Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3900x Under Voltage και σχετικα settings.


Vanton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,
Ερχεται αυτη την εβδομαδα ο ryzen 3900x και θα ολοκληρωσω τον υπολογιστη μου.
Εχω μια ερωτηση ομως σχετικα με τα settings απο τα bios.

Οπως βλεπω στο skroutz reviews για αρχη λενε οτι πολλοι τον κανουν under volt κανουν καποιες ρυθμισεις που δεν πολυ καταλαβαινω, πανω κατω καταλαβα οτι χαμηλωνει θερμοκρασιες και ανεβαζει αποδοση μετα το βλεπω σε καποια forums στου linus τωρα εγω δεν εχω ιδεα.
Μπορει καποιος να μου πει αυτες τις ρυθμισεις και αν τις χρειαζομαι εγω;

https://www.skroutz.gr/s/19345048/AMD-Ryzen-9-3900X-Box.html#reviews

Ευχαριστω εκ των πρωτερων. (Δεν εχω πολυ γνωση επανω στο κομματι παρακαλω οσο ποιο απλα εξηγημενο γινεται 😅)

Επεξ/σία από Vanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vanton είπε

Καλησπερα,
Ερχεται αυτη την εβδομαδα ο ryzen 3900x και θα ολοκληρωσω τον υπολογιστη μου.
Εχω μια ερωτηση ομως σχετικα με τα settings απο τα bios.

Οπως βλεπω στο skroutz reviews για αρχη λενε οτι πολλοι τον κανουν under volt κανουν καποιες ρυθμισεις που δεν πολυ καταλαβαινω, πανω κατω καταλαβα οτι χαμηλωνει θερμοκρασιες και ανεβαζει αποδοση μετα το βλεπω σε καποια forums στου linus τωρα εγω δεν εχω ιδεα.
Μπορει καποιος να μου πει αυτες τις ρυθμισεις και αν τις χρειαζομαι εγω;

https://www.skroutz.gr/s/19345048/AMD-Ryzen-9-3900X-Box.html#reviews

Ευχαριστω εκ των πρωτερων. (Δεν εχω πολυ γνωση επανω στο κομματι παρακαλω οσο ποιο απλα εξηγημενο γινεται 😅)

Ειναι δυσκολο να σου δωσει καποιος ακριβη αριθμο του undervolt γιατι καθε cpu διαφερει. Οταν με το καλο τον παρεις στα χερια σου μπορουμε να δοκιμασουμε το undervolt κ να δουμε μεχρι που μας παιρνει, χωρις να χανουμε επιδοσεις.Αυτο ειναι το ρισκο του undervolt, πως αν το παρακανεις κοβεις επιδοσεις. Αν βαριεσαι να ασχοληθεις με αυτα, μπορεις να ρωτησεις στο link κατω παιδια που  εχουν 3900 κ τι undervolt δουλευει για αυτους να εχεις μια αφετηρια. Εμενα στο ryzen συστημα ο 3700x σηκωνει - 0.08v,ριχνει 5 με 6 βαθμους temps. 

 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το undervolting χωρίς να χάνει επιδόσεις, δεν θα έπρεπε  να το έχει εξ'αρχής ο κατασκευαστής στην σωστή τιμή ? Είναι σίγουρο οτι με το φαινομενικά ανώδυνο undervolting δεν αναγκάζει κάτι άλλο στον επεξεργαστή να υπολειτουργεί ή να το φέρνει στα όριά του ? Το λέω γιατί μου φαίνεται παράλογο (και αντιεμπορικό) να το αφήνει ο κατασκευαστής σε μια τιμή που ανεβάζει τις θερμοκρασίες... Οι μητρικές δεν δίνουν στο auto,  αυτό που θέλει ο επεξεργαστής ?

