Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Επειδή τελικά δεν το γλυτώνουμε το "νέο" αμάξι έχετε να προτείνετε κάτι αξιόπιστο μέχρι 4500€.

Προσωπικά θέλω μικρομεσαίο (Civic, Ceed, Focus, κτλ) μιας και ουσιαστικά θα είναι το οικογενειακό αμάξι αλλά επειδή χλωμό να βρω κάτι καλό στα συγκεκριμένα χρήματα βλέπω και για μικρότερα (swift, getz, i20, ibiza).

Γενικά ξέρω ότι θα είναι πάνω από δεκαετία το αμάξι αλλά θα ήθελα να έχει και λίγα χλμ αν γίνεται (εννοώ κάτω από 170.000χλμ), ναι το ξέρω ότι παίζει ρόλο η συντήρηση κυρίως.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ Μέχρι 1400cc.

Άνετα θα σου πρότεινα ceed 1.4 του 2007, έχουμε κάνει 120.000 χιλιόμετρα και οι βλαβες είναι ελάχιστες.. και γενικά το αμάξι είναι πολύ άνετο μέσα, σταθερό κτλ..δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλά είναι αξιοπρεπές και οικονομικό.. σε μερικούς εμπόρους που το πήγα για ανταλλαγή γιατί χρειαζόμαστε αυτόματο, μου είπαν 4.000 οπότε φαντάζομαι πως μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stred είπε

Άνετα θα σου πρότεινα ceed 1.4 του 2007, έχουμε κάνει 120.000 χιλιόμετρα και οι βλαβες είναι ελάχιστες.. και γενικά το αμάξι είναι πολύ άνετο μέσα, σταθερό κτλ..δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλά είναι αξιοπρεπές και οικονομικό.. σε μερικούς εμπόρους που το πήγα για ανταλλαγή γιατί χρειαζόμαστε αυτόματο, μου είπαν 4.000 οπότε φαντάζομαι πως μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο..

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/317267204-kia-ceed

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/317251628-kia-ceed

Το ένα από ιδιώτη με αρκετά θα έλεγα χιλιόμετρα και το άλλο από μάντρα.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/317267204-kia-ceed

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/317251628-kia-ceed

Το ένα από ιδιώτη με αρκετά θα έλεγα χιλιόμετρα και το άλλο από μάντρα.

Και τα 2 από έμπορο είναι.

Πολλά χιλιόμετρα ρε συ.

Επίσης, τα Ceed της συγκεκριμένης περιόδου έχουν πολλή πλαστικουρα μέσα, οπότε με τόσα χιλιόμετρα θα φοβόμουν για εκνευρίστικους τριγμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Peugeot208 είπε

Και τα 2 από έμπορο είναι.

Πολλά χιλιόμετρα ρε συ.

Επίσης, τα Ceed της συγκεκριμένης περιόδου έχουν πολλή πλαστικουρα μέσα, οπότε με τόσα χιλιόμετρα θα φοβόμουν για εκνευρίστικους τριγμούς

Ωπ ναι, έχεις δίκιο. Ένα άλλο ήταν από ιδιώτη αλλά με 215.000 χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 147 είναι πολύ ασύμφορη σε θέμα συντήρησης και κατανάλωσης; 

Για μικρό ψάχναμε αλλά είδα κάποιες πολύ καλοσυντηρημένες και φτηνές και είπα μήπως και... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, zio10 είπε

H 147 είναι πολύ ασύμφορη σε θέμα συντήρησης και κατανάλωσης; 

Για μικρό ψάχναμε αλλά είδα κάποιες πολύ καλοσυντηρημένες και φτηνές και είπα μήπως και... :)

 

Πήρε φέτος ο αδερφός μου σε τρομερή τιμή για αυτά που προσφέρει. Και αυτός για μικρό έψαχνε αρχικα

Σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο θέλεις ιμάντα λίγο πιο συχνά κάθε 70κ- η 3χρονια. 

Επίσης αλλαγή πιο συχνά τα ψαλίδια που είναι στο 200ρι το ζευγάρι aftermarket. 

Μετά είναι 2πλη τιμή τα μπουζί κάθε 100κ

 

Θεωρώ ότι αυτά είναι ελάχιστη παραπάνω συντήρηση από ένα οποιοδήποτε αυτοκίνητο και πραγματικά είναι κλασεις παραπάνω από οποιοδήποτε μικρό. 

Ότι θελεις ρώτησε καθώς το έψαξα πάρα πολυ τους τελευταίους μηνες

 

Από κατανάλωση είναι στο 10ρι μέσα στην πόλη αλλά παίρνει εύκολα και αξιοπιστα υγραεριο

Επεξ/σία από imr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, zio10 said:

H 147 είναι πολύ ασύμφορη σε θέμα συντήρησης και κατανάλωσης; 

Για μικρό ψάχναμε αλλά είδα κάποιες πολύ καλοσυντηρημένες και φτηνές και είπα μήπως και... :)

Ειχα την 147 distinctive 120hp to 2002.

