Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτησία Βεράντας


Polaris13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την ιδιοκτήτρια του πάνω διαμερίσματος. Λόγο παλαιότητας του κτιρίου φαίνεται να έχουν φθαρεί οι αρμοί του μαρμάρου του μπαλκονιόυ της με αποτέλεσμα να τρέχει νερό μέσα απο τον σοφά στο μπαλκόνι μου όταν πλένει το μπαλκόνι της. Λόγο της ηλικίας της απόφάσισα να μιλήσω με τα παιδιά της ώστε να επισκευαστεί, μάλιστα με δικά μου έξοδα, αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει διάθεση για συνεργασία λέγοντάς μου συνέχεια ότι αυτό ειναι θέμα της πολυκατοικίας και πώς αν δεν γίνει επισκευή σε αλλα διαμερίσματα δεν πρόκειται να συνεργαστούν. Οπως βλέπετε ο σοβάς έχει φουσκώσει και θεωρώ πώς ειναι θέμα χρόνου να αποκολληθεί.

Η βέραντα ενός διαμερίσματος στη πολυκατοικία θεωρείται κοινόχρηστος ή ιδιόκτητος χώρος του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος? 

Σας ευχαριστώ.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Επεξ/σία από Polaris13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ipso33 είπε

ιδιόκτητος χώρος του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος

Καλησπέρα. σας ευχριστώ για την απάντηση.
Αυτό ορίζεται από τον νόμο, το καταστατικό ή τα συμβόλαια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνιδιοκτήτες υποχρεούνται να διατηρούν τα δάπεδα των εξωστών των οριζοντίων ιδιοκτησιών τους και τις κατακόρυφες υδρορροές που χρησιμεύουν προς αποκλειστική τους εξυπηρέτηση σε καλή κατάσταση, οφείλοντες να αποζημιώσουν τους γείτονες τους που θα υποστούν τυχόν ζημιές στα διαμερίσματά τους, σε περίπτωση που θα παραμελήσουν αυτή τους την υποχρέωση. ΕφΑθ 8919/89 , ΕφΑθ 8516/86

Η υποχρέωση των συνιδιοκτητών να επισκευάζουν και συντηρούν τα δάπεδα των βεραντών τους, ώστε να μην επιτρέπουν διαρροή υγρασίας στα υποκείμενα διαμερίσματα δεν εξαρτάται από την προέλευση των αποκαταστατέων φθορών, που είναι αδιάφορο αν οφείλονται σε κακή κατασκευή, μεγάλη χρήση ή παλαιότητα.

Η δαπάνη επισκευής ή συντήρησης του επιστρώματος του δαπέδου της βεράντας βαρύνει αποκλειστικά τον κύριο του επάνω διαμερίσματος το οποίο και εξυπηρετείται από αυτή. Αν λοιπόν η βεράντα αυτή είναι πλημμελώς στεγανοποιημένη και από το πότισμα των λουλουδιών της κ.λ.π δημιουργούνται υγρασίες στην οροφή του δωματίου της από κάτω ιδιοκτησίας, του οποίου αποτελεί τη στέγη καθώς και άλλες ζημιές, υπόχρεος για την αποκατάσταση των ζημιών είναι ο κύριος του διαμερίσματος στο οποίο ανήκει. ΕφΑθ 12104/90 , ΕφΑθ 3381/92

http://michanografiki.gr/blog/36-veranta-eksostis.html

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Οι συνιδιοκτήτες υποχρεούνται να διατηρούν τα δάπεδα των εξωστών των οριζοντίων ιδιοκτησιών τους και τις κατακόρυφες υδρορροές που χρησιμεύουν προς αποκλειστική τους εξυπηρέτηση σε καλή κατάσταση, οφείλοντες να αποζημιώσουν τους γείτονες τους που θα υποστούν τυχόν ζημιές στα διαμερίσματά τους, σε περίπτωση που θα παραμελήσουν αυτή τους την υποχρέωση. ΕφΑθ 8919/89 , ΕφΑθ 8516/86

Η υποχρέωση των συνιδιοκτητών να επισκευάζουν και συντηρούν τα δάπεδα των βεραντών τους, ώστε να μην επιτρέπουν διαρροή υγρασίας στα υποκείμενα διαμερίσματα δεν εξαρτάται από την προέλευση των αποκαταστατέων φθορών, που είναι αδιάφορο αν οφείλονται σε κακή κατασκευή, μεγάλη χρήση ή παλαιότητα.

