Προς το περιεχόμενο

Home-made NAS vs Prebuilt NAS


KaRouLi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Εδώ και λίγο καιρό μου μπήκε το μικρόβιο να έχω μία ολοκληρωμένη λύση όσον αφορά την προσβασιμότητα και διαθεσιμότητα των αρχείων μου. Μιας και η δουλειά μου έχει επίσης πολλά αρχεία στα οποία μπορεί να τύχει να θέλω να έχω πρόσβαση από παντού και φυσικά με ενδιαφέρει και το backup, σκέφτηκα για κάποιο NAS.

Είδα τα Synology/Qnap και μπορώ να πω ενθουσιάστηκα, αλλά έρχονται με ένα κόστος. Και έτσι καθώς έψαχνα άλλες λύσεις, έπεσα πάνω στην ιδέα για custom build NAS από παλιά εξαρτήματα. Και όλως τυχαίως, το παλιό μου PC κάθεται ακόμα στην άκρη. Είπα λοιπόν μήπως αξίζει να το φτιάξω μόνος μου.

Το παλιό μου PC ήταν:

  • CPU: Intel i5-4690K
  • MOBO: Asus Z97 Pro Gamer
  • RAM: 2x4 GB Kingston HyperX
  • PSU: Thermaltake Toughpower 750W

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας αρχικά για το hardware, αν είναι κατάλληλο για τέτοιες διεργασίες, αντίστοιχες με αυτές των έτοιμων NAS.

Φοβάμαι για το psu, μήπως η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη από ό,τι τα αντίστοιχα στα έτοιμα NAS, λόγω efficiency. Νομίζω ο CPU είναι μια χαρά. Οι μνήμες είναι επαρκείς σε χωρητικότητα αλλά μήπως υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

Τώρα, όσον αφορά το software, έψαξα και είδα υπάρχουν λύσεις (freeNAS, TrueCoreNAS, Xpenology, OMV). 

Από ό,τι είδα, τα πλεονεκτήματα του έτοιμου NAS είναι ότι έρχεται σεταρισμένο και απλά αγοράζεις δίσκους και είσαι plug n play και η εγγύηση του κατασκευαστή. Τα μειονεκτήματα είναι το κόστος, αν χαλάσει κάτι στο NAS θα πρέπει να το γυρίσω πίσω, καμία επεκτασιμότητα με τα DS218 μοντέλα που έχουν 2 bays, δε θυμάμαι αν δέχονται άλλη επέκταση μνήμης.

Αξίζει τελικά?

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Καλημέρα σε όλους.

Εδώ και λίγο καιρό μου μπήκε το μικρόβιο να έχω μία ολοκληρωμένη λύση όσον αφορά την προσβασιμότητα και διαθεσιμότητα των αρχείων μου. Μιας και η δουλειά μου έχει επίσης πολλά αρχεία στα οποία μπορεί να τύχει να θέλω να έχω πρόσβαση από παντού και φυσικά με ενδιαφέρει και το backup, σκέφτηκα για κάποιο NAS.

Είδα τα Synology/Qnap και μπορώ να πω ενθουσιάστηκα, αλλά έρχονται με ένα κόστος. Και έτσι καθώς έψαχνα άλλες λύσεις, έπεσα πάνω στην ιδέα για custom build NAS από παλιά εξαρτήματα. Και όλως τυχαίως, το παλιό μου PC κάθεται ακόμα στην άκρη. Είπα λοιπόν μήπως αξίζει να το φτιάξω μόνος μου.

Το παλιό μου PC ήταν:

  • CPU: Intel i5-4690K
  • MOBO: Asus Z97 Pro Gamer
  • RAM: 2x4 GB Kingston HyperX
  • PSU: Thermaltake Toughpower 750W

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας αρχικά για το hardware, αν είναι κατάλληλο για τέτοιες διεργασίες, αντίστοιχες με αυτές των έτοιμων NAS.

