Προς το περιεχόμενο

Πόσο ρεύμα καταναλώνετε(kw/24ωρό);


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, maparios είπε

Οπότε με λίγα λόγια δεν υπάρχει λύση, φάγαμε την πατάτα και τέλος σωστά; έχεις κάνει κάτι εσύ αναφορικά με την κατανάλωση; για να πέσει; στα 22 θέλει πάνω από 4ωρο για να ζεστάνει το σπίτι μου.. Και τις μέρες που δουλεύω περνάω σπίτι 5ωρες πριν κοιμηθώ περίπου, Μαξ 6..οποτε δώρον αδωρον, θα πρέπει να ανάβω και το δεύτερο είτε να περιμένω να ζεσταθεί το σπίτι.. 

Κοίτα, θα πρέπει να αποδεχτείς ότι το μηχάνημα έχει τρελές καταναλώσεις σε σχέση με άλλα. Να πετάξουμε όμως 800€+ δεν γίνεται. Από την άλλη όμως και ο Κινέζος κατασκευαστής δεν είναι χαζός να βγάλει στην παραγωγή το μηχάνημα με τέτοιες καταναλώσεις, κάποιο λόγο θα έχει που ίσως να μην καταλαβαίνουμε.

 Δεν έχω θέμα με την απόδοση, ίσα ίσα που μπορώ να σου πω ότι είμαι ικανοποιημένος αν εξαιρέσουμε την κατανάλωση. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι και με τι συνθήκες μόνωσης κτλ αλλά πάντως εγώ, Αθήνα, κοντά σε βουνό, 3ος με ταράτσα από πάνω, 50τμ σαλόνι με 3 μεγάλες μπαλκονόπορτες, παλιά αλουμίνια, όχι και τόσο καλή μόνωση λόγω παλαιότητας κτηρίου και τον χειμώνα που πέρασε δεν κρυωσα καθόλου. Ειδικά στα χιόνια που είχαμε θερμοκρασία κοντά στο μηδέν το μηχάνημα δεν καταλάβαινε τίποτα χωρίς να ζοριζεται. Σκέψου ότι defrost έκανε πρώτη φορά στα χιόνια και αυτό κάθε 3 ώρες περίπου ενώ άλλα έκαναν κάθε 30'.

Τέλος μην απελπίζεσαι γιατί τις χρεώσεις αυτές θα τις έχουμε μόνο τον χειμώνα. Η θέρμανση με κλιματισμό θεωρώ ότι συμφέρει σε σχέση με άλλες πηγές. Σκέψου ότι σου κοστίζει περίπου 100€ τον μήνα ενώ  άλλοι δίνουν 2πλασια και 3πλασια χρήματα.

 

Επεξ/σία από emilios87
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, maparios είπε

Οπότε με λίγα λόγια δεν υπάρχει λύση, φάγαμε την πατάτα και τέλος σωστά; έχεις κάνει κάτι εσύ αναφορικά με την κατανάλωση; για να πέσει; στα 22 θέλει πάνω από 4ωρο για να ζεστάνει το σπίτι μου.. Και τις μέρες που δουλεύω περνάω σπίτι 5ωρες πριν κοιμηθώ περίπου, Μαξ 6..οποτε δώρον αδωρον, θα πρέπει να ανάβω και το δεύτερο είτε να περιμένω να ζεσταθεί το σπίτι.. 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να έχεις το κλιματιστικό μόνιμα ανοιχτό στους 21.

Κοίτα πχ το δικό μου asyg24klca το οποίο το έχω μόνιμα στους 22C σε 60τμ ενιαίο, σε κατανάλωση 7 ημερών .

Αν δεις πάνω αριστερά λέει 65.3KWh σε 7 ημέρες, δλδ 65,3/7/24=0,386KWh μόλις κατά μέσο όρο.

d6c53fdf14c311572c61af9f1f126d12.png

Αλλά ακόμα και να σε πάω στην καρδιά του χειμώνα, ακόμα και με defrost (εδώ βλέπουμε 6) έπαιζε 18KWh την ημέρα δλδ 0,75KWh κατά μέσο όρο :

image.png.b32d40d2febfd45828593988d8508e98.png

Και ζεστό σπίτι κ λίγες kwh.

18.5Kwh με πάροχο που έχω, βγαίνει λίγο πάνω από 3€ την ημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

@liakjim ποιό πρόγραμμα βλέπουμε να καταγράφει τις καταναλώσεις σου; Μετρητής πρίζας λογικά ε;

Ναι , tplink hs110 σε Home assistant / grafana.

Δουλεύει και με Sonoff φυσικά ή και άλλους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς σε εμάς δεν μπαίνει τέτοιος μετρητής γιατί η εγκατάσταση απαιτεί σύνδεση κατευθείαν με τον πίνακα και οχι με πρίζα. Επομένως μόνο με μετρητή ράγας μπορείς να δεις μετρήσεις στο κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, emilios87 είπε

Δυστυχώς σε εμάς δεν μπαίνει τέτοιος μετρητής γιατί η εγκατάσταση απαιτεί σύνδεση κατευθείαν με τον πίνακα και οχι με πρίζα. Επομένως μόνο με μετρητή ράγας μπορείς να δεις μετρήσεις στο κλιματιστικό.

Υπάρχουν και ασύρματοι μετρητές αλλά πιο ακριβοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maparios είπε

Οπότε με λίγα λόγια δεν υπάρχει λύση, φάγαμε την πατάτα και τέλος σωστά; έχεις κάνει κάτι εσύ αναφορικά με την κατανάλωση; για να πέσει; στα 22 θέλει πάνω από 4ωρο για να ζεστάνει το σπίτι μου.. Και τις μέρες που δουλεύω περνάω σπίτι 5ωρες πριν κοιμηθώ περίπου, Μαξ 6..οποτε δώρον αδωρον, θα πρέπει να ανάβω και το δεύτερο είτε να περιμένω να ζεσταθεί το σπίτι.. 

