Προς το περιεχόμενο

Αγορά οικονομικών ξηρών καρπών


Gatoskylo8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος όμως, σε ποιους ξηρούς καρπούς αναφέρεσαι;

Τα φυστίκια (τύπου) Αιγίνης γενικά παίζουν γύρω στα 18€/κιλό στις κάβες.

ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!

Και στα supermarket, αν δεν βρεις προσφορά πάει από 18 έως και 21€.

Εμείς, επειδή καταναλώνουμε 5-6 κιλά τον μήνα, ψάχνω προσφορές.

Είχα βρει μια στα 13.5€.

ΥΓ. Ένας φίλος λέει εδώ για έναν στην Ρόδο στα 10€ το κιλό, ( συν μεταφορικά εννοείται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

 

ΥΓ. Ένας φίλος λέει εδώ για έναν στην Ρόδο στα 10€ το κιλό, ( συν μεταφορικά εννοείται).

12.5 € το κιλό.Μπαρδόπουλος Ροδος Με δωρεαν μεταφορικα με το καλαθι του Σκρουτζ.

https://www.skroutz.gr/c/3006/xiroi-karpoi-apoxiramena-frouta/m/55927/Rhodes-Nuts-Bardopoulos.html?keyphrase=Αιγίνης&o=Rhodes+Nuts+Bardopoulos+Αιγίνης&order_by=unit_price&order_dir=asc

Με εχει βολεψει πολυ αυτο το "εξυπνο καλαθι" παιρνω διαφορα πραγματα μεχρι να παει 50 ευρω και εχω free shipping.Σημερα ηρθε και η νεα παραγγελεια ειχα βαλει και συκα μεσα,πολυ ωραια.

Κατι αλλο που παιρνω με τον ιδιο τροπο ειναι το φυστικοβουτυρο αυτο (Από-ΚΑΡυΔΙΑΣ) το με εξτρα πρωτεινη

https://www.skroutz.gr/s/22844435/Από-ΚΑΡυΔΙΑΣ-Φυστικοβούτυρο-Protein-32-Active-3000gr.html?from=sku_spec_variations

Αρεσε τοσο στην οικογενεια που μου το φαγανε ολο :lol: 

 

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mecanomecano είπε

12.5 € το κιλό.Μπαρδόπουλος Ροδος Με δωρεαν μεταφορικα με το καλαθι του Σκρουτζ.

https://www.skroutz.gr/c/3006/xiroi-karpoi-apoxiramena-frouta/m/55927/Rhodes-Nuts-Bardopoulos.html?keyphrase=Αιγίνης&o=Rhodes+Nuts+Bardopoulos+Αιγίνης&order_by=unit_price&order_dir=asc

Με εχει βολεψει πολυ αυτο το "εξυπνο καλαθι" παιρνω διαφορα πραγματα μεχρι να παει 50 ευρω και εχω free shipping.Σημερα ηρθε και η νεα παραγγελεια ειχα βαλει και συκα μεσα,πολυ ωραια.

Κατι αλλο που παιρνω με τον ιδιο τροπο ειναι το φυστικοβουτυρο αυτο (Από-ΚΑΡυΔΙΑΣ) το με εξτρα πρωτεινη

https://www.skroutz.gr/s/22844435/Από-ΚΑΡυΔΙΑΣ-Φυστικοβούτυρο-Protein-32-Active-3000gr.html?from=sku_spec_variations

Αρεσε τοσο στην οικογενεια που μου το φαγανε ολο :lol: 

 

Μόλις παράγγειλα 50€ ξηροκαρπια. Βασικά εχθές ήθελα να πάρω λίγα αμύγδαλα και μπήκα σε κατάστημα ξηρών καρπών και βλέπω τα ψημένα αμύγδαλα στα 21€ και τα ωμά στα 16.80 . Πήρα 300γρ περίπου και πλήρωσα 5+€ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2021 στις 4:10 ΜΜ, phanispal είπε

Προφανώς τύπου Αιγίνης, όχι υποχρεωτικά από την Αίγινα. Επίσης, εννοεί 6€ το σακουλάκι που είναι μισό κιλό.

Μπορεί να είναι απ' το Μαρκόπουλο, από τη Μακρακώμη και από άλλες περιοχές της χώρας.

Γνώμη μου είναι ότι είναι εξίσου νόστιμοι και ποιοτικοί.

