Προς το περιεχόμενο

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Στρατό Ξηράς (2021)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/4/2021 στις 11:33 ΠΜ, Yiannis292 είπε

 

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγω με την σειρά μου κάτι! Διάβασα πολυ προσεκτικά αυτα που ειπατε και το σκεφτομαι πολυ αν ειναι τελικα καλη ιδέα που εκανα τα χαρτια μου (αν και εχω λίγες ελπίδες). Εχω δηλώσε μόνο για θέση Διοικητικού-Λογιστή μιας και εχω πτυχίο και πρυπηρεσία! Το θέμα μου ειναι αν εγω θα κανω κανικα σκοπιες και υπηρεσίες ;;Θα ειμαι κανονικός στρατιώτης ;;;  Και αν αξίζει να φύγω απο την εταιρεία που ειμαι για να μπω στο "Δημόσιο". Τωρα ειμαι στην Πόλη μου και παίρνω 750€ αξίζει αραγε ;; Βεβαια στον ιδιοτικό τομέα φοβάσαι και να αρωστήσεις !

Εξ' όσων γνωρίζω από φιλικά μου πρόσωπα στο στρατό ξηράς κάνουν όλοι οι υπαξιωματικοί κανονικά και κάποιες υπηρεσίες 24ωρες στη μονάδα ή σε φυλάκιο.

Τουλάχιστον αυτό όσον αφορά την παραμεθώριο.

Τώρα αν έχεις κανένα βύσμα τα πράγματα είναι πάντα καλύτερα στον Ε.Σ.

Για την αεροπορία δεν ξέρω συγκεκριμένα με τους ΕΠΟΠ τι γίνεται αλλά ξέρω οτι υπάρχουν αρκετές μονάδες που τα στελέχη κάνουν περισσότερες 24ωρες υπηρεσίες από τους φαντάρους (το βύσμα που είπαμε παραπάνω).

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Yiannis292 είπε

Τι εννοείς ;

οτι αν ειχες κανει για στρατο ξηρας μπορουσα να σου πω καποια πραγματα για αεροπορια δεν ξερω πως παει η κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα διάβασες Καλά μέχρι και τον βαθμό του έργου ιλιχια προβλέπονται υπηρεσίες φρουράς που σημαίνει πύλες σκοπιά περιπολία και μπορεί να ξεκινήσεις με 12αρια υπηρεσίες απλήρωτα και στο κάτω κάτω η προϋπηρεσία του στρατού σε λογιστήριο οικονομικά δεν μετράει έξω στην αγορά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 8:01 ΜΜ, aligato1000 είπε

Δεν τα διάβασες Καλά μέχρι και τον βαθμό του έργου ιλιχια προβλέπονται υπηρεσίες φρουράς που σημαίνει πύλες σκοπιά περιπολία και μπορεί να ξεκινήσεις με 12αρια υπηρεσίες απλήρωτα και στο κάτω κάτω η προϋπηρεσία του στρατού σε λογιστήριο οικονομικά δεν μετράει έξω στην αγορά.. 

Σε λογιστήριο κανονικό έχω προυπηρεσία όχι στον Στρατό !

Στις 17/4/2021 στις 11:18 ΜΜ, G.TH. είπε

Πάντως έχει νοοτροπία ΕΠΟΠ το παιδί, κάνει για αυτή τη δουλειά.

Πως το εννοείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2021 στις 12:42 ΜΜ, Yiannis292 είπε

Μην φανταστείς λογιστής κανονικός ! 

Φιλε μου πουθενα δεν γραφει οτι "ψαχνουν" για λογιστη, να εχεις τελειωσει κατι απο το boldαρισμενο ναι, η ειδικοτητα ομως που θα παρεις εαν μπεις ειναι:

11.Οικονομικός Ταμιακός (ΟΟΙΤ)

α. Πτυχίο ή δίπλωμα Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων ή Λογιστικής Σχολής Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής ή Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής ή Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, ή

β. Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης ΙΕΚ ειδικότητας Διοίκησης και Οικονομίας του τομέα Διοίκησης και Οικονομίας ή Υγείας, ειδικότητας Στελέχους Διοίκησης και Οικονομίας ή Στελέχους Μηχανογραφημένου Λογιστηρίου – Φοροτεχνικού Γραφείου ή του τομέα Χρηματοπιστωτικών και Διοικητικών Υπηρεσιών ειδικότητας Διοικητικού και Οικονομικού Στελέχους Επιχειρήσεων ή Ειδικού Μηχανογραφημένου Λογιστηρίου ή Ειδικού Φοροτεχνικού Γραφείου ή Ειδικού Κοστολόγησης στη Βιομηχανία – Βιοτεχνία ή Στελέχους Κοστολόγησης στη Βιομηχανία – Βιοτεχνία, ή

γ. Απολυτήριος τίτλος ή πτυχίο ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΤΕΕ, ΕΠΛ, ΤΕΛ ειδικότητας Υπαλλήλων Διοίκησης Β’ ή Υπαλλήλων Οικονομικών Υπηρεσιών του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης ή ειδικότητας Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών του τομέα Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών ή Διοίκησης και Οικονομίας ή ειδικότητας Υπαλλήλων Διοικητικών Καθηκόντων ή ειδικότητας Στελέχους Οικονομικών Υπηρεσιών του Κλάδου Οικονομίας ή Υπαλλήλου Λογιστηρίου του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης ή Υπαλλήλου Διοίκησης του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης.

Στις 15/4/2021 στις 11:33 ΠΜ, Yiannis292 είπε

 

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγω με την σειρά μου κάτι! Διάβασα πολυ προσεκτικά αυτα που ειπατε και το σκεφτομαι πολυ αν ειναι τελικα καλη ιδέα που εκανα τα χαρτια μου (αν και εχω λίγες ελπίδες). Εχω δηλώσε μόνο για θέση Διοικητικού-Λογιστή μιας και εχω πτυχίο και πρυπηρεσία! Το θέμα μου ειναι αν εγω θα κανω κανικα σκοπιες και υπηρεσίες ;;Θα ειμαι κανονικός στρατιώτης ;;;  Και αν αξίζει να φύγω απο την εταιρεία που ειμαι για να μπω στο "Δημόσιο". Τωρα ειμαι στην Πόλη μου και παίρνω 750€ αξίζει αραγε ;; Βεβαια στον ιδιοτικό τομέα φοβάσαι και να αρωστήσεις !

Και ΝΑΙ υπηρεσιες θα κανεις...και πιθανον και σκοπιες στην αρχη....

Επεξ/σία από doa5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

σαφέστατα και έχει απόλυτο δίκιο ο δημιουργός του άρθρου.

Το Ελληνικό σύστημα επιλογής επαγγελματιών είναι και απαρχαιωμένο και αναποτελεσματικό.

Α) Καταρχάς οι προκηρύξεις είναι η μόνη οδός, καθώς όσους θες να τους τοποθετήσεις σε μάχιμες μονάδες ως ''Οπλίτες'' δεν τους επιλέγεις, από την κατηγορία των πολιτών με ανώτερες γραμματικές γνώσεις.

1ον διότι αυτή η κατηγορία είναι χρησιμότερη σε άλλους τομείς στους οποίους η ''Μέση κατηγορία πολιτών'' δεν μπορεί ν' ανταπεξέλθει λόγω έλλειψης γνώσεων/ εξειδικεύσεων σε μορφωτικό επίπεδο.

2ον διότι η ''Μέση αυτή κατηγορία πολιτών'' που καταλήγει μπετατζής/ οικοδόμος και ότι άλλο χύμα μπορεί να κάνει, διότι αυτά μόνο μπορεί να κάνει, δεν πρόκειται ποτέ να έχει το ίδιο ενδιαφέρον κατά την εφηβία, να είναι καλός μαθητής και με βάση τα πραγματικά στοιχεία, δεν περνάει πουθενά με πανελλήνιες.

