Προς το περιεχόμενο

Πλήρης καταργηση τελωνειακης ατελειας - Ιουλιος 2021


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραγγελία από bookdepository για βιβλίο μεσαίου μεγέθους αξίας σχεδόν 28 ευρώ: το έστειλαν 13/7 και σήμερα έφτασε σπίτι, δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα.

Να προσθέσω λίγες πληροφορίες για όποια άτομα ενδιαφέρονται να αγοράσουν βιβλία από τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα, απ' όσο κατάλαβα ο συγκεκριμένος ιστότοπος περιλαμβάνει-προβάλλει αυτόματα το ΦΠΑ της χώρας του χρήστη (αναγνωρίζοντας την IP-τι να πω, πάντως έστειλα τη σελίδα του προϊόντος σε ένα φίλο από άλλη ευρωπαϊκή χώρα και μου είπε πως του εμφάνιζε άλλη τιμή) οπότε θέλω να πιστεύω πως δε θα υπάρχει κάποιο θέμα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1o πακέτο από ΗΠΑ με δηλωμένη αξία 14.22$, το μετάτρεψαν σε 11.90€ και χρέωσαν 2.86€ ΦΠΑ + 2.50€ τέλη ΕΛΤΑ.

2ο πακέτο με δηλωμένη αξία 19.99$, το μετάτρεψαν σε 16.73€ και χρέωσαν 4.02€ ΦΠΑ + 5€ τέλη ΕΛΤΑ.

Πάνω από 15€ αξία χρεώνουν 5€, ενώ κάτω 2.5€???

Πάντως πήγαν σύμφωνα με την αξία που έγραφε στο customs declaration form, που συμπλήρωσα εγώ σε εταιρεία package forwarding, δεν τα άνοιξαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tasarass77 είπε

1o πακέτο από ΗΠΑ με δηλωμένη αξία 14.22$, το μετάτρεψαν σε 11.90€ και χρέωσαν 2.86€ ΦΠΑ + 2.50€ τέλη ΕΛΤΑ.

2ο πακέτο με δηλωμένη αξία 19.99$, το μετάτρεψαν σε 16.73€ και χρέωσαν 4.02€ ΦΠΑ + 5€ τέλη ΕΛΤΑ.

Πάνω από 15€ αξία χρεώνουν 5€, ενώ κάτω 2.5€???

Πάντως πήγαν σύμφωνα με την αξία που έγραφε στο customs declaration form, που συμπλήρωσα εγώ σε εταιρεία package forwarding, δεν τα άνοιξαν.

Ο τιμοκατάλογος έτσι λέει απο 0 εως 15 είναι 2,5 ενω απο 15 εως 30 είναι 5. Και ανεβαίνει με το πόσο.

Το customs declaration form που το συμπλήρωνες, σε πήραν τηλέφωνο και σε ζήτησαν να το κάνεις? Έβαλες τα κανονικά ποσά που πλήρωσες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παραλαμβάνει το δέμα η εταιρεία parcel forwarding (εγώ χρησιμοποιώ την planet express) στην Αμερική, σου βγάζει φόρμα να συμπληρώσεις τι περιέχει και πόσο κοστίζει το κάθε αντικείμενο και αυτοί το βάζουν πάνω στο πακέτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, tasarass77 said:

Όταν παραλαμβάνει το δέμα η εταιρεία parcel forwarding (εγώ χρησιμοποιώ την planet express) στην Αμερική, σου βγάζει φόρμα να συμπληρώσεις τι περιέχει και πόσο κοστίζει το κάθε αντικείμενο και αυτοί το βάζουν πάνω στο πακέτο.

Πια εταιρία αποστολής επέλεξες? USPS express?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2021 στις 5:35 ΜΜ, tasarass77 είπε

Όταν παραλαμβάνει το δέμα η εταιρεία parcel forwarding (εγώ χρησιμοποιώ την planet express) στην Αμερική, σου βγάζει φόρμα να συμπληρώσεις τι περιέχει και πόσο κοστίζει το κάθε αντικείμενο και αυτοί το βάζουν πάνω στο πακέτο.

Στην φόρμα μπορείς να βάλεις όποια τιμή αξίας θες? 

Τις προάλλες είχα βρει μια εταιρία που επέτρεπε να ορίσεις εσύ ποια τιμή θα αναγράφεται στη φόρμα για το τελωνείο αλλά την έχασα στις πολλές που έψαχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Απο της 17/7/2021 μου εμφανίζει το παρακάτω:

    Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)    ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Το έχω πάρει απο Αγγλία και συγκεκριμένα το eBay μου χρέωσε και επιπλέον το VAT στο τέλος της παραγγελίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το περάσουν απο το τελωνείο απο την στιγμή που έχει πληρωθεί ο φόρος;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που πλήρωσες επιπλέον τον ΦΠΑ κατά την αγορά στο eBay, το πακέτο σου θα περάσει "αναίμακτα" από τελωνείο και θα σου έρθει χωρίς επιπλέον κόστος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, draculias είπε

Από τη στιγμή που πλήρωσες επιπλέον τον ΦΠΑ κατά την αγορά στο eBay, το πακέτο σου θα περάσει "αναίμακτα" από τελωνείο και θα σου έρθει χωρίς επιπλέον κόστος

Μην το έχεις σίγουρο... 

