Προς το περιεχόμενο

Psu life expectancy


zaratustra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινάω το topic 

Έχω ένα thermaltake toughpower 600w (bronze) τα τελευταία 10+ χρόνια. Έχω αλλάξει 3-4 πλατφόρμες και 5-6 gpus.

Current system: 3700x  (μαμά  ψύκτρα) και 1080 g1 gaming με ένα 8pin. 1 nvme, 1 ssd, 1 μηχανικό. 3 ανεμιστηράκια.

Θεωρώ ότι σε full load δεν ξεπερνάω τα 400watt.

Από το τροφοδοτικό είμαι υπερευχαριστήμενος. Ουδέποτε είχα το παραμικρό πρόβλημα, αλλά έχουν περάσει 10 (ίσως και παραπάνω) χρόνια.

Πιστεύετε ότι πρέπει να σκεφτώ κάποια αλλαγή λόγω degradation ή να περιμένω;

Θα ήθελα να δω κάποια παραπάνω reviews για την απόδοση των τροφοδοτικών μετά από χρόνια λειτουργίας υπό διαφορετικές συνθήκες. 

Επεξ/σία από zaratustra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zaratustra είπε

Πιστεύετε ότι πρέπει να σκεφτώ κάποια αλλαγή λόγω degradation

Ναι, καλό θα ήταν για προληπτικούς λόγους.

Πόσα διαθέτετε για νέο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα άλλαξα ενα 10+ corsair tx750 κορυφαίο για την εποχή του

οταν το άνοιξα δεν ειχε καμια ενδιξει βλαβης ουτε φουσκωμένοι πυκνωτές ουτε ασφάλειες καμένες ούτε ιχνος απο μαυρίλα 

απλα το μχν μολις ανέβαζε φορτιο έκανε reboot και είδα στο σύστημα οτι δεν είχε αρκετά watt υπόψιν τα volt εξόδου ηταν καρφί (για αυτό ανηγε το μχν) 
αυτά ομως μονο σε καλα τροφοδοτικά σε μέτρια η κακα σκάνε και παίρνουν μαζι τους διάφορα συνήθως 

reviews δεν υπάρχουν είναι θέμα εμπειρίας και χρήσης (κύκλοι εργασίας )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/3/2021 στις 10:48 ΠΜ, zaratustra είπε

Ξεκινάω το topic 

Έχω ένα thermaltake toughpower 600w (bronze) τα τελευταία 10+ χρόνια. Έχω αλλάξει 3-4 πλατφόρμες και 5-6 gpus.

Current system: 3700x  (μαμά  ψύκτρα) και 1080 g1 gaming με ένα 8pin. 1 nvme, 1 ssd, 1 μηχανικό. 3 ανεμιστηράκια.

Θεωρώ ότι σε full load δεν ξεπερνάω τα 400watt.

Από το τροφοδοτικό είμαι υπερευχαριστήμενος. Ουδέποτε είχα το παραμικρό πρόβλημα, αλλά έχουν περάσει 10 (ίσως και παραπάνω) χρόνια.

Πιστεύετε ότι πρέπει να σκεφτώ κάποια αλλαγή λόγω degradation ή να περιμένω;

Θα ήθελα να δω κάποια παραπάνω reviews για την απόδοση των τροφοδοτικών μετά από χρόνια λειτουργίας υπό διαφορετικές συνθήκες. 

Σε PC κατασκευής (το εν αποστρατεία της υπογραφής μου)2008 και αφού παρέδωσε το BeQuiet Straight Power 700W που του φόραγα, τοποθέτησα ThermalTake Litepower 700W (11/04/2011).
Αυτό δούλευε απο τότε μέχρι και την περασμένη Κυριακή 04/04/2021 όπου παρέδωσε με μια υπέροχη λάμψη και πτώση της ασφάλειας της γραμμής ρεύματος που ήταν συνδεδεμένο. Έτσι ξαφνικά, χωρίς καμιά προειδοποίηση. 

Επεξ/σία από Trelloneritis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...