Προς το περιεχόμενο

Σπουδές στα 30.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πολύ καλησπέρα σας, για άλλους καλημέρα σας.
Θα μπω γρήγορα στο θέμα.
Είμαι 27 δεν έχω καταφέρει κάτι στην ζωή μου όσον αφορά το σχολείο, σχολές κτλπ. Ποτέ δεν έδινα σημασία αλλά μερικά πράγματα τα καταλαβαίνεις αργά.
Έχω οικογένεια, δύο παιδιά για την ακρίβεια και ένα μυαλό που με έχει φάει να κάνω την εγγραφή μου στο νυχτερινό να πάρω ειδικότητα ηλεκτρονικού (όπου και ήμουν στο επαγγελματικό κάποτε)  ή πληροφορικής και να διαβάσω να δώσω πανελλήνιες. Έχω κάνει μία τεράστια στροφή 180° και δεν έχω καμία σχέση με ότι τότε. Φυσικά όλα αλλάζουν και μπορεί να καθαρίσει το οπτικό μας πεδίο στο τι θέλουμε αργά αλλά συνειδητά. Σκέφτομαι και είναι το μόνο που με μπλοκάρει ότι θα τελειώσω το βραδινό σε δύο χρονιές και θα δώσω πανελλήνιες στα 30. Έχοντας καλός και αφού πετύχω σε μία σχολή η πενταετία είναι σίγουρα στημένη στο πιάτο. Δεν είναι κάτι που με ενοχλεί εμένα αλλά δεν ξέρω πόσο θα ενοχλήσει που γύρω στα 35 θα έχω τελειώσει μία σχολή. Γενικά υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που αντιλαμβάνονται στην ζωή τους λίγο αργά πως έχουν άλλα όνειρα και πιο δυνατούς στόχους. Υπάρχει λέτε κάποιο θέμα το οποίο θα αντιμετωπίσω ακόμα και στο περιβάλλον εργασίας; Γιατί εργάζομαι από τα 15 έως και σήμερα, έχοντας αλλάξει πολλές δουλειές το κριτήριο παραμένει σε αρκετές δουλειές το ηλικιακό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν όπως λες έχεις ιστορικό δουλειάς 15 ετών και μπορείς να αποδείξεις (ή έστω εξηγήσεις) τι έκανες αυτά τα χρόνια, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. 
Απλά θα το πουλήσεις ως προσπάθεια βελτίωσης και γενικά αλλαγή καριέρας.
Το οποίο είναι αλήθεια κατά βάση.
 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kouark είπε

Γεια σας και πολύ καλησπέρα σας, για άλλους καλημέρα σας.
Θα μπω γρήγορα στο θέμα.
Είμαι 27 δεν έχω καταφέρει κάτι στην ζωή μου όσον αφορά το σχολείο, σχολές κτλπ. Ποτέ δεν έδινα σημασία αλλά μερικά πράγματα τα καταλαβαίνεις αργά.
Έχω οικογένεια, δύο παιδιά για την ακρίβεια και ένα μυαλό που με έχει φάει να κάνω την εγγραφή μου στο νυχτερινό να πάρω ειδικότητα ηλεκτρονικού (όπου και ήμουν στο επαγγελματικό κάποτε)  ή πληροφορικής και να διαβάσω να δώσω πανελλήνιες. Έχω κάνει μία τεράστια στροφή 180° και δεν έχω καμία σχέση με ότι τότε. Φυσικά όλα αλλάζουν και μπορεί να καθαρίσει το οπτικό μας πεδίο στο τι θέλουμε αργά αλλά συνειδητά. Σκέφτομαι και είναι το μόνο που με μπλοκάρει ότι θα τελειώσω το βραδινό σε δύο χρονιές και θα δώσω πανελλήνιες στα 30. Έχοντας καλός και αφού πετύχω σε μία σχολή η πενταετία είναι σίγουρα στημένη στο πιάτο. Δεν είναι κάτι που με ενοχλεί εμένα αλλά δεν ξέρω πόσο θα ενοχλήσει που γύρω στα 35 θα έχω τελειώσει μία σχολή. Γενικά υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που αντιλαμβάνονται στην ζωή τους λίγο αργά πως έχουν άλλα όνειρα και πιο δυνατούς στόχους. Υπάρχει λέτε κάποιο θέμα το οποίο θα αντιμετωπίσω ακόμα και στο περιβάλλον εργασίας; Γιατί εργάζομαι από τα 15 έως και σήμερα, έχοντας αλλάξει πολλές δουλειές το κριτήριο παραμένει σε αρκετές δουλειές το ηλικιακό.

Go for it. 
 

