Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

κανένας με άποψη για το Mini ( μάλλον το one ) από το 2014 και μετά με τον 1.2 και τα 102 άλογα? Κυρίως αξιοπιστία και ζημιές / κόστη με ενδιαφέρει, το αυτοκίνητο θα κινείται καθαρά στην πόλη. 

Τιμές βλέπω παίζουν γύρω στα 13κ συν πλην, μου φαίνονται πολλά για αυτοκίνητο του 2015. 

Επίσης αν ξέρει κανείς τι να κοιτάζω στα μοντέλα, τι διαφοροποιήσεις έχουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, bkran είπε

Καλημέρα σε όλους,

κανένας με άποψη για το Mini ( μάλλον το one ) από το 2014 και μετά με τον 1.2 και τα 102 άλογα? Κυρίως αξιοπιστία και ζημιές / κόστη με ενδιαφέρει, το αυτοκίνητο θα κινείται καθαρά στην πόλη. 

Τιμές βλέπω παίζουν γύρω στα 13κ συν πλην, μου φαίνονται πολλά για αυτοκίνητο του 2015. 

Επίσης αν ξέρει κανείς τι να κοιτάζω στα μοντέλα, τι διαφοροποιήσεις έχουν?

 

Λογικα τον 1.5 εννοεις, δε νομιζω οτι εχει βγει μινι με 1,2...

 

Όσον αφορά τα κόστη σε βλάβες και συντήρηση θα ειναι BMW να το ξερεις...

Απο εκει κ περα σαν αμαξι εχει εξαιρετικό πατημα και μετράει σαν εμφανιση (προσωπικα δε τρελαίνομαι αλλα κακα τα ψεματα εχει πολυ στυλ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε καλυτερα το 1.5 με τα 136 αλογα σε βενζινη ή τα 115 σε πετρελαιο. Ειναι μικρη η χρηματικη διαφορα κ θα χαιρεσαι να το οδηγας. Πολυ σημαντικο για μενα ειναι η υπαρξη drive modes (eko, normal, sport), ειναι extra στο mini και δεν το εχουν ολα. Ειχα το 1.5 diesel του 2015 κ οταν το εβαζα σε sport mode ηταν απολαυση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To diesel έχει θέματα με την αλυσίδα χρονισμού. Αποτι διάβασα γύρω στις 120Κ θέλει προληπτικά αλλαγή, αλλίως περιμένεις πότε θα κάνει θόρυβο να το καταλάβεις (αν το καταλάβεις). Η αλλαγή πάει γύρω στο 1Κ καθώς πρέπει να βγεί το μοτέρ. Αν δεν το προλάβεις πας για μοτέρ.

 

Περιέργος τα περισσότερα μετάχειρα είναι κοντά στα 120Κ. Εγω θα το απέφευγα σαν αυτοκίνητο

Επεξ/σία από dionysg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ioannisto είπε

 

Επισης τα σερβις ειναι τσιμπημενα, αλλα οχι εξωπραγματικα, κοιτα να μην ειναι απο leasing γτ εμενα μου εβγαλε πολλες ζημιες και να εχει κανει τα σερβις συμφωνα με το manual.

Επεξ/σία από Ioannisto
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ioannisto είπε

Σερβις τσιμπημενα, αλλα οχι εξωπραγματικα, κοιτα να μην ειναι απο leasing γτ εμενα μου εβγαλε πολλες ζημιες και να εχει κανει τα σερβις συμφωνα με το manual.

Leasing και σωστό σέρβις δεν πάνε μαζί. Τους στέλνουν οι εταιρίες όπου βρουν πιο φτηνά. Κόιταζα ένα bmw απο leasing kai sta 75K είχε πάει μόνο 2 φορές αντιπροσωπεία, μία στα 36Κ και μια στα 48Κ. Τα άλλα στο μαστροκώστα  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, paylidis είπε

Λογικα τον 1.5 εννοεις, δε νομιζω οτι εχει βγει μινι με 1,2...