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, Eloy είπε

Αυτό το undervolting χωρίς να χάνει επιδόσεις, δεν θα έπρεπε  να το έχει εξ'αρχής ο κατασκευαστής στην σωστή τιμή ? Είναι σίγουρο οτι με το φαινομενικά ανώδυνο undervolting δεν αναγκάζει κάτι άλλο στον επεξεργαστή να υπολειτουργεί ή να το φέρνει στα όριά του ? Το λέω γιατί μου φαίνεται παράλογο (και αντιεμπορικό) να το αφήνει ο κατασκευαστής σε μια τιμή που ανεβάζει θερμοκρασίες... Οι μητρικές δεν ανιχνεύουν αυτόματα αυτό που θέλει ο επεξεργαστής ?

Να πω την αληθεια δεν εχω ακριβως ιδεα γιατι απλος πηρα τον επεξεργαστη γιατι ειναι πιστευω Top King και worth στη τιμη του πριν λιγο καιρο ανακαλυψα αυτες τις περιεργες ρυθμισεις. Απλος ψαχνω τον καλυτερο τροπο να τον αξιοποιησω.

31 λεπτά πριν, niko13 είπε

Ειναι δυσκολο να σου δωσει καποιος ακριβη αριθμο του undervolt γιατι καθε cpu διαφερει. Επισης επηρεαζεται  κ απο αλλα πραγματα οπως πχ  το cpu cooler που θα βαλεις. Οταν με το καλο τον παρεις στα χερια σου μπορουμε να δοκιμασουμε το undervolt κ να δουμε μεχρι που μας παιρνει, χωρις να χανουμε επιδοσεις.Αυτο ειναι το ρισκο του undervolt, πως αν το παρακανεις κοβεις επιδοσεις. Αν βαριεσαι να ασχοληθεις με αυτα, μπορεις να ρωτησεις στο link κατω παιδια που τον εχουν κ τι undervolt δουλευει για αυτους να εχεις μια αφετηρια. Εμενα στο ryzen συστημα ο 3700x σηκωνει - 0.08v,ριχνει 5 με 6 βαθμους temps. 

 

Ευχαριστω, μαλλον οπως ειπες θα περιμενω τον επεξεργαστη και μετα θα ρωτησω ακριβως τι να κανω και πως λειτουργουν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eloy είπε

Αυτό το undervolting χωρίς να χάνει επιδόσεις, δεν θα έπρεπε  να το έχει εξ'αρχής ο κατασκευαστής στην σωστή τιμή ? Είναι σίγουρο οτι με το φαινομενικά ανώδυνο undervolting δεν αναγκάζει κάτι άλλο στον επεξεργαστή να υπολειτουργεί ή να το φέρνει στα όριά του ? Το λέω γιατί μου φαίνεται παράλογο (και αντιεμπορικό) να το αφήνει ο κατασκευαστής σε μια τιμή που ανεβάζει τις θερμοκρασίες... Οι μητρικές δεν δίνουν στο auto,  αυτό που θέλει ο επεξεργαστής ?

Koιτα οταν βγαζει η amd(το ιδιο ισχυει κ για τους κατασκευαστες mobo) τον εκαστοτε  cpu φτιαχνει ενα αλγοριθμο για τις συχνοτητες σε συναρτηση με τα volt που χρειαζεται για να τις φτασει. Αυτος ο αλγοριθμος ομως καλυπτει απο τον πιο κακο ποιοτικα (silicon lottery) ας πουμε 3700χ μεχρι το τελειοτερο δειγμα.Αν εσυ εχεις ενα καλυτερο δειγμα απο τον χειροτερο 3700x, τοτε ο cpu σου μπορει να παει στις ιδιες συχνοτητες με χαμηλοτερα volt. Με αποτελεσμα να μειωνονται λιγο οι θερμοκρασιες με τα λιγοτερα volt. Δεν μπορει να ξερει ο κατασκευαστης mobo τι δειγμα θα σου κατσει εσενα, οποτε ειναι ετοιμος για worst case scenario ας πουμε. Ελπιζω να μην στα εκανα χειροτερα ειναι κ αργα😁
 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, niko13 είπε

