Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτησία Βεράντας


Polaris13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλές πολυκατοικιες το έχουν αυτό το πρόβλημα, για την επιδιόρθωση του εξωτερικού μέρους της βεράντας θέλει επισκευή με σκαλωσιες η γερανακι, εκεί ο κάθε ιδιοκτήτης λέει ότι αυτό είναι θέμα της πολυκατοικίας ώστε να αποφυγει προσωρινά ευθύνες αφού ξέρει ότι άκρη σε ενδεχόμενη ΓΣ δεν θα βγει, για το δαπεδο του μπαλκονιού πρέπει να γίνει έλεγχος και αντικατασταση η μονωση, εγώ σχεδιάζω στο δικό μου να βάλω μόνωση, μετά αφού είναι βέβαιο ότι δεν εισέρχεται νερό στο εσωτερικό και από κάτω πρέπει να γίνουν οι υπόλοιπες επισκευές των σοβαδων. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Πολλές πολυκατοικιες το έχουν αυτό το πρόβλημα, για την επιδιόρθωση του εξωτερικού μέρους της βεράντας θέλει επισκευή με σκαλωσιες η γερανακι, εκεί ο κάθε ιδιοκτήτης λέει ότι αυτό είναι θέμα της πολυκατοικίας ώστε να αποφυγει προσωρινά ευθύνες αφού ξέρει ότι άκρη σε ενδεχόμενη ΓΣ δεν θα βγει, για το δαπεδο του μπαλκονιού πρέπει να γίνει έλεγχος και αντικατασταση η μονωση, εγώ σχεδιάζω στο δικό μου να βάλω μόνωση, μετά αφού είναι βέβαιο ότι δεν εισέρχεται νερό στο εσωτερικό και από κάτω πρέπει να γίνουν οι υπόλοιπες επισκευές των σοβαδων. 

Το γεγονός ότι η διαρροή είναι τόσο "μέσα" και πώς αυτό γίνεται όταν πλυμηρίζει το μπαλκόνι της κυρίας από πάνω, δεν σημαίνει πως υπάρχει κάποιο θέμα με το δάπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουν σπασει οι αρμοι απο τα μαρμαρα.Ενα καλο στοκαρισμα θελει και σαφως ειναι δικια της ευθηνη.Οι προσοψεις των μπαλκονιών ειναι ευθηνη κοινοχρηστη και το ταβανι σου του μπαλκονιου δικια σου ευθύνη κανονικα αλλα εκει παιζει γιατι το προβλημα προκαλειτε απο την απο πανω.Εξωδικο τονίζοντας οτι αν φυγουν τα κούτελα και σκοτωθεί κανενας εχει την ευθύνη.

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Εχουν σπασει οι αρμοι απο τα μαρμαρα.Ενα καλο στοκαρισμα θελει και σαφως ειναι δικια της ευθηνη.Οι προσοψεις των μπαλκονιών ειναι ευθηνη κοινοχρηστη και το ταβανι σου του μπαλκονιου δικια σου ευθύνη κανονικα αλλα εκει παιζει γιατι το προβλημα προκαλειτε απο την απο πανω.Εξωδικο τονίζοντας οτι αν φυγουν τα κούτελα και σκοτωθεί κανενας εχει την ευθύνη.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ότι αφορά την πρόσοψη της πολυκατοικίας, ανήκει στα κοινόχρηστα.

Μπορείς να μιλήσεις με την πολεοδομία και με τον Δήμο, καθώς το συγκεκριμένο μπαλκόνι είναι επικίνδυνο για το πεζοδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SilentVoice είπε

Νομίζω πως ότι αφορά την πρόσοψη της πολυκατοικίας, ανήκει στα κοινόχρηστα.

Μπορείς να μιλήσεις με την πολεοδομία και με τον Δήμο, καθώς το συγκεκριμένο μπαλκόνι είναι επικίνδυνο για το πεζοδρόμιο.

Το θέμα μου δεν είναι η πρόσοψη, στην οποία υπάρχει όντως πρόβλημα και έχει προγραμματιστεί επισκεύη. Το θέμα μου είναι να φτιαχτει και η ζημία μέσα στο μπαλκόνι από όπου περνάει το νερό μέσα απο τον σοβα γιατι θα πέσει στα κεφάλια μας.

2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

Το θέμα μου δεν είναι η πρόσοψη, στην οποία υπάρχει όντως πρόβλημα και έχει προγραμματιστεί επισκεύη. Το θέμα μου είναι να φτιαχτει και η ζημία μέσα στο μπαλκόνι από όπου περνάει το νερό μέσα απο τον σοβα γιατι θα πέσει στα κεφάλια μας.