Η δαπάνη επισκευής ή συντήρησης του επιστρώματος του δαπέδου της βεράντας βαρύνει αποκλειστικά τον κύριο του επάνω διαμερίσματος το οποίο και εξυπηρετείται από αυτή. Αν λοιπόν η βεράντα αυτή είναι πλημμελώς στεγανοποιημένη και από το πότισμα των λουλουδιών της κ.λ.π δημιουργούνται υγρασίες στην οροφή του δωματίου της από κάτω ιδιοκτησίας, του οποίου αποτελεί τη στέγη καθώς και άλλες ζημιές, υπόχρεος για την αποκατάσταση των ζημιών είναι ο κύριος του διαμερίσματος στο οποίο ανήκει. ΕφΑθ 12104/90 , ΕφΑθ 3381/92

http://michanografiki.gr/blog/36-veranta-eksostis.html

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές με ευγένεια και σεβασμό να διορθωθεί το προβλημα αλλα δυστυχώς δεν βλέπω ανταπόκριση. Μάλιστα προσφέρθηκα να καλύψω το κόστος έγω 100% αλλα και πάλι δεν...
Να καταφύγω σε δικηγόρο?

επίσης αυτο τι σημαίνει?
Η υποχρέωση των συνιδιοκτητών να επισκευάζουν και συντηρούν τα δάπεδα των βεραντών τους, ώστε να μην επιτρέπουν διαρροή υγρασίας στα υποκείμενα διαμερίσματα δεν εξαρτάται από την προέλευση των αποκαταστατέων φθορών, που είναι αδιάφορο αν οφείλονται σε κακή κατασκευή, μεγάλη χρήση ή παλαιότητα.

 

Επεξ/σία από Polaris13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Polaris13 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές με ευγένεια και σεβασμό να διορθωθεί το προβλημα αλλα δυστυχώς δεν βλέπω ανταπόκριση. Μάλιστα προσφέρθηκα να καλύψω το κόστος έγω 100% αλλα και πάλι δεν...
Να καταφύγω σε δικηγόρο?

Ε ναι, αν δεν γίνεται αλλιώς ο δικηγόρος είναι μονόδρομος, για αρχή μπορεί να της κάνει ένα τηλέφωνο μπας και, αν όχι εξώδικο κτλ, θα στα εξηγήσει όλα ο δικηγόρος σου.

3 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

επίσης αυτο τι σημαίνει?
Η υποχρέωση των συνιδιοκτητών να επισκευάζουν και συντηρούν τα δάπεδα των βεραντών τους, ώστε να μην επιτρέπουν διαρροή υγρασίας στα υποκείμενα διαμερίσματα δεν εξαρτάται από την προέλευση των αποκαταστατέων φθορών, που είναι αδιάφορο αν οφείλονται σε κακή κατασκευή, μεγάλη χρήση ή παλαιότητα.

Τι από όλα αυτά δεν καταλαβαίνεις? Με λίγα λόγια τα νερά που περνάνε από το πάτωμα της βεράντας της είναι δική της ευθύνη, άσχετα το πως έγινε η ζημιά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Ε ναι, αν δεν γίνεται αλλιώς ο δικηγόρος είναι μονόδρομος, για αρχή μπορεί να της κάνει ένα τηλέφωνο μπας και, αν όχι εξώδικο κτλ, θα στα εξηγήσει όλα ο δικηγόρος σου.

