Προς το περιεχόμενο

Πόσο ρεύμα καταναλώνετε(kw/24ωρό);


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εγώ με 1800kwh περίπου μου ήρθε προχτές 330 ευρω, μαζί με τα τέλη αυτό και αφαιρεμενος ο έναντι. Η kwh είναι κάπου 0.18 ευρώ εκτός αν έχει αλλάξει κάτι. 

Καλά γενικά δεν έχουμε κάψει ποτέ τόσες kwh στο σπίτι (λόγω εστιατορίου οπότε εκεί γίνεται τo φαγητό), οπότε δεν ξέρω πόσο βγαίνει ένας λογαριασμός με 1500kwh+ 😂

Άρα ο φίλος πάει για εύκολο 400αρι εκκαθαριστικού για σόλο. Too much. 

Μπορεί να μην κλέβει κάποιος ρεύμα, απλά ίσως υπάρχει διαρροή? Δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Ή αν για κάποιο λόγο γίνεται λάθος μέτρηση. Θα μπορούσες να πάρεις μετρητές watt για τις πρίζες για να πάρεις μια 1η ιδέα από τις βασικές συσκευές του σπιτιού. Κατά προτίμηση κάποια που να συνδέεται στο κινητό ώστε να σου βγάζει την συνολική κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Καλά γενικά δεν έχουμε κάψει ποτέ τόσες kwh στο σπίτι (λόγω εστιατορίου οπότε εκεί γίνεται τo φαγητό), οπότε δεν ξέρω πόσο βγαίνει ένας λογαριασμός με 1500kwh+ 😂

Άρα ο φίλος πάει για εύκολο 400αρι εκκαθαριστικού για σόλο. Too much. 

Μπορεί να μην κλέβει κάποιος ρεύμα, απλά ίσως υπάρχει διαρροή? Δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Ή αν για κάποιο λόγο γίνεται λάθος μέτρηση. Θα μπορούσες να πάρεις μετρητές watt για τις πρίζες για να πάρεις μια 1η ιδέα από τις βασικές συσκευές του σπιτιού. Κατά προτίμηση κάποια που να συνδέεται στο κινητό ώστε να σου βγάζει την συνολική κατανάλωση 

o μετρητης ειναι λιγοτερο απο 3 βδομαδες τοποθετημενος αν θυμαμαι  καλα,και ειναι ηλεκτρονικος,τι πιθανοτητες υπαρχουν για λαθος μετρηση; επισης το 24αρι κλιματιστικο εχει δικο του ρευμα χωριστα αλλη γραμμη..φιλικα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, maparios είπε

o μετρητης ειναι λιγοτερο απο 3 βδομαδες τοποθετημενος αν θυμαμαι  καλα,και ειναι ηλεκτρονικος,τι πιθανοτητες υπαρχουν για λαθος μετρηση; επισης το 24αρι κλιματιστικο εχει δικο του ρευμα χωριστα αλλη γραμμη..φιλικα παντα

Ακομα δεν απαντησες. Οι λογαριασμοι σου σε τι επιπεδο ερχονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Καλά γενικά δεν έχουμε κάψει ποτέ τόσες kwh στο σπίτι (λόγω εστιατορίου οπότε εκεί γίνεται τo φαγητό), οπότε δεν ξέρω πόσο βγαίνει ένας λογαριασμός με 1500kwh+ 😂

Άρα ο φίλος πάει για εύκολο 400αρι εκκαθαριστικού για σόλο. Too much. 

Μπορεί να μην κλέβει κάποιος ρεύμα, απλά ίσως υπάρχει διαρροή? Δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Ή αν για κάποιο λόγο γίνεται λάθος μέτρηση. Θα μπορούσες να πάρεις μετρητές watt για τις πρίζες για να πάρεις μια 1η ιδέα από τις βασικές συσκευές του σπιτιού. Κατά προτίμηση κάποια που να συνδέεται στο κινητό ώστε να σου βγάζει την συνολική κατανάλωση 

Ο λογαριασμός βγαίνει απλά, οτι καταναλωσες επί 0.18 ευρώ/kwh εφόσον δεν έχεις νυχτερινό και μετά προσθέτεις ΔΤ, ΔΦ, ΤΑΠ, ΕΡΤ. 

