Προς το περιεχόμενο

usb soundcard


mad-proffessor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πλακα ειναι οτι τυχαινει να εχω μια (c-media). Την καρφωσα σε μια debian εγκατασταση και δειχνει να δουλευει. 100 εουρος και ειναι δικη σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω κάτι τόσο εξεζητημένο thanks, ψάχνω κάτι στο φάσμα των 15-30 ευρώ που θα μπορεί να παίζει μουσική καλά και να μην έχει πρόβλημα σε video calls.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, mad-proffessor είπε

Δε θέλω κάτι τόσο εξεζητημένο

Δεν ειναι εξεζητημενη καρτα. Απλα εγω ειμαι μαυραγοριτης :) Περα απο την πλακα , παρε μια οποιαδηποτε φθηνιαρικη και θα γινει δουλεια. Καποιες διαφημιζουν οτι δουλευουν και σε λινουξ απο ο,τι βλεπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν ειναι εξεζητημενη καρτα. Απλα εγω ειμαι μαυραγοριτης :) Περα απο την πλακα , παρε μια οποιαδηποτε φθηνιαρικη και θα γινει δουλεια. Καποιες διαφημιζουν οτι δουλευουν και σε λινουξ απο ο,τι βλεπω.

Τελικά έφτιαξα την εσωτερική κάρτα ήχου του λαπτοπ κ μάλλον δε θα χρειαστώ καινούργια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω  την behringer uca 222

20 κάτι ευρώ την είχα πάρει. plug and play ήταν οσον αφορά drivers κτλ. VFM θα έλεγα αλλά εξαρτάται και τι ψάχνεις. Αν τυχόν την θες για ακουστικά με υψηλό impedance (πχ 250ohm) μάλλον δεν κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pmav99 είπε

Έχω  την behringer uca 222

20 κάτι ευρώ την είχα πάρει. plug and play ήταν οσον αφορά drivers κτλ. VFM θα έλεγα αλλά εξαρτάται και τι ψάχνεις. Αν τυχόν την θες για ακουστικά με υψηλό impedance (πχ 250ohm) μάλλον δεν κάνει.

Φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση, αν βρω κάποιο καλό headset ίσως την αγοράσω κι αυτήν μιας κ κυκλοφορεί ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό είναι πρακτικά το ίδιο (ίσως μάλιστα να έχει και καλύτερο chip-άκι) και ίσως το βρεις και λίγο φτηνότερα

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/budget-dac-review-and-measurements-behringer-uca222.2036/page-2#post-277798

https://www.skroutz.gr/s/27687227/Fun-Generation-UA-202.html?from=catspan

That being said, όλα αυτά είναι τα τελείως φτηνά DACs. Αν τυχόν αποφασίσεις να ανεβείς αρκετά σε budget, δες αυτό το σχόλιο:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, chek2fire είπε

εγώ έχω την sounblasterX G6 και δουλεύει άψογα 

Thanks. Το θέμα είναι κατά πόσο παίζει το ίδιο καλά σε λινουξ όπως στα win, ψάχνοντας π.χ για την φθηνότερη soundblasterx g1 βρήκα εδώ 

 https://sourceforge.net/p/alsa/mailman/alsa-user/thread/87k202lx21.fsf%40walrus.rhwyd.co.uk/#msg36071292

ότι αντί για 24bits/96khz παίζει στα 16/44100hz.

Η g6 διαφημίζει πολύ παραπάνω και λέει υποστηρίζει μέχρι κ 600 ohm ακουστικά.

Εσύ με ποιο headset τη χρησιμοποιείς κ τι βγάζει σε bits/hz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mad-proffessor Εσύ τι ακουστικά θέλεις να χρησιμοποιήσεις; Γιατί αν είναι 25/80 Ohm, τουλάχιστον όσον αφορά την ένταση, δεν χρειάζεται να το ψειρίζεις και τόσο, λίγο πολύ όλες θα σου κάνουν την δουλειά σου. Αν ψάχνεις για ποιότητα ήχου άλλη συζήτηση και άλλα budget βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pmav99 είπε

@mad-proffessor Εσύ τι ακουστικά θέλεις να χρησιμοποιήσεις; Γιατί αν είναι 25/80 Ohm, τουλάχιστον όσον αφορά την ένταση, δεν χρειάζεται να το ψειρίζεις και τόσο, λίγο πολύ όλες θα σου κάνουν την δουλειά σου. Αν ψάχνεις για ποιότητα ήχου άλλη συζήτηση και άλλα budget βέβαια.

Εξαρτάται τι θα βρω, έχω βρει με 150 ohm κάποια κι αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω 150 ευρώ + 150 για την g6.

Θεωρείς για καλό ήχο απαιτούνται πάνω από 300 ohms?

Επεξ/σία από mad-proffessor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mad-proffessor είπε

Thanks. Το θέμα είναι κατά πόσο παίζει το ίδιο καλά σε λινουξ όπως στα win, ψάχνοντας π.χ για την φθηνότερη soundblasterx g1 βρήκα εδώ 

 https://sourceforge.net/p/alsa/mailman/alsa-user/thread/87k202lx21.fsf%40walrus.rhwyd.co.uk/#msg36071292

ότι αντί για 24bits/96khz παίζει στα 16/44100hz.

Η g6 διαφημίζει πολύ παραπάνω και λέει υποστηρίζει μέχρι κ 600 ohm ακουστικά.

Εσύ με ποιο headset τη χρησιμοποιείς κ τι βγάζει σε bits/hz?

sennheizser έχω τα HD599

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...