Προς το περιεχόμενο

Amd Ryzen 9 3900X και Arctic Freezer 34 eSports Duo.


Vanton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα προσφατα την ψυχτρα Arctic Freezer 34 eSports Duo και θελω να την συνδιασω με τον 3900x θα εχω κανενα θεμα;
Υπαρχει κανενας τροπος να την αξιοποιήσω καλυτερα; Να βγαλω καλυτερες επιδοσεις ισως η να ειναι χαμηλοτερη η θερμοκρασια του επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο κουτί και ανεμιστήρες θα χρησιμοποιηθούν;

*(Υπάρχει και η πιθανότητα να βρίσκει στις μνήμες αν είναι ψηλές).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Ποιο κουτί και ανεμιστήρες θα χρησιμοποιηθούν;

*(Υπάρχει και η πιθανότητα να βρίσκει στις μνήμες αν είναι ψηλές).

Cougar mx-660t
MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi
G.Skill RipjawsV 32GB
Νομιζω τις μνημες θα τις πιανει λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Vanton είπε

Νομιζω τις μνημες θα τις πιανει λιγο.

Απ' ό, τι βλέπω δε πιστεύω να υπάρχει θέμα.

*Fan για το κουτί δεν αναφέρατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Απ' ό, τι βλέπω δε πιστεύω να υπάρχει θέμα.

*Fan για το κουτί δεν αναφέρατε.

Λογο οτι δεν εχω ακομα, σκεφτομαι για αυτα εδω, εχεις καμια αλλη προταση; θα παρω ως 4 για αρχη παρακαλω η τιμη 8€ και κατω αν γινεται.
www.skroutz.gr/s/16754282/Arctic-P12-PWM-PST-Black.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η αεροψυξη είναι μέχρι 3700Χ ,θα σε απογοητεύσει στον 3900Χ δεν γίνεται να τα κάνει όλα και να συμφέρει φίλε μου ,κοιτάζεις σε κάτι αρκετά ακριβότερο γιατί το καλοκαίρι θα βαράς 80+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ICE-T είπε

Αυτή η αεροψυξη είναι μέχρι 3700Χ ,θα σε απογοητεύσει στον 3900Χ δεν γίνεται να τα κάνει όλα και να συμφέρει φίλε μου ,κοιτάζεις σε κάτι αρκετά ακριβότερο γιατί το καλοκαίρι θα βαράς 80+

Εχω ηδη την ψυκτρα και ψαχνω τροπους να την αξιοποιησω καλυτερα οι θερμοκρασιες δωματιου θα ειναι μια χαρα το καλοκαιρι και με σχεση airflow θα ειναι πολυ καλο εξετιας οτι θα αλλαξω τα φανακια τις ψυκτρας.
Ψαχνω προτασεις με τι μπορω να κανω για ειναι καλυτερες οι θερμοκρασιες. 
(Και αν υπαρχουν καλα ανεμιστηρακια για την ψυχτρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vanton είπε

Εχω ηδη την ψυκτρα και ψαχνω τροπους να την αξιοποιησω καλυτερα οι θερμοκρασιες δωματιου θα ειναι μια χαρα το καλοκαιρι και με σχεση airflow θα ειναι πολυ καλο εξετιας οτι θα αλλαξω τα φανακια τις ψυκτρας.
Ψαχνω προτασεις με τι μπορω να κανω για ειναι καλυτερες οι θερμοκρασιες. 
(Και αν υπαρχουν καλα ανεμιστηρακια για την ψυχτρα)

επειδή τον είχα κάτι ξέρω περισσότερο αλλά αφού νομίζεις ότι θα σε καλύψει εγώ πάω πάσο, καλή τύχη το καλοκαίρι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα πάρει την συγκεκριμένη για τον 5900x μου, όχι για να τρέχει σαν κανονική ψύξη αλλά σαν προσωρινή λύση μέχρι να βάλω νερό. 

Σίγουρα δεν είναι ψύχτρα για τον 3900x. 

