Προς το περιεχόμενο

Η Ρωσία απειλεί ότι θα απαγορεύσει την πρόσβαση στο Twitter τον επόμενο μήνα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Είναι φανερό ότι οι ρωσικές αρχές προσπαθούν να καταστείλουν τις διαδηλώσεις που αποτελούν ανθρώπινο δικαίωμα.  Για ποια νομοθεσία μιλάμε;

Την νομοθεσία του εκάστοτε κράτους , όταν δεν την σέβεται η οποιαδήποτε εταιρία τα μαζεύει και φεύγει, αν ανοίξω πχ ένα εστιατόριο και δεν τηρώ τους κανόνες που πρέπει θα κλείσει, τόσο απλά, τα υπόλοιπα είναι παραμύθια για να τα λέτε μεταξύ σας στην δύση, οι διαδηλώσεις γίνονται κανονικά με άδεια διότι δεν μπορεί να κλείνει όποιος του γουστάρει τους δρόμους σε μια πόλι εκατομμυρίων, σε μικρότερες πόλεις δεν χρειάζονται καν άδεια, το ότι δεν μπορεί να σπάει και να καίει ο καθένας επειδή έτσι του αρέσει  αυτό δεν είναι καταστολή δικαιωμάτων επειδή έτσι μάθατε στα μέρη σας.

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
6 minutes ago, michael92 said:

Η ελευθερία του λόγου είναι ανθρώπινο δικαίωμα ή όχι; 

Αρκεί να μην καταπατά ταυτόχρονα δικαιώματα άλλων...

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JcD είπε

Την νομοθεσία του εκάστοτε κράτους , όταν δεν την σέβεται η οποιαδήποτε εταιρία τα μαζεύει και φεύγει, αν ανοίξω πχ ένα εστιατόριο και δεν τηρώ τους κανόνες που πρέπει θα κλείσει, τόσο απλά, τα υπόλοιπα είναι παραμύθια για να τα λέτε μεταξύ σας στην δύση, οι διαδηλώσεις γίνονται κανονικά με άδεια διότι δεν μπορεί να κλείνει όποιος του γουστάρει τους δρόμους σε μια πόλι εκατομμυρίων, σε μικρότερες πόλεις δεν χρειάζονται καν άδεια, το ότι δεν μπορεί να σπάει και να καίει ο καθένας επειδή έτσι του αρέσει  αυτό δεν είναι καταστολή δικαιωμάτων επειδή έτσι μάθατε στα μέρη σας.

Αυτά ισχύουν σε δημοκρατικά καθεστώτα που ξαφνικά τα επικαλείστε για να υποστηρίξετε ποιον... την Ρωσία!!!!!! 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JcD είπε

Την νομοθεσία του εκάστοτε κράτους , όταν δεν την σέβεται η οποιαδήποτε εταιρία τα μαζεύει και φεύγει, αν ανοίξω πχ ένα εστιατόριο και δεν τηρώ τους κανόνες που πρέπει θα κλείσει, τόσο απλά, τα υπόλοιπα είναι παραμύθια για να τα λέτε μεταξύ σας στην δύση, οι διαδηλώσεις γίνονται κανονικά με άδεια διότι δεν μπορεί να κλείνει όποιος του γουστάρει τους δρόμους σε μια πόλι εκατομμυρίων, σε μικρότερες πόλεις δεν χρειάζονται καν άδεια, το ότι δεν μπορεί να σπάει και να καίει ο καθένας επειδή έτσι του αρέσει  αυτό δεν είναι καταστολή δικαιωμάτων επειδή έτσι μάθατε στα μέρη σας.

Όταν η νομοθεσία αντίκειται στα ανθρώπινα δικαιώματα δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να την ασπαστεί. Το αντίθετο.

Και επίσης δεν ξέρω για ποια δύση λες. Εγώ ήμουν και είμαι φουλ anti-trump. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, michael92 είπε

Η ελευθερία του λόγου είναι ανθρώπινο δικαίωμα ή όχι; 

Ακριβώς είναι και η ρωσία θέλει να την σταματήσει.

Και επειδή ξέρω που το πας, ο ρατσιστικός λόγος είναι εγκληματικός εκ φύσεως. Δεν αποτελεί κατάργηση της ελευθερίας του λόγου η λογοκρισία του

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σταματήστε πια αυτό το παραμύθι με την λογοκρισία και να την αντιλαμβάνεστε μόνο όπως και όπου σας συμφέρει... λογοκρισία δεν είναι να σβήνεις ποστ μίσους, απειλών και ψεμάτων...

Το πρόβλημα είναι ποιος κρίνει τι είναι αλήθεια και τι ψέμα, όσο για το μίσος θυμίζει αστυνομία σκέψης. Το μίσος προς το φασισμό είναι καλό ή κακό; Όσο για τις απειλές συμφωνώ. Λογοκρισία είναι, και γιατί όλα τα κακά ξεκινούν απ την Αμερική, να επιτρέπεις στους μεν να αμφισβητούν το αποτέλεσμα των εκλογών, βλέπε Χίλαρι ή τον μούργο τον Κερυ και στους δε, οχι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, michael92 είπε

Η ελευθερία του λόγου είναι ανθρώπινο δικαίωμα ή όχι; 

Για την Ρωσία μιλάμε 😁 για πια ελευθερία του λόγου😁 τώρα το θυμήθηκαν?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Όταν η νομοθεσία αντίκειται στα ανθρώπινα δικαιώματα δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να την ασπαστεί. Το αντίθετο.

Και επίσης δεν ξέρω για ποια δύση λες. Εγώ ήμουν και είμαι φουλ anti-trump. 