Συνεπώς άλλη η κατηγορία πολιτών που κάνει για τις στρατιωτικές σχολές και άλλη η κατηγορία πολιτών που κάνει μόνο για ''Οπλίτης'' διότι είναι και ζήτημα μορφωτικού επιπέδου. Δεν μπορούν όλοι να γίνουν αξιωματικοί με το ζώρι, διότι οι στρατιωτικές σχολές, είναι ένα ανώτερος τομέας των Ενόπλων Δυνάμεων σε ''Επιστημονικό επίπεδο''

Είναι σαν να συγκρίνουμε τον Πολιτικό Μηχανικό με τον μέσο Οικοδόμο

Β) Η μέθοδος επιλογής δεν επαρκεί για να επιλέξει του καταλληλότερους οπλίτες, διότι το Ελληνικό δημόσιο, δεν έχει τους αντίστοιχους μηχανισμούς βλ. Η.Π.Α εξειδικευμένων ψυχοσωματικών εξετάσεων και βασίζονται κατά την επιλογή σε α) αθλήματα που μπορεί να τα βγάλει το κάθε πιτσιρίκι β) βαθμούς απολυτηρίων, ενώ ο μέσος πολίτης πλέον αποφεύγει το Γ.Ε.Λ και στρέφεται σε Ε.Π.Α.Σ όπως γίνεται στο εξωτερικό, εκτός κι αν θέλει να πάει σε πανεπιστήμιο γ) όριο ηλικίας που στο εξωτερικό είναι 30-32

Το ζήτημα του ορίου ηλικίας είναι ο λόγος που το Ελληνικό δημόσιο χαρακτηρίζει εμένα προσωπικά γέρο, επειδή γεννήθηκα το 1992 και είμαι 28 + 6 μήνες. Την προκήρυξη του 2010 την έχασα επειδή ήμουν 17 + 11 μήνες και όχι 18, Ο.Β.Α. δεν μπόρεσα πάλι να μπω ώστε να με πιάσει το όριο ηλικίας 31, διότι όταν πήραν ΟΒΑ είχαν παρέλθει 3 έτη + 4 μήνες από την στρατιωτική θητεία.

Να τονίσω πως, επαγγέλματα τεχνικά/ σιδηρουργίας αλλά και οικοδομικά είναι τα μόνο που μπορώ να κάνω και στα οποία έχω εξειδικευτεί φυσικά, ήμουν στις Ειδικές Δυνάμεις και ως κυρίως ενασχόληση, έχω την σκοποβολή, τις πεζοπορίες κπα. σχετικά, έχοντας παραμείνει στο απαραίτητο ψυχοσωματικό επίπεδο, που απαιτείται για έναν οπλίτη των ειδικών δυνάμεων.

Μάλιστα από προσωπικό ενδιαφέρον (να ναι καλά το εξωτερικό) έχω εξειδικευτεί σε ατομικά οπλικά συστήματα και έχω αποκτήσει εμπειρία ως προς την χρήση τους αλλά και περαιτέρω γνώσεις, που ο μέσος ΕΠ.ΟΠ, από την ώρα και την στιγμή που θα μπει στις Ε.Δ θα τον πάρει πάνω από 4ετία να τα μάθει και πολλά, δεν θα τα μάθει καν (γιατί είμαστε Ελλάδα = 50 χρόνια πίσω)

Έτσι λοιπόν το Ελληνικό δημόσιο, με πετάει (Και πιστέψτε με υπάρχουν αρκετοί σαν εμένα) για το όποιο φρεσκο-ψαρωμένο, ανειδίκευτο 18χρονο, που δεν έχει ιδέα που πάει, θεωρεί κατάλληλο γι' αυτήν την θέση του οπλίτη σε μάχιμες μονάδες;

Για μερικούς μήνες κιώλας;

Αλλά όταν θέλουμε ολόκληρη γραφειοκρατική διαδικασία, για ν' αλλάξουμε μια λάμπα στο δημόσιο, τι περιμένεις...

 

Επεξ/σία από Thyreyths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μια κατηγορείς το σύστημα που σε πετάει λόγω ηλικίας και από την άλλη κράζεις τον θεσμό για έλλειψη εκπαίδευσης.

