Προς το περιεχόμενο

Η Ρωσία απειλεί ότι θα απαγορεύσει την πρόσβαση στο Twitter τον επόμενο μήνα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Ο λαός είναι που ξεσηκώνεται,  με βάση την κουλτούρα του και τις παραδόσεις του. Πάντως δεν πάει έτσι. Στην βόρεια κορέα δηλαδή να μην  τους βοηθήσουμε που ζούν υπο την συνεχή απειλή εκτέλεσης. Σε αυτά τα καθεστώτα δεν μιλάμε για κουλτούρα του λαού αλλά για εκφοβισμό των κυβερνήσεων.

Που ξεσηκώθηκαν? Δέκα χιλιάδες κάτοικοι κατέβηκαν στις τελευταίες διαδηλώσεις στην μόσχα, πόλι 17 εκατομμυριων με τα περίχωρα, η αστυνομία είναι πολύ νορμάλ εν σχέση με την ελληνική και ο πρόεδρος της χώρας έχει αρκετά μεγάλη απήχηση ακόμα, ιδιαίτερα στις γενιές που έζησαν την περίοδο γιέλτσιν. Εν το μεταξύ το ρίξαμε στην πολιτική!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Ποιος ορίζει τι είναι φόνος, ποιος ορίζει τι είναι βιασμός. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Ο φόνος είναι κάτι αντικειμενικό. Ο βιασμός επίσης, αλλά αποδεικνύεται πιο δύσκολα. Και τα δύο τιμωρούνταν από ΟΛΟΥΣ τους πολιτισμούς στην ιστορία ανεξάρτητα από το πολίτευμα τους. Για εξήγησε μου γιατί κάτι που 10-15 χρόνια πριν δεν υπήρχε καν σαν έννοια σήμερα θεωρείται ρατσιστικό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όλη η ουσία της διαφοράς μας σε μια παράγραφος για το πως αντιλαμβάνεστε λανθασμένα κάποια πράγματα...

Ποιος σου είπε ότι υπάρχει μίσος για τον φασισμό, επειδή εσείς μισείτε πάει να πει ότι όλος ο κόσμος μισεί???

Φίλε μου απέχθεια νιώθουμε για τον φασισμό, τον ρατσισμό και ότι εκμηδενίζει τους συνανθρώπους μας...

Το εσείς δε το πολυκατάλαβα, αν βάζεις εμένα στους φασίστες θα ήθελα να το τεκμηριώσεις. Υπάρχει μίσος για τον φασισμό και εκφράζεται ελεύθερα σε παρακαλώ μην επιμένεις γιατι θα γελάσω. Όσο για την απέχθεια, πρόσεχε γιατί και η απέχθεια κάποτε μπορεί να μην επιτρέπεται, φυσικά αν πρόκειται για ιδεολογικούς αντιπάλους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JcD είπε

Που ξεσηκώθηκαν? Δέκα χιλιάδες κάτοικοι κατέβηκαν στις τελευταίες διαδηλώσεις στην μόσχα, πόλι 17 εκατομμυριων με τα περίχωρα, η αστυνομία είναι πολύ νορμάλ εν σχέση με την ελληνική και ο πρόεδρος της χώρας έχει αρκετά μεγάλη απήχηση ακόμα, ιδιαίτερα στις γενιές που έζησαν την περίοδο γιέλτσιν. Εν το μεταξύ το ρίξαμε στην πολιτική!

Βαυκαλίζεσαι και δεν πρέπει... εδώ το θέμα δεν είναι τι κινητό θα αγοράσουνε γιατί αυτό γουστάρουμε εδώ είναι καταπάτηση ελευθεριών.... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JcD είπε

Που ξεσηκώθηκαν? Δέκα χιλιάδες κάτοικοι κατέβηκαν στις τελευταίες διαδηλώσεις στην μόσχα, πόλι 17 εκατομμυριων με τα περίχωρα, η αστυνομία είναι πολύ νορμάλ εν σχέση με την ελληνική και ο πρόεδρος της χώρας έχει αρκετά μεγάλη απήχηση ακόμα, ιδιαίτερα στις γενιές που έζησαν την περίοδο γιέλτσιν. Εν το μεταξύ το ρίξαμε στην πολιτική!

Απάντησε μου ειλικρινά. Η ρωσία έχει δημοκρατικό καθεστώς και η ρωσία τόσα χρόνια κυβερνιέται από έναν άνθρωπο που που σέβεται τα δημοκρατικά δικαιώματα; Που άλλαξε το σύνταγμα για να συνεχίσει να κυβερνά από το ίδιο πόστο; Κάτσε να θυμηθώ ποιος άλλος έκανε το ίδιο. Αν ναι ο άλλος ο δημοκρατικός, ο ερντογάν.