2.jpg

Φαντάζομαι και στην γενική συνέλευση δεν είπαν τίποτα. Αν δεν έχετε κάνει ακόμα γενική συνέλευση για αυτό, φρόντισε να γίνει και να καταγράφει στα πρακτικά η άρνηση του για οποιαδήποτε επισκευή.

Ίσως έχεις μια ελπίδα αν πείσεις και τους από κάτω σου (αν έχεις) πως θα έχουν και αυτοί πρόβλημα αν πέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

Το γεγονός ότι η διαρροή είναι τόσο "μέσα" και πώς αυτό γίνεται όταν πλυμηρίζει το μπαλκόνι της κυρίας από πάνω, δεν σημαίνει πως υπάρχει κάποιο θέμα με το δάπεδο?

Προφανώς και υπάρχει θέμα με το δαπεδο. 

Όπως ειπώθηκε, αποστολή εξώδικου. Να αποτανθεις σε δικηγόρο ο οποίος μέσα στο εξώδικο θα παραθεσει όλες τις νομοθεσίες που αφορούν το θέμα και καθιστούν υπόχρεους τους ιδιότητες όπως τον νόμο που ανέφερε ο Joshua21 καθώς και οτιδήποτε άλλο υπάρχει, ώστε να γνωρίζουν με κάθε τρόπο αυτοί (που μάλλον το ξέρουν αλλά κάνουν τις πάπιες). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Φαντάζομαι και στην γενική συνέλευση δεν είπαν τίποτα. Αν δεν έχετε κάνει ακόμα γενική συνέλευση για αυτό, φρόντισε να γίνει και να καταγράφει στα πρακτικά η άρνηση του για οποιαδήποτε επισκευή.

Ίσως έχεις μια ελπίδα αν πείσεις και τους από κάτω σου (αν έχεις) πως θα έχουν και αυτοί πρόβλημα αν πέσει.

Δεν έρχεται κάνεις απο τη πλευρά τους σε καμία συνελευση. Η κυρία δεν μπορεί λόγο ηλικίας, τα παιδιά της δεν ασχολούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Polaris13 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές με ευγένεια και σεβασμό να διορθωθεί το προβλημα αλλα δυστυχώς δεν βλέπω ανταπόκριση. Μάλιστα προσφέρθηκα να καλύψω το κόστος έγω 100% αλλα και πάλι δεν...
Να καταφύγω σε δικηγόρο?

επίσης αυτο τι σημαίνει?
Η υποχρέωση των συνιδιοκτητών να επισκευάζουν και συντηρούν τα δάπεδα των βεραντών τους, ώστε να μην επιτρέπουν διαρροή υγρασίας στα υποκείμενα διαμερίσματα δεν εξαρτάται από την προέλευση των αποκαταστατέων φθορών, που είναι αδιάφορο αν οφείλονται σε κακή κατασκευή, μεγάλη χρήση ή παλαιότητα.

 

Εξώδικο αρχικά, και μετά απειλή για αγωγή, τίποτα άλλο, και να μην είσαι υποχωρητικός, δεν καταλαβαίνουν διαφορετικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Polaris13 είπε

Καλησπέρα, σας ευχαριστώ για την απάντηση.
Υπάρχει πιθανότητα η βλάβη να οφείλετε σε κάτι άλλο?

όπως φαίνεται τα νερά δεν είναι από την εξωτερική πλευρά αλλά από ρωγμές που έχουν γίνει στα πλακάκια ή στα μάρμαρα του πάνω μπαλκονιού. Παλαιά κατασκευή φυσιολογικές φθορές είναι πρέπει να γίνει σταγανοποίηση στην πάνω βεράντα να μην  χειροτερέψει. Από κει και πέρα τι να πούμε. Προσπάθησε μήπως τα βρείτε με απλό τρόπο έστω ένα εξώδικο γιατί αν το πας δικαστικά θα τραβήξει καιρό. Ειδικά όπως κατάντησαν και τα δικαστήριο με αυτή την κατάσταση που ζούμε ένα χρόνο άστα να πάνε. Όταν και αν ποτέ ξεκινήσουν θα δικάζουν υποθέσεις που είναι για παραγραφή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, papoys1 είπε

όπως φαίνεται τα νερά δεν είναι από την εξωτερική πλευρά αλλά από ρωγμές που έχουν γίνει στα πλακάκια ή στα μάρμαρα του πάνω μπαλκονιού. Παλαιά κατασκευή φυσιολογικές φθορές είναι πρέπει να γίνει σταγανοποίηση στην πάνω βεράντα να μην  χειροτερέψει. Από κει και πέρα τι να πούμε. Προσπάθησε μήπως τα βρείτε με απλό τρόπο έστω ένα εξώδικο γιατί αν το πας δικαστικά θα τραβήξει καιρό. Ειδικά όπως κατάντησαν και τα δικαστήριο με αυτή την κατάσταση που ζούμε ένα χρόνο άστα να πάνε. Όταν και αν ποτέ ξεκινήσουν θα δικάζουν υποθέσεις που είναι για παραγραφή.

