Προς το περιεχόμενο

Εντελώς εκτός ελέγχου οι πραγματικές τιμές των καρτών γραφικών της Nvidia και της AMD


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εσείς που ανήκετε στην κατηγορία πωλητών/αγοραστών να συμβουλευτείτε την νομοθεσία για τα μεταχειρισμένα καθώς το παραστατικό έχει κοπεί στο όνομα του πωλητή άρα αν το προιόν πουληθεί ο αγοραστής θα έχει μια απόδειξη που δεν του χρησιμεύει σε τίποτα καθώς είναι στο όνομα του πωλητή και μόνο αυτόν αναγνωρίζει η αντιπροσωπεία σε θέματα εγγύησης και σέρβις και όχι τον αγοραστή.

κάτι τέτοιο έχω διαβάσει στο διαδίκτυο (Ε.Ε.)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 179
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Herald είπε

Άρα μπορώ μια κάρτα που αγόρασα 100€ να την πουλήσω 9999€ όπως έγραψα. Και άρα ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ η πώληση από ιδιώτη με ΚΕΡΔΟΣ, πράγμα που είπες ότι είναι παράνομο. Σωστά? Χανώ κάτι? 

Ναι χάνεις το ότι πάλι απομονώνεις αυτά που βολεύουν τη θέση σου και τα χρησιμοποιείς εκτός του context για το οποίο συζητάμε - το να αγοράζεις κάτι 1 ευρω και να το πουλάς 10 ως ιδιώτης,  χωρίς να δηλώνεις τα έσοδα που απέκτησες από την αγοραπωλησία. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Τα αναφέρει όλα το άρθρο που παρέθεσα. Όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει.

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2021 στις 7:47 ΜΜ, jimmyl είπε

Αλλο τα οικονομικα συστηματα , και αλλο η αηθης συμπεριφορα  των εν λογω εταιρειων , αλλο επιχειρηση και αλλο μαυραγοριτης

Μαυραγοριτης ειναι αυτος που θα σου παρει και το σπιτι για ενα κομματι ψωμι, και θα του το δώσεις για να μην πεθανεις απο την πεινα εσυ και τα παιδια σου! στην κατοχη ηταν η επιλογη αν ηθελες να ζησεις.

 Η καρτα γραφικων δεν θα σου επηρεασει το βιοτικο επιπεδο αν δεν την αγορασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2021 στις 2:18 ΠΜ, ikorolis είπε

εσείς που ανήκετε στην κατηγορία πωλητών/αγοραστών να συμβουλευτείτε την νομοθεσία για τα μεταχειρισμένα καθώς το παραστατικό έχει κοπεί στο όνομα του πωλητή άρα αν το προιόν πουληθεί ο αγοραστής θα έχει μια απόδειξη που δεν του χρησιμεύει σε τίποτα καθώς είναι στο όνομα του πωλητή και μόνο αυτόν αναγνωρίζει η αντιπροσωπεία σε θέματα εγγύησης και σέρβις και όχι τον αγοραστή.

κάτι τέτοιο έχω διαβάσει στο διαδίκτυο (Ε.Ε.)

Πρακτικα δεν εχω διαβασει κανεναν που να εφαγε ακυρο λογω ονοματος. Εχω γυρισει και εγω κατι μεταχειρισμενο (παιζει να ηταν msi gpu) και μου εστειλαν κανονικα αντικατασταση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Πρακτικα δεν εχω διαβασει κανεναν που να εφαγε ακυρο λογω ονοματος. Εχω γυρισει και εγω κατι μεταχειρισμενο (παιζει να ηταν msi gpu) και μου εστειλαν κανονικα αντικατασταση

Και εμένα δεν μου έχει τύχει τόσα χρόνια την απόδειξη ζητάνε μόνο , δεν έχουν ζητήσει και ταυτότητα

@Herald αν και σε μερικά ποστ που έχεις κάνει μπορεί να μην συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , μου αρέσει που τουλάχιστον έχεις επιχειρήματα και δεν προσπαθείς απλά να επιβάλλεις την άποψη σου , πράγμα που σπανίζει εδώ μέσα . Προσωπικά σε ευχαριστώ για τις παραπάνω αναφορές γιατί δεν τις γνώριζα , οπότε κάτι έμαθα παραπάνω και σήμερα

Προς @makridis man δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου και συμφωνούσα με τα σχόλια που έκανες στην αρχή , αλλά σύμφωνα με αυτά που παραθέτει ο herald , τουλάχιστον έτσι όπως το έθεσες στην αρχή έχεις άδικο. Το σχόλιο ήταν ότι αν πουλήσεις κάτι και βγάλεις κέρδος πρέπει να αποδώσεις ΦΠΑ για να είσαι νόμιμος , αλλά δείχνει ότι υπάρχουν και άλλες προϋποθέσεις για να ισχύει αυτό , οπότε καλό είναι να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη , γιατί έχουμε τρελαθεί στις μισές απόψεις στο διαδίκτυο

no offence για κανέναν , είμαστε που είμαστε στα σπίτια μας , ας κάνουμε πολιτισμένο διάλογο τουλάχιστον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tsofras είπε

