Προς το περιεχόμενο

Η Sony θα καταργήσει τα ψηφιακά καταστήματα των PlayStation 3, PSVita και PSP


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Οταν θα την εξαγορασει η Microsoft και αυτην, θα βαζεις δισκακι απο PS1 στο PS5 και θα παιζει κατευθειαν 😀

Και μετά..Ξύπνησες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, DimitrisKoukou είπε

Με το online όμως τι θα γίνει ρε παιδιά?😥 Εγώ με την παρέα μου ακόμα παίζουμε και παρόλο που είναι παλιό σύστημα το PS3 ακόμα το ευχαριστιόμαστε.

Με το ονλαιν δεν πιστεύω οτι θα υπάρξει πρόβλημα αυτή την στιγμη, παρόλο που εχουν κλεισει καποιοι σερβερ σε ακυρους τιτλους. Αλλα εσυ κι οι παρεα σου να είστε προετοιμασμενοι για παν ενδεχομενο να μεινετε προς εκπληξεων καποια μερα. Επισης καλο να κοιταζεται και για private σερβερς για παιχνιδια που σας ενδιαφερουν. Εγω παιζω online στο xbox one x και στο Dreamcast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο θα πάψει απλά να τα πουλάει όσοι τα έχουμε αγοράσει θα υπάρχουν στο library εγώ έχω 120 παιχνίδια δεν χωράνε να κατέβουν στην κονσόλα μου και τα έχω πληρώσει σίγουρα θα είναι μεγάλη δυσφήμηση για τη Sony και είναι πολύ πιθανό να γίνουν και ομαδικές μηνύσεις αν προκύψει κάποιο τέτοιο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Izorai είπε

Και μετά..Ξύπνησες!

καλα αμα δεις καποια μερα στο dashboard του xbox ενα εικονιδιο Sony μη σου κανει εντυπωση, ακομα και κατηγορια μεσα στο gamepass. Η σονυ δε τα παει καλα μαρκετιστικα καια υτο φαινεται. ξερω πολλους που πλεον πηραν xbox αυτη τη γενια. Ο λογος που η σονυ ακομα κραταει γερα ειναι το goodwill και το word of mouth που χτιστηκε ολα αυτα τα χρονια. Το αφηγημα ps exclusives ακομα κραταει αλλα υπάρχουν πολλες ρωγμες. Τωρα αν θελεις να εθελοτυφλουμε οτι η σονυ πεταει - σκιζει κτλ τοτε παω πασο.

20 λεπτά πριν, trelos_ είπε

Δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο θα πάψει απλά να τα πουλάει όσοι τα έχουμε αγοράσει θα υπάρχουν στο library εγώ έχω 120 παιχνίδια δεν χωράνε να κατέβουν στην κονσόλα μου και τα έχω πληρώσει σίγουρα θα είναι μεγάλη δυσφήμηση για τη Sony και είναι πολύ πιθανό να γίνουν και ομαδικές μηνύσεις αν προκύψει κάποιο τέτοιο θέμα

δυσφημιση; γαργαρα θα το κανουν τα ελληνικα μεσα. αντε να πεσει λιγο γκρινια που με την επομενη εικονα - logo του god of war θα ξεχαστει.

Επεξ/σία από ioannisdenton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, trelos_ είπε

Δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο θα πάψει απλά να τα πουλάει όσοι τα έχουμε αγοράσει θα υπάρχουν στο library εγώ έχω 120 παιχνίδια δεν χωράνε να κατέβουν στην κονσόλα μου και τα έχω πληρώσει σίγουρα θα είναι μεγάλη δυσφήμηση για τη Sony και είναι πολύ πιθανό να γίνουν και ομαδικές μηνύσεις αν προκύψει κάποιο τέτοιο θέμα

αν διαβάσεις τους όρους χρήσης αγοράς ψηφιακών παιχνιδιών θα διαπιστώσεις αγαπητέ μου φίλε την σκληρή αλήθεια ότι μπορεί να το κάνει και κανείς δεν θα τις κάνει τίποτα απολύτως όποτε αν έχεις 100+ τίτλους και δεν θες να τα χάσεις κατέβασε τα στην κονσόλα σου τουλάχιστον για να μπορείς να τα παίζεις γιατί αν καταργήσει το store τα έχασες και ας τα έχεις "αγοράσει".