18 χρονών ΕΠΟΠ δεν θα μπει σχεδόν κανένας , πλέον οι εποχές έχουνε αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 2014 δεν μπορούσες να μεις οβα;

επερνε και το ΓΕΝ πολιτικό προσωπικό με τις τεχνικές ειδικότητες που ανέφερες

Επεξ/σία από jimis98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λάθος το σύστημα αλλά από την ανάποδη. Είναι μεγάλο το όριο ήδη στα 28 χρόνια. Όταν θα είσαι λοχίας, θα είσαι και πάνω από 40, και θα πρέπει να οδηγείς ανθρώπους στην πρώτη γραμμή, κουβαλώντας φορτίο, ανεβαίνοντας βουνά. Ακόμα χειρότερα τα πράγματα θα γίνουν όταν θα είσαι επιλοχίας και 48-50. Ακόμα και αυτοί που θα προσληφθούν στα 23 θα είναι ακατάλληλοι τότε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, G.TH. είπε

Είναι λάθος το σύστημα αλλά από την ανάποδη. Είναι μεγάλο το όριο ήδη στα 28 χρόνια. Όταν θα είσαι λοχίας, θα είσαι και πάνω από 40, και θα πρέπει να οδηγείς ανθρώπους στην πρώτη γραμμή, κουβαλώντας φορτίο, ανεβαίνοντας βουνά. Ακόμα χειρότερα τα πράγματα θα γίνουν όταν θα είσαι επιλοχίας και 48-50. Ακόμα και αυτοί που θα προσληφθούν στα 23 θα είναι ακατάλληλοι τότε. 

- Έχεις δει, στην πράξη, τη φυσική κατάσταση και τις επιδόσεις στο χώρο εργασίας των υπαξιωματικών άλλων Ευρωπαϊκών κρατών ή των ΗΠΑ, που είναι ηλικίας 40-50 ετών;

- Έχεις δει στην πράξη, τις επιδόσεις στο χώρο εργασίας (κατασκευές, βιομηχανία, κλπ), αντρών (και γυναικών) σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη; Ατόμων από 40-60 ετών;

- Τέλος, έχεις υπηρετήσει σε εκλεκτή και μάχιμη μονάδα του Ελληνικού στρατού; Έχεις πληροφορηθεί, για παράδειγμα, για τις επιδόσεις μονίμων υπαξιωματικών (ή αξιωματικών) των "Ειδικών Δυνάμεων" του Ελληνικού στρατού και ηλικίας από 35-45 ετών;

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, filipN είπε

- Έχεις δει, στην πράξη, τη φυσική κατάσταση και τις επιδόσεις στο χώρο εργασίας των υπαξιωματικών άλλων Ευρωπαϊκών κρατών ή των ΗΠΑ, που είναι ηλικίας 40-50 ετών;

- Έχεις δει στην πράξη, τις επιδόσεις στο χώρο εργασίας (κατασκευές, βιομηχανία, κλπ), αντρών (και γυναικών) σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη; Ατόμων από 40-60 ετών;

- Τέλος, έχεις υπηρετήσει σε εκλεκτή και μάχιμη μονάδα του Ελληνικού στρατού; Έχεις πληροφορηθεί, για παράδειγμα, για τις επιδόσεις μονίμων υπαξιωματικών (ή αξιωματικών) των "Ειδικών Δυνάμεων" του Ελληνικού στρατού και ηλικίας από 35-45 ετών;

 

Αλήθεια, από αυτούς τους ξένους σαραντάρηδες με την τέλεια φυσική κατάσταση που γνωρίζεις εσύ, πόσοι ήταν συνολικά στην κατάταξη στα 20 τους και πόσοι παρέμειναν μέχρι τα 40; Γιατί εμείς έχουμε ακούσει να μένουν 7,8, 10 χρόνια στο στράτευμα. Εδώ τους θέλουμε να τους έχουμε για 30 χρόνια.

Ένας επαγγελματίας αθλητής, πάνω κάτω, 10 χρόνια καριέρας έχει, μετά σταματάει. Περίεργη σύμπτωση.

Όσο για το αν η μονάδα μου ήταν μάχιμη και εκλεκτή, δεν το γνωρίζω. Θα ήθελα να ήξερα τι γνώμη είχε και έχει ο διοικητής μου για τη μονάδα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...