 Η διαρροή είναι άλλη περίπτωση, θέλει έλεγχο όλης της εγκατάστασης από ηλεκτρολόγο με ειδικό όργανο, αλλά δεν νομίζω σε τέτοια περίπτωση να έχεις τόση κατανάλωση είναι πολύ μικρότερη. 

8 λεπτά πριν, maparios είπε

o μετρητης ειναι λιγοτερο απο 3 βδομαδες τοποθετημενος αν θυμαμαι  καλα,και ειναι ηλεκτρονικος,τι πιθανοτητες υπαρχουν για λαθος μετρηση; επισης το 24αρι κλιματιστικο εχει δικο του ρευμα χωριστα αλλη γραμμη..φιλικα παντα

Ο μετρητης να κάνει λάθος δεν παίζει. Να έγινε λάθος καταμέτρηση είναι πολύ πιθανό, αυτό το τσεκάρεις εύκολα αν συγκρίνεις την ένδειξη του μετρητή τώρα με αυτη του λογαριασμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ο λογαριασμός βγαίνει απλά, οτι καταναλωσες επί 0.18 ευρώ/kwh εφόσον δεν έχεις νυχτερινό και μετά προσθέτεις ΔΤ, ΔΦ, ΤΑΠ, ΕΡΤ. 

 Η διαρροή είναι άλλη περίπτωση, θέλει έλεγχο όλης της εγκατάστασης από ηλεκτρολόγο με ειδικό όργανο, αλλά δεν νομίζω σε τέτοια περίπτωση να έχεις τόση κατανάλωση είναι πολύ μικρότερη. 

Ο μετρητης να κάνει λάθος δεν παίζει. Να έγινε λάθος καταμέτρηση είναι πολύ πιθανό, αυτό το τσεκάρεις εύκολα αν συγκρίνεις την ένδειξη του μετρητή τώρα με αυτη του λογαριασμού. 

την μετρηση εγω την εδωσα και βαση αυτης βγηκε ο λογαριασμος, το θεμα μου δεν ειναι τα χρηματα τοσο,αλλα το γιατι ειναι τοσο ψηλη η καταναλωση σε κιλοβατορες..

 

29 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ακομα δεν απαντησες. Οι λογαριασμοι σου σε τι επιπεδο ερχονται?

1375 κιλοβατορες,77 ημέρες,295,40 - 25 ευρω δευτερη δοση εγγύησης 270 ευρώ..δεν ειναι πολλα για 2μισι περιπου μηνες;

 

 

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, maparios είπε

1375 κιλοβατορες,77 ημέρες,295,40 - 25 ευρω δευτερη δοση εγγύησης 270 ευρώ..δεν ειναι πολλα για 2μισι περιπου μηνες;

Ειναι, αυτο λεμε 2 σελιδες. το θεμα ειναι οτι μονο εσυ μπορεις να βρεις τι φταιει. Ως "ασχετος", μονο μετρητες σε πριζες μπορω να σκεφτω προσωπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, maparios είπε

δεν ειναι πολλα για 2μισι περιπου μηνες;

Δεν μου φαίνονται πολλές για παλιό σπίτι σε περιοχή με κρύο κλίμα.

Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχει πιθανότητα και ανάλογα με το κλιματιστικό που έχεις πχ καλό inventer, να σε συμφέρει να παίζεις 24/7. Και πιο ζεστό σπίτι θα έχεις και θα καις λιγότερο. Αν θες έλα στο δίπλα θέμα να το ψάξουμε και πριν πας , δες αυτό πόσο σου βγάζει: ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Εδώ σε σπίτι με απώλειες περίπου 15KW , θερμαινόμενο με κλιματιστικά:

cb3d575649429d9fa4659ac138d2df5a.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2~3 kWh/24h ψυγείο (μ.ο. 100w)
4~5 kWh/6h κλιματιστικό (ανάλογα την μόνωση μ.ο. 600w)
4 kWh/1h θερμοσίφωνα

Και μην ξεχνάμε τον υπολογιστή

6 kWh/12h (500w gaming/high gpu-cpu)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ καραντίνας, σε σπίτι 100 τ.μ. πηγαίναμε κάτω από 10 kWh τη μέρα (άνοιξη - φθινόπωρο πιο χαμηλά, χειμώνα καλοκαίρι πιο πάνω), βέβαια 2 άτομα που λείπαμε από το σπίτι 10+ ώρες ημερησίως

