Προς το περιεχόμενο

Σε οπτικό δίσκο μεγέθους 700TB εργάζονται ερευνητές


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ilos είπε

Καθαρά σε datacenters/enterprise απευθύνονται για backup/offline storage. Κλαίω ήδη από το πόσες μέρες θα χρειάζεται για να κάψεις ένα τέτοιο δισκάκι, ακόμα και αν τα πρωτότυπα έχουν αρχικά ικανοποιητικές ταχύτητες εγγραφής.

Και να σου βγάλει fail στο τέλος της εγγραφής. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

Ούτε 10 ζωές δε φτάνουν για να γεμίσει έναν τέτοιο δίσκο ένας μέσος χρήστης. Δεν απευθύνονται σε αυτούς και προφανώς οι τιμές θα είναι φωτιά και πολλαπλάσιες στην αρχή από ότι σε spinning rust. Και 700 tb enterprise grade hard drives δεν πρέπει να είναι και ιδιαίτερα φτηνά.😁

Τι θα ελεγες για 8Κ gaming ; Για 8Κ video ενδεχομενως ελαφρως συμπιεσμενο, 3d η καλυτερα ολογραφικο με χρωματικη παλετα που

θα τερματιζει τις ανθρωπινες δυνατοτητες κτλπ ... Ηδη κυκλοφορουν τηλεορασεις 8Κ και οσονουπω προσιτες στο ευρυ καταναλωτικο

κοινο ,ενω και οι αναλυσεις των οθονων των σμαρτ ολοενα και αυξανονται , τα φωτο-βιντεο χαρακτηριστικα τους κοκ .

Οταν ξεκινησα την καρριερα μου απο τα 2 φλοπυς ... για δισκετες τις μεγαλες λεω , εβαλα σημαδι σκληρο δισκο των 20 Mbyte ...

που τοτε κοστιζε μια περιουσια ...  Επομενως μη παρασυρεσαι απο το παροδικο κωλυμα που συμβαινει στη βιομηχανια αυτο το καιρο

με τις τεραστιες ελλειψεις σε προχώ τσιπακια , την επομενη δεκαετια το αργοτερο,  καποια στιγμη τα 700 τέρα θα ειναι για πρωινο

και μπορει να μη φτανουν ουτε για ζήτω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

Ούτε 10 ζωές δε φτάνουν για να γεμίσει έναν τέτοιο δίσκο ένας μέσος χρήστης. Δεν απευθύνονται σε αυτούς και προφανώς οι τιμές θα είναι φωτιά και πολλαπλάσιες στην αρχή από ότι σε spinning rust. Και 700 tb enterprise grade hard drives δεν πρέπει να είναι και ιδιαίτερα φτηνά.😁

Χμ.. Δεν θα το λεγα. Σίγουρα η Χωρητικότητα ειναι τεραστια για έως16Κ περιεχόμενο, αλλα αν μιλάμε για 32Κ με 12- 14bit χρώμα τότε αρχίζουν να αχνοφαίνονται τα όρια της τεχνολογίας.Πάντα για  24fps..οποτε εαν θελουμε 120+ fps ακόμα χειρότερα 

Ξέρω τραβηγμένο πολυ αυτο που λέω, αλλα μη σας κανει εντυπωση να εφαρμοστεί όταν γινουν αυτές οι χωρητικότητες mainstream

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Seaside είπε

500 ευρω κάθε δισκάκι και 5000 χιλιάρικα το recorder. Λέμε τώρα.

Μακάρι να κάνει τόσο.

Θυμάμαι, ήμουν μικρός εγώ τότε, τον αδερφό μου να παίρνει κάπου στο 2004, 2005, δεν είμαι σίγουρος για τη χρονολογία, dvd rw για το pc του.

Tο είχε πάρει 500 ευρώ, 500 ευρώ για dvd rw.....

Το είχε πάρει από εξωτερικό, πρέπει να ήταν μη σου πω από τους πρώτους που είχε πάρει dvd rw στην Ελλάδα.

