Προς το περιεχόμενο

Πλήρης καταργηση τελωνειακης ατελειας - Ιουλιος 2021


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Με VAT είχες πληρώσει μετά την εφαρμογή του μέτρου και τωρα σου ζητάνε πάλι χρήματα?

Ναι! Θα πάω τώρα να το παραλάβω και θα ρωτήσω τι παίχτηκε, αν μπορούν να μου πουν.
Αλλιώς θα πάρω στα κεντρικά γραφεία να μάθω και θα κλάψω λίγο στο Aliexpress ότι έκαναν stack 2 ΦΠΑ για κάποιο λόγο, μπας και μου κάνουν refund αυτά που πλήρωσα για να το παραλάβω.
Είχα δει κάπου ένα post που έλεγε ότι είναι δουλειά του πωλητή να δηλώσει το ΦΠΑ στο IOSS και να βάλει πάνω στο πακέτο έναν κωδικό, τώρα αν δεν το έκανε και τσέπωσε το ΦΠΑ ή αν ο κωδικός καλύφθηκε από shipping labels τότε τι να πω.. 🙄 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Bill383 είπε

Παίκτες κάτι πάει στραβά, μας χρεώνουν VAT στο checkout πλέον (κάτι που κατανοώ πλήρως) αλλά μετά μας χρεώνουν ξανά VAT και εκτελωνισμό εδώ. Τί φάση; 
Έγινε για 2 στα 2 πακέτα που μου ήρθαν, τα οποία είχα παραγγείλει με VAT κι απ' όλα, πάμε καλά;;

Η ελλαδα θελει τον χρόνο της για να προσαρμοστεί, πιστεύω μεχρι το νεο ετος να τα εχουν φτιάξεις, υπομονή, μην ξεχνάτε που ζείτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κάνει την παρακάτω παραγγελία από πλειστηριασμό (auction) στο ebay, με ημερομηνία 26 Ιουλίου και αναμένεται παραλαβή 20 Σεπτεμβρίου, λέτε να μου χρεώσουν πάλι ΦΠΑ και να βάλουν έξοδα εκτελωνισμού ; 

Το προϊόν (ρολόι) έρχεται από Αμερική " in a bubble envelope " όπως γράφουν με USPS first class mail international / first class package international service 

_20210813_122813.JPG

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστηχως παιδιά ισχύουν τα παραπάνω.. Παρόλο που θα πληρώσεις VAT στο checkout.. Παρόλο που στο δέμα αναγράφεται το IOSS με τον κωδικό.. Εμένα μου ζητήθηκε ΦΠΑ + 2.5 ΕΥΡΩ ΤΈΛΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ βάση των νέων ειδικών τελών των ΕΛΤΑ. 

 

Με απλά λόγια στο τελωνείο δεν ξέρουν τι τους γίνεται η έχουν εντολή ότι προλάβουν να αρπαξουν.. 

Φυσικά το δέμα θα πάει για επανεξέταση δασμων

Θα πληρώσω 12 ευρώ και θα αναφέρω όλα τα παραπάνω. (Τα 12 ευρώ εφοσων δικαιωθεις στα επιστρέφουν) 

Μπορώ να πληρώσω 5 ευρω και να το πάρω αλλά αν το κάνουν όλοι τα ελτα θα συνεχίσουν αυτή την κατάσταση.. 

Καταγγελία στην εεττ όσοι έχετε δέμα με πληρωμένο φόρο και αναγραφή του κωδικού IOSS και σας ζητηθεί να πληρώσετε πάλι.. 

Αλλιώς μην κάνετε παράπονα. Όλοι μαζί για να σταματήσει. 

Screenshot_20210813_135700.jpg

Επεξ/σία από kostas83
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AliExpress έχω δει πως βγάζει πια απόδειξη με την ανάλυση του ΦΠΑ σαν αποδεικτικό πιθανά για τέτοιες περιπτώσεις.

Εγώ πάντως παρέλαβα πρόσφατα δέμα από AliExpress που ήρθε μέσω Ολλανδίας και δεν είχε καμία χρέωση. Ένα δέμα που έρχεται απ' ευθείας από Κίνα έχει κολλήσει ένα μήνα στο τελωνείο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Εν ολιγης αν έχουμε πληρώσει το vat τότε δεν έχουμε έξοδα τελωνείου κ.τ.λ.?