Φοβάμαι για το psu, μήπως η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη από ό,τι τα αντίστοιχα στα έτοιμα NAS, λόγω efficiency. Νομίζω ο CPU είναι μια χαρά. Οι μνήμες είναι επαρκείς σε χωρητικότητα αλλά μήπως υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

Τώρα, όσον αφορά το software, έψαξα και είδα υπάρχουν λύσεις (freeNAS, TrueCoreNAS, Xpenology, OMV). 

Από ό,τι είδα, τα πλεονεκτήματα του έτοιμου NAS είναι ότι έρχεται σεταρισμένο και απλά αγοράζεις δίσκους και είσαι plug n play και η εγγύηση του κατασκευαστή. Τα μειονεκτήματα είναι το κόστος, αν χαλάσει κάτι στο NAS θα πρέπει να το γυρίσω πίσω, καμία επεκτασιμότητα με τα DS218 μοντέλα που έχουν 2 bays, δε θυμάμαι αν δέχονται άλλη επέκταση μνήμης.

Αξίζει τελικά?

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Αξίζει αλλά πρέπει να διαχωρίσεις τις έννοιες του backup από διαμοιρασμο αρχείων πρώτα.

Αλλιως θα καταλήξεις να έχεις NAS χωρίς αρχεία.

Βρες ένα απλό σκληρό να κανείς backup τα αρχεία πρώτα και μετά παίξε με το NAS είτε είναι custom είτε prebuilt όσο θες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αξίζει αλλά πρέπει να διαχωρίσεις τις έννοιες του backup από διαμοιρασμο αρχείων πρώτα.

Αλλιως θα καταλήξεις να έχεις NAS χωρίς αρχεία.

Βρες ένα απλό σκληρό να κανείς backup τα αρχεία πρώτα και μετά παίξε με το NAS είτε είναι custom είτε prebuilt όσο θες.

Τι ακριβώς εννοείς, γιατί νομίζω τα έχω διαχωρίσει ήδη! Θέλω και τα δύο, και να έχω backup, όπου θα το πετύχαινα με Raid 1 mirroring, και να μπορώ να έχω πρόσβαση και να διαμοιράζω ό,τι θέλω στις συσκευές στο lan μου.

Σκληρό απλό έχω ήδη με όλο το backup μου σχεδόν. Σκέφτηκα απλά να μεταβώ στη λύση με NAS, όπως είπα για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια.

Αν μπορείς, εξήγησε μου τι εννοείς! Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά το raid δεν είναι backup σε καμιά περίπτωση και χρειάζεται αν το θες για 24/7 χρήση (δεν θα στο συνιστούσα αν δεν χρησιμοποιείς αντίστοιχους δίσκους πχ ironwolf, red, gold κλπ). Επίσης να ξέρεις ότι αν υπάρξει βλάβη στην συστοιχία του raid θα χρειαστεί χρόνος για να γίνει rebuild, ανάλογα το μέγεθός τους μπορεί να πάρει και μέρες. Αν θες σίγουρα το raid καλό θα ήταν να βάλεις μια εξειδικευμένη pcixpress κάρτα για αυτό το σκοπό 

Το σύστημά σου επαρκεί αρχικά, οπότε βάλε δίσκους και διαχώρισε ποιοι θα είναι για backup που χρειάζεσαι και θα πρότεινα και ένα εξωτερικό για 2ο backup ως σιγουριά. Οι υπόλοιποι θα είναι για διαμοιρασμό των αρχείων που θέλεις.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, atheatos είπε

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας αρχικά για το hardware, αν είναι κατάλληλο για τέτοιες διεργασίες, αντίστοιχες με αυτές των έτοιμων NAS.

 

Πολύ καλύτερο απο τα έτοιμα. Με αυτό το mobo που έχει θέσεις για 3 καρτες γραφικών ,θα μπορούσες να κάνεις ενα καλό και οικονομικό lab αρκει να έχεις μια cpu με περισσότερους πυρηνες.