40 λεπτά πριν, Izorai είπε

Και μετά..Ξύπνησες!

μην θεωρείς απίθανο η MS να αγοράσει την SONY καθώς στην μόνη αγορά που υπάρχει ως εταιρεία είναι οι κονσόλες

η MS έχει τεράστια οικονομική δύναμη άνετα μπορεί να αγοράσει τα πάντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αυτοί που είναι υπεύθυνοι για τα χακ σε αυτές τις τρεις κονσόλες είναι πραγματικοί ήρωες.

Χωρίς ψηφιακό κατάστημα, με μεταχειρισμένα στο ebay που ξεφεύγουν και σπανιότητα τίτλων που δεν θα τους βρεις όσο και να ψάξεις οι νεκρές κονσόλες έχουν νόημα μόνο χακαρισμένες. Για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν την αναγκαιότητα να υπάρχουν ξεκλείδωτες κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντι να τους κραξει η ps κοινοτητα διχως αυριο λενε οκ δε πειραζει και αλλες δικαιολογιες. Για αυτο η σονυ δε βελτιωνεται ποτε. Το xbox με το συνεχομενο κραξιμο ανεβηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Feregorn είπε

Εσύ τι πιστεύεις, ότι ξύπνησαν ένα πρωί και είπαν τα κλείνουμε όλα έτσι αέρα; Φυσικά και υπάρχουν αυτοί οι όροι και προυποθέσεις για να είναι καλυμμένοι νομικά, και στη Sony και στο Steam και στο Spotify (όπου συνέχεια βγαίνουν/μπαίνουν τραγούδια) και παντού στα παρεμφερή digital marketplaces.

Είναι standard industry practice και καλό είναι να μην πέφτουν πολλοί από τα σύννεφα σήμερα που ανακαλύπτουν (?!) την εφήμερη/άυλη φύση του ψηφιακού που έχουν πληρώσει εν γνώσει τους. Tο αντίστοιχο της γνωστής λατινικής ρήσης "verba volent...." Δεν κάνει κακό να τα διαβάζουμε για να το γνωρίζουμε τουλάχιστον.

Μου το λες...λες και τα διαβάζεις εσύ...προσωπικά με νοιάζει για 2-3 dlcs και κάποια psone αλλιώς είμαι γενικα κατά του digital  και του ενοικίου, το έχω πει και σε άλλα θρεαντ.Ολα αυθεντικά τα έχω.. Ωστόσο μερικά είναι αποκλειστικά digital θέλοντας και μη...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην έχω πρόσβαση εφόσον τα έχω αγοράσει. Αυτό μόνο αν καλύπτονται από τα μικρά γράμματα...που μάλλον καλύπτονται. Είναι διαφορετικό να κλείσουν το eshop δηλαδή να μην μπορείς να αγοράσεις και άλλο τη βάση δεδομένων...τεσπά αν είναι σωστό το άρθρο είδα πριν από λίγο ότι αποθηκεύονται μέσα στο ps3 οπότε αν δεν γίνει κάτι στραβό είναι "δικά σου"

Επεξ/σία από Nos20VT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, anthkout είπε

Γιατί τα ψηφιακά Ποτέ δεν είναι δικά μας.. τα νοικιάζουμε στην τιμή που θα τα αγοράζαμε..

Εφόσον τα κατεβάζεις και τα σώζεις σε αποθηκευτικό χώρο, είναι δικά σου "για πάντα".

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, makridis είπε

Εφόσον τα κατεβάζεις και τα σώζεις σε αποθηκευτικό χώρο, είναι δικά σου "για πάντα".

Εφόσον δεν μπορείς να τα κατεβάσεις νόμιμα πια δεν είναι δικά σου. Αν σου κάει η κονσόλα ή ο σκληρός και αντικαταστήσεις σκληρό ή κονσόλα τι συμβαίνει;.

