Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρίξω μια εναλλακτικα επιλογή; κατι που πάντοτε μου άρεσε αρκετά...

https://www.car.gr/used-cars/volvo/xc_90.html?make=254&model=899&onlyprice=1&pg=1&price=>50&seats-from=>6&significant_damage=f&sort=pra

(αν σε παιρνει οικονομικά ειναι εξαιρετικό, νομιζω βεβαια ειχες χαμηλότερο budget - βεβαια σε αυτα τα κυβικα εύκολα χτυπας παζαρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Να ρίξω μια εναλλακτικα επιλογή; κατι που πάντοτε μου άρεσε αρκετά...

https://www.car.gr/used-cars/volvo/xc_90.html?make=254&model=899&onlyprice=1&pg=1&price=>50&seats-from=>6&significant_damage=f&sort=pra

(αν σε παιρνει οικονομικά ειναι εξαιρετικό, νομιζω βεβαια ειχες χαμηλότερο budget - βεβαια σε αυτα τα κυβικα εύκολα χτυπας παζαρι)

αυτά είναι αυτόματα με 200.000+ χλμ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

αυτά είναι αυτόματα με 200.000+ χλμ :D

Σκυλια μαύρα..... τα συγκεκριμενα ειναι πάνω στη μεταβαση της volvo στην ford εποχη... και νομιζω ότι πηραν καλα και απο τις 2 εταιρείες τα μοντέλα εκεινης της περιόδου... 

Αξιοσημείωτο το μοτερ 2.5Τ (5cyl straight) που φοραγε ακριβως ίδιο απο ότι θυμαμαι το XC90 και το Focus ST (είχε μόνο διαφορετική χαρτογράφηση και εβγαζε 15 άλογα παραπάνω το ST)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω δει αυτά... Κυκλοφορούν αρκετά εδώ γύρω...

Αλλά φοβάμαι την συντήρηση...

Είμαι της λογικής να μην αγοράζω μεταχειρισμένο που δεν μπορώ να αγοράσω καινούριο. Γιατί η συντήρηση του θα είναι καυτή... Εδώ μια μπαταρία, την μικρή, πήγε κι άλλαξε ο πατέρας μου στο xc40 και πήγε σχεδόν 200€.

Δεν θα μπορούσα να δώσω περισσότερα από 30χιλ€ για καινούριο αυτοκίνητο κι αυτό μόνο αν τα +10χιλ€ τα έκανα απόσβεση με κάποιο τρόπο... Οπότε δυστυχώς δεν βγαίνει για θηρίο...

 

Υ.Γ. Αυτός είναι ο λόγος που προσανατολίζομαι σε απλό ατμοσφαιρικό 2.0 μέχρι 2.4 τύπου santa fe, sorento και maverik (το είχα ξεχάσει). Και μέχρι τα 4 ώστε να έχω να πετάξω 1-2 ακόμα αν χρειαστεί (πουλάνε κι ολόκληρα για ανταλλακτικά)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filarhos είπε

Τα έχω δει αυτά... Κυκλοφορούν αρκετά εδώ γύρω...

Αλλά φοβάμαι την συντήρηση...

Είμαι της λογικής να μην αγοράζω μεταχειρισμένο που δεν μπορώ να αγοράσω καινούριο. Γιατί η συντήρηση του θα είναι καυτή... Εδώ μια μπαταρία, την μικρή, πήγε κι άλλαξε ο πατέρας μου στο xc40 και πήγε σχεδόν 200€.

Δεν θα μπορούσα να δώσω περισσότερα από 30χιλ€ για καινούριο αυτοκίνητο κι αυτό μόνο αν τα +10χιλ€ τα έκανα απόσβεση με κάποιο τρόπο... Οπότε δυστυχώς δεν βγαίνει για θηρίο...

 

Υ.Γ. Αυτός είναι ο λόγος που προσανατολίζομαι σε απλό ατμοσφαιρικό 2.0 μέχρι 2.4 τύπου santa fe, sorento και maverik (το είχα ξεχάσει). Και μέχρι τα 4 ώστε να έχω να πετάξω 1-2 ακόμα αν χρειαστεί (πουλάνε κι ολόκληρα για ανταλλακτικά)...

Μη το βλέπεις ετσι... με τα χλμ που θα κανεις δε περιμενω να βγαζει ζημιες, ισα ισα ενα σερβις στα 2 χρονια το οποιο θελει 5 λιτρα 5-30 και φίλτρα, οποτε πανω απο 100€ με τα εργατικα δε θα ειναι. Επίσης μη συγκρινεις με τιμες αντιπροσωπείας (και στη χιουνται να πας για μπαταρια 150+ ευρω θα σου παρουν)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, filarhos είπε

Επιπλέον χαρακτηριστικό να είναι 7θέσιο... Τι λέτε υπάρχει κάποιο;

Qashqai+2 και Outlander? Έβαλα μοντέλα μετά το 2010 και μέχρι 10 χιλιάρικα

https://www.car.gr/classifieds/cars/?category=18&pg=1&price-from=>1000&price-to=<10000&registration-from=>2010&seats-from=>7&significant_damage=f

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, telis είπε

Nissan Terrano II 7θέσιο

Καλή ιδέα και έχει ένα ο θείος μου... Θυμάμαι ότι ήταν πολύ λιτό μέσα (το '04 που το πήρε με ξένισε είναι η αλήθεια)...