Koιτα οταν βγαζει η amd τον εκαστοτε  cpu φτιαχνει ενα αλγοριθμο για τις συχνοτητες σε συναρτηση με τα volt που χρειαζεται για να τις φτασει. Αυτος ο αλγοριθμος ομως καλυπτει απο τον πιο κακο ποιοτικα (silicon lottery) ας πουμε 3700χ μεχρι το τελειοτερο δειγμα.Αν εσυ εχεις παρει ενα καλυτερο δειγμα απο το χειροτερο του 3700x, τοτε ο cpu σου μπορει να παει στις ιδιες συχνοτητες με χαμηλοτερα volt. Με αποτελεσμα να μειωνονται οι θερμοκρασιες με τα λιγοτερα volt. Ελπιζω να μην στα εκανα χειροτερα ειναι κ αργα😁

Οχι χειρότερα δεν τα έκανες και καλά έκανες κι ανέφερες αυτό με τον αλγόριθμο. Και αν το κέρδος σε θερμοκρασίες είναι ικανοποιητικό είναι καλοδεχούμενο. Η ένστασή μου είναι μήπως στα χαμηλότερα volts κάποιο υποσύστημα στον επεξεργαστή δουλεύει μεν χωρίς ορατά προβλήματα, blue screens κλπ, αλλά στα όριά του δε, με πιθανούς "ψαλιδισμούς"  και "λόξυγκα", (ripple) κάτι που μπορεί μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα να βγάζει φαινόμενο πρόβλημα πχ. στις μνήμες (ενώ το πρόβλημα είναι στο uvolt της cpu)...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Eloy είπε

Οχι χειρότερα δεν τα έκανες και καλά έκανες κι ανέφερες αυτό με τον αλγόριθμο. Και αν το κέρδος σε θερμοκρασίες είναι ικανοποιητικό είναι καλοδεχούμενο. Η ένστασή μου είναι μήπως στα χαμηλότερα volts κάποιο υποσύστημα στον επεξεργαστή δουλεύει μεν χωρίς ορατά προβλήματα, blue screens κλπ, αλλά στα όριά του δε, με "ψαλιδισμούς"  και "λόξυγκα", κάτι που μπορεί μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα να βγάζει φαινόμενο πρόβλημα πχ. στις μνήμες...

Γι αυτο του ανεφερα πως θελει ψαξιμο μεχρι ποιο σημειο σε παιρνει. Γιατι μετα απο ενα σημειο οντως χανεις. Εγω κανω το εξης.. τρεχω cinebench multi k single score 3 φορές stock.. Bγαζω μεσο ορο.. Μετα σιγα σιγα ριχνω volt 0.005ν καθε φορα κ τρεχω μια τριαδα cinebench ενδιαμεσα μεχρι να εχω τα ιδια score σε μεσο ορο. Οταν δω αποκλιση, δηλαδη αρχιζει να χανει ο cpu σταματαω κ μενω στο προηγουμενο σκαλι.. Μετα κοιταω σε games αν παει στις ιδιες ταχυτητες ο cpu k εχω τα ιδια fps πανω κατω με stock.Αν ολα καλα μεχρι εδω, μετα stress test😁. Με λιγα λογια ο cpu μεχρι gaming που ειναι το βαρυτερο που κανω εγω δεν χανει καπου σε σχεση με stock k ειναι 5 βαθμους κατω. Εννοειται βεβαια πως πρωτα πρεπει να δεις πως συμπεριφερεται stock. Δεν ειμαι τεχνικος, ουτε υπαρχουν καμμια δεκαρια χρονια οι ryzen 3000 για να ξερουμε, οποτε για ζημεια σε υποσυστηματα σε βαθος χρονου  δεν ξερω να σου πω . Ολα πιθανα

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

Αυτό το undervolting χωρίς να χάνει επιδόσεις, δεν θα έπρεπε  να το έχει εξ'αρχής ο κατασκευαστής στην σωστή τιμή ? Είναι σίγουρο οτι με το φαινομενικά ανώδυνο undervolting δεν αναγκάζει κάτι άλλο στον επεξεργαστή να υπολειτουργεί ή να το φέρνει στα όριά του ? Το λέω γιατί μου φαίνεται παράλογο (και αντιεμπορικό) να το αφήνει ο κατασκευαστής σε μια τιμή που ανεβάζει τις θερμοκρασίες... Οι μητρικές δεν δίνουν στο auto,  αυτό που θέλει ο επεξεργαστής ?