Μονο και μονο που λες σωστα, «στροφή 180•» και οχι «360», δειχνει οτι υπαρχουν δυνατοτητες 😂

 

Περα απ την πλακα, δε χρειαζεται να εξηγησεις τιποτε. Κρινεσαι για το πτυχιο σου και για την εμπειρια σου, οχι για την ηλικια που σπουδασες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κυνήγα το, προφανώς.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει κάτι αρνητικό από το όλο εγχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και την εμψύχωση. Είναι και αυτό μία μεριά και μία δύναμη για ώθηση λίγο παρακάτω. Σας ευχαριστώ και πάλι. Θα το ψάξω κι άλλο ώστε μέσα στα δύο χρόνια του βραδινού που ακολουθούν να διαβάζω και να μπω όσο πιο έτοιμος μπορώ σε μία σχολή από αυτές που με ενδιαφέρουν! Να έχετε μία όμορφη ημέρα!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Kouark είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και την εμψύχωση. Είναι και αυτό μία μεριά και μία δύναμη για ώθηση λίγο παρακάτω. Σας ευχαριστώ και πάλι. Θα το ψάξω κι άλλο ώστε μέσα στα δύο χρόνια του βραδινού που ακολουθούν να διαβάζω και να μπω όσο πιο έτοιμος μπορώ σε μία σχολή από αυτές που με ενδιαφέρουν! Να έχετε μία όμορφη ημέρα!

Να είσαι καλά και σου εύχομαι τα καλύτερα.

Λίγη συνέπεια στο διάβασμα θέλει και να θέσεις γερές βάσεις. Όχι ξενύχτια και πίπες, ήρεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες πληροφορική μπορείς να διαβάσεις/παρακολουθησεις μαθήματα και να δώσεις εξετάσεις για διάφορα certification δεν χρειάζεται τεχνική σχολή - παν/μιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και σε ένα άλλο νήμα, λογικά θα δουλεύεις μέχρι τα 70 σου. Οπότε αν τελειώσεις στα 35 έχεις άνετα 30-35 χρόνια καριέρας στο καινούργιο σου αντικείμενο, οπότε αξίζει τον κόπο. Προφανώς θα έχεις να αντιμετωπίσεις καταστάσεις όπου οι περισσότεροι στην ίδια επαγγελματική φάση μ'εσένα θα είναι 10 χρόνια μικρότεροι, ενδεχομένως χωρίς παιδιά και υποχρεώσεις. Θα σου την σπάει φαντάζομαι, αλλά αυτό δεν είναι επαρκής λόγος για να μην κάνεις αυτό που σου αρέσει. Ίσα ίσα, πας με το μυαλό στο κεφάλι (πλέον).

Καλή τύχη!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 31 σχεδόν και αν όλα πάνε καλά το καλοκαίρι θα τελειώσω με την διπλωματική μου και θα πάρω το πτυχίο μου. Έδωσα και εγώ αργά πανελλήνιες, στα 26. Κάντο, δεν φαντάζεσαι πόση ευχαρίστηση θα νιώσεις. Αρκεί να σε βοηθήσει και ο περίγυρος σου. Μην κολλάς καθόλου με την ηλικία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται να το κάνεις! Επίσης το ότι είσαι μεγαλύτερος σε ηλικία θα σε διευκολύνει γιατί θα διαβάζεις συνειδητοποιημένα και όχι με το ζόρι επειδή "πιέζει η μαμά". Μάλιστα ίσως έχεις και καλύτερες πιθανότητες να συνεννοείσαι με τους καθηγητές ευκολότερα λόγω και μικρότερου ηλικιακού χάσματος. Θα σπουδάσεις επειδή το θέλεις εν ολίγοις και με μεγαλύτερη όρεξη.  Όσο για το πως θα σε βλέπει ο κόσμος, γενικά γράψτους στα παλιά σου τα παπούτσια, εργασιακά κάνεις αλλαγή καριέρας και επιμορφώνεσαι, απολύτως θεμιτό δηλαδή.  

Καλό κουράγιο με δύο παιδάκια και καλά αποτελέσματα ευχόμεθα!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Όπως έγραψα και σε ένα άλλο νήμα, λογικά θα δουλεύεις μέχρι τα 70 σου. Οπότε αν τελειώσεις στα 35 έχεις άνετα 30-35 χρόνια καριέρας στο καινούργιο σου αντικείμενο, οπότε αξίζει τον κόπο. Προφανώς θα έχεις να αντιμετωπίσεις καταστάσεις όπου οι περισσότεροι στην ίδια επαγγελματική φάση μ'εσένα θα είναι 10 χρόνια μικρότεροι, ενδεχομένως χωρίς παιδιά και υποχρεώσεις. Θα σου την σπάει φαντάζομαι, αλλά αυτό δεν είναι επαρκής λόγος για να μην κάνεις αυτό που σου αρέσει. Ίσα ίσα, πας με το μυαλό στο κεφάλι (πλέον).

