Προς το περιεχόμενο

Το DLSS της Nvidia έρχεται σε περισσότερα παιχνίδια χάρη στο νέο plug-in της Unreal Engine


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, NickTG είπε

Έλα ντε! Ειδικά αυτό το System Shock που το βρήκαν!? 

Άγνωστο εντελώς! 

Άγνωστο για κάποιον, πιθανόν, που είναι μικρότερος ηλικιακά.

Στα 42 μου μπορώ να σου πω ότι ήταν από τα πλέον ατμοσφαιρικά παιχνίδια της εποχής μου.

Παιχνίδι σταθμός το μακρινό 1994 που ενέπνευσε και μετέπειτα παιχνίδια του είδους που το ίδιο δημιούργησε.

Αυτό που λέμε Back to the roots!

Επεξ/σία από Wolf79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Fidelity Fx Super Resolution της AMD θα είναι open source οπότε σίγουρα θα δουλεύει και σε Radeon και στις κάρτες της Nvidia. Win Win για εμάς!  To κατα πόσο όμως θα καταφέρει όμως να ξεπεράσει το DLSS είναι πιστεύω αρκετά δύσκολο. Το Fidelity Fx SR σίγουρα δεν θα εκμεταλλεύεται τους tensor cores (αρα θα πέρνει την ιπποδύναμη του απο standard GPU cores) και σίγουρα δεν έχει το ίδιο επίπεδο ΑΙ training με της Nvidia.

Στις κονσόλες οπου ανακοίνωσαν ότι θα υποστηρίζεται θα είναι ένα πολύ μεγάλο ΣΥΝ στις επιδόσεις, ειδικά στο 4Κ. Στο Pc gaming θα χρειαστούν κάποια χρόνια για να ξεπεράσει το DLSS πιστεύω, ειδικά αν με την επόμενη σειρά παρουσιάσουν μια 3η γενιά DLSS με αντίστοιχο άλμα 1ης και 2ης γενιάς-έκδοση DLSS. 

Επεξ/σία από Hugo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Wolf79 said:

Άγνωστο για κάποιον, πιθανόν, που είναι μικρότερος ηλικιακά.

Στα 42 μου μπορώ να σου πω ότι ήταν από τα πλέον ατμοσφαιρικά παιχνίδια της εποχής μου.

Παιχνίδι σταθμός το μακρινό 1994 που ενέπνευσε και μετέπειτα παιχνίδια του είδους που το ίδιο δημιούργησε.

Αυτό που λέμε Back to the roots!

Εννοείται πως ήταν ειρωνικό το μήνυμά μου. 

Πως και πως περιμένω το remake του System Shock. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Τυχαιο που μετα απο 2μιση χρονια το θυμήθηκαν να βγαλουν υποστηριξη για παραπανω απο 10-15 παιχνιδια? Αυτο που η Radeon αγχώνει την πρασινη χωρις να εχει κανει ακομα τιποτα...

Eνημερωμένος βλέπω.

Άσε τρελό άγχος ο Huang, με δραμαμίνες τον έχουνε. Βγάλε τα γυαλάκια και τα οπαδικά, κρίμα είναι. In a vacuum, μια χαρά είναι οι κάρτες της AMD. Όμως επειδή δεν είμαστε σε vacuum, αν συγκρίνουμε με της Nvidia υπάρχει μια διαφορά άβυσσος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Herald said:

Eνημερωμένος βλέπω.

Άσε τρελό άγχος ο Huang, με δραμαμίνες τον έχουνε. Βγάλε τα γυαλάκια και τα οπαδικά, κρίμα είναι. In a vacuum, μια χαρά είναι οι κάρτες της AMD. Όμως επειδή δεν είμαστε σε vacuum, αν συγκρίνουμε με της Nvidia υπάρχει μια διαφορά άβυσσος. 

