Προς το περιεχόμενο

Σύστημα για μαθηματικό


zorans

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, zorans είπε

Κουτί: Kolink Stronghold Black . 

 

Στο κουτί αυτό κάτι με χαλάει , προτιμώ τα open mesh cases να πω την αλήθεια μου.

Σε όλα τα άλλα της σύνθεσης είσαι οκ για την δουλειά που θέλεις , μείνε με z490 chipset και ας λένε όλοι για z590 (είναι ακόμα σχετικά αδοκίμαστα και δεν ξέρουμε τι προβλήματα μπορεί να βγάλουν) , και επεξεργαστή intel δέκατης γενιάς που είναι vfm αυτή την ώρα. Με την Z490 μπορείς να πας και σε ενδέκατης γενιάς επεξεργαστή αργότερα αν πέσουν οι τιμές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/22159122/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4W.html

ή https://www.skroutz.gr/s/8001844/G-Skill-RipjawsV-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-32GVK.html

 

https://www.skroutz.gr/s/13785263/Crucial-MX500-SSD-500GB-2-5-CT500MX500SSD1.html

Αλλάζεις SSD και ram ανάλογα με το πόσο θες να μαζέψεις το ποσό. Σε CPU - MOBO - ψύκτρα μια χαρά είσαι. 

Για τροφοδοτικό δεν γνωρίζω ποια κυκλοφορούν αυτό το διάστημα σε φυσιολογικές τιμές. Τα Straight power 11 θυμάμαι μόνο πως τα τελευταία 2 χρόνια είναι από τα καλύτερα της αγοράς γύρω από τα 100 ευρώ. Αν είναι να πάνε 20 ευρώ παραπάνω καλύτερα να πάνε εκεί. 
Θα απαντήσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα το θέμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2021 στις 12:32 ΠΜ, zorans είπε

Γεια σας.  

Θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά ενός καινούργιου υπολογιστή (μόνο πύργο) ο οποίος θα χρησιμοποιηθεί κατά κύριο λόγο για προγραμματισμό και δουλειά γραφείου.  Το ζητούμενο είναι ο υπολογιστής να διαθέτει την απαραίτητη υπολογιστική ισχύ για να χρησιμοποιηθεί για εφαρμογές στο χώρο του deep learning,  σε προβλήματα βελτιστοποίησης,  στην εξόρυξη δεδομένων και άλλες  εφαρμογές  στον τομέα των υπολογιστικών μαθηματικών. Το μηχάνημα που έχω τώρα έχει ως cpu έναν amd fx-6300 με 8gb ram και για gpu μια gtx 950 2gb και σε αρκετές εργασίες που του αναθέτω “γονατίζει”. Έχω βαρεθεί να συνδέομαι με τον υπολογιστή του πανεπιστημίου, θέλω να έχω μια σχετική ανεξαρτησία.

Με βάσει αυτά που δήλωσες τότε 11ης γενιάς επεξεργαστές με υποστήριξη AVX-512 είναι μονόδρομος αν θέλεις επεξεργαστής για σοβαρή δουλειά και έρευνα και σε Deep Learning

https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes.html?from=autocomplete&keyphrase=i5+11500

https://www.skroutz.gr/s/27739158/Intel-Core-i7-11700-Box.html

Για τις μητρικές της Intel θα πας τουλάχιστον σε B560 και Ζ590...Μερικές αξιόπιστες προτάσεις

https://www.skroutz.gr/s/27355414/Asrock-B560-Pro4-Motherboard-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/27476289/Asrock-Z590-Pro4-Motherboard-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2021 στις 12:32 ΠΜ, zorans είπε

Έχω βαρεθεί να συνδέομαι με τον υπολογιστή του πανεπιστημίου, θέλω να έχω μια σχετική ανεξαρτησία.

Τι μηχανημα έχει στο πανεπιστημιό σου?

Τρεξε ενα προγραμμα που στο δικό σου έχεις χρονομετρησει (με καποιο timer  στο κωδικα) σε ποση ωρα τρέχει και μετα βρες καποιο φιλαρακι σου με παρεμφερη συνθεση με αυτη που θες να αγορασεις να τρέξει το ίδιο για να συγκρίνεις.
Μετα κάνε το ίδιο και στον υπολογιστή του πανεπιστημίου γιατι δε μας ειπες τι εχει εκεί. Αν εχει κανα τέρας τότε ίσως πρέπει να ξεβαρεθείς να συνδέεσαι.