To καταλαβαίνω ότι ίσως τραβήξει καιρό, όμως δεν μπορώ να ανεκτώ και αυτή τη πλήρη αδιαφορία σε ένα θέμα το οποίο έχει να κάνει με τη σωματική ακαιραιοτητα των παιδιών μου, της γυναίκας μου και τη δικία μου.

Επεξ/σία από Polaris13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

To καταλαβαίνω ότι ίσως τραβήξει καιρό, όμως δεν μπορώ να ανεκτώ και αυτή τη πλήρη αδιαφορία σε ένα θέμα το οποίο έχει να κάνει με τη σωματική ακαιραιοτητα των παιδιών μου, της γυναίκας μου και τη δικία μου.

Καλά κάνεις και δεν το ανέχεσαι, οπως δεν θα το ανεχόταν οποιοσδήποτε. Έχοντας παρόμοια η και πολύ χειρότερα θέματα στο σπίτι μου θα σας έλεγα μην αγχώνεστε υπό την έννοια ότι οι σοβαδες δεν πέφτουν καθόλου εύκολα θέλουν πολύ καιρό και παρατεταμένη αμελεια και χρόνο από την έναρξη μιας ρωγμης μέχρι να καταρρεύσουν, αυτό δεν σημαίνει φυσικά πως θα κάτσετε με σταυρωμένα χέρια, κάντε ότι είναι να κάνετε με τα διαδικαστικά μέχρι να βγάλετε άκρη και να γίνει επισκευή, στην βεράντα να μην κάθεστε καθόλου μέχρι να γίνουν οι επισκευές όσο κι αν είναι δύσκολο ειδικά αν μιλάμε για παιδια και κυκλοφορούν στο σπίτι χωρίς περιορισμό. 

Για τους κυρίους από πάνω που η μεν ιδιοκτήτρια ειναι ηλικιωμένη χωρίς περιθώρια συνεννόησης ενώ τα παιδιά δεν ασχολούνται, εσύ προσφέρθηκες να πληρώσεις το κόστος αλλά δεν βγάζεις άκρη, μπορώ να υποθέσω πολλά πράγματα για το τι παίζει με αυτούς αλλά δεν εχει κάποιο νόημα να το αναλύσω με υποθέσεις και εικασίες, σημασια έχει να επιδιορθωθεί το πρόβλημα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ και εγώ την γνώμη μου μια και έχω παρόμοια μπλεξίματα άλλης φύσεως με Συνιδιοκτήτη - και τον ενοικιαστή του.

Για να γλυτώσεις το Άγχος σου και όλη την ταλαιπωρία μέχρι να φτάσεις στο σημείο που θα το πιείς μόνος σου όπως λένε και οι περισσότεροι όντως προέρχεται από τα πλακάκια και σπασμένους αρμούς του από πάνω περνά το νερό και έχει κάνει την ζημιά και όλη αυτή την εικόνα .

- Τίποτα άλλο Δικηγόρο ..να είναι λίγο σχετικός με αυτά να έχει ασχοληθεί και με άλλες περιπτώσεις ίδιου στυλ δηλαδή . >Εξώδικο και πας παρακάτω 

δεν υπάρχει πλέον καμία συνεννόηση με κανένα και δεν πρεπει να χαρίζεσαι σε κανένα ούτε στο παραμικρό ( μικρό - μεγάλο- ηλικιωμένο ...ως συνήθως οι χειρότεροι που καλύβονται πίσω από την ηλικία τους ως πρόφαση και προσπαθούν να αποφύγουν τα πάντα ) ΚΑΙ να μην τους καλύψεις τίποτα απολύτως γιατί το έκανα και εγώ και με πέρασαν για κορόιδο και προσπαθήσαν να εκμεταλλευτούν και περισσότερο την κατάσταση. Τα μπαλκόνια είναι τον ιδιοκτητών με τις εσωτερικές υδρορροές τους και μόνο οι κάθετες αν υπάρχουν στο πλάι της πολυκατοικίας είναι κοινόχρηστες ..εάν είναι εσωτερικές στον τοίχο τού μπαλκονιού ο καθένας έχει το δικό του κομμάτι συντήρησης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...