Για να μου λες διαφορα-αβυσσος μεταξυ Nvidia και AMD, αλλος φοραει τα οπαδικα γυαλια. 2μιση χρονια τωρα επειδη καμια 20αρια παιχνιδια εκουν καλυτερες σκιες και global illumination, κανετε λες και ηρθε η επανασταση. Πληρωστε τωρα 1500$ MSRP για gaming καρτα γραφικων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Για να μου λες διαφορα-αβυσσος μεταξυ Nvidia και AMD, αλλος φοραει τα οπαδικα γυαλια. 2μιση χρονια τωρα επειδη καμια 20αρια παιχνιδια εκουν καλυτερες σκιες και global illumination, κανετε λες και ηρθε η επανασταση. Πληρωστε τωρα 1500$ MSRP για gaming καρτα γραφικων. 

Σε 2.5 χρονια δεν εχω παιξει πανω απο 20 παιχνιδια. Οποτε ολα τα παιχνιδια ειναι καλυτερα. 

Χωρια που υπαρχει και τo dlss. Ξερεις, αυτο που κανει την 2060 να παιζει cybedpunk σε 1440p ultra ανθρωπινα, την ωρα που η 5700xt ζοριζεται για το 30αρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Herald said:

Σε 2.5 χρονια δεν εχω παιξει πανω απο 20 παιχνιδια. Οποτε ολα τα παιχνιδια ειναι καλυτερα. 

Χωρια που υπαρχει και τo dlss. Ξερεις, αυτο που κανει την 2060 να παιζει cybedpunk σε 1440p ultra ανθρωπινα, την ωρα που η 5700xt ζοριζεται για το 30αρι. 

Ξερεις εκεινο που κανει την 2060 να παιζει ανθρωπινα τον ορισμο του Nvidia sponsored τιτλου, γιατι οπουδηποτε αλλου ο μετριος πυρηνας της σε συνδιασμο με την αστεια VRAM της μαζευει φαπες ακομα και απο "απλη" 5700? Ξαναλεω, αλλος φοραει οπαδικα γυαλιά εδω περα. Σοβαρευτείτε. Το DLSS 2.0 αν και εξαιρετικη σαν τεχνολογια, προς το παρον το μονο που κανει ειναι να μαζευει τα ασυμμάζευτα του RT και των "ανέκδοτων" οπως η 2060, σε καμια 20αρια παιχνιδια. Και ξαναλεω, περιμενουμε και μια αντιστοιχη τεχνολογια απο AMD. Εκει θελω να δω αν θα σοβαρευτει η πρασινη και θα προσφερει υποστηριξη σε σοβαρο αριθμό παιχνιδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Ξερεις εκεινο που κανει την 2060 να παιζει ανθρωπινα τον ορισμο του Nvidia sponsored τιτλου, γιατι οπουδηποτε αλλου ο μετριος πυρηνας της σε συνδιασμο με την αστεια VRAM της μαζευει φαπες ακομα και απο "απλη" 5700? Ξαναλεω, αλλος φοραει οπαδικα γυαλιά εδω περα. Σοβαρευτείτε. Το DLSS 2.0 αν και εξαιρετικη σαν τεχνολογια, προς το παρον το μονο που κανει ειναι να μαζευει τα ασυμμάζευτα του RT και των "ανέκδοτων" οπως η 2060, σε καμια 20αρια παιχνιδια. Και ξαναλεω, περιμενουμε και μια αντιστοιχη τεχνολογια απο AMD. Εκει θελω να δω αν θα σοβαρευτει η πρασινη και θα προσφερει υποστηριξη σε σοβαρο αριθμό παιχνιδιων.

Ποιος ειναι ο ορισμος του nvidia sponsored τίτλου, μια χαρά τα πανε οι amd στο cyberpunk. Απλα δεν εχουν dlss, οποτε τον πινουν με το καλαμακι. Χωρις το dlss μια 5700xt αποδιδει οσο και η 2070s. Οποτε ακυρο αυτο που λες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...