Εξάλλου έχει τύχει να φάω και Αιγίνης από την Αίγινα και να μη με αφήσουν ικανοποιημένο. Για παράδειγμα αυτά του συνεταιρισμού Αιγίνης που είναι πολύ ψημένα για τα γούστα μου.

Το φυστικι Αιγινης ειναι Π.Ο.Π., δηλαδη δε μπορει να ειναι απο αλλο μερος.

Στις 21/3/2021 στις 9:39 ΜΜ, iageogr είπε

Απο τα σουπερμαρκετ μονο του LIDL θεωρω οτι ειναι καλα (και οταν βγαινουν σε προσφορα ειναι και πολυ οικονομικα). Μπορεις να δοκιμασεις και στην λαικη της περιοχη σου (αμυγδαλα, καρυδια, φουντουκια λογικα θα βρεις με τιμη γυρω στα 12 ευρω το κιλο), μπορει να μεινεις ικανοποιημενος.

Πραγματι οι ξηροι του lidl ειναι οι φτηνοτεροι. Του ΑΒ οι ακριβοτεροι. Για συσκευασμενα μιλαμε παντα.

Λαϊκη οταν λες εννοεις χυμα, αναλατα, αψητα και με το κελυφος τους. Αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη, αλλα ποιος καθεται να σπαει 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και 25 ευρώ τα αμύγδαλα που είπε κάποιος ρε παιδιά.

Κέντρο (Αθηνάς - Ευρυπίδου) αμύγδαλα Ελληνικά από 12-14 ευρώ βρίσκεις και φτηνά με 8,50 ευρώ το κιλό αλλά είναι μικρά και όπως λένε περσινά. Πήρα μια φορά , εντάξει δεν ήταν τέλεια αλλά τρώγονταν, αν θέλει κάποιος φτηνό αμύγδαλο. Και στις  Λαικές  οι περισσότεροι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αλλοδαπά για Ελληνικά τα δίνουν γιατί είναι χύμα και κανείς δεν ξέρει από που είναι. Πήρα τις προάλλες γίγαντες χύμα για Πρεσπών από Λαική και πήγα να σκάσω. 2-3 μέρες φούσκωμα αφήστε τα αέρια. 🤣Ένας Θεός ξέρει από ποιο μέρος της Κίνας ήταν και πόσων χρόνων ήταν.

Πάντως Ευριπίδου το πρώτο από την Αθηνάς που είπε και κάποιος άλλος φημίζεται για τα καλύτερα προιόντα για αυτό πάντα έχει και ουρά από κόσμο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2021 στις 2:08 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Έχουν στη λαϊκή ΦΥΣΤΙΚΙΑ ΑΙΓΙΝΗΣ με 6€ ?

Είσαι σίγουρος ?

Τα φυστίκια Αιγίνης, πόσο τα έχει ?

5.5 για την ακρίβεια και καλό πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2021 στις 9:27 ΠΜ, SilentVoice είπε

Μόλις παράγγειλα 50€ ξηροκαρπια. Βασικά εχθές ήθελα να πάρω λίγα αμύγδαλα και μπήκα σε κατάστημα ξηρών καρπών και βλέπω τα ψημένα αμύγδαλα στα 21€ και τα ωμά στα 16.80 . Πήρα 300γρ περίπου και πλήρωσα 5+€ .

Update: παρέλαβα σήμερα. Όλα φαίνονται αρκετά φρέσκα και καλής ποιότητας. Το μόνο μειονέκτημα ήταν από την κούριερ που μου τα έφερε ζεστά. Μάλλον τα βαραγε ο ήλιος ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
7 ώρες πριν, freelove είπε

Φιστίκια Αίγινας φετινά καλής ποιότητας και φθηνά να μάς προτείνει κάποιος. 

Έστω από αγγελία. 

δεν γίνεται φθηνά , έχουμε κορονοιο και άλλα πράγματα που είναι ντόμινο ( αύξηση καυσίμων , αύξηση logistics ) Μακάρι να βρεις κάτι να σε βολέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους τελευταίους μήνες βρίσκω "αιγίνης" στα 12€/κιλό (σε συσκευασίες 500gr) στην αγορά "χωρίς μεσάζοντες" που γίνεται κάθε 2η Κυριακή του μήνα στο πάρκο Σταδίου (Νέα Σμύρνη). Πολύ καλά σε φρεσκάδα, γεύση, αλάτι.