Και ναι και οχι. Η μητρικη θα δωσει στον επεξεργαστη αυτο που θεωρει safe για να δουλεψει ο συγκεκριμενος επεξεργαστης. Δεν εννοω μονο για το συγκεκριμενο μοντελο, αλλα και γενικα την ποιοτητα του cpu. Απο εκει και περα σε παιρνει να κανεις offset undervolt χωρις να χασεις αποδοσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Eloy είπε

Αυτό το undervolting χωρίς να χάνει επιδόσεις, δεν θα έπρεπε  να το έχει εξ'αρχής ο κατασκευαστής στην σωστή τιμή ? Είναι σίγουρο οτι με το φαινομενικά ανώδυνο undervolting δεν αναγκάζει κάτι άλλο στον επεξεργαστή να υπολειτουργεί ή να το φέρνει στα όριά του ? Το λέω γιατί μου φαίνεται παράλογο (και αντιεμπορικό) να το αφήνει ο κατασκευαστής σε μια τιμή που ανεβάζει τις θερμοκρασίες... Οι μητρικές δεν δίνουν στο auto,  αυτό που θέλει ο επεξεργαστής ?

Οχι δεν θα έπρεπε γιατί ο κατασκευαστής με όλο το r&d που επένδυσε και κάνοντας οτι συμβιβασμούς έκανε και επέλεξε όποια components για την φημιουτγία της μητρικής κατέληξε σε μια βέλτιστη τάση voltage λειτουργίας.

Εάν πας εσύ ο οποιοσδήποτε και ρίξεις αυτή την τάση κάτω από το minimum, τότε δημιουργείς αστάθεια στο σύστημα και ρισκάρεις την αξιοπιστία του συστήματος σου...

Αναγκάζεις τα mosfet του vrm να δουλέψουν οριακά και φυσικά σε κάποιο μεγάλο load του επεξεργαστή αν δεν προλάβει το low side fet να βραχυκυκλώσει η μητρική, το γιατί συμβαίνει αυτό το είχα ποστάρει σε άλλο thread σχετικά με το undervolting των gpus, εαν δεν έχεις μια βασική γνώση του πως δουλεύουν τα mosfets και τι εστί back converter δεν πρόκειται να κατανοήσεις γιατί γράφω αυτά που γράφω, βγάλε από το μυαλό σου οτι έχει σχέση με θερμοκρασίες και κατανάλωση είναι παντελώς άσχετα...

Το κακό είναι ότι από άσχετους που νομίζουν οτι ξέρουν αναπαράγονται βλακείες που τις υιοθετούν άνθρωποι που προσπαθούν να μάθουν, και μάλιστα καθυσηχάζουν και απο πάνω με βλακείες όπως (χαμηλές θερμοκρασίες, κατανάλωση, θα ζήσει περισσότερο και λοιπές μπούρδες) και για να μην μένει κάποια αμφιβολία στο ερώτημα "μα καλά δεν το ήξερε η intel, amd να το κάνει?) Ηξερε και ξέρει και δεν το έκανε όπως επίσης έιναι και άσχετός ο ερωτών τέτοιες μαλακίες (όχι επι προσωπικού μην παρεξηγηθώ)

Υ.Γ, Αντίθετα είναι ασφαλές να ρίξουμε το power A που θα τραβήξει ο επεξεργαστής είτε gpu είτε με apps όπως throttlestop, msi ab κλπ...φυσικά μειώνουμε και τις επιδόσεις με αυτόν τον τρόπο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, niko13 είπε