11 λεπτά πριν, atheatos είπε

Φοβάμαι για το psu, μήπως η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη από ό,τι τα αντίστοιχα στα έτοιμα NAS, λόγω efficiency. Νομίζω ο CPU είναι μια χαρά. Οι μνήμες είναι επαρκείς σε χωρητικότητα αλλά μήπως υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

 

Το psu θα "τραβάει" απο τον τοίχο όσο ζητάει το συνολικό σύστημα , η cpu που έχεις όταν κοιμάται δεν θα πηγαίνει πάνω απο 20watt , αν και όπως εγραψα προσωπικά θα προτιμούσα κάποια cpu με χαμηλότερο tdp αλλά περισσότερους πυρήνες , αλλά και αυτή που έχεις καλή ειναι .

20 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Τώρα, όσον αφορά το software, έψαξα και είδα υπάρχουν λύσεις (freeNAS, TrueCoreNAS, Xpenology, OMV). 

 

Υπάρχει και hypervisor όπως ο proxmox που μπορείς να το περάσεις σε bare metal και μετά να βάλεις σε vm και ενα OMV και ένα Xpenology και ακόμα και μερικά OS για να έχεις τελικά ενα μηχανημα που θα κάνει πολλα πραγματα.

20 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Από ό,τι είδα, τα πλεονεκτήματα του έτοιμου NAS είναι ότι έρχεται σεταρισμένο και απλά αγοράζεις δίσκους και είσαι plug n play και η εγγύηση του κατασκευαστή. Τα μειονεκτήματα είναι το κόστος, αν χαλάσει κάτι στο NAS θα πρέπει να το γυρίσω πίσω, καμία επεκτασιμότητα με τα DS218 μοντέλα που έχουν 2 bays, δε θυμάμαι αν δέχονται άλλη επέκταση μνήμης.

 

Το έτοιμο είναι και ακριβό , αλλά είναι και "μασημένη τροφή" , παρτο και βαλτο εμπρος και οκ.
Άλλος αυτό βεβαια μπορεί να το βλέπει σαν πλεονέκτημα.
Από την άλλη μεριά το μειον των ετοιμων είναι πως εχουν proprietary hardware , ένα τροφοδοτικό πχ να σκάσει μπορεί να περιμένεις και εβδομάδες για το πανακριβο επισημο ανταλλακτικο.
Άλλο μειον ειναι πως εξαρτάσαι και στο software απο τον κατασκευαστή , πχ η Synology μπορεί να κρινει πως το μηχανημα που εχεις ειναι πλεον obsolete (πως θα πουλησει καινουργια εξαλλου) και ξαφνικά να σταματήσει την υποστήριξη .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dragonlordcv2002 είπε

Αρχικά το raid δεν είναι backup σε καμιά περίπτωση και χρειάζεται αν το θες για 24/7 χρήση (δεν θα στο συνιστούσα αν δεν χρησιμοποιείς αντίστοιχους δίσκους πχ ironwolf, red, gold κλπ). Επίσης να ξέρεις ότι αν υπάρξει βλάβη στην συστοιχία του raid θα χρειαστεί χρόνος για να γίνει rebuild, ανάλογα το μέγεθός τους μπορεί να πάρει και μέρες. Αν θες σίγουρα το raid καλό θα ήταν να βάλεις μια εξειδικευμένη pcixpress κάρτα για αυτό το σκοπό 

Το σύστημά σου επαρκεί αρχικά, οπότε βάλε δίσκους και διαχώρισε ποιοι θα είναι για backup που χρειάζεσαι και θα πρότεινα και ένα εξωτερικό για 2ο backup ως σιγουριά. Οι υπόλοιποι θα είναι για διαμοιρασμό των αρχείων που θέλεις.