Τα είχε σκάσει κανονικά, 500 ευρώ για dvd rw..... κι ακόμη και σήμερα μου λέει ότι δεν το είχε μετανιώσει καθόλου.

Είχε γίνει ο φόβος κι ο τρόμος των βιντεοκλαμπ σε εποχές divx mpeg4 asp 😆

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

Καθαρά σε datacenters/enterprise απευθύνονται για backup/offline storage. Κλαίω ήδη από το πόσες μέρες θα χρειάζεται για να κάψεις ένα τέτοιο δισκάκι, ακόμα και αν τα πρωτότυπα έχουν αρχικά ικανοποιητικές ταχύτητες εγγραφής.

Ναι πιθανόν για backup/offline storage, αλλά καθόλου απίθανο και για real-time access με κάποιο σύστημα με ρομποτ-μηχάνημα που αλλάζει τα δισκάκια.
Πιστεύω ότι θα είναι rewritable. Νομίζω με δύο δισκάκια είναι κανείς καλυμμένος.

4 ώρες πριν, ilos είπε

Ούτε 10 ζωές δε φτάνουν για να γεμίσει έναν τέτοιο δίσκο ένας μέσος χρήστης. Δεν απευθύνονται σε αυτούς και προφανώς οι τιμές θα είναι φωτιά και πολλαπλάσιες στην αρχή από ότι σε spinning rust. Και 700 tb enterprise grade hard drives δεν πρέπει να είναι και ιδιαίτερα φτηνά.😁

Μπα μην το λες. Υπάρχουν αρκετοί datahoarders ανάμεσά μας. Και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που συλλέγουν «προνό». Θα ήταν όμως καλό να ήταν αξιόπιστα και να μπορεί να το αγοράσει ένας power-user για backup.

4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Τα δισκάκια έχουν μεγαλύτερη μεταφορά δεδομένων όσο πας σε sector που βρίσκονται πιο κοντά στην εξωτερική περίμετρο (πολύ απλά γιατί η ταχύτητα περιστροφής εκει ειναι μεγαλύτερη) 

Αν είναι 700ΤΒ σίγουρα θα ξεπεράσει κατα πολύ την ταχύτητα των κασετών + έχει και random read/write που δεν προσφέρουν οι κασέτες τουλάχιστον όχι σε νορμάλ ταχύτητες.. 

Θα είναι τέλειο για backup δηλαδή και δεν θα μου έκανε εντύπωση να ξαναβρεί την θέση του και στα Home PC 

Μακάρι να γίνει και εμπορικά διαθέσιμο, αρκεί να έχει αξιοπιστία και αντοχή, και ας κοστίζει παραπάνω.

4 ώρες πριν, Aias είπε

καλα ολα αυτα αλλα 700ΤΒ η αναγνωση/εγγραφη θα πρεπει να ειναι της ταξης των εκατονταδων GB's per sec οταν τωρα οι καλυτεροι nvms δισκοι ειναι μονο μερικα GB per sec. 

Το θέμα είναι τι γίνεται με τα αρχεία και το corruption με crc errors και αν θα υπάρχει δυνατότητα ανάκτησης 100% των αρχείων.

4 ώρες πριν, PCharon είπε

Μέχρι στιγμής το πιο αξιόπιστο αποθηκευτικό οπτικό μέσο που έχω δοκιμάσει είναι το DVD, είναι τα μόνα δισκάκια που δε μου έχουν βγάλει bad sectors με το πέρασμα του χρόνου (αρκεί να έχουν πλαστικό κάλυμμα πάνω από την επίστρωση). Κάποια στιγμή άρχισα να τα περνάω σε BR και μάλιστα Verbatim τα καλά και παρά του ότι τα έγραψα με ένα κλικ κάτω από τη μέγιστη ταχύτητα και έκανα τσεκ μετά την εγγραφή... ύστερα από 2 χρόνια βρήκα μετά λύπης μου πως είχαν σχηματιστεί bad sectors σε κάποια δισκάκια και τα εγκατάλειψα (μεγάλη απογοήτευση, τζάμπα τα λεφτά για το BR writer και τα δισκάκια).