 

 

Chevrolet Captiva καμία άποψη;

Πρέπει να καταλήξω σε 3-4 μοντέλα και όποιο είναι σε καλύτερη κατάσταση σε σχέση με την τιμή του... Δεν βιάζομαι το πολύ πολύ όταν χρειάζεται δανείζομαι το αγροτικό... 

 

18 ώρες πριν, paylidis είπε

Μη το βλέπεις ετσι... με τα χλμ που θα κανεις δε περιμενω να βγαζει ζημιες, ισα ισα ενα σερβις στα 2 χρονια το οποιο θελει 5 λιτρα 5-30 και φίλτρα, οποτε πανω απο 100€ με τα εργατικα δε θα ειναι. Επίσης μη συγκρινεις με τιμες αντιπροσωπείας (και στη χιουνται να πας για μπαταρια 150+ ευρω θα σου παρουν)

Το είδα και εχθές πάλι, ένα λευκό που κυκλοφορεί εδώ Άγιο Στέφανο...

Το φοβάμαι γιατί δεν ξέρω τι χρήση έχει κάνει ο προηγούμενος και αν θέλει κάτι χοντρό το βλέπω να σαπίζει...

Υ.Γ. Από την άλλη υπάρχει πιθανότητα να μην παίρνω τα άλλα δύο ☺️ και να προτιμώ το κτήνος...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πεθερός μου ψάχνει για αυτοκίνητο με budget 7000-9000 καύσιμο βενζίνη από 2014 και μετά.Πρωην αυτοκίνητο Reno Clio 2004.Οχι κάτι πολύ μεγαλυτερο για Αθήνα κυρίως και αραιά και που ως Λαμία.Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλό η γνωρίζετε κάποιον να πουλάει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Andytse13 είπε

Ο Πεθερός μου ψάχνει για αυτοκίνητο με budget 7000-9000 καύσιμο βενζίνη από 2014 και μετά.Πρωην αυτοκίνητο Reno Clio 2004.Οχι κάτι πολύ μεγαλυτερο για Αθήνα κυρίως και αραιά και που ως Λαμία.Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλό η γνωρίζετε κάποιον να πουλάει.....

Βρίσκεις πολλά καλά αμαξάκια με αυτά τα λεφτά, με μια γρήγορη αναζήτηση

Renault Clio '17

Skoda Fabia '17

Seat Ibiza '17

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Βρίσκεις πολλά καλά αμαξάκια με αυτά τα λεφτά, με μια γρήγορη αναζήτηση

Renault Clio '17

Skoda Fabia '17

Seat Ibiza '17

 

Το Clio θα αρέσει αλλά σκεφτόμουν για κανά Hyundai i20 που θεωρείται πιο αξιόπιστο σαν μεταχειρισμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω πως υπολογίζεται η φορολογία;

Απ΄ότι διαβάζω τα αυτοκίνητα μέχρι 10 έτη φορολογούνται βάση ρύπων και αυτά πέραν των 10 ετών συνεχίζουν να φορολογούνται βάση κυβικών. Κάπου διάβαζα ότι θα αλλάξει το σύστημα και θα υπολογίζονται όλα βάσει ρύπων; Τι ισχύει; Να το έχουμε υπόψη μην πάρουμε κανένα τώρα και πληρώνουμε τα μαλλιά μας σε λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, k_onstantinos είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω πως υπολογίζεται η φορολογία;

Απ΄ότι διαβάζω τα αυτοκίνητα μέχρι 10 έτη φορολογούνται βάση ρύπων και αυτά πέραν των 10 ετών συνεχίζουν να φορολογούνται βάση κυβικών. Κάπου διάβαζα ότι θα αλλάξει το σύστημα και θα υπολογίζονται όλα βάσει ρύπων; Τι ισχύει; Να το έχουμε υπόψη μην πάρουμε κανένα τώρα και πληρώνουμε τα μαλλιά μας σε λίγο καιρό.

Αν εννοείς τα τέλη κυκλοφορίας ρίξε μια ματιά εδώ στα πινακάκια 

https://www.gocar.gr/news/feed/33767,Telh_kykloforias_2021_Anarth8hkan_ta_eid.html?gclid=CjwKCAjwqeWKBhBFEiwABo_XBuP_u2L5xlqKZgoHiB9m3Vwvq5olRDMwpgs_3_nLVfRZv4LmAbXe5BoCkjkQAvD_BwE

Το άκουσα και'γω, υποτίθεται ότι θέλουν να τα μειώσουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, k_onstantinos είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω πως υπολογίζεται η φορολογία;

Απ΄ότι διαβάζω τα αυτοκίνητα μέχρι 10 έτη φορολογούνται βάση ρύπων και αυτά πέραν των 10 ετών συνεχίζουν να φορολογούνται βάση κυβικών. Κάπου διάβαζα ότι θα αλλάξει το σύστημα και θα υπολογίζονται όλα βάσει ρύπων; Τι ισχύει; Να το έχουμε υπόψη μην πάρουμε κανένα τώρα και πληρώνουμε τα μαλλιά μας σε λίγο καιρό.

Έχεις σκοπό να αγοράσεις αμάξι μεγαλύτερο των 10 ετών?

Χλωμό να πάνε όλα με ρύπους γιατί πως θα μετρήσουν όλα τα αυτοκίνητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...