 

Όσον αφορά τα κόστη σε βλάβες και συντήρηση θα ειναι BMW να το ξερεις...

Απο εκει κ περα σαν αμαξι εχει εξαιρετικό πατημα και μετράει σαν εμφανιση (προσωπικα δε τρελαίνομαι αλλα κακα τα ψεματα εχει πολυ στυλ).

Και όμως, κι εγώ δεν το είχα ακούσει ποτέ, πχ ένα που βλέπω αγγελία : https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314547491-mini-one

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η αλήθεια είναι ότι δεν είναι για εμένα, για φίλη που δεν το έχει και πολύ με τα αυτοκίνητα. Απλά της αρέσει πολύ σαν αυτοκίνητο χωρίς να έχει άποψη για τα υπόλοιπα ( μοτέρ, κρατήματα, πάτημα κτλ κτλ ). Επειδή κάνει λίγα χιλιόμετρα κοιτάει μόνο βενζίνη και καθώς θα το κινεί μέσα στην πόλη δεν έχει νόημα το πετρέλαιο. 

Προσωπικά της έλεγα να δει τπτ σε Clio, 208, C3 αλλά είναι λίγο κόλλημα το mini, αντικειμενικά είναι πολύ όμορφο

Επεξ/σία από bkran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bkran είπε

Και όμως, κι εγώ δεν το είχα ακούσει ποτέ, πχ ένα που βλέπω αγγελία : https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314547491-mini-one

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η αλήθεια είναι ότι δεν είναι για εμένα, για φίλη που δεν το έχει και πολύ με τα αυτοκίνητα. Απλά της αρέσει πολύ σαν αυτοκίνητο χωρίς να έχει άποψη για τα υπόλοιπα ( μοτέρ, κρατήματα, πάτημα κτλ κτλ ). Επειδή κάνει λίγα χιλιόμετρα κοιτάει μόνο βενζίνη και καθώς θα το κινεί μέσα στην πόλη δεν έχει νόημα το πετρέλαιο. 

Προσωπικά της έλεγα να δει τπτ σε Clio, 208 αλλά είναι λίγο κόλλημα το mini, αντικειμενικά είναι πολύ όμορφο

Οντως 1200... το εψαξα κ εβγαινε για ενα μικρο διαστημα

 

Δε το βρισκω κακη επιλογή, αρκετά χρηματα βεβαια, με λιγα παραπανω παιρνει κατι καινουργιο. Σκεψου 19000 εχει καινουργιο το τριθυρο ΟΝΕ, που θα ειναι σαφως καλυτερη επιλογή θεωρω αλλα δε ξερω κατα ποσο αντεχει οικονομικα τη διαφορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, paylidis είπε

Οντως 1200... το εψαξα κ εβγαινε για ενα μικρο διαστημα

 

Δε το βρισκω κακη επιλογή, αρκετά χρηματα βεβαια, με λιγα παραπανω παιρνει κατι καινουργιο. Σκεψου 19000 εχει καινουργιο το τριθυρο ΟΝΕ, που θα ειναι σαφως καλυτερη επιλογή θεωρω αλλα δε ξερω κατα ποσο αντεχει οικονομικα τη διαφορά..

Καλά ναι, καινούργιο θα είναι καλύτερα, ίσως πάμε μια βόλτα να το δούμε και αυτό το σενάριο. Βέβαια στον configurator χωρίς να πατήσω τίποτα, έφτασε σχεδόν 21k για κάποιο λόγο. Έχει μια υποχρεωτική επιλογή για trim που η ποιο φτηνή είναι στα 2200...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bkran είπε

Καλά ναι, καινούργιο θα είναι καλύτερα, ίσως πάμε μια βόλτα να το δούμε και αυτό το σενάριο. Βέβαια στον configurator χωρίς να πατήσω τίποτα, έφτασε σχεδόν 21k για κάποιο λόγο. Έχει μια υποχρεωτική επιλογή για trim που η ποιο φτηνή είναι στα 2200...

