Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή μεγάλης βάσης στο XAMPP


marinax1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω μια μεγάλη βάση sql 700 MB την οποία θέλω να εισάγω στο XAMPP για να κάνω κάτι δοκιμές. Κατα καιρούς είχα το ίδιο πρόβλημα με άλλες παρόμοιες βάσεις. Αν τη συμπιέσω σε zip πάει στα 160MB.

έχω κάνει τις παρακάτω αλλαγές στο php.ini

post_max_size       = 768M
upload_max_filesize = 768M
max_execution_time  = 6000
max_input_time      = 6000
memory_limit        = 2048M

 

Δυστυχώς δε γίνεται τίποτα όμως. μου εμφανίζει:

Fatal error: Maximum execution time of 300 seconds exceeded in C:\xampp\phpMyAdmin\vendor\phpmyadmin\sql-parser\src\Context.php on line 277

ή

Script timeout passed, if you want to finish import, please resubmit the same file and import will resume.
/*!40101 SET @saved_cs_client = @@character_set_client *//*!40101 SET character_set_client = utf8 */

δεν ξέρω αν αυτό το τελευταίο οφείλεται σε κάτι άλλο και όχι στο μέγεθος της βάσης. φυσικά και resubmit να κάνω δεν γίνεται κάτι

τι μπορώ να κάνω;

δουλεύω σε windows 10, με 8GB RAM και quadcore CPU, δεν ξέρω αν παίζει αυτό ρόλο

αναγκάζομαι να κάνω split τη βάση σε αρχεία των 50MB για να μπορέσω να την εισάγω. αυτό παίρνει χρόνο όμως. τουλάχιστον δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως καλύτερα να αφήσεις το PHPMySQLAdmin και να δουλέψεις με κάποιο IDE για MySQL ή κονσόλα.

Ειδάλλως θα χρειαστείς 1 script που θα διαβάζει σε Chunks και θα κάνει import.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, virxen75 είπε

Τζάμπα σκάλιζα το php.ini.

λύθηκε το πρόβλημα. εισάγει μια χαρά τη βάση. ευχαριστώ

7 ώρες πριν, masteripper είπε

Μήπως καλύτερα να αφήσεις το PHPMySQLAdmin και να δουλέψεις με κάποιο IDE για MySQL ή κονσόλα.

Ειδάλλως θα χρειαστείς 1 script που θα διαβάζει σε Chunks και θα κάνει import.

όχι μια χαρά κάνω τη δουλειά μου κι έτσι. στην ουσία οι βάσεις είναι σε server με ubuntu/apache2 όπου δουλεύουν όλα καλά. μερικές φορές χρειάζεται να μεταφέρω μερικές στον δικό μου υπολογιστή για διάφορες δοκιμές. μια στο τόσο συμβαίνει να έχω τόσο μεγάλη βάση. και αυτό έγινε από βλακεία διότι από λάθος γέμισε η βάση με άχρηστα δεδομένα και έφτασε σε αυτό το μέγεθος. συνήθως είναι μέχρι 150MB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

κλασική περίπτωση χρήστη που δεν θέλει να λύσει το πραγματικό πρόβλημα αλλά απλά να κάνει την δουλειά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, morehp είπε

κλασική περίπτωση χρήστη που δεν θέλει να λύσει το πραγματικό πρόβλημα αλλά απλά να κάνει την δουλειά του

Και η πρόταση λύσης είναι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, catmaster είπε

Και η πρόταση λύσης είναι ; 

σίγουρα όχι η εξυπνάδα σου, η λύση δόθηκε ήδη παραπάνω αλλά αντί να χρησιμοποιήσει το σωστό tool προτίμησε να κάνει αλλαγές στο configuration

 

change my mind 😁

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, morehp είπε

κλασική περίπτωση χρήστη που δεν θέλει να λύσει το πραγματικό πρόβλημα αλλά απλά να κάνει την δουλειά του

 

Βασικά να πω πως δεν είμαι προγραμματίστρια και οι γνώσεις μου στο συγκεκριμένο κομμάτι που ρωτάω είναι ελάχιστες. Αν ήταν η βασική μου δουλειά που θα την έκανα συνέχεια ναι, να καθίσω να το μελετήσω αλλά τώρα να καθίσω να ασχοληθώ με κάτι που δεν κατάλαβα καν τι μου απάντησαν δεν έχει νόημα.

Import/export μια βάση στο xampp και εκτέλεση 2-3 εντολών. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να εισάγω τη βάση και να αδειάσω 2 πίνακες. Αυτό μόνο.

Φαντάσου η δουλειά σου να είναι κάποια άσχετη και εκτός των άλλων να πρέπει μια φορά το μήνα να γράψεις 1 παράγραφο στο office και να ερχόταν κάποιος να σου έλεγε έλα να σου μάθω να το κάνεις στο libre. Δε νομίζω να αφιέρωνες χρόνο από τη στιγμή που η δουλειά σου γίνεται έτσι και το κυριότερο έχεις άλλα σημαντικότερα να κάνεις.

Σε θέματα που ασχολούμαι συχνά εκεί θέλω να βρω λύσεις που θα βελτιώσουν τη δουλειά μου. Αλλά τώρα όπως το είπες, θέλω απλά να κάνω τη δουλειά μου διότι ήταν αγγαρία αυτό που έκανα (όπως και πολλά άλλα δυστυχώς)

Παρόλο αυτά, αν δε βαριέσαι μπορείς να μου εξηγήσεις ποιο είναι αυτό το εργαλείο. εννοείς κάτι σαν το mysql-workbench;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λαμπρά, με την ίδια ευκολία που δηλώνεις πως δεν είσαι "προγραμματιστρια" με την ίδια ευκολία δηλώνω πως δεν βαριέμαι καθόλου και θα το έκανα ευχαρίστως αλλά δεν είμαι "δασκαλος" για να σε διδάξω 

Η μήπως το έκανα ήδη; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...