Μέση κατανάλωση εντός Αθήνας 12 με 13l/100. Δε μας ένιαζε τότε η κατανάλωση.

Τα μπουζί αν τα αλλάξεις μια 300αρα σχεδόν.Τότε τουλάχιστον που την είχα εγω

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο... μάλλον για κάτι άλλο θα πάω όσο και να μου αρέσει!

Τι σε προβληματιζει? αν δεν εχεις σκοπο μονο για πολη ειναι πολυ καλη περιπτωση με τις τιμες που εχουν

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, imr είπε

Τι σε προβληματιζει? αν δεν εχεις σκοπο μονο για πολη ειναι πολυ καλη περιπτωση με τις τιμες που εχουν

 

Έχω ένα φιατ μπράβο που σκέφτομαι να κρατήσω σαν βασικό και ψάχνω ένα δεύτερο για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά (20 χιλιόμετρα απόσταση).

Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα με τη γυναίκα μου ποιος θα κρατήσει ποιο αλλά σκέφτομαι αν αξίζει να πάρω ένα τέτοιο για αυτή τη χρήση και όχι να πάω σε κάτι μικρό και οικονομικό.

Έχω θέμα με τις άλφα από μικρό παιδί όμως και με τρώει... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πλέον τα μπουζί έχουν 100+-.

Και τα ψαλίδια αν δεν είσαι λακουβοκυνηγος δεν χρειάζονται συνέχεια αλλαγή. 

Ο κουμπάρος μου τα έχει με kw3 σχεδόν 10 έτια και δεν έχει αλλάξει ψαλίδια...

Δεν έχει τα 120 αλλά είναι ίδιο αυτοκίνητο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, zio10 είπε

Έχω ένα φιατ μπράβο που σκέφτομαι να κρατήσω σαν βασικό και ψάχνω ένα δεύτερο για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά (20 χιλιόμετρα απόσταση).

Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα με τη γυναίκα μου ποιος θα κρατήσει ποιο αλλά σκέφτομαι αν αξίζει να πάρω ένα τέτοιο για αυτή τη χρήση και όχι να πάω σε κάτι μικρό και οικονομικό.

Έχω θέμα με τις άλφα από μικρό παιδί όμως και με τρώει... :)

 

Μια χαρά είναι αρκεί να βάλεις υγραέριο, 20 χλμ είναι αρκετά. 

5 ώρες πριν, filarhos είπε

Καλά πλέον τα μπουζί έχουν 100+-.

Και τα ψαλίδια αν δεν είσαι λακουβοκυνηγος δεν χρειάζονται συνέχεια αλλαγή. 

Ο κουμπάρος μου τα έχει με kw3 σχεδόν 10 έτια και δεν έχει αλλάξει ψαλίδια...

Δεν έχει τα 120 αλλά είναι ίδιο αυτοκίνητο...

Και τα ψαλίδια δεν είναι τόσο ακριβά απλά θέλουν προσοχή και έλεγχο. 

Δεν ειναι το κόστος μεγάλο απλά δεν είναι από τα αυτοκίνητα που τα παρατάς χωρίς σέρβις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Μια χαρά είναι αρκεί να βάλεις υγραέριο, 20 χλμ είναι αρκετά. 

Και τα ψαλίδια δεν είναι τόσο ακριβά απλά θέλουν προσοχή και έλεγχο. 

Δεν ειναι το κόστος μεγάλο απλά δεν είναι από τα αυτοκίνητα που τα παρατάς χωρίς σέρβις. 

Υγραέριο θα βάλω στο μπράβο γιατί τσιμπάει αρκετά κι αυτό κι έλεγα το δεύτερο να μη καίει τόσο...να δούμε!

Αυτή τη στιγμή έχω ξεχωρίσει 3 αυτοκίνητα που είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους...

Matiz 800 κυβικά του '03, corolla 1400 του 2000 και άλφα 147 του '03 επίσης... όλα είναι μεταξύ 1500-2500€ και όλα φαίνονται σε καλή κατάσταση! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2021 στις 6:21 ΜΜ, zio10 είπε

Υγραέριο θα βάλω στο μπράβο γιατί τσιμπάει αρκετά κι αυτό κι έλεγα το δεύτερο να μη καίει τόσο...να δούμε!

Αυτή τη στιγμή έχω ξεχωρίσει 3 αυτοκίνητα που είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους...

Matiz 800 κυβικά του '03, corolla 1400 του 2000 και άλφα 147 του '03 επίσης... όλα είναι μεταξύ 1500-2500€ και όλα φαίνονται σε καλή κατάσταση! 

 

Για εμένα δωσε εάν μπορείς κάτι παραπάνω και παρε κάτι καλύτερο… έστω ένα panda !

Ειδικά το μάτιz και η αρχαία κορολλα ο ορισμός της σαβούρας… (κ επικίνδυνα)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...