Προς το περιεχόμενο

Η Ρωσία απειλεί ότι θα απαγορεύσει την πρόσβαση στο Twitter τον επόμενο μήνα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, JcD είπε

Όσο δημοκρατικό έχεις εσύ άλλο τόσο έχουν και αυτοί, εδώ μάλιστα νομίζεις ότι επιλέγεις και πολιτική στις εκλογές κάθε φορά, όσων αφορά στις εκλογικές νομοθεσίες εκεί το ελληνικό νομοθετικό σύστημα κάνει τον υπόλοιπο κόσμο να δείχνει γατάκι, έξτρα έδρες, μπόνους έδρες, αξιώματα σε μη εκλεγμένους κλπ κλπ Εγώ καταλαβαίνω ότι από τα δυτικά μμε έχει σχηματιστεί μία περίεργη εικόνα γιαυτές τις χώρες, αλλά καλώ είναι να ζούμε καταστάσεις πριν βγάλουμε συμπεράσματα.

Όπως είπα και στο θεωδορο, το ότι κάτι μπορεί να μην λειτουργεί τέλεια δεν είναι επιχείρημα για να υποστηρίξουμε το αντίθετο...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, fotoalexandros είπε

Η σημερινή κυρίαρχη ιδεολογία έχει διαστρέψει τους όρους ώστε να κάμψει κάθε αντίσταση εναντίον της.

Όλοι χρησιμοποιούν την καραμέλα της λέξης "φασισμός" ως τάχα μιας λέξης που σημαίνει επιβολή κάποιου πράγματος δια της βίας. Ο φασισμός όμως ήταν πολιτικό σύστημα που βασιζόταν στον κρατικό κορπορατισμό και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που του αποδίδεται. Το ίδιο συμβαίνει και με την καραμέλα "ρατσισμός" ώστε να σαλαμοποιηθούν οι κοινωνίες χάριν της αύξησης της καταναλωτικής βάσης. Είναι άλλο το να σκοτώνεις κάποιον για το χρώμα του και άλλο το να αρνείσαι την φυσική διαφορετικότητα χάριν δήθεν της ειρήνης.

Μπράβο για αυτό γίνονται όλα. Για την σαλαμοποίηση....

 

4 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Καλά, μιλάμε για δημοκρατία και το άσχημο είναι πως πιστεύουμε και ότι υπάρχει.. Ρίξε μια ματιά φίλε στο σύνταγμα της χώρας σου και δες σε τι ποσοστό εφαρμόζεται. Αν δείς το ποσοστό χαμηλό να πάρουμε τηλέφωνο τον Μπάιντεν τον δημοκράτη να μας ρίξει δυο τρείς μπόμπες να συνέλθουμε.

Οπότε να υποστηρίξουμε την προσπάθεια της Ρωσίας να καταστείλει τις διαδηλώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Για πες σαν ομοφυλόφιλος τι δικαιώματα έχω σε αυτή τη χώρα? Οι γυναίκες τι δικαιώματα έχουν σε αυτή τη χώρα??? Οι πολιτικά αντίπαλοι τι δικαιώματα έχουν σε αυτή τη χωρα???

Παραπάνω απ'όσα θέλουν οι πολίτες να έχεις, δεν θα σε δείρει η αστυνομία και το κράτος αν σε δουν στον δρόμο να φιλιέσαι άντρας με άντρα, η αστυνομία θα σε σώσει από τον κόσμο είναι το πιθανότερο.

Παραπάνω απ'όσα θέλουν να έχουν, η δικιά μου είναι επιχειρηματίας και θα ήθελε να είναι σπιτονοικοκυρά, άλλος κόσμος άλλες συνήθειες άλλα θέλω, αν και στην δύση έχουν αρχίσει να μετανιώνουν για τις σαχλαμάρες περί ισότητας.

Κανονικά δικαιώματα ακόμα και στην λευκορωσία για όσους δεν γνωρίζετε. Άλλο παραμύθι αυτό με την λευκορωσία και τον κακό δικτάκτορα, ευτυχώς πέρασα κι από'κει κάναν χρόνο!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Φίλε το ότι κάτι μπορεί να μην λειτουργεί τέλεια δεν είναι επιχείρημα για να υποστηρίξουμε το αντίθετο...