 

 

Το Raid 1 ίσως το εννοούσα "λανθασμένα" backup, γιατί είχα στο μυαλό μου το Mirroring (όπου είναι το raid 1 αν θυμάμαι καλά), ό,τι έχει ο ένας δίσκος, έχει και ο άλλος. Αν χάσω τον έναν, έχω τον άλλον.

Δική μου παρερμηνεία. 

Ναι φυσικά, αν κάνω κάτι τέτοιο, θα είναι για 24/7 χρήση και είχα στο πλάνο να πάρω 2 x 4TB WD RED 64MB cache, που όπως είδα εδώ στο φορουμ είναι προτιμότεροι από τους 256MB cache λόγω κάποιας προηγούμενης τεχνολογίας. 

Βλάβη στη συστοιχία του raid, δηλαδή? Και αυτό αφορά τα data? Θα χάσω πρόσβαση σε αυτά? Νομίζω κάτι είχα διαβάσει για κάποια συγκεκριμένα είδη raid. 

Το Raid θα το ήθελα, ναι, και δεν ήξερα ότι υπάρχει μία pcixpress καρτούλα για κάτι τέτοιο. Μήπως μπορείς να με κατευθύνεις λίγο για να ψάξω?

Επίσης βλέπω ότι λες να διαχωρίσω τους δίσκους ποιοι θα είναι για backup και ποιοι για τον διαμοιρασμό. Είχα την εντύπωση ότι οι ίδιοι δίσκοι που κάνουν το ένα, θα έκαναν και το άλλο. Σε ένα έτοιμο NAS 2 θέσεων, πώς λειτουργεί αυτό? Κάτι μου διαφεύγει μάλλον.

5 λεπτά πριν, catmaster είπε

Πολύ καλύτερο απο τα έτοιμα. Με αυτό το mobo που έχει θέσεις για 3 καρτες γραφικών ,θα μπορούσες να κάνεις ενα καλό και οικονομικό lab αρκει να έχεις μια cpu με περισσότερους πυρηνες.

Το psu θα "τραβάει" απο τον τοίχο όσο ζητάει το συνολικό σύστημα , η cpu που έχεις όταν κοιμάται δεν θα πηγαίνει πάνω απο 20watt , αν και όπως εγραψα προσωπικά θα προτιμούσα κάποια cpu με χαμηλότερο tdp αλλά περισσότερους πυρήνες , αλλά και αυτή που έχεις καλή ειναι .

Υπάρχει και hypervisor όπως ο proxmox που μπορείς να το περάσεις σε bare metal και μετά να βάλεις σε vm και ενα OMV και ένα Xpenology και ακόμα και μερικά OS για να έχεις τελικά ενα μηχανημα που θα κάνει πολλα πραγματα.

Το έτοιμο είναι και ακριβό , αλλά είναι και "μασημένη τροφή" , παρτο και βαλτο εμπρος και οκ.
Άλλος αυτό βεβαια μπορεί να το βλέπει σαν πλεονέκτημα.
Από την άλλη μεριά το μειον των ετοιμων είναι πως εχουν proprietary hardware , ένα τροφοδοτικό πχ να σκάσει μπορεί να περιμένεις και εβδομάδες για το πανακριβο επισημο ανταλλακτικο.
Άλλο μειον ειναι πως εξαρτάσαι και στο software απο τον κατασκευαστή , πχ η Synology μπορεί να κρινει πως το μηχανημα που εχεις ειναι πλεον obsolete (πως θα πουλησει καινουργια εξαλλου) και ξαφνικά να σταματήσει την υποστήριξη .

Συμφωνώ στα μειονεκτήματα, γι' αυτό και με "χάλασε" και σκέφτηκα να το φτιάξω μόνος μου :P

Γιατί αναφέρεις τις θέσεις για κάρτες γραφικών? Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω? Αυτό το "καλό και οικονομικό lab" που είπες με ενθουσίασε! Χαχα!

