Προς το περιεχόμενο

Πλήρης καταργηση τελωνειακης ατελειας - Ιουλιος 2021


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, gpngts είπε

Στη θεωρία καλό είναι, αλλά οι ελληνάρες εδώ κάνουν πρόβλημα στην εφαρμογή. Τα παραδείγματα που ζητάνε ξανά ΦΠΑ ενώ έχει πληρωθεί είναι πολλά. Και ο χρόνος εκτελωνισμού για τις αποστολές που έρχονται από τρίτες χώρες έχει εκτοξευθεί. Έχω ένα δεματάκι, αγορασμένο από Κίνα μετά την 1η Ιουλίου, με το ΦΠΑ πληρωμένο, που είναι σε αναμονή εκτελωνισμού από τις 20 Ιουλίου!

Φακελος απο usa με usps απο 17/8 τελωνειο ειναι...ουτε καν δεμα....στο διμηνο αναμονη τελωνειο παει τωρα πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

2 μηνες μετα την εφαρμογη των νεων μετρων,
πως σας φαινεται στην πραξη το νεο συστημα;

Εγω αγοραζω σχεδον μονο απο ebay, αλλα δεν ετυχε να κανω καποια αγορα μες το καλοκαιρι.

Ομως, σαν εικονα/εκτιμηση, τελικα δεν μου φαινεται και τοσο ασχημο οσο αρχικα φανταζε.
Ναι, τσιμπησαν οι τιμες λιγο πανω, λογω φπα, αυτο σιγουρα ειναι αρνητικο.
Αλλα το γεγονος οτι μεχρι τον Ιουνιο ειχα το 'λεπιδι' των 22 ευρω,
να με περιμενει για το τελωνειο,
ενω το οριο πηγε στα 150 ευρω αν εχει πληρωθει ο φπα με το νεο συστημα,
νομιζω μας εδωσε νεο αερα στις αγορες μας.
Δεν εχω πια εκεινο το αγχος, αν θα ξεπερασω τα 22 ευρω, ή ποια πατεντα θα κανω.
Πληρωνω κατι παραπανω με το νεο συστημα,
αλλα και ησυχος ειμαι περι τελωνειου,
και εχω την αβαντα να αγορασω μεχρι 150 ευρω αν θελησω.

Δεν φαινεται ασχημο νομιζω.

Προς το παρών είναι τέρμα ΜΑΠΑ, ληστρικό και μαφιόζικο... έτσι όπως το εφαρμόζουν τα ΕΛΤΑ.

Πάρα πολλοί που με το παλιό σύστημα δεν πλήρωναν τίποτα για τις αγορές τους, τώρα έχουν κληθεί να πληρώσουν 2.5€ Τέλος εκτελωνισμού + ΦΠΑ.
Πολλοί, ενώ είχαν ήδη πληρώσει ΦΠΑ κατά την αγορά, με την είσοδο του δέματος στην Ελλάδα τον ξαναπλήρωσαν!

Εγώ έχω σταματήσει τις αγορές εκτός χωρών Ε.Ε. μέχρι να δω πότε και αν θα στρώσει το πράγμα.
Παρόλο που για όλα τα δέματα μου που παρέλαβα μετά την 1.7.2021 (όλα παραγγελίες Μαρτίου/Απριλίου 2021, υπολόγιζα ότι θα έχω παραλάβει μέχρι 30.6.2021) δεν κλήθηκα να πληρώσω κάτι εξτρά. 

Βέβαια δεν κατηγορώ απόλυτα τα ΕΛΤΑ.
Φταίνε και όλοι αυτοί που παραλαμβάνουν και πληρώνουν κερατιάτικα... και συνεχίζουν και παραγγέλνουν και πληρώνουν κερατιάτικα, ελπίζοντας ότι θα την γλυτώσουν.
Και καταγγελίες δεν κάνει κανείς.

Τελικά, πολλοί Έλληνες (η πλειονότητα;) φαίνεται να είναι μεγάλοι τζογαδόροι.
Οπότε τους αξίζει το αποτέλεσμα που παίρνουν, γιατί όλοι ξέρουμε τι παίρνει η μεγάλη πλειονότητα όταν τζογάρει.

Δουλειά όμως έτσι δεν γίνεται και η αφαίμαξη συνεχίζεται.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα ειναι τελειο. Δεν εχω πληρωσει κατι εξτρα εκτος μιας φορας και αυτην ποσο της πλακας, και τα δεματα προχωρανε σφαιρα. 15-21 μερες για παραδοση και οχι 3 μηνες οπως πριν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, narta είπε

Το συστημα ειναι τελειο. Δεν εχω πληρωσει κατι εξτρα εκτος μιας φορας και αυτην ποσο της πλακας, και τα δεματα προχωρανε σφαιρα. 15-21 μερες για παραδοση και οχι 3 μηνες οπως πριν

Πλακα κανεις ετσι;;;20 μερες κ ακομη να μπει τελωνειο...χαχαχαα...σκεψου κ να μπει καποια στιγμη ..αλλο 1 μηνα θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Πλακα κανεις ετσι;;;20 μερες κ ακομη να μπει τελωνειο...χαχαχαα...σκεψου κ να μπει καποια στιγμη ..αλλο 1 μηνα θελει

24 μέρες για την ακρίβεια

Screenshot_20210831-202712.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα δέματα έρχονται πολύ πιο γρήγορα τώρα ΑΝ έρθουν μέσω κάποιας άλλης ευρωπαϊκής χώρας, οπότε εκτελωνίζονται εκεί πολύ πιο γρήγορα με το νέο σύστημα. Δέματα που μου έχουν έρθει από Κίνα μέσω Ολλανδίας ή Ουγγαρίας έρχονται σε λιγότερο από μήνα, γιατί δεν περνάνε από ελληνικό τελωνείο (και έτσι δεν κινδυνεύει να ξαναχρεωθεί και ο ΦΠΑ).  Δυστυχώς όμως τα δέματα που έρχονται απ' ευθείας Ελλάδα και εκτελωνίζονται εδώ αργούν πια ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (και συχνά διπλοχρεώνουν το ΦΠΑ). Ενώ στις άλλες χώρες το νέο σύστημα βελτίωσε τη διαδικασία, στην Ελλαδάρα την χειροτέρεψε. 