Όχι, αν και το "τέλεια" που χρησιμοποίησες απέχει πολύ απ' την πραγματικότητα, τόσο πολύ που φτάνει στο άλλο άκρο. Το είπες και μόνος σου σε προηγούμενο ποστ για τα δικαιώματα κάποιον κοιν. ομάδων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όπως είπα και στο θεωδορο, το ότι κάτι μπορεί να μην λειτουργεί τέλεια δεν είναι επιχείρημα για να υποστηρίξουμε το αντίθετο...

Δεν υποστηρίζει κανείς το αντίθετο, κανονική χώρα, κανονικοί νόμοι, εσείς λέτε ότι κάτι πάει στραβά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JcD είπε

Παραπάνω απ'όσα θέλουν οι πολίτες να έχεις, δεν θα σε δείρει η αστυνομία και το κράτος αν σε δουν στον δρόμο να φιλιέσαι άντρας με άντρα, η αστυνομία θα σε σώσει από τον κόσμο είναι το πιθανότερο.

Παραπάνω απ'όσα θέλουν να έχουν, η δικιά μου είναι επιχειρηματίας και θα ήθελε να είναι σπιτονοικοκυρά, άλλος κόσμος άλλες συνήθειες άλλα θέλω, αν και στην δύση έχουν αρχίσει να μετανιώνουν για τις σαχλαμάρες περί ισότητας.

Κανονικά δικαιώματα ακόμα και στην λευκορωσία για όσους δεν γνωρίζετε. Άλλο παραμύθι αυτό με την λευκορωσία και τον κακό δικτάκτορα, ευτυχώς πέρασα κι από'κει κάναν χρόνο!

Κρίμα αν θεωρείς σαχλαμάρα την ισότητα. Δεν το περίμενα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Και στις διαδηλώσεις έτσι γίνεται, για κάθε 1000 που κάθονται στο καναπέ και διαφωνούν, 1 θα πάει στην διαδήλωση. Ειδικά σε μία χώρα που είναι πολύ επικίνδυνο να πας στην διαδήλωση.

Το ίδιο ισχύει και στην Δύση πλέον. Βλέπε critical race/gender theory. Αν διαφωνήσεις με το ψευτοπροοδευτικό δόγμα, χάνεις την δουλειά σου. 

spacer.png

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Αν και είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις τι είναι ρατσιστικό και τι όχι, δυστυχώς μερικοί αντιστέκεστε. Και αυτοί οι μερικοί, είστε συνήθως και υποστηρικτές των άκρων. Σύμπτωση;

Άτομα που θεωρούν το misgendering κήρυγμα μίσους είναι για το τρελάδικο. Λυπάμαι, αλλά εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα δεχτώ παλαβούς να ορίζουν την καθημερινή μου ζωή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν βγήκα να υπερασπιστώ την ελληνική δημοκρατία, την οποία την θεωρώ οικογενειοκρατία. Συγκριτικά είμαστε σε καλύτερη μοίρα στα ανθρώπινα δικαιώματα. Αλλά εσύ γιατί επιμένεις να υπερασπίζεσαι την ρωσία;

Γιατί ζω εκεί μεγάλο μέρος του χρόνου μου και το προτιμώ από τα αντίστοιχα δυτικά, οπότε και το υποστηρίζω, οπότε και δεν θέλω να αλλάξει κάτι, τουναντίον!

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JcD είπε

Παραπάνω απ'όσα θέλουν οι πολίτες να έχεις, δεν θα σε δείρει η αστυνομία και το κράτος αν σε δουν στον δρόμο να φιλιέσαι άντρας με άντρα, η αστυνομία θα σε σώσει από τον κόσμο είναι το πιθανότερο.

Παραπάνω απ'όσα θέλουν να έχουν, η δικιά μου είναι επιχειρηματίας και θα ήθελε να είναι σπιτονοικοκυρά, άλλος κόσμος άλλες συνήθειες άλλα θέλω, αν και στην δύση έχουν αρχίσει να μετανιώνουν για τις σαχλαμάρες περί ισότητας.