Καλό είναι να κάνεις μία έρευνα για να αποκτήσεις αυτα τα δεδομένα σε μια εποχή όπου οι υπολογιστές πουλιούνται με καπέλο λόγω ζητησης covid.
επίσης σκέψου ότι αν πρόκειται για πολύωρες καταστάσεις συνδεόμενος στο απομακρυσμένο υπολογιστή να τρεχεις εκει το κώδικα σου γλυτώνεις πάρα πολύ ρεύμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Angelcrow είπε

Με βάσει αυτά που δήλωσες τότε 11ης γενιάς επεξεργαστές με υποστήριξη AVX-512 είναι μονόδρομος αν θέλεις επεξεργαστής για σοβαρή δουλειά και έρευνα και σε Deep Learning

 

Θα διαφωνήσω , και ειλικρινά δεν έχω δει -ακόμα- κάποια εφαρμογή να αξιοποιεί το νεο avx instruction set πλήρως χωρίς "παιδικές ασθένειες"  (tensorflow και άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιούν διανυσματικές εντολες τρέχω ) -και από  ακαδημαική περιέργεια και χωρίς δόλο και διάθεση τσακωμού , έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα αυτή τη στιγμή να δούμε πόσο παραπάνω εκμεταλλεύεται η ενδέκατη γενια τις νεες διανυσματικές εντολές και τους καταχωρητές που να δικαιολογεί την διαφορά κόστους και σε cpu , αλλά και σε mobo (λόγω Z590) ;  :)  

21 ώρες πριν, Angelcrow είπε

Για τις μητρικές της Intel θα πας τουλάχιστον σε B560 και Ζ590...Μερικές αξιόπιστες προτάσεις

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως μέχρι να δοκιμαστούν τα vrms παράλληλα με τις νεες cpu σε full benchmarking τίποτα δεν θεωρείται αξιόπιστο .

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, catmaster είπε

Θα διαφωνήσω , και ειλικρινά δεν έχω δει -ακόμα- κάποια εφαρμογή να αξιοποιεί το νεο avx instruction set πλήρως χωρίς "παιδικές ασθένειες"  (tensorflow και άλλες εφαρμογές που εκμετταλευονται διανυσματικές εντολες τρέχω ) -και από  ακαδημαική περιέργεια και χωρίς δόλο και διάθεση τσακωμού , έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα αυτή τη στιγμή να δούμε πόσο παραπάνω εκμεταλλεύετε η ενδέκατη γενια τις νεες διανυσματικές εντολές και τους καταχωρητές που να δικαιολογεί την διαφορά κόστους και σε cpu , αλλά και σε mobo (λόγω Z590) ;  :)  

Προσωπική μου άποψη είναι πως μέχρι να δοκιμαστούν τα vrms παράλληλα με τις νεες cpu σε full benchmarking τίποτα δεν θεωρείται αξιόπιστο .

Αν αγοράσεις ένα επεξεργαστής αύριο και θα τον κρατήσεις για επόμενα 3-6 χρόνια τι set εντολών θα ήθελες να έχεις με βάσει τη δουλειά που κάνεις?

Εγώ θα ήθελα AVX-512 και είμαι και φοιτητής πληροφορικής μόνο και μόνο για να νιώθω safe!Δεν φτιάχνω μηχανημα ποτέ για να το πουλήσω σε ένα χρόνο!

Δεν είμαι enthousiast!

6 λεπτά πριν, catmaster είπε

Προσωπική μου άποψη είναι πως μέχρι να δοκιμαστούν τα vrms παράλληλα με τις νεες cpu σε full benchmarking τίποτα δεν θεωρείται αξιόπιστο .

Μιλάς τώρα για benchmarks μητρικών σε open bench με OC και χωρίς σωστό αερισμό με πίεση και πολλές φορές χωρίς ψύκτρα πάνω στα mofset γιατί οι κύριοι απλά γουστάρουν να ξεβιδώνουν τις ψύκτρες από τα mofset! Ε΄γώ όταν διαβάζω για μητρικές διαβάζω τις προδιαγραφές των κατασκευαστών και δεν ασχολούμε με εντυπωσιασμό και φαμφάρες από youtubers!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Angelcrow είπε

Αν αγοράσεις ένα επεξεργαστής αύριο και θα τον κρατήσεις για επόμενα 3-6 χρόνια τι set εντολών θα ήθελες να έχεις με βάσει τη δουλειά που κάνεις?

 

Αγοράζω ένα εργαλείο δουλειάς που θα μου βγάλει "μεροκάματο" εδώ και τώρα , για το future overhead που θα απαιτείται υπάρχει παντα και ενα money penalty :) 
Στο προκείμενο τώρα , μπορεί να αγοράσει δέκατης γενιάς vfm cpu και να μην πληρώσει το premium που πληρώνουν τα fanboys της 11-nth gen , και σε δύο χρόνια που θα έχει αλλάξει ίσως δραστικά ο τρόπος που δουλευουμε σε deep learning fields , μπορεί και να έχουν βγεί και νεοι intel και η apple να εχει πρωτοποριακα συστήματα επεξεργαστών και οι Risk-V να έχουν μπει στο παιχνίδι.
Εγώ προσωπικά τη διαφορά χρηματων που θα είχα θα τα έριχνα σε πιο γρήγορα μέσα αποθήκευσης και μνήμες ώστε να αυξήσω το I/O μέσα στο μηχάνημα.

4 λεπτά πριν, Angelcrow είπε

Εγώ θα ήθελα AVX-512 και είμαι και φοιτητής πληροφορικής μόνο και μόνο για να νιώθω safe!Δεν φτιάχνω μηχανημα ποτέ για να το πουλήσω σε ένα χρόνο!