ειναι ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ο configurator τους...

απο κοντα, τιμή, πιεση για εκπτωση και ξανα πιεση... αν σας δουν ζεστους θα το δώσουν σε πολύ καλυτερη τιμή απο την αρχική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα σε βενζίνη έχει επιλογές.

Πάλι δεν θα κοίταζα όμως το countryman μιας και είναι bmw και τα service είναι αλμυρά. Αν βρει μοντέλο μέχρι το 16 έχει πακέτα service που κάπως σώζουν την κατάσταση, αλλά δεν τα λες και οικονομικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dionysg είπε

Σε αυτά τα χρήματα σε βενζίνη έχει επιλογές.

Πάλι δεν θα κοίταζα όμως το countryman μιας και είναι bmw και τα service είναι αλμυρά. Αν βρει μοντέλο μέχρι το 16 έχει πακέτα service που κάπως σώζουν την κατάσταση, αλλά δεν τα λες και οικονομικά.

 

TA value service εχουν καλες τιμές αν αναλογιστεις οτι μιλάμε για γνησια ανταλλακτικα και εργασία με εγγυηση 2 χρόνια...

Γιατι μπορει να αλλαξεις και δισκους τακακια μπροστα ξερω γω με 120-140 αλλα το φρενο που θα εχεις θα ειναι χιουνται αν δε βαλεις τα γνήσια ή εστώ τα εργοστασιακής εφαρμογής (που κοστίζουν 70% του γνησιου)

Σε καθε περιπτωση ομως ΔΕΝ ειναι φθηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bkran είπε

Και όμως, κι εγώ δεν το είχα ακούσει ποτέ, πχ ένα που βλέπω αγγελία : https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314547491-mini-one

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η αλήθεια είναι ότι δεν είναι για εμένα, για φίλη που δεν το έχει και πολύ με τα αυτοκίνητα. Απλά της αρέσει πολύ σαν αυτοκίνητο χωρίς να έχει άποψη για τα υπόλοιπα ( μοτέρ, κρατήματα, πάτημα κτλ κτλ ). Επειδή κάνει λίγα χιλιόμετρα κοιτάει μόνο βενζίνη και καθώς θα το κινεί μέσα στην πόλη δεν έχει νόημα το πετρέλαιο. 

Προσωπικά της έλεγα να δει τπτ σε Clio, 208, C3 αλλά είναι λίγο κόλλημα το mini, αντικειμενικά είναι πολύ όμορφο

Αμα ειναι για κοπελα, μια χαρα ειναι το one, ουτε modes ουτε τιποτα, ενα ομορφο χρωματακι μονο κ ειναι κομπλε😂 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φίλη σου θέτει υποψηφιότητα για πρόβατο επί σφαγή.

Με άλλα λόγια μακριά.

Καλυτερα να τα φάει σε κάτι λιγότερο όμορφο, όμως να της μείνει κανένα φράγκο για νύχια, κομμωτήριο και Αργυρό.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή τελικά δεν το γλυτώνουμε το "νέο" αμάξι έχετε να προτείνετε κάτι αξιόπιστο μέχρι 4500€.

Προσωπικά θέλω μικρομεσαίο (Civic, Ceed, Focus, κτλ) μιας και ουσιαστικά θα είναι το οικογενειακό αμάξι αλλά επειδή χλωμό να βρω κάτι καλό στα συγκεκριμένα χρήματα βλέπω και για μικρότερα (swift, getz, i20, ibiza).

Γενικά ξέρω ότι θα είναι πάνω από δεκαετία το αμάξι αλλά θα ήθελα να έχει και λίγα χλμ αν γίνεται (εννοώ κάτω από 170.000χλμ), ναι το ξέρω ότι παίζει ρόλο η συντήρηση κυρίως.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ Μέχρι 1400cc.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...