Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτησία Βεράντας


Polaris13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

Κατάφερα να μιλήσω με τα παιδιά της. Αυτό που μου είπαν είναι ότι δεν μπορούν να τη πείσουν, και πως εφ'όσον το σπίτι είναι στο όνομά της δεν μπορούν να της το επιβάλουν. επίσης φοβούνται μην αγχωθεί λόγο ηλκίας και τους πάθει κάτι,

Εγώ στη θέση σου θα τους απαντούσα πως το πρόβλημα θα λυθεί ούτως ή άλλως, και πως ίσως θα ήταν προτιμότερο να την αγχώσουν τα παιδιά της αντί για δικηγόροι/δικαστικοί επιμελητές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

 

Κατάφερα να μιλήσω με τα παιδιά της. Αυτό που μου είπαν είναι ότι δεν μπορούν να τη πείσουν, και πως εφ'όσον το σπίτι είναι στο όνομά της δεν μπορούν να της το επιβάλουν. επίσης φοβούνται μην αγχωθεί λόγο ηλκίας και τους πάθει κάτι. πραγματικά δεν ξέρω τι να πω....

Ας την παρουν να μείνει μαζί τους όσο θα διαρκουν οι εργασίες.

Γιατί  ο άλλος τρόπος θα είναι πιο αγχώδης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Εγώ στη θέση σου θα τους απαντούσα πως το πρόβλημα θα λυθεί ούτως ή άλλως, και πως ίσως θα ήταν προτιμότερο να την αγχώσουν τα παιδιά της αντί για δικηγόροι/δικαστικοί επιμελητές.

Ηλπιζα να μη μπω σε αυτή τη διαδικασία. θα προσπαθήσω παλι και θα τους πω να τη παρουν μια μερα σπιτι τους να δει και τα εγγονια της. Σιγουρα ειναι αβολο για εναν μεγάλο ανθρωπο όλο αυτό, αλλά δεν είναι δικαιολογία αυτή η ανένδοτη στάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

Ηλπιζα να μη μπω σε αυτή τη διαδικασία. θα προσπαθήσω παλι και θα τους πω να τη παρουν μια μερα σπιτι τους να δει και τα εγγονια της. Σιγουρα ειναι αβολο για εναν μεγάλο ανθρωπο όλο αυτό, αλλά δεν είναι δικαιολογία αυτή η ανένδοτη στάση.

Το ότι θα μπεις στη διαδικασία αυτή είναι σίγουρο, το μόνο θέμα είναι το πότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Polaris13 είπε

 

επίσης φοβούνται μην αγχωθεί λόγο ηλκίας και τους πάθει κάτι. πραγματικά δεν ξέρω τι να πω....

Οπότε ας τρώει εσένα το παιδί σου σοβάδες στο κεφάλι για να μην αγχωθεί η γριά.

Έλα, φέρε δικηγόρο ντυμένο Χάρο να ξεσκαρτάρουμε τους ανεύθυνους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lucifer είπε

Οπότε ας τρώει εσένα το παιδί σου σοβάδες στο κεφάλι για να μην αγχωθεί η γριά.

Έλα, φέρε δικηγόρο ντυμένο Χάρο να ξεσκαρτάρουμε τους ανεύθυνους.

Και εγώ αυτο θα τους έλεγα στην ίδια θέση, εσείς δεν θέλετε να την αγχωσετε εγώ και η οικογένεια μου κινδυνεύουμε να φάμε σοβάδες στο; κεφάλι. Δεν σε αφορά τι πρόβλημα έχουν αυτοί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Polaris13 είπε

Ηλπιζα να μη μπω σε αυτή τη διαδικασία. θα προσπαθήσω παλι και θα τους πω να τη παρουν μια μερα σπιτι τους να δει και τα εγγονια της. Σιγουρα ειναι αβολο για εναν μεγάλο ανθρωπο όλο αυτό, αλλά δεν είναι δικαιολογία αυτή η ανένδοτη στάση.

