Προς το περιεχόμενο

Πόσο ρεύμα καταναλώνετε(kw/24ωρό);


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, kathytherion είπε

Το σκεφτηκα και εγώ αλλά είναι δυνατόν γιαν1 η 2 χρόνια να μην κάνουν ποτέ μετρήσεις? 

Έχει ξανασυμβεί ουκ ολίγες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, kathytherion είπε

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω αντί να περιμένω το λογαριασμό? Αν ναι θα ήθελα.πολυ να μάθω,Μ ενδιαφέρει...

Γιατί όταν έμαθα ότι μπαίνοντας σε πρόγραμμα της ΔΕΗ με μηνιαίο πάγιο γλιτώνεις τη ρήτρα ήταν ήδη αργά.

Υπάρχουν ακόμα προγράμματα που γλυτώνεις τη ρήτρα. Τα myhome Online και myhome Enter. Απλά αυξήθηκαν οι χρεώσεις τους πριν λίγες μέρες, παρ' όλ' αυτά ακόμα συμφέρουν σε σχέση με το απλό Γ1/Γ1Ν. Περισσότερα στο άλλο τόπικ που θα σε βοηθήσουν και οι @korakios και @ekrepali.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

800kwh το δίμηνο 

Δηλώνω την μέτρηση στην δεδδηε μέσα στις προθεσμιες 

 

Αλλά ποτέ δεν έχει έρθει καταμετρητής 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Έχει ξανασυμβεί ουκ ολίγες φορές.

Σ ευχαριστώ,θα το ψάξω λίαν συντόμως...

 

19 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Υπάρχουν ακόμα προγράμματα που γλυτώνεις τη ρήτρα. Τα myhome Online και myhome Enter. Απλά αυξήθηκαν οι χρεώσεις τους πριν λίγες μέρες, παρ' όλ' αυτά ακόμα συμφέρουν σε σχέση με το απλό Γ1/Γ1Ν. Περισσότερα στο άλλο τόπικ που θα σε βοηθήσουν και οι @korakios και @ekrepali.

Θα τα ξανατσεκαρω τότε. Υποθέτω αν μπω σε κάποιο από αυτά θα είναι το πιο συμφέρον για εμένα ως προς τη ΔΕΗ...

Γνωρίζεις στο περίπου σε τι ποσά κυμαίνεται η ρήτρα και αν καλουμαστε να την πληρώσουμε 1 φορά η παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kathytherion είπε

Θα τα ξανατσεκαρω τότε. Υποθέτω αν μπω σε κάποιο από αυτά θα είναι το πιο συμφέρον για εμένα ως προς τη ΔΕΗ...

Γνωρίζεις στο περίπου σε τι ποσά κυμαίνεται η ρήτρα και αν καλουμαστε να την πληρώσουμε 1 φορά η παραπάνω?

Ναι στο πρώτο.

Η ρήτρα ήρθε για να μείνει και θα πληρώνεται για αρκετό διάστημα. Για διατριβή στο θέμα, μπες στο τόπικ που έχω λινκάρει στην προηγούμενή μου απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε διαμερισμα 120 τμ 3ου ορ. 10ετιας ,  με καλουτσικη μονωση  , αλουμινια απλα συρομενα με 2πλα τζαμια , λαμπες λεντ , 4 ατομα , μαγειρεμα -θερμοσιφωνες πλυντηρια καθε ημερα  στο φουλ (πλυντηρια -Α++,  10/βδομαδα) +  στεγνωτηρια(Α++) 7/ εβδομαδα   , θερμανση μονο AC inverter Α++ (MIDEA MSMACU BLANC- ενα 18αρι και δυο 9αρια)  στους 20 πραγματικη  18 ωρες/ημερα (σε 0 εξωτ. πεφτει μεχρι 18 σε 6 ωρες) , tv 65αρα  8 ωρες/ημερα  +  tv box,,   laptop low consumption  12/ημερα  ,  στην Στερεα  σε πεδιαδα με κρυους χειμωνες , καταναλωση απο 28/11 μ. 27/12 - με πολυ  κρυο Δεκεμβρη     1000 kwh. Ευτυχως μπηκα στο ΔΕΗ home online την 2/12 και σωθηκα προσωρινα.

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χαιρετώ την παρέα.

Μετά τις τελευταίες αυξήσεις στη ΔΕΗ έχω αρχίσει να ψάχνω και τις καταναλώσεις σε ρεύμα.

Σπίτι 51τμ με δύο άτομα, μαγειρεύουμε όχι κάθε μέρα, ανάβουμε σταθερά μισή ώρα με 3/4 της ώρας το θερμοσίφωνα με νυχτερινό, πλυντήριο πιάτων ρούχων κάθε όταν βάζουμε πάλι νυχτερινό και η μοναδική "σπατάλη" είναι πως δουλεύουν αρκετές ώρες δύο κλιματιστικά Midea Blanc 18k btu το ένα και 9k btu το άλλο για την θέρμανση και την ψύξη του σπιτιού.

