Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

βασικα αν δεν αναφερει χλμ και περιοχη ειναι λιγο εγκυκλοπαιδικη η κουβεντα... ;) 

 

γιατι αν μιλαμε για 5000 το χρονο σαφως και συμφερει η βενζινη ακομα και στα 2.3 :P 

Τι εννοείς χλμ και περιοχή ?
Πόσα χιλιομετρά το χρόνο ? δεν ξέρω δεν τα έχω μετρήσει αλλά ας πούμε ότι  30χλμ καθημερινά το λιγότερο υπολογίζω, ίσως και παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

περιοχη εννοω εαν εισαι αθηνα και θα κινεισαι πχ παγκρατι-κηφισια ή θα κανεις κηφισια-σχηματαρι (εχει τεραστια διαφορά)

30 χλμ τη μερα ειναι μαζι με κανενα ταξιδακι κλπ καπου 10000 το χρονο οποτε με κατι all around εισαι οκ.

Εαν εισαι αθηνα ή θεσσαλονικη σε βολευουν τα πρατηρια κοιτας και για τα CNG που σου ανεφερα - σε συμφερει, εναλλακτικα βενζινη (δεν αξιζει το ρισκο για πετρελαιο).

 

Απο οσα σου εστειλα για καποιο λογο μου κανει κλικ το i30 κ ας ειναι το μεγαλυτερο σε μεγεθος και 1400... νομιζω ειναι πιο "αμαξι"

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

περιοχη εννοω εαν εισαι αθηνα και θα κινεισαι πχ παγκρατι-κηφισια ή θα κανεις κηφισια-σχηματαρι (εχει τεραστια διαφορά)

30 χλμ τη μερα ειναι μαζι με κανενα ταξιδακι κλπ καπου 10000 το χρονο οποτε με κατι all around εισαι οκ.

Εαν εισαι αθηνα ή θεσσαλονικη σε βολευουν τα πρατηρια κοιτας και για τα CNG που σου ανεφερα - σε συμφερει, εναλλακτικα βενζινη (δεν αξιζει το ρισκο για πετρελαιο).

 

Απο οσα σου εστειλα για καποιο λογο μου κανει κλικ το i30 κ ας ειναι το μεγαλυτερο σε μεγεθος και 1400... νομιζω ειναι πιο "αμαξι"

Προορίζεται για προαστιακή Χρήση καθαρά, Αττική οδός ας πούμε, χωρίς ιδιαίτερα υψομετρικά, και ελάχιστη αστική χρήση όπως αναφέρω και πιο πάνω. Το i30 μου το είχαν προτείνει και δεν με αφήνει αδιάφορο, αλλά θα προτιμούσα να έχει 135 εύρω τέλη (δεν σημαίνει ότι το αποκλείω βέβαια) , το i20 σε τι διαφέρει απ το i30 ; είναι πιο μικρό σε κατηγορία, δηλαδή σαν το panda π.χ. ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GangMW είπε

Προορίζεται για προαστιακή Χρήση καθαρά, Αττική οδός ας πούμε, χωρίς ιδιαίτερα υψομετρικά, και ελάχιστη αστική χρήση όπως αναφέρω και πιο πάνω. Το i30 μου το είχαν προτείνει και δεν με αφήνει αδιάφορο, αλλά θα προτιμούσα να έχει 135 εύρω τέλη (δεν σημαίνει ότι το αποκλείω βέβαια) , το i20 σε τι διαφέρει απ το i30 ; είναι πιο μικρό σε κατηγορία, δηλαδή σαν το panda π.χ. ; 

 

to i20 ειναι το εξελιγμενο getz στην πραξη... πιο ευκολα θα βρεις φθηνο i30 παρα i20 ωστόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GangMW είπε

Ωραία, τώρα με βοήθησες πραγματικά ! να σε ρωτήσω και γιατί το i30 το βρίσκεις πιο εύκολα ? γιατί μου φαίνεται παράξενο.

πιο μεγαλο σκαφος, πιο δυσκολο για την πολη... τα μικρα δε προλαβαινεις να τα βαλεις για πωληση-εξαφανιζονται στο αψε σβησε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

πιο μεγαλο σκαφος, πιο δυσκολο για την πολη... τα μικρα δε προλαβαινεις να τα βαλεις για πωληση-εξαφανιζονται στο αψε σβησε..

Ειλικρινά σ' ευχαριστώ πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες, έχω να ψάξω διάφορα ! αν έχει κάποια άλλη πρόταση τύπου i20-i30 ευχαρίστως θα την άκουγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάξε και για swift 1300ρι

Πριν κάνα χρόνο που έψαχνα με κανα5ρι οριακα έβρισκες. Δεν έχει μεγάλους χώρους αλλά έχει καλή συμπεριφορά και αρκετα αξιοπιστο

Επεξ/σία από imr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Βασικά αν δεν πας σε cng τότε κοιτάς μοτέρ που να παίρνει εύκολα  υγραέριο , απο εκεί θα ξεκινούσα

Έλα πέστο, το panda θέλεις να προτείνεις κι εσύ 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Έλα πέστο, το panda θέλεις να προτείνεις κι εσύ 😄

ότι του αρέσει και ότι βρει στα λεφτά που διαθέτει απλά όχι βενζίνη 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ας πω και εγώ τον πόνο μου.

