Προς το περιεχόμενο

Αγορά οικονομικών ξηρών καρπών


Gatoskylo8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως προιδεάζει και ο τίτλος, βρίσκομαι σε αναζήτηση φτηνών (όσο γίνεται) ξηρών καρπών, διότι υπάρχει μεγάλη κατανάλωση από μεριάς μου και καταντούν οικονομικά ασύμφοροι.

Οι τιμές που βρίσκω στα ξηροκαρπάδικα είναι γύρω στα 16 ευρώ το kg για κάσιους, 14 ευρώ για αμύγδαλα, 15-20 ευρώ τα μιξ (ανάλογα τι θα βάλουν), κ.λπ. Καλά για βιολογικά ούτε λόγος αφού ξεφεύγουν ακόμα περισσότερο οι τιμές...

Σε ένα σούπερ μάρκετ που έχω κοντά οι τιμές δεν διαφέρουν και πολύ (της αλυσίδας ΕΛΟΜΑΣ) αν και πιστεύω πως ίσως το LIDL πετυχαίνει τις καλύτερες τιμές.

Γενικά που θα πρέπει να ψάξω; Σε κάποιο σούπερ μάρκετ, σε κάποιο μικρό ξηροκαρπάδικο της γειτονιάς, στην αγορά της οδού Αθηνάς ή να συμβιβαστώ με την ιδέα πως οπουδήποτε και να απευθυνώ χτυπάνε κάργα τις τιμές;

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβά είναι ( ζω πάνω από ένα ξηροκαρπάδικο , αλλά είμαι Θεσσαλονίκη ) πιο νωρίς πήρα ζολίτα με 1 ευρώ , αν θυμάμαι καλά έχει 8 ή 9 ευρώ, δεν θυμάμαι γιατί παίρνω πάντα 1 εύρω.

Για τα κάσιους τόσο είναι , αμύγδαλα βουλγάρικα είναι πιο κάτω.

Επεξ/σία από Jos3ph
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα σ/μ ούτε καν.Η ποιότητα κάκιστη κατ'εμέ εκτός αν πας σε επιλογή bio.

Κέντρο θα πας.Υπάρχει ένα κατάστημα σε κεντρικό σημείο σε προσιτές τιμές.Όχι μόνο για ξηρούς αλλά και μπαχαρικά,σπόρους.

Spoiler

ΕΥΡΙΠΙΔΟΥ

Συγκεκριμένα  ,τα κάσιους ,τα πεκάν είναι σε τιμές άνω των 25ε και αμύγδαλο-καρύδι στα 20-22 παίζουν  και πάνω.Η αραχίδα παίζει και στα 7-8.Τουλάχιστον σε δύο σημεία που πηγαίνω εγώ.

Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω για καλύτερη ποιότητα ,τα σ/μ είναι για άλλα προιόντα.

Επεξ/σία από Ggiorgos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τα σουπερμαρκετ μονο του LIDL θεωρω οτι ειναι καλα (και οταν βγαινουν σε προσφορα ειναι και πολυ οικονομικα). Μπορεις να δοκιμασεις και στην λαικη της περιοχη σου (αμυγδαλα, καρυδια, φουντουκια λογικα θα βρεις με τιμη γυρω στα 12 ευρω το κιλο), μπορει να μεινεις ικανοποιημενος.

Επεξ/σία από iageogr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους όσοι συμμετείχαν, γενικά από τις απαντήσεις καταλαβαίνω πως λίγο πολύ απ'όπου και να τα προμηθευτείς θα πρέπει να τα ''σκάσεις''.

Μείζον ζήτημα είναι φυσικά και η ποιότητα, τι να την κάνεις τη χαμηλή τιμή αν είναι δεύτερης και τρίτης διαλογής ο καρπός...

 

Οπότε ξεχνάμε όλα τα S/M εκτός του LIDL, κοιτάζουμε τα προϊόντα της τοπικής λαϊκής και κάνουμε μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις και φθηνότερους ξηρούς καρπούς, π.χ. αράπικο φυστίκι. Αν βρεις καλή ποιότητα μπορεί να σου αρέσει, και σε τιμή παίζει στα 5-6€/κιλό.

Τώρα αν θες κάσιους, αμύγδαλα και φιστίκι Αιγίνης, κοίτα και σε λαϊκές αγορές όπως είπαν ήδη. Εγώ που γουστάρω το (τύπου) Αιγίνης, ενώ γενικά η τιμή του παίζει γύρω στα 18€/κιλό, στη λαϊκή βρίσκεις μισόκιλα σακουλάκια με 6€. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις και φθηνότερους ξηρούς καρπούς, π.χ. αράπικο φυστίκι. Αν βρεις καλή ποιότητα μπορεί να σου αρέσει, και σε τιμή παίζει στα 5-6€/κιλό.

Τώρα αν θες κάσιους, αμύγδαλα και φιστίκι Αιγίνης, κοίτα και σε λαϊκές αγορές όπως είπαν ήδη. Εγώ που γουστάρω το (τύπου) Αιγίνης, ενώ γενικά η τιμή του παίζει γύρω στα 18€/κιλό, στη λαϊκή βρίσκεις μισόκιλα σακουλάκια με 6€. 

Επικεντρώνομαι κυρίως σε αμύγδαλα, καρύδια και φιστίκια Αιγίνης διότι καλύπτουν τις ανάγκες μου (όπως και Brazil Nuts αλλά θέλει προσοχή) και δεν θα έτρωγα κάτι με αποκλειστικό παράγοντα την τιμή.

Είναι πράγματι πολύ καλή ευκαιρία αυτή που αναφέρεις, ωστόσο το μεγάλο πρόβλημα με τις λαϊκές είναι πως θα πρέπει να είσαι διαθέσιμος όταν γίνονται. Για εμένα δηλαδή το ιδανικό θα ήταν είτε να τα παραγγείλω από το σπίτι είτε να πάω από κάποιο μέρος και να ψωνίσω όταν έχω χρόνο/διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η "ταμπακερα" ειναι οτι απο πωλητες στην λαικη μπορεις να αγορασεις χωρις αποδειξη (ΦΠΑ) και ετσι η τιμη ειναι χαμηλοτερη απο οπουδηποτε αλλου.

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mecanomecano είπε

Η "ταμπακερα" ειναι οτι απο πωλητες στην λαικη μπορεις να αγορασεις χωρις αποδειξη (ΦΠΑ) και ετσι η τιμη ειναι χαμηλοτερη απο οπουδηποτε αλλου.

οι ξηροί καρποί είναι ακριβοί. δεν είναι εύκολο να βρεις σε χαμηλές τιμές.

εγώ που είμαι από επαρχία πολλές φορές αγόραζα από παραγωγό με το τσουβαλάκι. όχι ότι ήταν πάντα καλής ποιότητας. Την τελευταία φορά πήρα αμύγδαλα μάπα. Το εκνευριστικό είναι ότι ακόμα και αυτοί έχουν τιμές που χτυπάνε στα ίσα τα καταστήματα. Παραγωγός σου λέει μετά... όπως και πολλοί άλλοι σε λαϊκές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...