Πρόσφατα αλλάξαμε το ρεύμα από το όνομα του παππού (που μας έχει αφήσει χρόνους) στο όνομα της κοπέλας μου.
Ο πρώτος εκκαθαριστικός ήρθε με διαφορά 6 ημερών από τον προηγούμενο. 62€ (με ρήτρα αναπροσαρμογής) και κατανάλωση 195kWh το οποίο μου φάνηκε υπερβολικό.

Άρχησα να ψάχνω στατιστικά για την κατανάλωση του ρεύματος που έχουμε από τότε που μπήκαμε στο σπίτι και είδα πως σταθερά από τις αρχές του 2018 που μπήκαμε και μέχρι τα τέλη αυγούστου του 2020 (με τα A/C αγορασμένα Ιανουάριο του 2019) είχαμε κάτω από 1100kWh. Το τελευταίο τετράμηνο του 2020 είχαμε 1500  και σταθερά όλο το 2021 πάνω από 1700kWh το τετράμηνο.

Αυτό το δίμηνο (περιμένω εκκαθάριση στα μέσα του Απρίλη) βλέπω το ρολόι να έχει ήδη γράψει 1600kWh πράγμα που θεωρώ πολύ περίεργο. Σκέφτομαι πως είτε το ρολόι έχει αρχίσει να γράφει περίεργα, είτε κάποιος μας κλέβει ρεύμα, είτε κάποια συσκευή έχει διαρροή και καταναλώνει πέραν του φυσιολογικού. Χθες κατέβασα το γενικό και πήγα να δω αν συνεχίζει να δουλεύει το ρολόι. Φαινόταν σταματημένο, όμως γενικά δεν ήταν και κανένας στην πολυκατοικία (5 διαμερίσματα είμαστε). Από χθες το βράδυ στις 9:30 που κατέβηκα μέχρι σήμερα το πρωί (κοιμηθήκαμε 2 το πρωί) δούλευαν AC και τηλεόραση, άναψε μισή ώρα ο θερμοσίφωνας και βάλαμε και ένα πλυντήριο πιάτων - το οποίο είναι ένα μικρό πάγκου για 2 άτομα. Το ρολόι έχει γράψει 3,7kWh στο κανονικό (δηλαδή σε 1,5 ώρα μέχρι τις 11 που γυρνάει στο νυχτερινό) και 8,5kWh νυχτερινό (για 3 ώρες δηλαδή χονδρικά μέχρι να τα κλείσουμε όλα και να κοιμηθούμε).

Υπάρχει λέτε περίπτωση τα A/C που είναι Α+++ να ξεκίνησαν ξαφνικά μετά το δεύτερο χρόνο λειτουργίας τους να καίνει τόσο παραπάνω; (Μου βγαίνει δηλαδή πως καίνε 2,5-3 kW ανά ώρα λειτουργίας - ενώ είναι inverter και το σπίτι έχει σταθερά του 22C που είναι η θερμοκρασία που τα βάζω).

Καμιά ιδέα τι άλλο να κοιτάξω;

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε έναν μετρητή κατανάλωσης και βάλε τον στα κλιματιστικά και να παρακολουθείς. Αν δε πάρεις κάτι που να ανεβάζει σε cloud τις καταναλώσεις θα έχεις και στατιστικά γενικά για την περίοδο. Λογικό μου φαίνεται πάντως σε θέρμανση να πιάνουν τόσο τα 2 μαζί. 12αρι σε θέρμανση πιάνει peak πάνω από 2kW όταν δίνει. Η ψύξη είναι άλλη ιστορία, είναι λιγότερο ενεργοβορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Ilias83 είπε

Από χθες το βράδυ στις 9:30 που κατέβηκα μέχρι σήμερα το πρωί (κοιμηθήκαμε 2 το πρωί) δούλευαν AC και τηλεόραση, άναψε μισή ώρα ο θερμοσίφωνας και βάλαμε και ένα πλυντήριο πιάτων - το οποίο είναι ένα μικρό πάγκου για 2 άτομα. Το ρολόι έχει γράψει 3,7kWh στο κανονικό (δηλαδή σε 1,5 ώρα μέχρι τις 11 που γυρνάει στο νυχτερινό) και 8,5kWh νυχτερινό (για 3 ώρες δηλαδή χονδρικά μέχρι να τα κλείσουμε όλα και να κοιμηθούμε).

Το νυχτερινό είναι 2-8 να ξέρεις τον χειμώνα , όχι 11-7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το νυχτερινό είναι 2-8 να ξέρεις τον χειμώνα , όχι 11-7

Εχει το παλιο νυχτερινο, μονιμως 23-07:00. Το ιδιο εχω και εγω 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α οκ !

Ε εντάξει, με θερμοσίφωνα, πλυντήριο και τα κλιματιστικά δεν είναι παράλογη η κατανάλωση 

πάντως και εγώ έχω το blanc 24αρι 

Στους 20 βαθμούς σταθερά, καίει περί τα 700 w/hr καλύπτοντας έναν χώρο 50+ τετραγωνικά (σε σχετικά καινούργιο σπίτι βέβαια, στον Πειραιά)

33 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Λογικό μου φαίνεται πάντως σε θέρμανση να πιάνουν τόσο τα 2 μαζί.