Αν το κλιματιστικο σου δουλευει αρτια τοτε δεν μπορεις να κανεις κατι! Τα τετραγωνικα που θες να καλυψεις και για τις απωλειες που εχεις αυτο ειναι!  Μην χρεωνεις το κλιματιστικο.. Βρες τις μεγαλες απωλειες και κανε μονωση..! Η καλυτερη λυση, δεν ξερω την διαμορφωση του χωρου.. να ζεσταινεις λιγοτερα τετραγωνικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 100τμ ιδιόκτητο διαμέρισμα με κεντρική θέρμανση, χωρίς κλιματιστικά τον χειμώνα, το οποίο κατοικείται ελάχιστα λόγω δουλειάς μερικές ημέρες την εβδομάδα, μόνο για ύπνο και μπάνιο (έχουμε ηλιακό θερμοσίφωνα), δεν μου έχει έρθει ποτέ λογαριασμός κάτω από 240 ευρώ. Τσεκαρισμένο, δεν έχω διαρροές από πουθενά. Στο κανονικό μου σπίτι πληρώνω συνήθως 280-350 ρεύμα, αλλά εκεί το καταλαβαίνω περισσότερο λόγω λάτρας και καθημερινού μαγειρέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Σε 100τμ ιδιόκτητο διαμέρισμα με κεντρική θέρμανση, χωρίς κλιματιστικά τον χειμώνα, το οποίο κατοικείται ελάχιστα λόγω δουλειάς μερικές ημέρες την εβδομάδα, μόνο για ύπνο και μπάνιο (έχουμε ηλιακό θερμοσίφωνα), δεν μου έχει έρθει ποτέ λογαριασμός κάτω από 240 ευρώ. Τσεκαρισμένο, δεν έχω διαρροές από πουθενά. Στο κανονικό μου σπίτι πληρώνω συνήθως 280-350 ρεύμα, αλλά εκεί το καταλαβαίνω περισσότερο λόγω λάτρας και καθημερινού μαγειρέματος.

Ποσες κιλοβατωρες το 4μηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Nabuko είπε

400 το μήνα, μένω μόνος

lol

Τοσο δεν εχουμε σε εστιατοριο με θερμοσιφωνες, πλυντηρια και σουβλα (ματια, φουρνος και ψησταρια με υγραεριο)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BritGreek είπε

Σε 100τμ ιδιόκτητο διαμέρισμα με κεντρική θέρμανση, χωρίς κλιματιστικά τον χειμώνα, το οποίο κατοικείται ελάχιστα λόγω δουλειάς μερικές ημέρες την εβδομάδα, μόνο για ύπνο και μπάνιο (έχουμε ηλιακό θερμοσίφωνα), δεν μου έχει έρθει ποτέ λογαριασμός κάτω από 240 ευρώ. Τσεκαρισμένο, δεν έχω διαρροές από πουθενά. Στο κανονικό μου σπίτι πληρώνω συνήθως 280-350 ρεύμα, αλλά εκεί το καταλαβαίνω περισσότερο λόγω λάτρας και καθημερινού μαγειρέματος.

Εμείς έχουμε υπερδιπλάσια επιφάνεια και δύο άτομα, 200 με 300 θα έρθει μονο το τετράμηνο του χειμώνα, σε όλα τα υπόλοιπα κατω από 160, διαμονή και οι δύο όλη την ημέρα δεν λείπει κανένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Ποσες κιλοβατωρες το 4μηνο?

Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς. Θα το δω την άλλη εβδομάδα και θα επανέλθω.

24 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εμείς έχουμε υπερδιπλάσια επιφάνεια και δύο άτομα, 200 με 300 θα έρθει μονο το τετράμηνο του χειμώνα, σε όλα τα υπόλοιπα κατω από 160, διαμονή και οι δύο όλη την ημέρα δεν λείπει κανένας. 

Δεν είναι τόσο το κόστος του ρεύματος, αλλά τα υπόλοιπα που έρχονται μαζί. 

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BritGreek είπε

Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς. Θα το δω την άλλη εβδομάδα και θα επανέλθω.

Δεν είναι τόσο το κόστος του ρεύματος, αλλά τα υπόλοιπα που έρχονται μαζί. 

Ναι εννοώ συνολικό κόστος μαζί με τα τελη. Κανένα 70αρι 80αρι το δίμηνο είναι αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι το αιρκοντίσιον  είναι η μεγαλύτερη φαγάνα ρεύματος. 

Σπίτι 76 τετραγωνικά οικογένεια 3 ατόμων σχεδόν κάθε μέρα πλυντήριο επειδή πλένει και για άλλα δύο άτομα της οικογένειας που μένουν δίπλα , κουζίνα φούρνος ρεύματος τακτικά  για το λοιπό μαγείρεμα αέριο, θερμοσίφωνα τακτικά αν και υπάρχει ηλιακός λόγω χειμώνα , καθόλου αιρκοντίσιον αν και υπάρχει λόγω άλλης θέρμανσης περίπου  10 κιλοβατώρες την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SabotazNic είπε

lol

Τοσο δεν εχουμε σε εστιατοριο με θερμοσιφωνες, πλυντηρια και σουβλα (ματια, φουρνος και ψησταρια με υγραεριο)

χαχα όχι ευρώ, σε kWh λέω. Το χειμώνα είχα φτάσει και 600 και 700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...