Μου έχει συμβεί το ίδιο προ τετραετίας. Μια σωλήνα στην μπανιέρα της γιαγιάς μου είχε σαπίσει και πέρναγε νερό στο κάτω διαμέρισμά. Καθώς η μπανιέρα ήταν χτιστή, θα έπρεπε να βγει το WC εκτός για κανένα διήμερο. Η βάβω ανένδοτη, δεν πήγαινε πουθενά και δεν δεχόταν πως έχει διαρροή "γιατί είχε βάλει εξωτερικούς σωλήνες λουξ σε όλο το μπάνιο πέρσι" (το 1999 δλδ). 91 χρονών τότε, βγάλε άκρη. Μετά από αγώνα (ο από κάτω έτοιμος να μας πάει στα δικαστήρια και ορθώς), κατάφερα να την πάρω στο σπίτι μια εβδομάδα να γίνει η δουλειά.

Μου το κράταγε μέχρι να πεθάνει πως της χάλασα το μπάνιο χωρίς λόγο...αλλά τι να κάνουμε τώρα.. 😅

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Polaris13 είπε

 

Κατάφερα να μιλήσω με τα παιδιά της. Αυτό που μου είπαν είναι ότι δεν μπορούν να τη πείσουν, και πως εφ'όσον το σπίτι είναι στο όνομά της δεν μπορούν να της το επιβάλουν. επίσης φοβούνται μην αγχωθεί λόγο ηλκίας και τους πάθει κάτι. πραγματικά δεν ξέρω τι να πω....

Δικαιολογίες της δεκάρας. Αν τους σπάσει σωλήνας νερού και γεμίσουν νερά και αν δεν έχουν ρεύμα λόγω βλάβης να το αφήσουν έτσι επειδή δεν θέλουν να αγχωσουν την γριά. Νομικές ενέργειες και άστους να λένε τα δικά τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Δικαιολογίες της δεκάρας. Αν τους σπάσει σωλήνας νερού και γεμίσουν νερά και αν δεν έχουν ρεύμα λόγω βλάβης να το αφήσουν έτσι επειδή δεν θέλουν να αγχωσουν την γριά. Νομικές ενέργειες και άστους να λένε τα δικά τους. 

δεν φαινεται να έχω άλλη επιλογή. θα κάνω άλλη μία τελευταία προσπάθεια απο βδομάδα και βλέπουμε. η αλήθεια είναι και εγώ πως δεν θέλω να μπώ σε αυτή τη διαδικασία και πώς δεν μ αρέσουν αυτού του είδους οι διαμάχες αλλα είναι το σπίτι μου, θέλω να απολαμβάνω την ασφάλεια και τη θαλπωρή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Polaris13 είπε

δεν φαινεται να έχω άλλη επιλογή. θα κάνω άλλη μία τελευταία προσπάθεια απο βδομάδα και βλέπουμε. η αλήθεια είναι και εγώ πως δεν θέλω να μπώ σε αυτή τη διαδικασία και πώς δεν μ αρέσουν αυτού του είδους οι διαμάχες αλλα είναι το σπίτι μου, θέλω να απολαμβάνω την ασφάλεια και τη θαλπωρή του.

Μην τους πάρεις να τους πεις τα ίδια διότι και αυτοί θα σου απαντησουν πάλι τα ίδια. Πες τους αρχικά αυτο που σκέφτεσαι και εάν δεν λάβεις ξεκάθαρη απάντηση του στυλ η μάνα είναι ηλικιωμένη άγχος ασθένειες κτλ, δεν έχουμε λεφτά δεν μπορούμε. Θα τους πεις ότι "σας ξεκαθαρίζω ότι από μέρους μου θα κινηθώ νομικά εναντιον της ιδιοκτήτριας", αν σου πουν πως εντάξει θα δούμε κτλ μην το αφήσεις εκεί να τους πεις πότε θα είναι έτοιμοι για να έρθουν οι μάστορες και να θέσεις συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα διότι αυτοί παίζει να το αφήσουν έτσι και μετά από 1 μήνα να σου λένε πάλι τα ίδια για να καθυστερουν.