Το μεγάλο πλεονέκτημα του ψηφιακού είναι ότι έχεις αγοράσει το license χωρίς φυσικές φθορές, χωρίς συμβατότητα με μελλοντικές κονσόλες έχεις το νόμιμο license μόνο όσο υπάρχει το στορ.

Επεξ/σία από Choutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Choutas είπε

Εφόσον δεν μπορείς να τα κατεβάσεις νόμιμα πια δεν είναι δικά σου. Αν σου κάει η κονσόλα ή ο σκληρός και αντικαταστήσεις σκληρό ή κονσόλα τι συμβαίνει;.

Το μεγάλο πλεονέκτημα του ψηφιακού είναι ότι έχεις αγοράσει το license χωρίς φυσικές φθορές, χωρίς συμβατότητα με μελλοντικές κονσόλες έχεις το νόμιμο license μόνο όσο υπάρχει το στορ.

Το μεγαλο "πλεονεκτημα" του digital ειναι:

  • Βαριεμαι να σηκωθω να παρω να τα αγορασω η δεν μπορω
  • Ο πατερας μου, μου δινει 20 ευρω την εβδομαδα χαρτζιλικι...ωραια μου καθεται το Game pass να λιωνω με τα "πατσανια"
  • Νιωθω οτι εχω τα παντα (ναι στανταρ...και τα παιζεις κιολας...)
  • Πουλαω το προφιλ μου στο ινσομνια για πενταροδεκαρες (ε βεβαια σε ποιον αρεσει να αγοραζει "αερα")

Συνεχιστε να δινετε ενοικιο στην MS και στη Sony και στη Nintendo...και μιλαει ο ανθρωπος που εχει συλλογη...αλλα οχι digital μλκιες...εκτος και αν δεν γινεται αλλιως

Εχει τωρα το store το symphony of the night 10 euro, το παιχνιδι εχει γυρω στα 300 με 400 να το παρεις..κριμα να μην εχει καποιος αυτη τη δυνατοτητα.

Μλκια κινηση της sony οπως και να εχει και ειναι και περιεργο γιατι οι τυποι μετα απο 14 χρονια δωσανε update 4.87 στο PS3 που στο καλο μοντελο εχει απλα αυξησει τη συμβατοτητα με τα PS2 games στο 90% πλεον..απο τα 44 δισκακια  PS2 που εχω..μου παιζει τα 40+ σωστα!

Επεξ/σία από Nos20VT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς απαράδεκτη κίνηση. Αν ισχύει αυτό για το κατέβασμα, κάνει force τους ήδη ψηφιακούς ιδιοκτήτες σε psnow κλπ. Άλλο ένα παράσημο για τους γραφικούς που επιμένουν στα physical media.

Εγώ το μόνο που θα προτείνω εκτός από το να τα κατεβάσετε, να το πάτε και ένα βήμα παραπάνω και να την κάνετε jailbreak την κονσόλα (αφού η sony δε δίνει δεκάρα πια). Έτσι και θα μπορείτε να κάνετε uninstall/install όποτε και ότι γουστάρετε και θα είστε καλυμμένοι αν πάθει κάτι το laser με τέτοιο fail rate που έχουν.

Φανταστείτε αν έκανε κάτι ανάλογο η microsoft με το windows store (το GFWL δε μετρά σαν κατάστημα) ή ο Gaben με το steam.😁Θα είχαμε κατέβει στους δρόμους με τις δάδες.

7 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Μλκια κινηση της sony οπως και να εχει και ειναι και περιεργο γιατι οι τυποι μετα απο 14 χρονια δωσανε update 4.87 στο PS

Για τα han/hen έγινε καθαρά για να πιάσουν κανέναν απρόσεκτο αν κάνει update κατά λάθος. Αν και και βγήκαν πάλι 4.87 han/hen.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχωρα με Δημητρη..

"Τοσα δινω, ποσα θες

Στο game pass πουλαν αυτο που θες

Καθε Library κελι

τα πατσανια λιωνουν απο το πρωι..."

 

Αφιερωμενο στα φιλαρακια με τα digital libraries!!

Επεξ/σία από Nos20VT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...