Προς το περιεχόμενο

[ROUTER] ASUS RT-AX82U 140.77 ΕΥΡΩ-AMAZON.FR [ΤΕΛΟΣ]


pkalaits

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.amazon.fr/ASUS-RT-AX82U-802-11ax-AiProtection-Accelerator/dp/B08CB9TJXH/

Τελική τιμή με ΦΠΑ και μεταφορικά για Ελλάδα.

Στο skroutz χαμηλότερη τιμή 223.60 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/24435507/Asus-RT-AX82U.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, για όσους έχουν Cosmote που υποχρεωτικά μας το γύρισαν σε VoiP, αξίζει να πάρουμε κάτι τέτοιο?

Θέλω να πω, τη συσκευή της Cosmote δεν τη γλυτώνουμε. Aυτό θα μπει πάνω στο modem της Cosmote και θα διαχειρίζεται τα πάντα για το local δίκτυο?

Δεν θα υπάρξει bottleneck αφού όλα θα πέφτουν σε ένα lan του Speedport?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, k_dinos said:

Να ρωτήσω, για όσους έχουν Cosmote που υποχρεωτικά μας το γύρισαν σε VoiP, αξίζει να πάρουμε κάτι τέτοιο?

Θέλω να πω, τη συσκευή της Cosmote δεν τη γλυτώνουμε. Aυτό θα μπει πάνω στο modem της Cosmote και θα διαχειρίζεται τα πάντα για το local δίκτυο?

Δεν θα υπάρξει bottleneck αφού όλα θα πέφτουν σε ένα lan του Speedport?

Πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, έχω κι εγώ Cosmote σε πρόγραμμα με FTTH και διστάζω να επενδύσω σε WiFi 6 router καθώς ανησυχώ για δυσλειτουργίες με το Speedport...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Να ρωτήσω, για όσους έχουν Cosmote που υποχρεωτικά μας το γύρισαν σε VoiP, αξίζει να πάρουμε κάτι τέτοιο?

Θέλω να πω, τη συσκευή της Cosmote δεν τη γλυτώνουμε. Aυτό θα μπει πάνω στο modem της Cosmote και θα διαχειρίζεται τα πάντα για το local δίκτυο?

Δεν θα υπάρξει bottleneck αφού όλα θα πέφτουν σε ένα lan του Speedport?

Δεν θα έχεις πρόβλημα οι θύρες του Speedport είναι Giga Ethernet LAN

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, geosoftgr είπε

Δεν θα έχεις πρόβλημα οι θύρες του Speedport είναι Giga Ethernet LAN

Ευχαριστώ!
Μια ακόμα ερώτηση.. Το Speedport είναι στο σαλόνι και το PC μέσα στο δωμάτιο όπου το σήμα περνάει με powerline. Το router είναι καλύτερα να μπει στο pc ή στο Modem?
Φαντάζομαι πάνω στο modem για να εκμεταλλευτούμε το Giga Ethernet? Από την άλλη αν θέλω να κάνω τοπικό stream από το pc, δεν θα ήταν καλύτερα να είναι εκεί?

Σαν προσφορά πάντως φαίνεται δυνατή, διαβάζω θετικά σχόλια

 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Ευχαριστώ!
Μια ακόμα ερώτηση.. Το Speedport είναι στο σαλόνι και το PC μέσα στο δωμάτιο όπου το σήμα περνάει με powerline. Το router είναι καλύτερα να μπει στο pc ή στο Modem?
Φαντάζομαι πάνω στο modem για να εκμεταλλευτούμε το Giga Ethernet? Από την άλλη αν θέλω να κάνω τοπικό stream από το pc, δεν θα ήταν καλύτερα να είναι εκεί?

Σαν προσφορά πάντως φαίνεται δυνατή, διαβάζω θετικά σχόλια

 

Εάν στέλνεις με Powerline δεν έχει νόημα να αγοράσεις router, μόνο εάν το θέλεις για το Wi-Fi 6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω δεν αξίζει η επένδυση για router μόνο.. αφήνοντας τα άθλια modem των παρόχων μπροστά! 

