Προς το περιεχόμενο
Αγορά οικονομικών ξηρών καρπών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος όμως, σε ποιους ξηρούς καρπούς αναφέρεσαι;

Τα φυστίκια (τύπου) Αιγίνης γενικά παίζουν γύρω στα 18€/κιλό στις κάβες.

ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!

Και στα supermarket, αν δεν βρεις προσφορά πάει από 18 έως και 21€.

Εμείς, επειδή καταναλώνουμε 5-6 κιλά τον μήνα, ψάχνω προσφορές.

Είχα βρει μια στα 13.5€.

ΥΓ. Ένας φίλος λέει εδώ για έναν στην Ρόδο στα 10€ το κιλό, ( συν μεταφορικά εννοείται).

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 37
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Όχι και 25 ευρώ τα αμύγδαλα που είπε κάποιος ρε παιδιά. Κέντρο (Αθηνάς - Ευρυπίδου) αμύγδαλα Ελληνικά από 12-14 ευρώ βρίσκεις και φτηνά με 8,50 ευρώ το κιλό αλλά είναι μικρά και όπως λένε περσινά

Αδερφέ με το φαί μην κάνεις συμβιβασμούς και μην ψάχνεις τα πιο φτηνά.Κόψε απο αλλού αλλά όχι απο το φαί.

Αν έχεις σταμπάρει κάποιον συγκεκριμένο, συμφωνώ. Αλλά έχω φάει άπειρες φόλες από λαϊκές όταν πήγα στα τυφλά.

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΥΓ. Ένας φίλος λέει εδώ για έναν στην Ρόδο στα 10€ το κιλό, ( συν μεταφορικά εννοείται).

12.5 € το κιλό.Μπαρδόπουλος Ροδος Με δωρεαν μεταφορικα με το καλαθι του Σκρουτζ.

https://www.skroutz.gr/c/3006/xiroi-karpoi-apoxiramena-frouta/m/55927/Rhodes-Nuts-Bardopoulos.html?keyphrase=Αιγίνης&o=Rhodes+Nuts+Bardopoulos+Αιγίνης&order_by=unit_price&order_dir=asc

Με εχει βολεψει πολυ αυτο το "εξυπνο καλαθι" παιρνω διαφορα πραγματα μεχρι να παει 50 ευρω και εχω free shipping.Σημερα ηρθε και η νεα παραγγελεια ειχα βαλει και συκα μεσα,πολυ ωραια.

Κατι αλλο που παιρνω με τον ιδιο τροπο ειναι το φυστικοβουτυρο αυτο (Από-ΚΑΡυΔΙΑΣ) το με εξτρα πρωτεινη

https://www.skroutz.gr/s/22844435/Από-ΚΑΡυΔΙΑΣ-Φυστικοβούτυρο-Protein-32-Active-3000gr.html?from=sku_spec_variations

Αρεσε τοσο στην οικογενεια που μου το φαγανε ολο :lol: 

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
12 ώρες πριν, mecanomecano είπε

12.5 € το κιλό.Μπαρδόπουλος Ροδος Με δωρεαν μεταφορικα με το καλαθι του Σκρουτζ.

https://www.skroutz.gr/c/3006/xiroi-karpoi-apoxiramena-frouta/m/55927/Rhodes-Nuts-Bardopoulos.html?keyphrase=Αιγίνης&o=Rhodes+Nuts+Bardopoulos+Αιγίνης&order_by=unit_price&order_dir=asc

Με εχει βολεψει πολυ αυτο το "εξυπνο καλαθι" παιρνω διαφορα πραγματα μεχρι να παει 50 ευρω και εχω free shipping.Σημερα ηρθε και η νεα παραγγελεια ειχα βαλει και συκα μεσα,πολυ ωραια.

Κατι αλλο που παιρνω με τον ιδιο τροπο ειναι το φυστικοβουτυρο αυτο (Από-ΚΑΡυΔΙΑΣ) το με εξτρα πρωτεινη

https://www.skroutz.gr/s/22844435/Από-ΚΑΡυΔΙΑΣ-Φυστικοβούτυρο-Protein-32-Active-3000gr.html?from=sku_spec_variations

Αρεσε τοσο στην οικογενεια που μου το φαγανε ολο :lol: 

Μόλις παράγγειλα 50€ ξηροκαρπια. Βασικά εχθές ήθελα να πάρω λίγα αμύγδαλα και μπήκα σε κατάστημα ξηρών καρπών και βλέπω τα ψημένα αμύγδαλα στα 21€ και τα ωμά στα 16.80 . Πήρα 300γρ περίπου και πλήρωσα 5+€ .