Και στις διαδηλώσεις έτσι γίνεται, για κάθε 1000 που κάθονται στο καναπέ και διαφωνούν, 1 θα πάει στην διαδήλωση. Ειδικά σε μία χώρα που είναι πολύ επικίνδυνο να πας στην διαδήλωση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Βαυκαλίζεσαι και δεν πρέπει... εδώ το θέμα δεν είναι τι κινητό θα αγοράσουνε γιατί αυτό γουστάρουμε εδώ είναι καταπάτηση ελευθεριών.... 

Με το μπαρδόν φίλε μου, να ζήσουμε πρώτα σε μία χώρα και μετά να μιλάμε παρακαλώ ε? Όχι ότι ακούμε στον ευαγγελάτο, σαν φορολογικά υπόχρεος και κάτοικος και της συγκεκριμένης χώρας να μου επιτρέψεις να έχω την άποψη μου στα περί δικαιωμάτων και της καταστάσεως της χώρας

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Theodore1890 είπε

Το εσείς δε το πολυκατάλαβα, αν βάζεις εμένα στους φασίστες θα ήθελα να το τεκμηριώσεις. Υπάρχει μίσος για τον φασισμό και εκφράζεται ελεύθερα σε παρακαλώ μην επιμένεις γιατι θα γελάσω. Όσο για την απέχθεια, πρόσεχε γιατί και η απέχθεια κάποτε μπορεί να μην επιτρέπεται, φυσικά αν πρόκειται για ιδεολογικούς αντιπάλους.

Το περίμενα να μην ξεχωρίζεις τα άκρα, το νιώθεις μέρος τους όμως όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, michael92 είπε

Ο φόνος είναι κάτι αντικειμενικό. Ο βιασμός επίσης, αλλά αποδεικνύεται πιο δύσκολα. Και τα δύο τιμωρούνταν από ΟΛΟΥΣ τους πολιτισμούς στην ιστορία ανεξάρτητα από το πολίτευμα τους. Για εξήγησε μου γιατί κάτι που 10-15 χρόνια πριν δεν υπήρχε καν σαν έννοια σήμερα θεωρείται ρατσιστικό. 

Ο βιασμός δεν τιμωρούταν, ούτε ο φόνος ειδικά πάνω σε δούλους ή ακόμη και σε απλούς πολίτες ανάλογα με την κοινωνική θέση. Αλλά ας πάμε στους δούλους. Η ίδια η δουλεία  θεωρούταν νόμιμη, είναι ή δεν είναι αντικειμενικά λάθος;

Το ίδιο και ο ρατσισμός. Πριν κάποια χρόνια ήταν απόλυτα φυσιολογικός. Ευτυχώς όχι πια. Αν και είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις τι είναι ρατσιστικό και τι όχι, δυστυχώς μερικοί αντιστέκεστε. Και αυτοί οι μερικοί, είστε συνήθως και υποστηρικτές των άκρων. Σύμπτωση;

Και όσον αφορά για κάτι που θεωρείτε ρατσιστικό πριν και όχι τώρα, είναι η κατωτερώτητα των μαύρων.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JcD είπε

Με το μπαρδόν φίλε μου, να ζήσουμε πρώτα σε μία χώρα και μετά να μιλάμε παρακαλώ ε? Όχι ότι ακούμε στον ευαγγελάτο, σαν φορολογικά υπόχρεος και κάτοικος και της συγκεκριμένης χώρας να μου επιτρέψεις να έχω την άποψη μου στα περί δικαιωμάτων και της καταστάσεως της χώρας

Για πες σαν ομοφυλόφιλος τι δικαιώματα έχω σε αυτή τη χώρα? Οι γυναίκες τι δικαιώματα έχουν σε αυτή τη χώρα??? Οι πολιτικά αντίπαλοι τι δικαιώματα έχουν σε αυτή τη χωρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Απάντησε μου ειλικρινά. Η ρωσία έχει δημοκρατικό καθεστώς και η ρωσία τόσα χρόνια κυβερνιέται από έναν άνθρωπο που που σέβεται τα δημοκρατικά δικαιώματα; Που άλλαξε το σύνταγμα για να συνεχίσει να κυβερνά από το ίδιο πόστο; Κάτσε να θυμηθώ ποιος άλλος έκανε το ίδιο. Αν ναι ο άλλος ο δημοκρατικός, ο ερντογάν.

Και στις διαδηλώσεις έτσι γίνεται, για κάθε 1000 που κάθονται στο καναπέ και διαφωνούν, 1 θα πάει στην διαδήλωση. Ειδικά σε μία χώρα που είναι πολύ επικίνδυνο να πας στην διαδήλωση.