Κανονικά δικαιώματα ακόμα και στην λευκορωσία για όσους δεν γνωρίζετε. Άλλο παραμύθι αυτό με την λευκορωσία και τον κακό δικτάκτορα, ευτυχώς πέρασα κι από'κει κάναν χρόνο!

Ευτυχώς που υπάρχουν διεθνείς καταγγελίες από κατοίκους και όχι απλά πέρασα αλλά έμεινα, είδα και σας λέω ως λευκός, str8 άνδρας που δεν έχω πρόβλημα με τα πολιτικά τους πιστεύω αλλά τα υποστηρίζω κιόλας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Κρίμα αν θεωρείς σαχλαμάρα την ισότητα. Δεν το περίμενα...

Σου περιγράφω τα λεγόμενα τους φίλε μου, δεν θέλεις να ακούσεις τι πιστεύουν οι "καταπιεσμένες" γυναίκες εκεί?

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ευτυχώς που υπάρχουν διεθνείς καταγγελίες από κατοίκους και όχι απλά πέρασα αλλά έμεινα, είδα και σας λέω ως λευκός, str8 άνδρας που δεν έχω πρόβλημα με τα πολιτικά τους πιστεύω αλλά τα υποστηρίζω κιόλας...

Μπουμ! Έβγαλα το συμπέρασμα ότι είναι λευκός, διότι πιθανότατα του καίνε τους μαύρους εκεί 😂

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ευτυχώς που υπάρχουν διεθνείς καταγγελίες από κατοίκους και όχι απλά πέρασα αλλά έμεινα, είδα και σας λέω ως λευκός, str8 άνδρας που δεν έχω πρόβλημα με τα πολιτικά τους πιστεύω αλλά τα υποστηρίζω κιόλας...

Και εγώ ήμουν καλός στα ποιηματάκια στο δημοτικό. Τα έλεγα όλα απ' έξω και χωρίς να κομπιάζω καθόλου!

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, michael92 είπε

Άτομα που θεωρούν το misgendering κήρυγμα μίσους είναι για το τρελάδικο. Λυπάμαι, αλλά εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα δεχτώ παλαβούς να ορίζουν την καθημερινή μου ζωή. 

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά... ποιο ο λόγος να κρίνεις τι θέλει και πως θέλει ο άλλος να χαρακτηρίζεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για το αν η Ρωσία επιτρέπει ή οχι τις διαδηλώσεις και δε μιλάμε για τις μπόμπες τις Αμερικής σε διάφορες χώρες έτσι γιατί εκρίθη κάποια στιγμή ότι η φάτσα του δικτάτορα δεν είναι αρεστή πλέον. Για γέλια είμαστε. Πόσο μάλλον όταν πολλές φορές έχουν παραδεχτεί ότι το κάνουν για την ενέργεια, από Τραμπ και Μπάιντεν μέχρι διάλεξε εσύ πόσο παλιά.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, michael92 είπε

Και εγώ ήμουν καλός στα ποιηματάκια στο δημοτικό. Τα έλεγα όλα απ' έξω και χωρίς να κομπιάζω καθόλου!

Να καταλάβαινες και τι έγραφαν αυτά τα ποιηματάκια, τι καλά που θα ήταν για την κοινωνία... 

Μόλις τώρα, Theodore1890 είπε

Μιλάμε για το αν η Ρωσία επιτρέπει ή οχι τις διαδηλώσεις και δε μιλάμε για τις μπόμπες τις Αμερικής σε διάφορες χώρες έτσι γιατί εκρίθη κάποια στιγμή ότι η φάτσα του δικτάτορα δεν είναι αρεστή πλέον. Για γέλια είμαστε. Πόσο μάλλον όταν πολλές φορές έχουν παραδεχτεί ότι το κάνουν για την ενέργεια, από Τραμπ και Μπάιντεν μέχρι διάλεξε εσύ πόσο παλιά.

Τα παιδάκια στην Αφρική που πεινάνε και διψάνε ξέχασες... ☺️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά... ποιο ο λόγος να κρίνεις τι θέλει και πως θέλει ο άλλος να χαρακτηρίζεται???

Όταν σου επιβάλλεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...