Να κάνεις κάτι για να 'την αξιοποιήσεις καλύτερα' δηλαδή τι ακριβώς, να αλλάξεις τους ανεμιστήρες της? Οι ανεμιστήρες φτάνουν στα 2100rpm το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους αντικαταστήσεις με άλλους με μεγαλύτερη στατική πίεση και περιστροφές. Δηλαδή παραπάνω θόρυβος και κυρίως χρήματα, τόσα που το να αγόραζες κάποια καλύτερη ψύχτρα θα ήταν πιο συμφέρον. 

Καλύτερα προσπάθησε να βελτιώσεις το airflow στο κουτί, ελπίζω να είναι το mesh version. Οι P12 είναι σχετικά καλοί ανεμιστήρες και με καλό VFM αλλά έχε υπ οψην σου ότι σε ορισμένο εύρος περιστροφών συντονίζουν και δημιουργούν ιψύσυχνα (αν και όπως σε κόβω αυτό μάλλον δεν θα σε απασχολεί).  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Eιχα πάρει την συγκεκριμένη για τον 5900x μου, όχι για να τρέχει σαν κανονική ψύξη αλλά σαν προσωρινή λύση μέχρι να βάλω νερό. 

Σίγουρα δεν είναι ψύχτρα για τον 3900x. 

Να κάνεις κάτι για να 'την αξιοποιήσεις καλύτερα' δηλαδή τι ακριβώς, να αλλάξεις τους ανεμιστήρες της? Οι ανεμιστήρες φτάνουν στα 2100rpm το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους αντικαταστήσεις με άλλους με μεγαλύτερη στατική πίεση και περιστροφές. Δηλαδή παραπάνω θόρυβος και κυρίως χρήματα, τόσα που το να αγόραζες κάποια καλύτερη ψύχτρα θα ήταν πιο συμφέρον. 

Καλύτερα προσπάθησε να βελτιώσεις το airflow στο κουτί, ελπίζω να είναι το mesh version. Οι P12 είναι σχετικά καλοί ανεμιστήρες και με καλό VFM αλλά έχε υπ οψην σου ότι σε ορισμένο εύρος περιστροφών συντονίζουν και δημιουργούν ιψύσυχνα (αν και όπως σε κόβω αυτό μάλλον δεν θα σε απασχολεί).  

Την πηρα προσωρινα ως το καλοκαιρι απο εκει και μετα θα παρω καμια καλη υδροψυξη (εχω στο μυαλο μου 360mm) τοτε που πιανω και δουλεια μαλιστα αλλα για τωρα χρειαζομαι ισα ισα για να τρεχει ο υπολογιστης, μετα θα την δωσω στον αδερφο μου που χρειαζεται σιγουρα μια ψυχτρα γιατι εχει την μαμα στον 2600.
Οσο για τους ανεμιστηρες θα παρω στα 25 ευρω το πακετο των 5 p12 θα βαλω μπροστα και πανω αργοτερα θα παρω αλλους δυο για να ολοκληρωσω με ανεμιστηρες. (3 μπροστα 3 πανω 1 πισω)
Εαν εχεις τιποτα καλυτερο να με προτεινεις για ανεμιστηρες που να μην τρυπαει η τιμη το πορφολι μου θα ταν καλο. (εχει τρυπηθει αρκετα απο τα κομματια που πηρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι για προσωρινή λύση μέχρι το καλοκαίρι θα κάνει μια χαρά δουλειά, με τους ανεμιστήρες που έχει με την προυπόθεση ότι δεν θα έχεις multithreaded workloads με διάρκεια, πχ να μην κάνει το μηχάνημα όλη μέρα encoding. 

Τώρα όσον αφορά τα case fans δύσκολο να βρείς κάτι καλύτερο απο τους P12 σε αυτά τα λεφτά. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φτάνει φίλε , με 5900 κι εγώ , πήρα την λευκή μέχρι να έβγαζε η Noctua το φημολογούμενο νέο λευκό ψυκτράκι τώρα το 21. Προσκυνάει κι αναγκάζομαι να βάλω υδρόψυξη.

 

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Υπολογιστης μου ολοκληρωθηκε, η ψυχτρα τελικα με ολα τα φανακια που εχω βαλει δουλευει αψογα 29 βαθμους idle και 58 heavyload.

Μπορει το καλοκαιρι να βαραει ως 80 αλλα μεχρι τοτε υπομονη για καινουργια ψυχτρα.

Ευχαριστω σε ολους που με βοηθησαν :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...