Συμπερασματικά όπου μπορείτε προτιμάτε την "τριγωνική" αποστολή μέσω κάποιας άλλης ευρωπαϊκής χώρας, απλουστεύει τα πράγματα πολύ. Στο AliExpress αν διαλέξετε το "AliExpress Shipping" το στέλνουν πια έτσι. Στο ebay δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

Επεξ/σία από gpngts
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2021 στις 12:19 ΠΜ, gpngts είπε

Τα δέματα έρχονται πολύ πιο γρήγορα τώρα ΑΝ έρθουν μέσω κάποιας άλλης ευρωπαϊκής χώρας, οπότε εκτελωνίζονται εκεί πολύ πιο γρήγορα με το νέο σύστημα. Δέματα που μου έχουν έρθει από Κίνα μέσω Ολλανδίας ή Ουγγαρίας έρχονται σε λιγότερο από μήνα, γιατί δεν περνάνε από ελληνικό τελωνείο (και έτσι δεν κινδυνεύει να ξαναχρεωθεί και ο ΦΠΑ).  Δυστυχώς όμως τα δέματα που έρχονται απ' ευθείας Ελλάδα και εκτελωνίζονται εδώ αργούν πια ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (και συχνά διπλοχρεώνουν το ΦΠΑ). Ενώ στις άλλες χώρες το νέο σύστημα βελτίωσε τη διαδικασία, στην Ελλαδάρα την χειροτέρεψε. 

Συμπερασματικά όπου μπορείτε προτιμάτε την "τριγωνική" αποστολή μέσω κάποιας άλλης ευρωπαϊκής χώρας, απλουστεύει τα πράγματα πολύ. Στο AliExpress αν διαλέξετε το "AliExpress Shipping" το στέλνουν πια έτσι. Στο ebay δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

Πολύ χρήσιμη πληροφορία ευχαριστούμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά βρέθηκε τρόπος να παίρνουμε πράγματα εκτός ευρώπης χωρίς να πληρώνουμε τελωνείο από ebay, banggood και άλλους τρόπους. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά βρήκα τυχαία το θέμα.. Θέλω να ρωτήσω, παρήγγειλα μέσω depop από μια κοπέλα στην Αγγλία ένα μπουφάν συνολικής αξίας μαζί με μεταφορικά 63€. Είναι σίγουρο ότι θα έχω έξτρα χρεώσεις και αν ναι τι ποσό; Θα περάσει 100% από τελωνείο; Υπάρχει καμία περίπτωση να μην πληρώσω τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι είναι το Banggood express; φαίνεται καινούριο, το εμπιστευόμαστε;

Επεξ/σία από Bill383
λόγω καταλάθος υποβολής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2021 στις 11:07 ΠΜ, Bill383 είπε

τι είναι το Banggood express; φαίνεται καινούριο, το εμπιστευόμαστε;

Εμπιστευομαστε. Εδω και αρκετους μηνες παιζει. Τα δεματα ερχονται με Comet Hellas και παραδιδονται απο Speedex. Tracking αραιο. Τελωνεια και ρεστα ειναι ηδη πληρωμενα με την αγορα. Υπολογιζεις 7-12 μερες παραδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, επειδή ήταν η πρώτη μου αγορά από ebay έχει κανείς καμιά ιδέα τι γίνεται με αυτό , που να βρίσκεται τώρα , αγορά 26 Ιουλίου με εκτιμώμενη παράδοση από 18 Αυγούστου έως 19 Σεπτέμβρη...
ήταν ένα ρολόι που μάλλον έρχεται σε απλό φάκελο με usps

ScreenShot_2346.jpg.9abc6539a8f4354121acd76bffd8aa01.jpg
 

 

επίσης υπάρχει κάποιο άλλο παρόμοιο σχετικό θέμα εδώ όσον αφορά αυτές τις αλλαγές που έγιναν τον Ιούλιο στο ΦΠΑ κλπ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Καλησπέρα σε όλους, επειδή ήταν η πρώτη μου αγορά από ebay έχει κανείς καμιά ιδέα τι γίνεται με αυτό , που να βρίσκεται τώρα , αγορά 26 Ιουλίου με εκτιμώμενη παράδοση από 18 Αυγούστου έως 19 Σεπτέμβρη...
ήταν ένα ρολόι που μάλλον έρχεται σε απλό φάκελο με usps

ScreenShot_2346.jpg.9abc6539a8f4354121acd76bffd8aa01.jpg
 

 

επίσης υπάρχει κάποιο άλλο παρόμοιο σχετικό θέμα εδώ όσον αφορά αυτές τις αλλαγές που έγιναν τον Ιούλιο στο ΦΠΑ κλπ ;

 

Βαλε τν αριθμο tracking στα ελτα για αναζητηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...