Εκτός θέματος, αλλά αυτές οι "χωρίς μεσάζοντες" αγορές που γίνονται και που (θεωρητικά) υπονοείται ότι θα πάρεις πράγματα σε καλύτερη τιμή (αφού δεν υπάρχουν μεσάζοντες και παίρνεις απευθείας από τον παραγωγό :P) στην πράξη είναι ψιλομούφα, με ελάχιστες εξαιρέσεις (όπως τα φιστίκια παραπάνω). Οικονομικά τουλάχιστον. Οκ παίρνεις από τον παραγωγό αλλά επειδή γενικά έχω αίσθηση της αγοράς (λαϊκές, supermarket, κλπ) τα παίρνεις σε τιμές όχι ιδιαίτερα ανταγωνιστικές. Εκτός πια αν συγκρίνεις με το μανάβη της γειτονιάς. Στην πράξη το κόστος του μεσάζοντα πάει υπέρ του παραγωγού ;) Εκτός πια αν θεωρούμε ότι ο Χ παραγωγός θα έδινε τη φέτα του στα 13€/κιλό οπότε το να τη δίνει στα 9,5€ είναι γιατί γλιτώνουμε τον μεσάζοντα.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, haris_216 είπε

Τους τελευταίους μήνες βρίσκω "αιγίνης" στα 12€/κιλό (σε συσκευασίες 500gr) στην αγορά "χωρίς μεσάζοντες" που γίνεται κάθε 2η Κυριακή του μήνα στο πάρκο Σταδίου (Νέα Σμύρνη). Πολύ καλά σε φρεσκάδα, γεύση, αλάτι.

Εκτός θέματος, αλλά αυτές οι "χωρίς μεσάζοντες" αγορές που γίνονται και που (θεωρητικά) υπονοείται ότι θα πάρεις πράγματα σε καλύτερη τιμή (αφού δεν υπάρχουν μεσάζοντες και παίρνεις απευθείας από τον παραγωγό :P) στην πράξη είναι ψιλομούφα, με ελάχιστες εξαιρέσεις (όπως τα φιστίκια παραπάνω). Οικονομικά τουλάχιστον. Οκ παίρνεις από τον παραγωγό αλλά επειδή γενικά έχω αίσθηση της αγοράς (λαϊκές, supermarket, κλπ) τα παίρνεις σε τιμές όχι ιδιαίτερα ανταγωνιστικές. Εκτός πια αν συγκρίνεις με το μανάβη της γειτονιάς. Στην πράξη το κόστος του μεσάζοντα πάει υπέρ του παραγωγού ;) Εκτός πια αν θεωρούμε ότι ο Χ παραγωγός θα έδινε τη φέτα του στα 13€/κιλό οπότε το να τη δίνει στα 9,5€ είναι γιατί γλιτώνουμε τον μεσάζοντα.

Έχει φετινά Αίγινης??

Αύριο Κυριακή θά έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, freelove είπε

Έχει φετινά Αίγινης??

Αύριο Κυριακή θά έχει?

Δυστυχώς είχε την περασμένη Κυριακή. 

Τον άλλο μήνα πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει κ γω πολλα ξηροκαρπαδικα στην Αθήνα, αλλα εχω καταλήξει να ψωνιζω απο τον Χαριλαο στην Θεσσαλονίκη. Το φυστικοβουτυρο Σερρών χυμα που εχει κ οτι ξηρο καρπο περνω ειναι οτι ξαλυτερο εχω φαει. Δεν ξερω αν μου κανει καλυτερες τιμες μιας κ αγοραζω ποσοτητες, παραγγελνω  για φιλους κ συγγενείς, αλλα οι τιμες ειναι λογικες οταν το χα τσεκαρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσέχετε όσοι σας αρέσουν πολύ τα αμύγδαλα γιατί είναι από τα λίγα είδη ξηρών καρπών που περιέχουν υψηλές ποσότητες οξαλικών οξέων.Τα οξαλικά οξέα δημιουργού πέτρες στα νεφρά οπότε , όχι υπερβολές...

Αν δεν μπορείτε να τα μειώσετε , τουλάχιστον να πίνετε αρκετά νερά.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...