Σε περίπτωση που ξεκινήσεις με νομικά μέτρα, ξεκινάς με εξώδικο πρώτα και μετά ανάλογα με το τι θα σου πει ο δικηγόρος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2021 στις 9:24 ΜΜ, Hellfire45 είπε

Να πώ και εγώ την γνώμη μου μια και έχω παρόμοια μπλεξίματα άλλης φύσεως με Συνιδιοκτήτη - και τον ενοικιαστή του.

Για να γλυτώσεις το Άγχος σου και όλη την ταλαιπωρία μέχρι να φτάσεις στο σημείο που θα το πιείς μόνος σου όπως λένε και οι περισσότεροι όντως προέρχεται από τα πλακάκια και σπασμένους αρμούς του από πάνω περνά το νερό και έχει κάνει την ζημιά και όλη αυτή την εικόνα .

- Τίποτα άλλο Δικηγόρο ..να είναι λίγο σχετικός με αυτά να έχει ασχοληθεί και με άλλες περιπτώσεις ίδιου στυλ δηλαδή . >Εξώδικο και πας παρακάτω 

δεν υπάρχει πλέον καμία συνεννόηση με κανένα και δεν πρεπει να χαρίζεσαι σε κανένα ούτε στο παραμικρό ( μικρό - μεγάλο- ηλικιωμένο ...ως συνήθως οι χειρότεροι που καλύβονται πίσω από την ηλικία τους ως πρόφαση και προσπαθούν να αποφύγουν τα πάντα ) ΚΑΙ να μην τους καλύψεις τίποτα απολύτως γιατί το έκανα και εγώ και με πέρασαν για κορόιδο και προσπαθήσαν να εκμεταλλευτούν και περισσότερο την κατάσταση. Τα μπαλκόνια είναι τον ιδιοκτητών με τις εσωτερικές υδρορροές τους και μόνο οι κάθετες αν υπάρχουν στο πλάι της πολυκατοικίας είναι κοινόχρηστες ..εάν είναι εσωτερικές στον τοίχο τού μπαλκονιού ο καθένας έχει το δικό του κομμάτι συντήρησης.

 

 

Στις 21/3/2021 στις 6:58 ΜΜ, agiannesg59 είπε

 

Μου είπε ο γιός της κυρίας πως είχε περάσει σιλικόνη ο γαμπρός τους περιμετρικά. Η αληθεία είναι πως το είχε κάνει αυτό για λίγο καιρό δεν έσταζε, όμως το πρόβλημα επαεμφανίστηκε. Μήπως έχει δίκιο και οφείλεται στη μετώπη, η απλά δεν έκανε καλή δουλειά?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Polaris13 είπε

 

 

Μου είπε ο γιός της κυρίας πως είχε περάσει σιλικόνη ο γαμπρός τους περιμετρικά. Η αληθεία είναι πως το είχε κάνει αυτό για λίγο καιρό δεν έσταζε, όμως το πρόβλημα επαεμφανίστηκε. Μήπως έχει δίκιο και οφείλεται στη μετώπη, η απλά δεν έκανε καλή δουλειά?
 

Μπαλκόνι εξωτερικού χώρου είναι φίλε μου η σιλικόνη είναι σαν να έβαλε χανζαπλάστ σε εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς σοβαρολογούμε τώρα τσιμέντα και αρμοί ανοίξανε και λέει ότι έβαλε σιλικόνη θέλει κανονική εργασία επισκευής αλλιώς ότι και να κάνουν ( μια και κοιτάνε να στην φέρουν με μαλακίες και ψευτοδουλειές) θα υφίσταται το πρόβλημα. Εάν ήταν τα κτήρια να τα επισκευάζουν με σιλικόνες θα είχαν πέσει όλα 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hellfire45 είπε