Η κυρία είναι μεγάλη σε ηλικία και συνεννόηση μαζί της είναι πολύ δύσκολη. Έχω προσπαθήσει με το καλό τα δυο παιδιά της και πάλι δεν κατάφερα να τη πείσω να μας αφήσει....Έιμαστε ουσιαστικά -1 μπαλκόνι..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το δεις άμεσα γιατί στις γωνίες  από την υγρασία φαίνεται έτοιμο να πετάξει σοβά και μπετό και να αποκαλυφθεί ο οπλισμός από τη συνεχή υγρασία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Δικηγόρος και ξεκινάς με εξώδικο. Καλή τύχη και υπομονή στις ενδεχόμενες αντιδράσεις.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλα θεωρώ πως σε αυτή τη περίπτωση το δίκιο ειναι με το μέρος μου.
Σας ευχαριστώ για το κουριαγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Polaris13 είπε

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλα θεωρώ πως σε αυτή τη περίπτωση το δίκιο ειναι με το μέρος μου.
Σας ευχαριστώ για το κουριαγιο!

προφανώς και είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλα θεωρώ πως σε αυτή τη περίπτωση το δίκιο ειναι με το μέρος μου.

Εννοει καλη υπομονη με τις αντιδρασεις των απο πανω.

Οπως εχεις καταλαβει,αυτοι θεωρουν οτι δε φταινε καπου,και ενα εξωδικο θα πυροδοτησει αντιδρασεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, StamTheMan είπε

Εννοει καλη υπομονη με τις αντιδρασεις των απο πανω.

Οπως εχεις καταλαβει,αυτοι θεωρουν οτι δε φταινε καπου,και ενα εξωδικο θα πυροδοτησει αντιδρασεις.

Καλησπέρα, σας ευχαριστώ για την απάντηση.
Εξήγησα στην κόρη της κυρίας ότι έφερα τεχνικούς ώστε να επιδιορθώσω τη ζημία εγώ απο κάτω, αλλά και οι 2 μου είπαν πως αν δεν γίνει διόρθωση στο μπαλκόνι τους δεν διορθωθεί το πρόβλημα. Έιχα ζητήσει και στον γιό της να το δούμε το πρόβλημα αλλα ήταν αγενεστατος και επέμενε ότι έιναι πρόβλημα της μετώπης του κτιρίου αλλα είναι πολύ "μέσα" απο τη γωνία για να είναι κάτι τέτοιο. Προσφέρθηκα μάλιστα να καλύψω το κόστος εγώ. 
Δεν του επέριψα ευθύνες, απλά της ζήτησα το αυτονόητο. να μη μου πέσει το μπαλκόνι στο κεφάλι. έγινα και πατέρας πρόσφατα και στο μπαλκόνι αυτό ειναι το παιδικό δωμάτιο, οπότε καταλαβαινετε... Και στη τελική αισθάνομαι μαλ...ας να ικετεύω για κάτι τόσο βασικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερό είναι πολύ άτιμο πράγμα. Μπορει να μπαινει απο οπου θελει και να βγαίνει οπου θελει.

Σε αυτό μπορεί και  να εχει δίκιο ο απο πανω.

Αν προτίθεσε να πληρωσεις, ζήτησε του να σε αφήσει να φέρεις υδραυλικό για να κανει έλεγχο εκεί που νομίζει αυτος. 

Καλη τυχη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Πρέπει να το δεις άμεσα γιατί στις γωνίες  από την υγρασία φαίνεται έτοιμο να πετάξει σοβά και μπετό και να αποκαλυφθεί ο οπλισμός από τη συνεχή υγρασία.

Καλησπέρα, σας ευχαριστώ για την απάντηση.
Υπάρχει πιθανότητα η βλάβη να οφείλετε σε κάτι άλλο?

2 λεπτά πριν, smpt είπε

Το νερό είναι πολύ άτιμο πράγμα. Μπορει να μπαινει απο οπου θελει και να βγαίνει οπου θελει.

Σε αυτό μπορεί και  να εχει δίκιο ο απο πανω.

Αν προτίθεσε να πληρωσεις, ζήτησε του να σε αφήσει να φέρεις υδραυλικό για να κανει έλεγχο εκεί που νομίζει αυτος. 

Καλη τυχη

Καλησπερα,

Το νερό περνάει μέσα απο τον σοβά όταν η κυρία απο πάνω πλενει και αφήνει ώρα τη βρύση της ανοικτή. δεν μπορώ να καταλάβω απο πού αλλου περναέι το νερό...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...