Εν ολίγοις, ότι μπεις στον κόπο να διαβάσεις, στο παρόν και σε άλλα παρόμοια θέματα στο σε άλλα θρεντς του φόρουμ, ότι συμβαίνει στην πράξη και όχι στην θεωρία.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα αγορασμενο 11/7 από Αλιεξπρες με πληρωμένο το φόρο, αξίας 18.45€ ήρθε μέσω Ουγγαρίας, από όσο είδα,το πέρασαν από τελωνειακό έλεγχο και μου το παρέδωσαν τα ΕΛΤΑ σπίτι (παρόλο που είχε κάποιο όγκο το κουτί) χωρίς καμία επιπλέον χρεωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω δεμα που μπηκε χτες τελωνειο απο Usa...ποτε θα εκτελωνιστει;;μπηκε σαν unregistered συνολικης αξιας μαζι με Vat+μεταφορικα  78δολλαρια..ειναι μικρο δεμα..2 ειδικα σιδερακια

17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Beniva είπε

Δέμα αγορασμενο 11/7 από Αλιεξπρες με πληρωμένο το φόρο, αξίας 18.45€ ήρθε μέσω Ουγγαρίας, από όσο είδα,το πέρασαν από τελωνειακό έλεγχο και μου το παρέδωσαν τα ΕΛΤΑ σπίτι (παρόλο που είχε κάποιο όγκο το κουτί) χωρίς καμία επιπλέον χρεωση

Μήπως αγόρασες από αποθήκη Ουγγαρίας;

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Beniva είπε

Δέμα αγορασμενο 11/7 από Αλιεξπρες με πληρωμένο το φόρο, αξίας 18.45€ ήρθε μέσω Ουγγαρίας, από όσο είδα,το πέρασαν από τελωνειακό έλεγχο και μου το παρέδωσαν τα ΕΛΤΑ σπίτι (παρόλο που είχε κάποιο όγκο το κουτί) χωρίς καμία επιπλέον χρεωση

Ριξε ενα screenshot απο το tracking των ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2021 στις 1:50 ΜΜ, kostas83 είπε

Δυστηχως παιδιά ισχύουν τα παραπάνω.. Παρόλο που θα πληρώσεις VAT στο checkout.. Παρόλο που στο δέμα αναγράφεται το IOSS με τον κωδικό.. Εμένα μου ζητήθηκε ΦΠΑ + 2.5 ΕΥΡΩ ΤΈΛΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ βάση των νέων ειδικών τελών των ΕΛΤΑ. 

 

Με απλά λόγια στο τελωνείο δεν ξέρουν τι τους γίνεται η έχουν εντολή ότι προλάβουν να αρπαξουν.. 

Φυσικά το δέμα θα πάει για επανεξέταση δασμων

Θα πληρώσω 12 ευρώ και θα αναφέρω όλα τα παραπάνω. (Τα 12 ευρώ εφοσων δικαιωθεις στα επιστρέφουν) 

Μπορώ να πληρώσω 5 ευρω και να το πάρω αλλά αν το κάνουν όλοι τα ελτα θα συνεχίσουν αυτή την κατάσταση.. 

Καταγγελία στην εεττ όσοι έχετε δέμα με πληρωμένο φόρο και αναγραφή του κωδικού IOSS και σας ζητηθεί να πληρώσετε πάλι.. 

Αλλιώς μην κάνετε παράπονα. Όλοι μαζί για να σταματήσει. 

Screenshot_20210813_135700.jpg

Καλημέρα,

Αν πληρώσεις τα €12, πως θα σου τα επιστρέψουν όταν θα δικαιωθείς; Θα σου τα δώσουν στο ταμείο στα ΕΛΤΑ όταν πας να παραλάβεις;

Αν μπορείς περιέγραψε την διαδικασία που έκανες, καθώς είναι και εγώ ακριβώς στην ίδια φάση. Το eBay με χρέωσε κανονικά το VAT και εδώ τα ΕΛΤΑ μου ζητάνε δασμούς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2021 στις 7:29 ΜΜ, andreas1gr είπε

Μήπως αγόρασες από αποθήκη Ουγγαρίας;

