Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή φωτογραφικής σε webcam


masterbil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.
 Έχω μία κάμερα Sony DSC-QX10  και θα ήθελα να την κάνω webcam.

Έχει ασχοληθεί κανείς να μου πει πώς γίνεται και αν γίνεται;

Το λειτουργικό μου σύστημα είναι Windows 7 αλλά σύντομα θα γίνει Windows 10.

 

εικόνα_Viber_2021-03-21_13-16-59.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εταιρια που την φτιαχνει δεν δινει καποιο λογισμικο που να την κανει να δουλεψει σαν webcam, δεν μπορεις να κανεις τιποτα μιας και απο το συστημα σου θα αναγνωριζεται παντα σαν φωτογραφικη μηχανη παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς λειτουργεί και σαν βιντεοκάμερα.
Στο κινητό υπάρχει αυτή η εφαρμογή από την ίδια τη Sony και παλιότερα πριν 4 με 5 χρόνια πριν που το είχα δουλέψει νομίζω υπήρχε και για Windows

δηλαδή βλέπω στον υπολογιστή μου εκείνη τη στιγμή Τι τραβάει η κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια εφαρμογη? Αλλο βιντεοκαμερα (= τραβας κατι και αποθηκευεται αμεσα σαν αρχειο στην καρτα που εχει), αλλο webcam (= δειχνει αυτο που τραβαει σε μια εφαμογη που εχει video in σε καποιο συμβατο λειτουργικο).

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί είναι το θέμα ότι μετά από τόσα χρόνια δεν θυμάμαι.. 
Και μόλις τώρα θυμήθηκα ότι πέρσι που το έψαξα λίγο έλεγε ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή της sony
θα σταμάταγε την λειτουργία της πέρσι τον Μάρτιο...
Αλλά όνομα δυστυχώς δεν θυμάμαι...
 
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τον χρόνο σου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει βγάλει ο κατασκευαστής πρόγραμμα που να το επιτρέπει δυστυχώς δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Αν είχε HDMI υπάρχει η μπακαλίστικη λύση μέσω OBS και καταγραφή του αποκόμματος ως σήμα "webcam" αλλά αυτή η λύση είναι πρόχειρη. Δυστυχώς οι κατασκευαστές δεν έδιναν αυτή τη δυνατότητα (αν και είναι κάτι πολύ εύκολο να γίνει) μάλλον επειδή δεν θα ήθελαν πολλοί να χρησιμοποιήσουν μια ακριβή κάμερα για να κάνουν τη δουλειά μιας φθηνής webcam. Μόνο πρόσφατα με το lockdown που αυξήθηκε πολύ η ζήτηση για webcam, έδωσαν προγράμματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες στο παρακάτω λινκ. Διάβασε τις οδηγίες γιατί λέει για κάτι ρυθμίσεις στο μενού της κάμερας.

https://www.cnet.com/how-to/turn-your-sony-camera-into-a-webcam-with-this-easy-trick/

Περαιτέρω οδηγίες -> https://support.d-imaging.sony.co.jp/app/webcam/en/instruction/index.php

Το πρόγραμμα το κατεβάζεις από εδώ -> https://support.d-imaging.sony.co.jp/app/webcam/en/download/

Η κάμερα σου δεν είναι στην λίστα. Τσεκάρισε μια άλλη (για να ενεργοποιηθεί το κουμπί Download) και κατέβασε την εφαρμογή. Κάνε setup και αν σου δουλέψει... δούλεψε!

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εχω και εγω αυτην την καμερα πριν χρονια ειχα καταφερει να την κανω να λειτουργει μεσω πισι.

Δηλαδη να δειχνει εικονα και να τραβαει φωτογραφιες-video, oχι σαν webcam.

Δες το προγραμμα ,δωρεαν ειναι στο microsoft store.

Μ2 Sony Camera Remote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...