Koιτα οταν βγαζει η amd(το ιδιο ισχυει κ για τους κατασκευαστες mobo) τον εκαστοτε  cpu φτιαχνει ενα αλγοριθμο για τις συχνοτητες σε συναρτηση με τα volt που χρειαζεται για να τις φτασει. Αυτος ο αλγοριθμος ομως καλυπτει απο τον πιο κακο ποιοτικα (silicon lottery) ας πουμε 3700χ μεχρι το τελειοτερο δειγμα.Αν εσυ εχεις ενα καλυτερο δειγμα απο τον χειροτερο 3700x, τοτε ο cpu σου μπορει να παει στις ιδιες συχνοτητες με χαμηλοτερα volt. Με αποτελεσμα να μειωνονται λιγο οι θερμοκρασιες με τα λιγοτερα volt. Δεν μπορει να ξερει ο κατασκευαστης mobo τι δειγμα θα σου κατσει εσενα, οποτε ειναι ετοιμος για worst case scenario ας πουμε. Ελπιζω να μην στα εκανα χειροτερα ειναι κ αργα😁
 

 

12 ώρες πριν, Eloy είπε

Οχι χειρότερα δεν τα έκανες και καλά έκανες κι ανέφερες αυτό με τον αλγόριθμο. Και αν το κέρδος σε θερμοκρασίες είναι ικανοποιητικό είναι καλοδεχούμενο. Η ένστασή μου είναι μήπως στα χαμηλότερα volts κάποιο υποσύστημα στον επεξεργαστή δουλεύει μεν χωρίς ορατά προβλήματα, blue screens κλπ, αλλά στα όριά του δε, με πιθανούς "ψαλιδισμούς"  και "λόξυγκα", (ripple) κάτι που μπορεί μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα να βγάζει φαινόμενο πρόβλημα πχ. στις μνήμες (ενώ το πρόβλημα είναι στο uvolt της cpu)...

 

12 ώρες πριν, niko13 είπε

Γι αυτο του ανεφερα πως θελει ψαξιμο μεχρι ποιο σημειο σε παιρνει. Γιατι μετα απο ενα σημειο οντως χανεις. Εγω κανω το εξης.. τρεχω cinebench multi k single score 3 φορές stock.. Bγαζω μεσο ορο.. Μετα σιγα σιγα ριχνω volt 0.005ν καθε φορα κ τρεχω μια τριαδα cinebench ενδιαμεσα μεχρι να εχω τα ιδια score σε μεσο ορο. Οταν δω αποκλιση, δηλαδη αρχιζει να χανει ο cpu σταματαω κ μενω στο προηγουμενο σκαλι.. Μετα κοιταω σε games αν παει στις ιδιες ταχυτητες ο cpu k εχω τα ιδια fps πανω κατω με stock.Αν ολα καλα μεχρι εδω, μετα stress test😁. Με λιγα λογια ο cpu μεχρι gaming που ειναι το βαρυτερο που κανω εγω δεν χανει καπου σε σχεση με stock k ειναι 5 βαθμους κατω. Εννοειται βεβαια πως πρωτα πρεπει να δεις πως συμπεριφερεται stock. Δεν ειμαι τεχνικος, ουτε υπαρχουν καμμια δεκαρια χρονια οι ryzen 3000 για να ξερουμε, οποτε για ζημεια σε υποσυστηματα σε βαθος χρονου  δεν ξερω να σου πω . Ολα πιθανα

 

12 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Και ναι και οχι. Η μητρικη θα δωσει στον επεξεργαστη αυτο που θεωρει safe για να δουλεψει ο συγκεκριμενος επεξεργαστης. Δεν εννοω μονο για το συγκεκριμενο μοντελο, αλλα και γενικα την ποιοτητα του cpu. Απο εκει και περα σε παιρνει να κανεις offset undervolt χωρις να χασεις αποδοσεις

 

2 ώρες πριν, Coppermine είπε

Οχι δεν θα έπρεπε γιατί ο κατασκευαστής με όλο το r&d που επένδυσε και κάνοντας οτι συμβιβασμούς έκανε και επέλεξε όποια components για την φημιουτγία της μητρικής κατέληξε σε μια βέλτιστη τάση voltage λειτουργίας.