Θα ψάξω μόνος μου για τα hypervisor κλπ  για να τα δω. Δε τα γνώριζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεία σε ένα NAS που δουλειά του είναι να τα διαμοιράζει είναι εύκολο να χαθούν και χωρίς να πάθει ζημιά το NAS ή σκληροι του.

Το NAS σε λειτουργία προστασίας δεδομένων είναι να έχει τα αρχεία σε δυο οι περισσότερους σκληρούς σε περίπτωση βλάβης κάποιου από τους σκληρούς να μην χάσεις τα αρχεία. Σε περίπτωση που σβηστούν τα αρχεία από ένα σκληρό , θα σβηστούν και από τους υπόλοιπους αυτόματα. Πχ. Εκεί που έστηνες το Nas τα αρχεία σβηστηκανε χειροκίνητα κατά λάθος ή τα έσβησες κατά λάθος από το κινητό σου απομακρυσμένα, τότε δεν θα τα ξαναβρείς , τουλάχιστον χωρίς κόστος.

Για αυτό λέω φρόντισε να τα έχεις κάπου αποθηκευμένα εκτός NAS και μετά παίξε όπως θες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τα αρχεία σε ένα NAS που δουλειά του είναι να τα διαμοιράζει είναι εύκολο να χαθούν και χωρίς να πάθει ζημιά το NAS ή σκληροι του.

Το NAS σε λειτουργία προστασίας δεδομένων είναι να έχει τα αρχεία σε δυο οι περισσότερους σκληρούς σε περίπτωση βλάβης κάποιου από τους σκληρούς να μην χάσεις τα αρχεία. Σε περίπτωση που σβηστούν τα αρχεία από ένα σκληρό , θα σβηστούν και από τους υπόλοιπους αυτόματα. Πχ. Εκεί που έστηνες το Nas τα αρχεία σβηστηκανε χειροκίνητα κατά λάθος ή τα έσβησες κατά λάθος από το κινητό σου απομακρυσμένα, τότε δεν θα τα ξαναβρείς , τουλάχιστον χωρίς κόστος.

Για αυτό λέω φρόντισε να τα έχεις κάπου αποθηκευμένα εκτός NAS και μετά παίξε όπως θες.

Αυτό εννοείς, ΟΚ! Ναι το είχα στο μυαλό μου αυτό ήδη. Όπως είπα ήδη έχω έναν απλό σκληρό με το backup. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να κάνω κάτι παρόμοιο με το παλιό μου σύστημα (i5 6600k, 16 Gb ram) που το έχω και κάθεται από τον προηγούμενο Μάρτιο.

Είχα καταλήξει στο Unraid για λογισμικό. Για διάφορους λόγους βέβαια δεν το προχώρησα, όμως παραμένει στα to do.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Γιατί αναφέρεις τις θέσεις για κάρτες γραφικών

Για παράδειγμα στο σπίτι ενα "κουτί" που εχω χωρίς να το σκαλίζω έχει :
-Μια vm linux με δική της dedicated gpu για kodi και jellyfin (το transcode γινεται απο την gpu αυτη) μόνιμα online
-Μια vm linux με omv με dedicated  hba controller για διαχείρηση docker/container μονιμα online
-Μια vm win10 με δική της dedicated gpu για games 
-Μια vm bsd με pfSense (για redudancy μονο - το πραγματικό pfSense είναι σε άλλο box)
-Μια vm linux για IoT και διαχείρηση συναγερμου-καμερων (που μαλλον καποια στιγμή θα την περάσω στο omv με container) μονιμα online

όλα τρέχουν με ενα Xeon με 16gb ram ,και σε idle η καταναλωση απο τον τοιχο κυμαινεται απο 35-45 watt.

Raid μηχανικό (hardware controller) δεν θα το συνέστηνα , αν για καποιο λογο "πεσει" ο controller ποιός εγγυάται πως θα βρεθεί ιδιος να ξανασηκώσει το redundancy ; Προσωπικά προτιμώ καλο hba και αξιοπιστο filesystem και στηνω το raid απο εκεί.