Όπως πολλοί ξέρουν εδώ μέσα ψάχνω ένα Honda Civic (2006-2011) hatchback. Συγκεκριμένα θέλω το 1.4 αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκεις εύκολα, ειδικά μέχρι τα 7 που θέλω να δώσω.

Κάποια στιγμή είχα αναφέρει για το 1.8 απο συνάδελφο το οποίο είναι σε τέλεια κατάσταση και με λίγα χιλιόμετρα αλλά δυστυχώς θα αργήσει απ' ότι φαίνεται λόγο αναμονής του νέου αμαξιού (2023).

Σκάει αγγελία την προηγούμενη εβδομάδα για το 1.4 του 2009 με νορμαλ θα έλεγα χιλιόμετρα για την ηλικία.

Παίρνω τηλ την Κυριακή, ρωτάω γενικά κάποια πράγματα για το αμάξι και μου αναφέρει ότι από την Τετάρτη θα είναι διαθέσιμο για έλεγχο. Όλα καλά ως εδώ.

Επικοινωνώ ξανά εχθές μήπως μου πει ώρες που μπορεί για να κλείσω ραντεβού σε αντιπροσωπεία για τον έλεγχο και συγκεκριμένα κοντά στον πωλητή μιας και τελικά ήταν σε διαφορετική περιοχή απ' ότι έγραφε στην αγγελία.

Μου λέει θα με πάρει σήμερα το πρωί για να μου πει ημέρα και ώρα που θα μπορεί, για Πέμπτη - Παρασκευή μάλλον.

Σήμερα δεν υπήρξε ποτέ τηλέφωνο οπότε πήρα τώρα. Το αμάξι πουλήθηκε σήμερα και συγκεκριμένα σε αυτούς από όπου το είχε αγοράσει καινούργιο...

Δηλαδή τι να πω, πείτε τουλάχιστον όχι υπάρχει και άλλος (ίσως) αγοραστής να ξέρουμε.

Αν δεν σε θέλει το πράγμα....

Τι να πω, ελπίζω να μην είναι όλοι οι πωλητές έτσι. :(

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ας πω και εγώ τον πόνο μου.

Όπως πολλοί ξέρουν εδώ μέσα ψάχνω ένα Honda Civic (2006-2011) hatchback. Συγκεκριμένα θέλω το 1.4 αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκεις εύκολα, ειδικά μέχρι τα 7 που θέλω να δώσω.

Κάποια στιγμή είχα αναφέρει για το 1.8 απο συνάδελφο το οποίο είναι σε τέλεια κατάσταση και με λίγα χιλιόμετρα αλλά δυστυχώς θα αργήσει απ' ότι φαίνεται λόγο αναμονής του νέου αμαξιού (2023).

Σκάει αγγελία την προηγούμενη εβδομάδα για το 1.4 του 2009 με νορμαλ θα έλεγα χιλιόμετρα για την ηλικία.

Παίρνω τηλ την Κυριακή, ρωτάω γενικά κάποια πράγματα για το αμάξι και μου αναφέρει ότι από την Τετάρτη θα είναι διαθέσιμο για έλεγχο. Όλα καλά ως εδώ.

Επικοινωνώ ξανά εχθές μήπως μου πει ώρες που μπορεί για να κλείσω ραντεβού σε αντιπροσωπεία για τον έλεγχο και συγκεκριμένα κοντά στον πωλητή μιας και τελικά ήταν σε διαφορετική περιοχή απ' ότι έγραφε στην αγγελία.

Μου λέει θα με πάρει σήμερα το πρωί για να μου πει ημέρα και ώρα που θα μπορεί, για Πέμπτη - Παρασκευή μάλλον.

Σήμερα δεν υπήρξε ποτέ τηλέφωνο οπότε πήρα τώρα. Το αμάξι πουλήθηκε σήμερα και συγκεκριμένα σε αυτούς από όπου το είχε αγοράσει καινούργιο...

Δηλαδή τι να πω, πείτε τουλάχιστον όχι υπάρχει και άλλος (ίσως) αγοραστής να ξέρουμε.

Αν δεν σε θέλει το πράγμα....

Τι να πω, ελπίζω να μην είναι όλοι οι πωλητές έτσι. :(

Μα καλά προτίμησε να το δώσει σε αντιπροσωπεία αντί σε ιδιώτη που θα έβγαζε και παραπάνω?

Κρίμα, κάθε εμπόδιο για καλό, για να προτίμησε να το δώσει αντιπροσωπεία μπορεί να είχε κάποιο θέμα οπότε καλύτερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...