Εάν πας εσύ ο οποιοσδήποτε και ρίξεις αυτή την τάση κάτω από το minimum, τότε δημιουργείς αστάθεια στο σύστημα και ρισκάρεις την αξιοπιστία του συστήματος σου...

Αναγκάζεις τα mosfet του vrm να δουλέψουν οριακά και φυσικά σε κάποιο μεγάλο load του επεξεργαστή αν δεν προλάβει το low side fet να βραχυκυκλώσει η μητρική, το γιατί συμβαίνει αυτό το είχα ποστάρει σε άλλο thread σχετικά με το undervolting των gpus, εαν δεν έχεις μια βασική γνώση του πως δουλεύουν τα mosfets και τι εστί back converter δεν πρόκειται να κατανοήσεις γιατί γράφω αυτά που γράφω, βγάλε από το μυαλό σου οτι έχει σχέση με θερμοκρασίες και κατανάλωση είναι παντελώς άσχετα...

Το κακό είναι ότι από άσχετους που νομίζουν οτι ξέρουν αναπαράγονται βλακείες που τις υιοθετούν άνθρωποι που προσπαθούν να μάθουν, και μάλιστα καθυσηχάζουν και απο πάνω με βλακείες όπως (χαμηλές θερμοκρασίες, κατανάλωση, θα ζήσει περισσότερο και λοιπές μπούρδες) και για να μην μένει κάποια αμφιβολία στο ερώτημα "μα καλά δεν το ήξερε η intel, amd να το κάνει?) Ηξερε και ξέρει και δεν το έκανε όπως επίσης έιναι και άσχετός ο ερωτών τέτοιες μαλακίες (όχι επι προσωπικού μην παρεξηγηθώ)

Υ.Γ, Αντίθετα είναι ασφαλές να ρίξουμε το power A που θα τραβήξει ο επεξεργαστής είτε gpu είτε με apps όπως throttlestop, msi ab κλπ...φυσικά μειώνουμε και τις επιδόσεις με αυτόν τον τρόπο

Απο ολα αυτα που διαβασα θα προτιμησω για αρχη να τον κρατησω στις κανονικες ρυθμισεις του, εαν δω ομως προβληματα με τις θερμοκρασιες θα το κοιταξω καλυτερα, λογο οτι δεν πολυ καταλαβαινω και ειμαι αρχαριος σε θεματα bios κτλπ.
Μου φαινεται δυσκολο και οπως βλεπω θελει αρκετα ψαξιμο, εαν υπαρξει οποιοδηποτε προβλημα η με τραβηξει το ενδιαφερον θα το δω.
Ευχαριστω σε ολους που με βοηθησαν επισης Niko13 το εξηγησες πολυ καλα και το καταλαβα πανω κατω 😄

Τωρα περιμενω να ερθει ας αρχισω πρωτα να βλεπω πως παει και μετα θα δω τι ακριβως αλλο χρειαζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την άλλη δεν είναι τυχαίο οτι ολοι πανε σε ακριβή ψύξη σε αυτές τις cpu 

και με το undervolting όταν δεν έχεις ποιοτικά μητρική/psu και δεν ξέρεις τι κάνεις ε... πρέπει να κινητε και η αγορά στα mobo τι να κάνουμε... 

οσο για τον κατασκευαστή cpu ξέρει πολυ καλα τι δίνει για αυτό εχεις τόνους bios settings να προσαρμόσεις την cpu αν δεν το κάνεις πήγαινε σε κάποιον που ξέρει  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...