Σε διπλανό θέμα, έχει 2 υποθέσεις που αν και πληρώθηκε ο φόρος, το Τελωνείο τον ξανά ζήτησε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Μην το έχεις σίγουρο... 

Σε διπλανό θέμα, έχει 2 υποθέσεις που αν και πληρώθηκε ο φόρος, το Τελωνείο τον ξανά ζήτησε... 

Έχεις δίκιο, τώρα το διαβάζω παραδίπλα, παραγγελία μέσω GSP μάλιστα, τι να πω...

Αυτό (που έγραφα παραπάνω δλδ) είναι το σωστό πάντως που θα έπρεπε να συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Για περαιτέρω πληροφορίες επί του θέματος (για όποιον βοηθήσει) πήρα από Αμερική τον Μάιο κάτι αντάπτορες,μπαταρίες κτλ. συνολικό κόστος $193.89  μαζί με tax & shipping. Τσέκαρα σήμερα και 19/7 μπήκε στην Ελλάδα (είχε κολλήσει για κάποιο λόγο ένα μήνα Αμερική και πέταξε 28/6 για Ελλάδα...), πέρασε εκτελωνισμό και βγήκε σήμερα από Γ.Ε.Τ.Α (ΚΑΤ).\

Πήρα τηλέφωνο στο ταχυδρομείο μου (εξυπηρετικότατη η υπάλληλος) και ρώτησα πότε θα παραλάβω. Θα είναι στο ταχυδρομείο μου εντός της επόμενης βδομάδας και θα πληρώσω 40 ευρώ και κάτι ψιλά (25 ευρώ εκτελωνισμός και 16 ευρώ ΕΛΤΑ μου είπε συγκεκριμένα) και προφανώς θα πρέπει να πάω εγώ να παραλάβω.

Θα ξαναστείλω αν κάποιος θέλει όταν επιτέλους θα το έχω στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, eleni89 said:

Καλησπέρα σε όλους.

Για περαιτέρω πληροφορίες επί του θέματος (για όποιον βοηθήσει) πήρα από Αμερική τον Μάιο κάτι αντάπτορες,μπαταρίες κτλ. συνολικό κόστος $193.89  μαζί με tax & shipping. Τσέκαρα σήμερα και 19/7 μπήκε στην Ελλάδα (είχε κολλήσει για κάποιο λόγο ένα μήνα Αμερική και πέταξε 28/6 για Ελλάδα...), πέρασε εκτελωνισμό και βγήκε σήμερα από Γ.Ε.Τ.Α (ΚΑΤ).\

Πήρα τηλέφωνο στο ταχυδρομείο μου (εξυπηρετικότατη η υπάλληλος) και ρώτησα πότε θα παραλάβω. Θα είναι στο ταχυδρομείο μου εντός της επόμενης βδομάδας και θα πληρώσω 40 ευρώ και κάτι ψιλά (25 ευρώ εκτελωνισμός και 16 ευρώ ΕΛΤΑ μου είπε συγκεκριμένα) και προφανώς θα πρέπει να πάω εγώ να παραλάβω.

Θα ξαναστείλω αν κάποιος θέλει όταν επιτέλους θα το έχω στα χέρια μου.

Από πιο κατάστημα έγινε η αγορά? 
Πως μπόρεσες να αγοράσεις μπαταρίες, συνήθως δεν στέλνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, draculias είπε

Έχεις δίκιο, τώρα το διαβάζω παραδίπλα, παραγγελία μέσω GSP μάλιστα, τι να πω...

Αυτό (που έγραφα παραπάνω δλδ) είναι το σωστό πάντως που θα έπρεπε να συμβαίνει.

 

19 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Μην το έχεις σίγουρο... 

Σε διπλανό θέμα, έχει 2 υποθέσεις που αν και πληρώθηκε ο φόρος, το Τελωνείο τον ξανά ζήτησε... 

Σήμερα η κατάσταση άλαξε στην παρακάτω:

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)    ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

Αν αυτό σημαίνει ότι για να πηγαίνει προς εκτελωνισμό ΔΕΝ έλαβαν υπόψιν τους ότι έχω ήδη πληρώσει το VAT, μάλλον δυστυχώς ανήκω και εγώ σε αυτήν την κατηγορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...