2.5-3 kwh σε σπίτι 50 τμ είναι τρομακτική κατανάλωση για κλιματιστικά 

Άντε να πάνε τόσο την πρώτη ώρα λειτουργίας τους βαριά βαριά

Εκτός αν μιλάμε για περιοχή με παρά πολύ χαμηλές θερμοκρασίες 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Εχει το παλιο νυχτερινο, μονιμως 23-07:00. Το ιδιο εχω και εγω 😉

Σίγουρα έχει ακόμη το παλιό νυχτερινό και δεν του το άλλαξαν όταν άλλαξε το όνομα; Γιατί σ' εμάς όταν αλλάξαμε όνομα, μας άλλαξαν στο νέο νυχτερινό, αφού ήταν πλέον νέα σύμβαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να το τσεκαρει, ή θα αναβει το λαμπακι του νυχτερινου στον πινακα (αν υπαρχει), αλλιως να δει το μετρητη του αν ειναι παλιος εχει ενα βελακι που γυρναει αυτοματα και δειχνει πανω (για το ημερησιο ρευμα) και κατω (για το νυχτερινο) προς τον αντιστοιχο μετρητη καταναλωσης.

 

InkedΡΟΛΟΙ-ΔΕΗ_LI.jpg

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ιανούαριο έκαιγα περίπου 30-40 kw την ημέρα. Ειχε και αρκετό κρύο, τον χιονιά  , έβαζα και σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες τα κλιματιστικά (κακώς) .  Τον Φεβρουάριο με  ψηφιακό μετρητή  πλεόν με νυχτερινό , μέχρι σήμερα καίω περίπου 20-24 kw  συνολικά την ημέρα. Υπόψιν το σπίτι δεν έχει μόνωση   και είναι σε περιοχή με μεγάλη υγρασία ( Μεσόγεια).  Για θέρμανση  χρησιμοποιώ κλιματιστικό 18αρι inverter που ανάβει 12 ώρες στους 23 βαθμούς  και 2 μικρά 12ρια  επισης inverter που ανάβουν τις υπόλοιπες 12 ώρες  επισης στους 23. Καποιες φορες όταν χρειαστεί το πηγαίνω και λίγο στους 25 ( κυρίως το βράδυ) .Με δεδομένες τις συνθήκες που ανέφερα ,  νομίζω  είναι λογικά.

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...

Τα Midea με μετρητή μπρίζας όταν τα πήρα τραβάνε το ένα 350W στο inverter και το άλλο 700W.
Πλέον δεν έχω τρόπο να μετρήσω, οπότε κοιτάω το ρολόι.

Είμαι Περιστέρι, σύνορα με Πετρούπολη και το σπίτι γενικά με καινούργια PVC πορτοπαράθυρα συμπεριφέρεται εξαιρετικά ως προς τη μόνωση. Με τα A/C να διαβάζουν από τα τηλεκοντρόλ στους 22C το σπίτι έχει σταθερά τόσο και εκεί που βαράνε 24. Τα κλείνουμε το βράδυ που πέφτουμε για ύπνο και ανάβουν εκ νέου αναλόγως του προγράμματος όταν γυρίζουμε από δουλειές χονδρικά 7 το απόγευμα και το σπίτι έχει μέσα περίπου 20C. Τα αφήνουμε να δουλεύουν μέχρι 12-1 το βράδυ και ξανά από την αρχή την επόμενη ημέρα.

Ωστόσο η γενικότερη ένστασή μου σχετικά με την κατανάλωση είναι πως για χρόνια με την ίδια χρήση ήμουν στις 1100kWh το τετράμηνο και τον τελευταίο χρόνο έχουν ξεφύγει εντελώς τα πράγματα. Έχω ήδη 1600kWh στο δίμηνο.

Θα ξαναδω το θέμα με τα A/C γιατί τελευταία η κοπέλα μου πατάει και το κουμπί του ιονιστή σε αυτά. Μήπως με αυτό δεν πέφτουν καθόλου σαν λειτουργία.

Στο νυχτερινό, το λαμπάκι μου άναβε από τις 11, δεν έχω κοιτάξει μετά την αλλαγή του ονόματος, αλλά βάση της χθεσινής κατανάλωσης πρέπει να έιναι από τις 11. Αλλιώς έκαψα 3,7 kWh 9:30-2:00 και μετά που τα έκλεισα όλα και κοιμήθηκα 8,5kWh, οπότε στάνταρ κάτι δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και πάλι. Πιθανότατα θα φωνάξω έναν ηλεκτρολόγο (δεν ξέρω και κανέναν) να μου βάλει ένα μετρητή στον πίνακα να έχω καλύτερη εποπτία και θα συνεχίσω να ενημερώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...