Φέτος το χειμώνα, πήγαμε στις ~12kwh ημερησίως, με θερμοσίφωνα και κουζίνα να δουλεύουν αρκετά (θέρμανση πετρέλαιο και σπάνια a/c στην κρεβατοκάμαρα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Φέτος το χειμώνα, πήγαμε στις ~12kwh ημερησίως, με θερμοσίφωνα και κουζίνα να δουλεύουν αρκετά (θέρμανση πετρέλαιο και σπάνια a/c στην κρεβατοκάμαρα)

 

OffTopic: Πόσα κιλά πήρατε?

Σε σπίτι 100+ με αντλία θερμότητας (αέρα / αέρα) εχω τα παρακάτω:

Τετράμηνο Ιούλιος - Οκτώβριος: 7,5kW/h (η ψύξη άνοιξε μόνο 2 εβδομάδες

Τετράμηνο Νοέμβριος - Φεβρουάριος: 15kW/h ( η θέρμανση ήταν 3 μήνες μόνιμα στους 21 βαθμούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JLEE είπε

OffTopic: Πόσα κιλά πήρατε?

Σε σπίτι 100+ με αντλία θερμότητας (αέρα / αέρα) εχω τα παρακάτω:

Τετράμηνο Ιούλιος - Οκτώβριος: 7,5kW/h (η ψύξη άνοιξε μόνο 2 εβδομάδες

Τετράμηνο Νοέμβριος - Φεβρουάριος: 15kW/h ( η θέρμανση ήταν 3 μήνες μόνιμα στους 21 βαθμούς)

H γυναίκα κάνα δεκάρικο, αλλά δε μετράει γιατί είναι έγγυος

Εγώ οκ, 4-5 αλλά τα είχα χάσει πέρυσι, οπότε ήρθα στα κανονικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, maparios είπε

την μετρηση εγω την εδωσα και βαση αυτης βγηκε ο λογαριασμος, το θεμα μου δεν ειναι τα χρηματα τοσο,αλλα το γιατι ειναι τοσο ψηλη η καταναλωση σε κιλοβατορες..

 

1375 κιλοβατορες,77 ημέρες,295,40 - 25 ευρω δευτερη δοση εγγύησης 270 ευρώ..δεν ειναι πολλα για 2μισι περιπου μηνες;

 

 

Capture.JPG

Έχεις ιστορικό από λογαριασμούς προηγούμενων ετών; Μένεις χρόνια εκεί ή μόνο πρόσφατα; Θα πρέπει να δεις για τις ίδιες περιόδους τι κατανάλωση υπήρχε για να συγκρίνεις, αλλά και αν είχες ίδιες συσκευές πχ ψυγείο, κλιματιστικό κα.

Επίσης, δοκίμασε να μετρήσεις ένα προς ένα τα ενεργοβόρα μηχανήματα τι κατανάλωση έχουν κλείνοντας όλα τα άλλα. Μην ανησυχείς, δε θα χαλάσει τίποτα από φαγητά. Θα σου έλεγα χρόνο μέτρησης τουλάχιστον μια ώρα ανά μηχάνημα και σύγκριση με ονομαστική κατανάλωση.

Τελος αν δεν βρεις άκρη με αυτά, φώναξε ηλεκτρολόγο για να μετρήσει γιατί μπορεί να παίζουν διάφορα περίεργα. Αλλά πράγματι έχεις τεράστια κατανάλωση.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν μου φαίνονται πολλές για παλιό σπίτι σε περιοχή με κρύο κλίμα.

Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχει πιθανότητα και ανάλογα με το κλιματιστικό που έχεις πχ καλό inventer, να σε συμφέρει να παίζεις 24/7. Και πιο ζεστό σπίτι θα έχεις και θα καις λιγότερο. Αν θες έλα στο δίπλα θέμα να το ψάξουμε και πριν πας , δες αυτό πόσο σου βγάζει: ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Εδώ σε σπίτι με απώλειες περίπου 15KW , θερμαινόμενο με κλιματιστικά:

cb3d575649429d9fa4659ac138d2df5a.png

Αυτή την καταγραφή πώς την κάνεις; Έχεις έξυπνο μετρητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...