  Καλύτερα να περιμένετε για κάποια ποιοτική προσφορά σε modem/router και να μείνει το speedport σαν pass through μόνο για την τηλεφωνία όπως έχω κάνει εγώ. Ήδη ο ΟΤΕ έχει οδηγίες για το πως να ρυθμίσουμε άλλο modem/router να αναλάβει την διαχείριση της γραμμής και να μπει το speedport μετά μόνο για το τηλέφωνο. 

  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Auctionfreak είπε

αφήνοντας τα άθλια modem των παρόχων μπροστά! 

Πόσο χάλια να είναι (σαν μόντεμ μόνο) αυτά των παρόχων? 

Νομίζω μάλιστα συγχρονίζουν και πιο ψηλά σε σχέση με τα 3rd party.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Auctionfreak είπε

Πιστεύω δεν αξίζει η επένδυση για router μόνο.. αφήνοντας τα άθλια modem των παρόχων μπροστά! 

  Καλύτερα να περιμένετε για κάποια ποιοτική προσφορά σε modem/router και να μείνει το speedport σαν pass through μόνο για την τηλεφωνία όπως έχω κάνει εγώ. Ήδη ο ΟΤΕ έχει οδηγίες για το πως να ρυθμίσουμε άλλο modem/router να αναλάβει την διαχείριση της γραμμής και να μπει το speedport μετά μόνο για το τηλέφωνο. 

  

Ωπ, πολύ ενδιαφέρον.. έχεις κάποιο link?

Θυμάμαι το είχα επιχειρήσει παλιά με οδηγίες από insomnia και από διάφορα άλλα forum. Τελικά δούλευε σε adsl, αλλά σε Vdsl όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, k_dinos είπε

Να ρωτήσω, για όσους έχουν Cosmote που υποχρεωτικά μας το γύρισαν σε VoiP, αξίζει να πάρουμε κάτι τέτοιο?

Θέλω να πω, τη συσκευή της Cosmote δεν τη γλυτώνουμε. Aυτό θα μπει πάνω στο modem της Cosmote και θα διαχειρίζεται τα πάντα για το local δίκτυο?

Δεν θα υπάρξει bottleneck αφού όλα θα πέφτουν σε ένα lan του Speedport?

Οπως το δει κανεις αν αξιζει. Bottleneck θεωρητικα οχι. Θα το βλεπει σαν 1. Θα πρεπει να κλεισεις το wifi του speedport, και μετα θα κανει την υπολοιπη δουλεια το Asus. Το routing πρακτικα θα το αναλαβει μια καλυτερη συσκευη με οτι σημαινει αυτο (καλυτερο σημα wifi, δυνατοτητα QOS, υποστηριξη περισσοτερων συσκευων παραλληλα). Η ταχυτητα που συγχρονιζεις θα παραμεινει ιδια

6 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, έχω κι εγώ Cosmote σε πρόγραμμα με FTTH και διστάζω να επενδύσω σε WiFi 6 router καθώς ανησυχώ για δυσλειτουργίες με το Speedport...

Δεν υπαρχει καποιο θεμα ασυμβατοτητας, ανεξαρτητα θα ειναι, αφου θα μπει πανω στο speedport για να παρει ιντερνετ και να κανει το routing.

32 λεπτά πριν, Auctionfreak είπε

Πιστεύω δεν αξίζει η επένδυση για router μόνο.. αφήνοντας τα άθλια modem των παρόχων μπροστά! 

  Καλύτερα να περιμένετε για κάποια ποιοτική προσφορά σε modem/router και να μείνει το speedport σαν pass through μόνο για την τηλεφωνία όπως έχω κάνει εγώ. Ήδη ο ΟΤΕ έχει οδηγίες για το πως να ρυθμίσουμε άλλο modem/router να αναλάβει την διαχείριση της γραμμής και να μπει το speedport μετά μόνο για το τηλέφωνο. 