 

 

Άποψη σου φίλε μου, κατ'εμε δεν αντίκειται στα ανθρώπινα δικαιώματα με βάση την κουλτούρα και τις παραδόσεις του λαού, άλλωστε δεν διαμαρτυρετε κανείς περί του θέματος, κατά τα λοιπά και η χώρα δεν είναι υποχρεωμένη να δεχθεί την οποιαδήποτε επιχείρηση -- πλατφόρμα που θεωρεί ότι δεν είναι υποχρέωση της να υπακούει στους νόμους.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Theodore1890 είπε

Το πρόβλημα είναι ποιος κρίνει τι είναι αλήθεια και τι ψέμα, όσο για το μίσος θυμίζει αστυνομία σκέψης. Το μίσος προς το φασισμό είναι καλό ή κακό; Όσο για τις απειλές συμφωνώ. Λογοκρισία είναι, και γιατί όλα τα κακά ξεκινούν απ την Αμερική, να επιτρέπεις στους μεν να αμφισβητούν το αποτέλεσμα των εκλογών, βλέπε Χίλαρι ή τον μούργο τον Κερυ και στους δε, οχι.

Πάλι εκεί. Ποιος θα το κρίνει. Δεν μιλάμε για αποχρώσεις του γκρι. Εδώ έχουμε την προσπάθεια περιορισμού των διαδηλώσεων. Ο ρατσιστικός λόγος επίσης δεν είναι θέμα συζήτησης. Το να μισείς το κακό (το μίσος για το για φασισμό που ανέφερες) δεν σε κάνει κακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αρκεί να μην καταπατά ταυτόχρονα δικαιώματα άλλων...

Πως μπορείς να καταπατήσεις τα δικαιώματα κάποιου με τον λόγο; Ακόμα και σε περίπτωση απειλής, που ούτως ή άλλως δεν θεωρείται ελευθερία λόγου, η καταπάτηση δικαιωμάτων γίνεται εφόσον η απειλή γίνει πράξη.

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

 Εγώ ήμουν και είμαι φουλ anti-trump. 

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Και επειδή ξέρω που το πας, ο ρατσιστικός λόγος είναι εγκληματικός εκ φύσεως. Δεν αποτελεί κατάργηση της ελευθερίας του λόγου ή λογοκρισία του

Ποιος ορίζει τι είναι ρατσισμός; Οι SJWs του twitter που θεωρούν το misgendering/deadnaming χειρότερο από φόνο; 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κάθε πλευρά που θεωρεί πως έχει αυτή δίκαιο κόβοντας τις αντίθετες απόψεις, (είτε μιλάμε για κοινωνικά δίκτια είτε για διαδηλώσεις), έχει πάρει τον δρόμο προς τον ολοκληρωτισμό. Φυσικά μπορεί να μην μας αρέσουν κάποιες απόψεις, αλλά όλες πρέπει να ακούγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JcD είπε

Άποψη σου φίλε μου, κατ'εμε δεν αντίκειται στα ανθρώπινα δικαιώματα με βάση την κουλτούρα και τις παραδόσεις του λαού, άλλωστε δεν διαμαρτυρετε κανείς περί του θέματος, κατά τα λοιπά και η χώρα δεν είναι υποχρεωμένη να δεχθεί την οποιαδήποτε επιχείρηση -- πλατφόρμα που θεωρεί ότι δεν είναι υποχρέωση της να υπακούει στους νόμους.

Ο λαός είναι που ξεσηκώνεται,  με βάση την κουλτούρα του και τις παραδόσεις του. Πάντως δεν πάει έτσι. Στην βόρεια κορέα δηλαδή να μην  τους βοηθήσουμε που ζούν υπο την συνεχή απειλή εκτέλεσης. Σε αυτά τα καθεστώτα δεν μιλάμε για κουλτούρα του λαού αλλά για εκφοβισμό των κυβερνήσεων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Το πρόβλημα είναι ποιος κρίνει τι είναι αλήθεια και τι ψέμα, όσο για το μίσος θυμίζει αστυνομία σκέψης. Το μίσος προς το φασισμό είναι καλό ή κακό; Όσο για τις απειλές συμφωνώ. Λογοκρισία είναι, και γιατί όλα τα κακά ξεκινούν απ την Αμερική, να επιτρέπεις στους μεν να αμφισβητούν το αποτέλεσμα των εκλογών, βλέπε Χίλαρι ή τον μούργο τον Κερυ και στους δε, οχι.

Όλη η ουσία της διαφοράς μας σε μια παράγραφος για το πως αντιλαμβάνεστε λανθασμένα κάποια πράγματα...

Ποιος σου είπε ότι υπάρχει μίσος για τον φασισμό, επειδή εσείς μισείτε πάει να πει ότι όλος ο κόσμος μισεί???

Φίλε μου απέχθεια νιώθουμε για τον φασισμό, τον ρατσισμό και ότι εκμηδενίζει τους συνανθρώπους μας...

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, michael92 είπε

Πως μπορείς να καταπατήσεις τα δικαιώματα κάποιου με τον λόγο; Ακόμα και σε περίπτωση απειλής, που ούτως ή άλλως δεν θεωρείται ελευθερία λόγου, η καταπάτηση δικαιωμάτων γίνεται εφόσον η απειλή γίνει πράξη.

Ποιος ορίζει τι είναι ρατσισμός; Οι SJWs του twitter που θεωρούν το misgendering/deadnaming χειρότερο από φόνο; 

Ποιος ορίζει τι είναι φόνος, ποιος ορίζει τι είναι βιασμός. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...