 

Καλό πτυχίο καταρχήν (ζηλευω τα νιάτα σας και θα προλάβετε υπέροχα πράγματα στα επόμενα 20-30 χρόνια) , το νέο set εντολών σίγουρα θα αποδίδει καλά , αλλά ακόμα είναι λίγες οι εφαρμογές που θα το εκμετταλευτουν πλήρως , πχ τρέξε ενα ffmpeg σε 2 συστήματα και μέτρα διαφορές. Προσωπικά πιστεύω πως το πράγμα θα αρχίσει να φαίνεται άπαξ και η amd μπεί στο παιχνίδι των 512 διανυσματικων - που ακόμα έχει μια γενιά να το καλύψει :) 

Ακόμα επίσης δεν ξέρουμε πως συμπεριφέρονται αυτές οι πολυνηματικές cpu με το θεμα downclock που είχαν όταν εκτελουν full 512 instruction sets- και αυτό θα φανεί στν πορεία.

8 λεπτά πριν, Angelcrow είπε

Δεν είμαι enthousiast!

24 λεπτά πριν, catmaster είπε

Και πολύ καλά κάνεις :) 

9 λεπτά πριν, Angelcrow είπε

Μιλάς τώρα για benchmarks μητρικών σε open bench με OC και χωρίς σωστό αερισμό με πίεση και πολλές φορές χωρίς ψύκτρα πάνω στα mofset γιατί οι κύριοι απλά γουστάρουν να ξεβιδώνουν τις ψύκτρες από τα mofset! Ε΄γώ όταν διαβάζω για μητρικές διαβάζω τις προδιαγραφές των κατασκευαστών και δεν ασχολούμε με εντυπωσιασμό και φαμφάρες από youtubers!

 

Από πείρα τριάντα ετων θα σου πω απλά πως οι κατασκευαστές ψεύδονται ασύστολα , είτε στο πως ελέγχουν τα mobo , δηλάδή το qc έχει πάει περίπατο (ολόκληρες παρτίδες ελλατωματικών mobo χάναμε λόγω πολύ κακών capacitors παλιότερα) , είτε γιατι ο κατακερματισμός που υπάρχει δεν τους βοηθάει να κάνουν όλους τους ελέγχους (η και πατάνε και εκει ως δικαιολογία).

Περί youtubers- influencers και λοιπούς "entertainers" που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα και απλά καβάλησαν το hype της εποχής δεν θα διαφωνήσω καθόλου τους βλέπω μόνο σαν κωμικούς :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, catmaster είπε

Καλό πτυχίο καταρχήν (ζηλευω τα νιάτα σας και θα προλάβετε υπέροχα πράγματα στα επόμενα 20-30 χρόνια) , το νέο set εντολών σίγουρα θα αποδίδει καλά , αλλά ακόμα είναι λίγες οι εφαρμογές που θα το εκμετταλευτουν πλήρως , πχ τρέξε ενα ffmpeg σε 2 συστήματα και μέτρα διαφορές. Προσωπικά πιστεύω πως το πράγμα θα αρχίσει να φαίνεται άπαξ και η amd μπεί στο παιχνίδι των 512 διανυσματικων - που ακόμα έχει μια γενιά να το καλύψει :) 

Χαχα! Σχεδόν 42 ετών φίλτατε!Είμαι παλιός από εποχή DOS και ξέρω καλά το χώρο. Δεν θα πρότεινα κάτι όσον αφορά τις μητρικές χωρίς να έχω διαβάσει review από site του εξωτερικού! Και review για το set εντολών έχω διαβάσει και benchmark για σενάρια έχω διαβάσει κτλ!Τα διάβασα τις τελευταίες 2 εβδομάδες που ψάχνω και εγώ για αναβάθμιση απλά δεν το έχω αποφασίσει ακόμα μιας και σκέφτομαι να περιμένω μέχρι το Σεπτεμβρη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι διαβαζουμε.....ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο......ειτε για αλλους ειναι απλα χομπι ειτε η δουλεια τους η ιδια.

Τωρα εγω δεν μπορω να προτεινω διαφορα μονο απο test και review εαν δεν ερθουν εδω να τα δουμε στην πραξη.

Αυτη τη στιγμη δεδομενο ειναι οτι εχουνε δοκιμαστει οπως πρεπει και μητρικες και επεξεργαστες της 10ης γενιας και εχουμε πια ολοκληρωμενη αποψη.

Bασικο ειναι οτι πλεον ειναι σε σωστες τιμες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα ευχαριστώ σε όλους για την βοήθειά σας.

Τελικά κατέληξα και έχω ήδη παραγγείλει τον 10700φ με MSI Z490. Πρόλαβα και παρήγγειλα και μια 1050ti στα 170€ οπότε έχω και καινούργια κάρτα.  Έπεσε χθες και ο 10700φ ολα κομπλέ! Είμαι στην αναμονή για την παραλαβή, λογικά από την άλλη εβδομάδα στήνω . 

Και πάλι ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...