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 21/5/2021 στις 4:10 ΜΜ, phanispal είπε

Προφανώς τύπου Αιγίνης, όχι υποχρεωτικά από την Αίγινα. Επίσης, εννοεί 6€ το σακουλάκι που είναι μισό κιλό.

Μπορεί να είναι απ' το Μαρκόπουλο, από τη Μακρακώμη και από άλλες περιοχές της χώρας.

Γνώμη μου είναι ότι είναι εξίσου νόστιμοι και ποιοτικοί.

Εξάλλου έχει τύχει να φάω και Αιγίνης από την Αίγινα και να μη με αφήσουν ικανοποιημένο. Για παράδειγμα αυτά του συνεταιρισμού Αιγίνης που είναι πολύ ψημένα για τα γούστα μου.

Το φυστικι Αιγινης ειναι Π.Ο.Π., δηλαδη δε μπορει να ειναι απο αλλο μερος.

Στις 21/3/2021 στις 9:39 ΜΜ, iageogr είπε

Απο τα σουπερμαρκετ μονο του LIDL θεωρω οτι ειναι καλα (και οταν βγαινουν σε προσφορα ειναι και πολυ οικονομικα). Μπορεις να δοκιμασεις και στην λαικη της περιοχη σου (αμυγδαλα, καρυδια, φουντουκια λογικα θα βρεις με τιμη γυρω στα 12 ευρω το κιλο), μπορει να μεινεις ικανοποιημενος.

Πραγματι οι ξηροι του lidl ειναι οι φτηνοτεροι. Του ΑΒ οι ακριβοτεροι. Για συσκευασμενα μιλαμε παντα.

Λαϊκη οταν λες εννοεις χυμα, αναλατα, αψητα και με το κελυφος τους. Αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη, αλλα ποιος καθεται να σπαει 🙂

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Όχι και 25 ευρώ τα αμύγδαλα που είπε κάποιος ρε παιδιά.

Κέντρο (Αθηνάς - Ευρυπίδου) αμύγδαλα Ελληνικά από 12-14 ευρώ βρίσκεις και φτηνά με 8,50 ευρώ το κιλό αλλά είναι μικρά και όπως λένε περσινά. Πήρα μια φορά , εντάξει δεν ήταν τέλεια αλλά τρώγονταν, αν θέλει κάποιος φτηνό αμύγδαλο. Και στις  Λαικές  οι περισσότεροι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αλλοδαπά για Ελληνικά τα δίνουν γιατί είναι χύμα και κανείς δεν ξέρει από που είναι. Πήρα τις προάλλες γίγαντες χύμα για Πρεσπών από Λαική και πήγα να σκάσω. 2-3 μέρες φούσκωμα αφήστε τα αέρια. 🤣Ένας Θεός ξέρει από ποιο μέρος της Κίνας ήταν και πόσων χρόνων ήταν.

Πάντως Ευριπίδου το πρώτο από την Αθηνάς που είπε και κάποιος άλλος φημίζεται για τα καλύτερα προιόντα για αυτό πάντα έχει και ουρά από κόσμο.

• Like 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 21/5/2021 στις 2:08 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Έχουν στη λαϊκή ΦΥΣΤΙΚΙΑ ΑΙΓΙΝΗΣ με 6€ ?

Είσαι σίγουρος ?

Τα φυστίκια Αιγίνης, πόσο τα έχει ?

5.5 για την ακρίβεια και καλό πακέτο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 22/5/2021 στις 9:27 ΠΜ, SilentVoice είπε

Μόλις παράγγειλα 50€ ξηροκαρπια. Βασικά εχθές ήθελα να πάρω λίγα αμύγδαλα και μπήκα σε κατάστημα ξηρών καρπών και βλέπω τα ψημένα αμύγδαλα στα 21€ και τα ωμά στα 16.80 . Πήρα 300γρ περίπου και πλήρωσα 5+€ .

Update: παρέλαβα σήμερα. Όλα φαίνονται αρκετά φρέσκα και καλής ποιότητας. Το μόνο μειονέκτημα ήταν από την κούριερ που μου τα έφερε ζεστά. Μάλλον τα βαραγε ο ήλιος ώρα.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.