Μπαλκόνι εξωτερικού χώρου είναι φίλε μου η σιλικόνη είναι σαν να έβαλε χανζαπλάστ σε εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς σοβαρολογούμε τώρα τσιμέντα και αρμοί ανοίξανε και λέει ότι έβαλε σιλικόνη θέλει κανονική εργασία επισκευής αλλιώς ότι και να κάνουν ( μια και κοιτάνε να στην φέρουν με μαλακίες και ψευτοδουλειές) θα υφίσταται το πρόβλημα. Εάν ήταν τα κτήρια να τα επισκευάζουν με σιλικόνες θα είχαν πέσει όλα 

Τι να πώ δεν ξέρω πραγματικά. είμαι ετοιμος να σκάσω. Έχω στείλει φωτό σε 2 τεχνίτες, το έχει δει από κοντά 3ος τεχνίτης με τη διαχειρήστρια παρούσα, το έχει δει πολιτικός μηχανικός, το εχουμε κουβεντίασει και εδω και λαμβάνω το ίδιο feedback.
Επίσης είμαι άτυχος γιατι αν δεν ψαρώσουν με ένα εξώδικο, τα δικαστήρια δεν λειτουργούν για να γίνει η μήνυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Polaris13 είπε

Τι να πώ δεν ξέρω πραγματικά. είμαι ετοιμος να σκάσω. Έχω στείλει φωτό σε 2 τεχνίτες, το έχει δει από κοντά 3ος τεχνίτης με τη διαχειρήστρια παρούσα, το έχει δει πολιτικός μηχανικός, το εχουμε κουβεντίασει και εδω και λαμβάνω το ίδιο feedback.
Επίσης είμαι άτυχος γιατι αν δεν ψαρώσουν με ένα εξώδικο, τα δικαστήρια δεν λειτουργούν για να γίνει η μήνυση

Οτι και να σου πουν από την στιγμή που κατεβαίνουν νερά είναι σαν να μην έγινε τίποτα. Δεν νομίζω να ψαρωσουν, ξέρουν τις συνέπειες και είναι έτοιμοι, το δικαστήριο είναι δεδομένο. Και ούτως ή άλλως θα σας πάρει πολύ καιρό να ξεμπερδέψεις με κάτι τέτοια. Πρώτα εξώδικο, μετά δικηγόρος για το τι και πως διότι θα μπλέξεις. Επίσης αν αυτοί είναι ανένδοτοι θα χρειαστεί να εισέλθει κάποιος εντός της οικία τους, μηχανικός μάστορας δεν ξέρω τι, αυτοί παίζει να μην επιτρέπουν την είσοδο, οπότε θα κάνεις και ασφαλιστικά μέτρα εναντίον τους και σε περίπτωση μη συμμόρφωσης θα έρθει η αστυνομία να τους συλλάβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Polaris13 είπε

Τι να πώ δεν ξέρω πραγματικά. είμαι ετοιμος να σκάσω. Έχω στείλει φωτό σε 2 τεχνίτες, το έχει δει από κοντά 3ος τεχνίτης με τη διαχειρήστρια παρούσα, το έχει δει πολιτικός μηχανικός, το εχουμε κουβεντίασει και εδω και λαμβάνω το ίδιο feedback.
Επίσης είμαι άτυχος γιατι αν δεν ψαρώσουν με ένα εξώδικο, τα δικαστήρια δεν λειτουργούν για να γίνει η μήνυση

Και κάτι άλλο μην έχεις και εμπιστοσύνη και στην Διαχειρίστρια ( η οποία δεν θα θέλει μπελάδες στο κεφάλι της με κοινόχρηστα μοιράσματα μαλώματα ) ...ξέρω ξέρω είπες να τα πληρώσεις εσύ μόνο που η Διαχειρίστρια Πρέπει να είναι νόμιμη για να μην αλλάξεις π.χ. γνώμη αργότερα και ψάχνεται μετά ( οπότε και ο τεχνίτης ψιλομιλημένος μπορεί να είναι και άντε να βγάλεις άκρη ).Είναι μια δουλειά που πολλοί " Τεχνίτες" δέν θέλουν κιόλας για να μην μπλέκονται τα εύκολα ψάχνουν πάντα ιδίως απο ανακατέματα με κόσμο "περίεργο" σε οικοδομές ...κλασικά !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...