Καλά, μιλάμε για δημοκρατία και το άσχημο είναι πως πιστεύουμε και ότι υπάρχει.. Ρίξε μια ματιά φίλε στο σύνταγμα της χώρας σου και δες σε τι ποσοστό εφαρμόζεται. Αν δείς το ποσοστό χαμηλό να πάρουμε τηλέφωνο τον Μπάιντεν τον δημοκράτη να μας ρίξει δυο τρείς μπόμπες να συνέλθουμε.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Απάντησε μου ειλικρινά. Η ρωσία έχει δημοκρατικό καθεστώς και η ρωσία τόσα χρόνια κυβερνιέται από έναν άνθρωπο που που σέβεται τα δημοκρατικά δικαιώματα; Που άλλαξε το σύνταγμα για να συνεχίσει να κυβερνά από το ίδιο πόστο; Κάτσε να θυμηθώ ποιος άλλος έκανε το ίδιο. Αν ναι ο άλλος ο δημοκρατικός, ο ερντογάν.

Και στις διαδηλώσεις έτσι γίνεται, για κάθε 1000 που κάθονται στο καναπέ και διαφωνούν, 1 θα πάει στην διαδήλωση. Ειδικά σε μία χώρα που είναι πολύ επικίνδυνο να πας στην διαδήλωση.

Όσο δημοκρατικό έχεις εσύ άλλο τόσο έχουν και αυτοί, εδώ μάλιστα νομίζεις ότι επιλέγεις και πολιτική στις εκλογές κάθε φορά, όσων αφορά στις εκλογικές νομοθεσίες εκεί το ελληνικό νομοθετικό σύστημα κάνει τον υπόλοιπο κόσμο να δείχνει γατάκι, έξτρα έδρες, μπόνους έδρες, αξιώματα σε μη εκλεγμένους κλπ κλπ Εγώ καταλαβαίνω ότι από τα δυτικά μμε έχει σχηματιστεί μία περίεργη εικόνα γιαυτές τις χώρες, αλλά καλώ είναι να ζούμε καταστάσεις πριν βγάλουμε συμπεράσματα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Για πες σαν ομοφυλόφιλος τι δικαιώματα έχω σε αυτή τη χώρα? Οι γυναίκες τι δικαιώματα έχουν σε αυτή τη χώρα??? Οι πολιτικά αντίπαλοι τι δικαιώματα έχουν σε αυτή τη χωρα???

Έχουν το δικαίωμα να πεθάνουν από πλουτώνιο ή να σαπίσουν σε φυλακή. Σε παρακαλώ...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η σημερινή κυρίαρχη ιδεολογία έχει διαστρέψει τους όρους ώστε να κάμψει κάθε αντίσταση εναντίον της.

Όλοι χρησιμοποιούν την καραμέλα της λέξης "φασισμός" ως τάχα μιας λέξης που σημαίνει επιβολή κάποιου πράγματος δια της βίας. Ο φασισμός όμως ήταν πολιτικό σύστημα που βασιζόταν στον κρατικό κορπορατισμό και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που του αποδίδεται. Το ίδιο συμβαίνει και με την καραμέλα "ρατσισμός" ώστε να σαλαμοποιηθούν οι κοινωνίες χάριν της αύξησης της καταναλωτικής βάσης. Είναι άλλο το να σκοτώνεις κάποιον για το χρώμα του και άλλο το να αρνείσαι την φυσική διαφορετικότητα χάριν δήθεν της ειρήνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Καλά, μιλάμε για δημοκρατία και το άσχημο είναι πως πιστεύουμε και ότι υπάρχει.. Ρίξε μια ματιά φίλε στο σύνταγμα της χώρας σου και δες σε τι ποσοστό εφαρμόζεται. Αν δείς το ποσοστό χαμηλό να πάρουμε τηλέφωνο τον Μπάιντεν τον δημοκράτη να μας ρίξει δυο τρείς μπόμπες να συνέλθουμε.

Φίλε το ότι κάτι μπορεί να μην λειτουργεί τέλεια δεν είναι επιχείρημα για να υποστηρίξουμε το αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JcD είπε

Όσο δημοκρατικό έχεις εσύ άλλο τόσο έχουν και αυτοί, εδώ μάλιστα νομίζεις ότι επιλέγεις και πολιτική στις εκλογές κάθε φορά, όσων αφορά στις εκλογικές νομοθεσίες εκεί το ελληνικό νομοθετικό σύστημα κάνει τον υπόλοιπο κόσμο να δείχνει γατάκι, έξτρα έδρες, μπόνους έδρες, αξιώματα σε μη εκλεγμένους κλπ κλπ Εγώ καταλαβαίνω ότι από τα δυτικά μμε έχει σχηματιστεί μία περίεργη εικόνα γιαυτές τις χώρες, αλλά καλώ είναι να ζούμε καταστάσεις πριν βγάλουμε συμπεράσματα.

Δεν βγήκα να υπερασπιστώ την ελληνική δημοκρατία, την οποία την θεωρώ οικογενειοκρατία. Συγκριτικά είμαστε σε καλύτερη μοίρα στα ανθρώπινα δικαιώματα. Αλλά εσύ γιατί επιμένεις να υπερασπίζεσαι την ρωσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...