3 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Είχα καταλήξει στο Unraid για λογισμικό

Καλό και το unraid , με μόνο του μειονέκτημα πως απαιτεί χρήματα (κοντα στα 60 ευρω για 6 δίσκους αν θυμαμαι καλα), και "τρεχει" μονιμα απο usb με ότι αυτο συνεπαγεται. Έχει πάντως καλή κοινότητα και forum για βοήθεια και ο spaceinvader1 έχει καλο καναλι στο yt με πολλες πληροφορίες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, catmaster είπε

Για παράδειγμα στο σπίτι ενα "κουτί" που εχω χωρίς να το σκαλίζω έχει :
-Μια vm linux με δική της dedicated gpu για kodi και jellyfin (το transcode γινεται απο την gpu αυτη) μόνιμα online
-Μια vm linux με omv με dedicated  hba controller για διαχείρηση docker/container μονιμα online
-Μια vm win10 με δική της dedicated gpu για games 
-Μια vm bsd με pfSense (για redudancy μονο - το πραγματικό pfSense είναι σε άλλο box)
-Μια vm linux για IoT και διαχείρηση συναγερμου-καμερων (που μαλλον καποια στιγμή θα την περάσω στο omv με container) μονιμα online

όλα τρέχουν με ενα Xeon με 16gb ram ,και σε idle η καταναλωση απο τον τοιχο κυμαινεται απο 35-45 watt.

Raid μηχανικό (hardware controller) δεν θα το συνέστηνα , αν για καποιο λογο "πεσει" ο controller ποιός εγγυάται πως θα βρεθεί ιδιος να ξανασηκώσει το redundancy ; Προσωπικά προτιμώ καλο hba και αξιοπιστο filesystem και στηνω το raid απο εκεί.

Καλό και το unraid , με μόνο του μειονέκτημα πως απαιτεί χρήματα (κοντα στα 60 ευρω για 6 δίσκους αν θυμαμαι καλα), και "τρεχει" μονιμα απο usb με ότι αυτο συνεπαγεται. Έχει πάντως καλή κοινότητα και forum για βοήθεια και ο spaceinvader1 έχει καλο καναλι στο yt με πολλες πληροφορίες.

Επειδή λίγο χάθηκα με όλα αυτά :P, κάποια τα έπιασα, κάποια όχι, θα μείνω στο hba που λες. Είναι η κάρτα pciexpress που ανέφερε πιο πάνω το μέλος Dragonlordcv2002

Αναφορά σε κείμενο

αν θες σίγουρα το raid καλό θα ήταν να βάλεις μια εξειδικευμένη pcixpress κάρτα για αυτό το σκοπό 

? Που ανέφερε για την συστοιχία raid αν παρουσιάσει σφάλμα? Αυτό το hba controller σου επιτρέπει να κάνεις raid τους δίσκους?

 

Επίσης για το λειτουργικό μάλλον truecoreNAS ή Xpenology θα προτιμήσω, φάνηκε πιο βατό για κάποιον αρχάριο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πολύ ενδιαφέρουσες! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Φοβάμαι για το psu, μήπως η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη από ό,τι τα αντίστοιχα στα έτοιμα NAS,

Τα συστήματα 5ετίας ή 10ετία είναι ΑΡΙΣΤΑ από πλευράς απόδοσης αλλά μειονεκτούν στην κατανάλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KaRouLi είπε

Αυτό το hba controller σου επιτρέπει να κάνεις raid τους δίσκους

Χοντρικά μιλάμε για μια συσκευή που πανω της συνδεονται δίσκοι sas-sata και κουμπώνει στην pcie θυρα για να εκμεταλλευτει την μεγαλύτερη ταχύτητα , έχουν ενσωματωμένο raid controller , αλλα όπως έγραψα και πιο πανω εγω δεν τον χρησιμοποιώ το raid που παρέχει ο controller. Δες ενα παραδειγμα για να καταλαβεις λιγο 

https://www.ebay.com/itm/Dell-H200-6-Gbps-SAS-HBA-P20-it-Fashion-ZFS-FREENAS-unraid-2-SFF8087-SATA-Cable-/143610321849?_trksid=p2385738.m4383.l4275.c10