  

Μιλαω σαν κατοχος fritzbox 7530.
Τα AVM Fritzbox 7530/7590 τα υποστηριζει ο ΟΤΕ out of the box, οπου τα πουλαει και στην σελιδα του. Εχουν ακομα και ετοιμο profile για ΟΤΕ, και παιρνουν μονα τους τις ρυθμισεις τηλεφωνιας ΚΑΙ VOIP πλεον. Ειναι MODEM-ROUTER , που σημαινει οτι μπορεις να καταργησεις και speedport τελειως, αφου κουμπωνει πανω του το τηλεφωνο. Για το 7530 υπαρχει και μοντελο WIFI 6 (AX)

24 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Πόσο χάλια να είναι (σαν μόντεμ μόνο) αυτά των παρόχων? 

Νομίζω μάλιστα συγχρονίζουν και πιο ψηλά σε σχέση με τα 3rd party.

Ειναι αρκετα χαλια. Το κοστος τους δεν ειναι καν αυτο που δηθεν αναφερουν στα 60 ευρω. Ειναι του κιλου. Μονο η HOL εδινε αρκετα παλια ρουτερ προκοπης (fritzbox), και μετα τα ζητουσε πισω.

Σαν συνδρομητης ΟΤΕ 50, ειχα modem-router, χωρις το Speedport πανω, αρχικα το ASUS DSL-87VG με το voip περασμενο χειροκινητα (δινουν κατοπιν αιτησης τα στοιχεια voip/internet). Μετα πηγα στο  fritzbox 7530
Με το speedport κλειδωνα στα 36/4
Με το Asus στα 48/5
Με το fritzbox κλειδωνω στα 55/5.5

Για καποιον που τον ενδιαφερει να παρει ενα καλο ρουτερ (και οχι modem-router), η προσφορα πιστευω ειναι αρκετα καλη

Επεξ/σία από jimakos234
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Μετα πηγα στο  fritzbox 7530
Με το speedport κλειδωνα στα 36/4
Με το Asus στα 48/5
Με το fritzbox κλειδωνω στα 55/5.5

Εγώ με το speedport είμαι 110/10 απροβλημάτιστα και με καμιά 10αριά συσκευές απάνω.

Αξίζει να πάρω το 7530 ή απλά ένα ρούτερ του 30άρικου για καλύτερη διαχείριση του δικτύου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, turbat0s είπε

Εγώ με το speedport είμαι 110/10 απροβλημάτιστα και με καμιά 10αριά συσκευές απάνω.

Αξίζει να πάρω το 7530 ή απλά ένα ρούτερ του 30άρικου για καλύτερη διαχείριση του δικτύου?

αυτο εξαρταται απο οπως το βλεπει ο καθενας. αν βλεπεις οτι το εχεις αναγκη πχ αν πιανεις 110 και εισαι στην 200 τοτε ναι ή αν βλεπεις συχνες αποσυνδεσεις ή  υψηλο ping ή χαμηλες ταχυτητες στο wifi Κλπ. αν σε καλυπτει ως εχει, και με καποιο του 30-50 ευρω δεν θα εχεις θεμα (ή γενικοτερα αν πιστευεις οτι εισαι οκ, δεν χρειαζεται να κανεις κατι παραπανω).

Εξαιρετικα review εχει κανει ο @poulinos και για το 7530 και για το 7590, εδω και αντιστοιχα εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, k_dinos είπε

Ωπ, πολύ ενδιαφέρον.. έχεις κάποιο link?

Θυμάμαι το είχα επιχειρήσει παλιά με οδηγίες από insomnia και από διάφορα άλλα forum. Τελικά δούλευε σε adsl, αλλά σε Vdsl όχι.

μπες ΕΔΩ και κατέβασε τις επίσημες οδηγίες από τον ΟΤΕ για να βάλεις δικό σου modem/router και να κάνεις pass through το μόντεμ του ΟΤΕ μετά το aftermarket modem ΜΟΝΟ για την τηλεφωνία.. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...