Καλή τύχη!

Όχι δεν μου την σπάει καθόλου γιατί φυσικά ότι έκανα είναι επιλογή μου. Φυσικά όταν βλέπω υπεροπτικό προφίλ και απαξιωτικό παίρνω τις άμυνες μου αλλά όχι δραστικά πλέον. Έχω σταματήσει να βλέπω τέτοιους ανθρώπους, απλά "δεν βλέπω" ότι μπορεί να μου χαλάσει την ημέρα, στόχος αυτή την στιγμή υπάρχει ο χρόνος είναι λίγος και χρειάζομαι άτομα που θα είναι δίπλα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, σίγουρα μετά από τόσα το μυαλό βρίσκεται μέσα στο κεφάλι. Αν και αργά το ξανά λέω γιατί για εμένα ο χρόνος είναι ότι πιο πολύτιμο ήρθε η ώρα για ένα μεγάλο όμορφο βήμα. Σε ευχαριστώ και πάλι!!

17 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Είμαι 31 σχεδόν και αν όλα πάνε καλά το καλοκαίρι θα τελειώσω με την διπλωματική μου και θα πάρω το πτυχίο μου. Έδωσα και εγώ αργά πανελλήνιες, στα 26. Κάντο, δεν φαντάζεσαι πόση ευχαρίστηση θα νιώσεις. Αρκεί να σε βοηθήσει και ο περίγυρος σου. Μην κολλάς καθόλου με την ηλικία.

Μπράβο σου, εύχομαι ότι καλύτερο και η επιτυχία πάντα στο δεξί σου χέρι. Φαντάζομαι όταν ένας άνθρωπος αλλάζει και κατακτά έναν τίτλο και τόσα εφόδια από μία σχολή που το αρέσει, τον γεμίζει. Και εγώ αυτό έχω στο μυαλό μου. Επειδή γενικά ασχολούμαι με πολλά πράγματα, ότι όλη αυτή την ένταση θέλω να την εμβαθύνω και να την ρίξω πάνω σε διάβασμα και αναζήτηση ( εργασίες ). Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου!!!!

5 ώρες πριν, MajinBu είπε

Εννοείται να το κάνεις! Επίσης το ότι είσαι μεγαλύτερος σε ηλικία θα σε διευκολύνει γιατί θα διαβάζεις συνειδητοποιημένα και όχι με το ζόρι επειδή "πιέζει η μαμά". Μάλιστα ίσως έχεις και καλύτερες πιθανότητες να συνεννοείσαι με τους καθηγητές ευκολότερα λόγω και μικρότερου ηλικιακού χάσματος. Θα σπουδάσεις επειδή το θέλεις εν ολίγοις και με μεγαλύτερη όρεξη.  Όσο για το πως θα σε βλέπει ο κόσμος, γενικά γράψτους στα παλιά σου τα παπούτσια, εργασιακά κάνεις αλλαγή καριέρας και επιμορφώνεσαι, απολύτως θεμιτό δηλαδή.  

Καλό κουράγιο με δύο παιδάκια και καλά αποτελέσματα ευχόμεθα!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!! Από κουράγιο και άλλο τίποτα ναι :D Θα βάλω τα δυνατά μου να πάνε όλα έτσι όπως τα σκέφτομαι! Ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δωσεις. κι εγω παντρεμένη με παιδιά εδωσα στα 33 μου κατατακτηριες για δευτερο πτυχίο. την ιδια χρονια η ξαδερφη μου εδωσε πανελληνιες μαζι με την κόρη της ,  περασε στο πανεπιστημιο στη σχολή που ήθελε, ειχε παντρευτεί από τα 15  και όταν μεγαλωσαν τα παιδιά της πήγε νυχτερινο.

Καλό διάβασμα και καλό κουραγιο. Επίσης να θυμασαι οτι σε αυτες τις ειδικότητες δεν έχεις αναγκη οπωσδήποτε την προσληψη, μπορείς να ξεκινήσεις δική σου δουλειά σαν ελευθερος επαγγελματίας, απλά να δώσεις βάση στο τι ακριβως θές να κάνεις ώστε να κατευθυνθείς εκεί. Ακόμα κι αν αυτο δεν σημαίνει πανεπιστήμιο αλλά κάποιο ιεκ ή αν σημαινει πανεπιστημιο και ακαδημαική καριέρα. βαλε στόχο και μην πας στα τυφλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...