Μετά υπάρχει απλή Pcie κάρτα που συνδέονται δισκοι sata σαν αυτη https://www.skroutz.gr/s/25256524/DeLock-Κάρτα-PCIe-σε-4-εσωτερικές-θύρες-SATA-70154.html

6 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Επίσης για το λειτουργικό μάλλον truecoreNAS ή Xpenology θα προτιμήσω, φάνηκε πιο βατό για κάποιον αρχάριο.

 

Θα πρότεινα το xpenology που είναι όντως λιγο πιο βατό , truenas core βγήκε και σε fork debian για καλυτερη ενσωμάτωση virtualization και container ,αλλά ακόμα εχει και λιγες "παιδικες ασθενειες" , σε λιγο καιρό θα ειναι full λειτουργικό και αυτό .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, catmaster είπε

Χοντρικά μιλάμε για μια συσκευή που πανω της συνδεονται δίσκοι sas-sata και κουμπώνει στην pcie θυρα για να εκμεταλλευτει την μεγαλύτερη ταχύτητα , έχουν ενσωματωμένο raid controller , αλλα όπως έγραψα και πιο πανω εγω δεν τον χρησιμοποιώ το raid που παρέχει ο controller. Δες ενα παραδειγμα για να καταλαβεις λιγο 

https://www.ebay.com/itm/Dell-H200-6-Gbps-SAS-HBA-P20-it-Fashion-ZFS-FREENAS-unraid-2-SFF8087-SATA-Cable-/143610321849?_trksid=p2385738.m4383.l4275.c10

Μετά υπάρχει απλή Pcie κάρτα που συνδέονται δισκοι sata σαν αυτη https://www.skroutz.gr/s/25256524/DeLock-Κάρτα-PCIe-σε-4-εσωτερικές-θύρες-SATA-70154.html

Μάλιστα. Οπότε, χωρίς controller, τι άλλη λύση έχω ? Μέσω του Xpenology π.χ που θέλω να βάλω?

Είπες αυτό

4 ώρες πριν, catmaster είπε

Προσωπικά προτιμώ καλο hba και αξιοπιστο filesystem και στηνω το raid απο εκεί.

και μπερδεύτηκα. Έχεις hba αλλά δεν χρησιμοποιείς το raid του controller. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KaRouLi είπε

Μάλιστα. Οπότε, χωρίς controller, τι άλλη λύση έχω ? Μέσω του Xpenology π.χ που θέλω να βάλω?

Είπες αυτό

και μπερδεύτηκα. Έχεις hba αλλά δεν χρησιμοποιείς το raid του controller. 

Οι καρτες HBA (Host Bus Adapter ) δεν εχουν raid controller , στηνεις το raid μεσω του εκαστοτε λειτουργικου που δουλευεις

Μετα υπαρχουν οι καρτες που εχουν ενσωματωμενο raid controller , αλλα θελουν φλασαρισμα για να δουλεψουν σωστα και καποια λειτουγικα δεν συνεργαζονται καλα με αυτες 

HBA Card 

https://www.ebay.com/itm/OEM-LSI-9201-16i-6Gbps-16-lane-SAS-HBA-P19-IT-Mode-ZFS-FreeNAS-unRAID/132059261390?hash=item1ebf5869ce:g:ezYAAOSwA~pdHbkM

με ενσωματωμενο raid controller

https://www.ebay.com/itm/Fujitsu-D2607-A21-LSI-SAS2008-HBA-RAID-Card-IT-Mode-For-ZFS-FreeNAS-unRAID/254285877094?hash=item3b349e8f66:g:jWIAAOSwC7xdHS3w

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...