Αυτή τη στιγμή το πιο απλό και αξιόπιστο μέσο που χρησιμοποιώ για κάποια backups είναι διπλά backup σε microSD καρτες που είναι αρκετά φτηνές πια και δε πιάνουν και χώρο (απλά επιλέγω να είναι κάποια μάρκα, όχι τελείως «κινεζιά»). Είναι το μόνο που δε με έχει προδώσει (επίσης να αναφέρω αντοχή, πχ κάρτα σε κάμερα να εγγράφεται συνεχώς επί 5 χρόνια και ακόμα δεν έχει βγάλει πρόβλημα!).

Γενικά δύσκολα τα πράγματα με την αξιοπιστία στην αποθήκευση και γι αυτό για να μπω και στο θέμα θα πω ταπεινά πως θεωρώ αναγκαίο ακόμα και σε οπτικά μέσα να προβλέπεται error correction/data integrity, έστω κι αν αυτό θυσιάζει χωρητικότητα.

Αυτό που αναφέρεις με τα DVD, ισχύει. Έχω πάρα πολλά από 2000-2003, τα οποία δουλεύουν ακόμα. Εννοείται παίζει ρόλο η ποιότητα/ μάρκα, αλλά κυρίως η συντήρησή τους και ο χειρισμός.
Για τα BluRay, δεν ξέρω τι έπαιξε και δεν έχουν ανθεκτικότητα. Αν και είχα πάρει ένα USB LG BR Recorder, δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Μιας και ήταν/ είναι υψηλή η τιμή τους, σε σχέση με έναν σκληρό δίσκο.
Αυτό με τις microSD κάρτες το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον, και νομίζω είναι πιο αξιόπιστο και από τα DVD, αν είναι καλής ποιότητας. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το σκέφτομαι μακροπρόθεσμα αν η τιμή/GB εξισωθεί με αυτή των σκληρών δίσκων.

4 ώρες πριν, Black Flag είπε

Όλα τα CD-R και DVD-R(W) που έγραψα από το 1999 μέχρι το 2007 παίζουν ακόμα.

Ένα TDK CD-RW δισκάκι από το 1999 λειτουργεί κανονικά. Το χρησιμοποιώ στα vintage machines για τα images των CD Games.

Επίσης τα CD-RW και DVD-RW drives έχουν ανθεκτική κεφαλή laser και λειτουγούν ακόμα και μιάμιση δεκαετία μετά.

Εννοείται πως στους Ryzen έχω BD-RW drive.

Τα BluRay που έχεις κάψει δουλεύουν άψογα; ;)

3 ώρες πριν, ellhn123 είπε

Μια χαρακιά, 700 ΤΒ! Τα βρισίδια μόνο...

Για αυτό θέλει τουλάχιστον ένα backup σε χρονοκάψουλα με κωδικό και μηχανισμό αυτοκαταστροφής σε περίπτωση παραβίασης.

2 ώρες πριν, unforgiven είπε

Έχουμε μια μόνιμη εγωπάθεια με τις ειδήσεις. Νομίζουμε πως όλοι και όλα απευθύνονται σε εμάς προσωπικά και μόνο.

Στο θέμα μας. Φαίνεται καλή λύση για αδρανές backup σε ειδικές χρήσεις, όπως σε datacenters. Δεν νομίζω πως απευθύνεται στον μέσο χρήστη που ούτε έχει τόσα δεδομένα, ούτε τον χρόνο να τα αποθηκεύσει. 

Αν είναι εξίσου ανθεκτικά όσο και τα tape drives, νομίζω ότι αξίζει και για τον προχωρημένο χρήστη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μάθαμε τι απέγινε αυτό το δισκάκι NAL από την χρονοκάψουλα του 2005;

post-5435-129062920394.jpg

Επεξ/σία από ProdromoTh
όχι τι ήταν αλλά τι απέγινε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...