δεν έχω κανένα παράπονο πέραν του κόστους μελανιων

Έχει δοκιμάσει κανείς ημιτασιον η refilled στον συγκεκριμένο εκτυπωτή να μας πει εντυπώσεις ?

Θα προτεινα να μην το κανεις, η σειρα αυτη ειναι διαβοητη για προβληματα στην κεφαλη, οποτε προσωπικα δε θα το ρισκαρα. Και μπραβο που σου αντεξε χρονια οπως λες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νταξει ίσως φταίει ότι είναι οικιακή χρήση δλδ θέλω μια 4δα (τα xl) περίπου ανά 1,5 ετος, τον έχω από το 2013

Απλά βλέπω 4δες ημιτασιον με 20 ευρώ και λέω αν αξίζει να δοκιμάσω η θα πάρω την κεφαλή στο χέρι 

Επεξ/σία από zourman1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα να πάνε. Σχεδόν έχουν διπλασιαστεί οι τιμές. Για γνήσιο "συμφέρει" πλέον μόνο το combo. Aν τα πάρεις ένα ένα είναι ασύμφορα. Προφανώς η hp θεωρεί το μοντέλο παλιό και έμμεσα σε ωθεί για αλλαγή. Ημιτασιόν είναι μεγάλο ρίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εχω κ εγω απο το '13 περιπου. Από το δεύτερο κιολας set αρχισα να χρησιμοποιω ιμιτασιόν. Παράλληλα, τα καλοκαιρια, δεν εκτυπωνα σχεδον καθολου. Δεν ξερω τι απο τα δυο φταιει, μπορει και συνδυασμος τους, αλλά από τον 2ο ή 3ο χρονο, βουλωσαν καποιες τρυπες στις κεφαλες με αποτελεσμα να εχω καλη εκτυπωση, κυριως στα χρωματα. Έτσι πριν ενα χρονο, εβγαλα τη κεφαλη, και την καθαρισα εφαρμοζοντας πιεση με συριγγα και σωληνακι (θα βρεις βιντεο το youtube) και ξεβουλωσαν σημαντικα, αλλα οχι τελεια (σε καποιο χρωμα μου ειναι βουλωμενο κατα 10-20%). Μαυρο εχει αψογη εκτυπωση πλεον, χρωματα λιγο παραλλαγμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μόνο γνήσια σε αυτή τη σειρά.

Η HP στέλνει συνέχεια updates στις σειρές εκτυπωτών με την κεφαλή πάνω στον εκτυπωτή (όπως αυτός), οπότε θα πρέπει να καταργήσεις τελείως τις αναβαθμίσεις του firmware και να βρεις μια μάρκα συμβατών που να σου δουλεύει σίγουρα αν θέλεις να μην πληρώνεις τα γνήσια.

Επίσης όλοι αυτοί με τις κεφαλές πάνω στον εκτυπωτή θέλουν συχνές εκτυπώσεις. Δεν είναι να τους αφήνεις για μήνες αχρησιμοποίητους. Βουλώνουν και μετά δεν είναι σίγουρο αν θα ξεβουλώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι κάπου το είχα ξαναδιαβάσει για τα firmware 

με βλέπω να μένω με τα γνήσια μιας και το combo μου βγάζει σχεδόν 2 χρόνια 

Το έχω ευχαριστήθει πολύ σα πολυμηχάνημα και δεν ξέρω αν θα με σύμφερε να κοιτάξω να τον αλλάξω για να έχω πιο φθηνά μελάνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, highpriest είπε

Μόνο γνήσια σε αυτή τη σειρά.

Η HP στέλνει συνέχεια updates στις σειρές εκτυπωτών με την κεφαλή πάνω στον εκτυπωτή (όπως αυτός), οπότε θα πρέπει να καταργήσεις τελείως τις αναβαθμίσεις του firmware και να βρεις μια μάρκα συμβατών που να σου δουλεύει σίγουρα αν θέλεις να μην πληρώνεις τα γνήσια.

Επίσης όλοι αυτοί με τις κεφαλές πάνω στον εκτυπωτή θέλουν συχνές εκτυπώσεις. Δεν είναι να τους αφήνεις για μήνες αχρησιμοποίητους. Βουλώνουν και μετά δεν είναι σίγουρο αν θα ξεβουλώσουν.

Να τους αφήσεις για μήνες; 

Κάθε μέρα εκτύπωση μιας γραμμής φίλε μου. Έχει τύχει να μου βουλώσει έγχρωμο μελάνι με την κεφαλή επάνω του βέβαια με μια εκτύπωση ανά μια με δύο εβδομάδες. Αν η κεφαλή ήταν επάνω δεν θα ρίσκαρα καν να το αφήσω έστω μια εβδομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Να τους αφήσεις για μήνες; 

Κάθε μέρα εκτύπωση μιας γραμμής φίλε μου. Έχει τύχει να μου βουλώσει έγχρωμο μελάνι με την κεφαλή επάνω του βέβαια με μια εκτύπωση ανά μια με δύο εβδομάδες. Αν η κεφαλή ήταν επάνω δεν θα ρίσκαρα καν να το αφήσω έστω μια εβδομάδα. 

Η οδηγία που δίνουμε σε εκτυπωτές με κεφαλή πάνω στο μηχάνημα είναι εκτύπωση τουλάχιστον ανα 3-4 μέρες, έστω μια γραμμή, με χρήση και των τεσσάρων χρωμάτων.

Στην παρατήρηση μου έγραψα για ανθρώπους που επιλέγουν τέτοιους εκτυπωτές για μικρότερο κόστος εκτύπωσης και μόλις έρχεται το καλοκαίρι τους αφήνουν και τους ξαναθυμούνται το φθινόπωρο. Εκεί έχουν βουλώσει όλα τα χρώματα σε όλες τις μάρκες. Είτε με γνήσια, είτε με συμβατά μελάνια.

Σαφώς η οδηγία είναι εκτύπωση ανα λίγες μέρες. Αν βουλώσει η κεφαλή υπάρχουν τρόποι ξεβουλώματος μεν, που δεν είναι 100% επιτυχείς όμως. Κάποιες κεφαλές δεν επανέρχονται ποτέ, ενώ και κάποιες που θα επανέρθουν θα έχουν χάσει σε ποιότητα εκτύπωσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...