Όχι αγόρασα κανονικά από Κίνα, αλλά παρατηρώ ότι αρκετά πακέτα μετά τις 1/7 έρχονται μέσω Ουγγαρίας! Όπως επίσης κ όσα έχουν μεγάλο όγκο κ βάρος στέλνονται μέσω Γαλλίας, Τσεχίας, Ισπανίας, Βέλγιο πχ αγόρασα κάτι 20.7κιλα και δεν με άφηνε να επιλέξω αποστολή από Κίνα σε κανέναν πωλητή, ενώ πριν ενσωματώσουν τον φόρο στην τελική τιμή με άφηνε να αγοράσω ΚΑΙ από Κίνα

Στις 19/8/2021 στις 7:34 ΠΜ, narta είπε

Ριξε ενα screenshot απο το tracking των ΕΛΤΑ

Όπως βλέπεις η αγορά είναι από Κίνα,βολταρε έως Ουγγαρία και ήρθε σε 14 ημέρες σπίτι μου,πιθανολογω ότι εάν δεν είχαμε καλοκαίρι και άδειες ίσως είχε έρθει κ νωρίτερα

Screenshot_2021-08-20-11-45-30-978_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Screenshot_2021-08-20-11-47-48-401_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

2 μηνες μετα την εφαρμογη των νεων μετρων,
πως σας φαινεται στην πραξη το νεο συστημα;

Εγω αγοραζω σχεδον μονο απο ebay, αλλα δεν ετυχε να κανω καποια αγορα μες το καλοκαιρι.

Ομως, σαν εικονα/εκτιμηση, τελικα δεν μου φαινεται και τοσο ασχημο οσο αρχικα φανταζε.
Ναι, τσιμπησαν οι τιμες λιγο πανω, λογω φπα, αυτο σιγουρα ειναι αρνητικο.
Αλλα το γεγονος οτι μεχρι τον Ιουνιο ειχα το 'λεπιδι' των 22 ευρω,
να με περιμενει για το τελωνειο,
ενω το οριο πηγε στα 150 ευρω αν εχει πληρωθει ο φπα με το νεο συστημα,
νομιζω μας εδωσε νεο αερα στις αγορες μας.
Δεν εχω πια εκεινο το αγχος, αν θα ξεπερασω τα 22 ευρω, ή ποια πατεντα θα κανω.
Πληρωνω κατι παραπανω με το νεο συστημα,
αλλα και ησυχος ειμαι περι τελωνειου,
και εχω την αβαντα να αγορασω μεχρι 150 ευρω αν θελησω.

Δεν φαινεται ασχημο νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

2 μηνες μετα την εφαρμογη των νεων μετρων,
πως σας φαινεται στην πραξη το νεο συστημα;

Εγω αγοραζω σχεδον μονο απο ebay, αλλα δεν ετυχε να κανω καποια αγορα μες το καλοκαιρι.

Ομως, σαν εικονα/εκτιμηση, τελικα δεν μου φαινεται και τοσο ασχημο οσο αρχικα φανταζε.
Ναι, τσιμπησαν οι τιμες λιγο πανω, λογω φπα, αυτο σιγουρα ειναι αρνητικο.
Αλλα το γεγονος οτι μεχρι τον Ιουνιο ειχα το 'λεπιδι' των 22 ευρω,
να με περιμενει για το τελωνειο,
ενω το οριο πηγε στα 150 ευρω αν εχει πληρωθει ο φπα με το νεο συστημα,
νομιζω μας εδωσε νεο αερα στις αγορες μας.
Δεν εχω πια εκεινο το αγχος, αν θα ξεπερασω τα 22 ευρω, ή ποια πατεντα θα κανω.
Πληρωνω κατι παραπανω με το νεο συστημα,
αλλα και ησυχος ειμαι περι τελωνειου,
και εχω την αβαντα να αγορασω μεχρι 150 ευρω αν θελησω.

Δεν φαινεται ασχημο νομιζω.

Στη θεωρία καλό είναι, αλλά οι ελληνάρες εδώ κάνουν πρόβλημα στην εφαρμογή. Τα παραδείγματα που ζητάνε ξανά ΦΠΑ ενώ έχει πληρωθεί είναι πολλά. Και ο χρόνος εκτελωνισμού για τις αποστολές που έρχονται από τρίτες χώρες έχει εκτοξευθεί. Έχω ένα δεματάκι, αγορασμένο από Κίνα μετά την 1η Ιουλίου, με το ΦΠΑ πληρωμένο, που είναι σε αναμονή εκτελωνισμού από τις 20 Ιουλίου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...