Και εμένα δεν μου έχει τύχει τόσα χρόνια την απόδειξη ζητάνε μόνο , δεν έχουν ζητήσει και ταυτότητα

@Herald αν και σε μερικά ποστ που έχεις κάνει μπορεί να μην συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , μου αρέσει που τουλάχιστον έχεις επιχειρήματα και δεν προσπαθείς απλά να επιβάλλεις την άποψη σου , πράγμα που σπανίζει εδώ μέσα . Προσωπικά σε ευχαριστώ για τις παραπάνω αναφορές γιατί δεν τις γνώριζα , οπότε κάτι έμαθα παραπάνω και σήμερα

Προς @makridis man δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου και συμφωνούσα με τα σχόλια που έκανες στην αρχή , αλλά σύμφωνα με αυτά που παραθέτει ο herald , τουλάχιστον έτσι όπως το έθεσες στην αρχή έχεις άδικο. Το σχόλιο ήταν ότι αν πουλήσεις κάτι και βγάλεις κέρδος πρέπει να αποδώσεις ΦΠΑ για να είσαι νόμιμος , αλλά δείχνει ότι υπάρχουν και άλλες προϋποθέσεις για να ισχύει αυτό , οπότε καλό είναι να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη , γιατί έχουμε τρελαθεί στις μισές απόψεις στο διαδίκτυο

no offence για κανέναν , είμαστε που είμαστε στα σπίτια μας , ας κάνουμε πολιτισμένο διάλογο τουλάχιστον

για αυτό είπα ψάξτε το στο διαδίκτυο (google) τι ισχύει βάση της Ε.Ε. για την αγοραπωλησία μεταχειρισμένων πιστέψτε με θα εκπλαγείτε με αυτά που θα διαβάσετε...

μερικά παραδείγματα

Στην σελίδα https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm και συγκεκριμένα στο τμήμα «Εγγυήσεις για ελαττωματικά προϊόντα», αναφέρεται ξεκάθαρα τι ισχύει για τα μεταχειρισμένα στην περίπτωση που κάποιος τα αγοράσει από κατάστημα και στην περίπτωση που τα αγοράσει από ιδιώτη.

Παραθέτουμε το κείμενο για σχετική ευκολία:

Μεταχειρισμένα προϊόντα

Τα μεταχειρισμένα προϊόντα που αγοράζετε από έμπορο καλύπτονται επίσης από την ελάχιστη 2ετή εγγύηση. Ωστόσο, καμία εγγύηση δεν καλύπτει τα προϊόντα που αγοράζετε από ιδιώτες.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/726019-msystems-after-sales-support/?do=findComment&comment=57650770

άλλη μια πηγή

https://www.adslgr.com/forum/threads/1141595-Ερώτηση-σχετικά-με-το-τι-ισχύει-για-τα-μεταχειρισμένα

και τέλος το κερασάκι

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/agores-meso-internet-opoios-dimosieyei-aggelies-polisis-sto-diadiktyo-den-apokta

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

για αυτό είπα ψάξτε το στο διαδίκτυο (google) τι ισχύει βάση της Ε.Ε. για την αγοραπωλησία μεταχειρισμένων πιστέψτε με θα εκπλαγείτε με αυτά που θα διαβάσετε...

μερικά παραδείγματα

Στην σελίδα https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm και συγκεκριμένα στο τμήμα «Εγγυήσεις για ελαττωματικά προϊόντα», αναφέρεται ξεκάθαρα τι ισχύει για τα μεταχειρισμένα στην περίπτωση που κάποιος τα αγοράσει από κατάστημα και στην περίπτωση που τα αγοράσει από ιδιώτη.

Παραθέτουμε το κείμενο για σχετική ευκολία:

Μεταχειρισμένα προϊόντα

Τα μεταχειρισμένα προϊόντα που αγοράζετε από έμπορο καλύπτονται επίσης από την ελάχιστη 2ετή εγγύηση. Ωστόσο, καμία εγγύηση δεν καλύπτει τα προϊόντα που αγοράζετε από ιδιώτες.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/726019-msystems-after-sales-support/?do=findComment&comment=57650770

άλλη μια πηγή

https://www.adslgr.com/forum/threads/1141595-Ερώτηση-σχετικά-με-το-τι-ισχύει-για-τα-μεταχειρισμένα

και τέλος το κερασάκι

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/agores-meso-internet-opoios-dimosieyei-aggelies-polisis-sto-diadiktyo-den-apokta

Νομίζω ότι μπερδεύτηκες κάπου. Αυτό που εννοεί ο ποιητής είναι ότι δεν οφείλει ο ιδιώτης να σου δώσει εγγύηση για τα προιόντα που πουλάει. Αυτό δεν σημαίνει ότι το προιόν δεν έχει εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Herald είπε

Νομίζω ότι μπερδεύτηκες κάπου. Αυτό που εννοεί ο ποιητής είναι ότι δεν οφείλει ο ιδιώτης να σου δώσει εγγύηση για τα προιόντα που πουλάει. Αυτό δεν σημαίνει ότι το προιόν δεν έχει εγγύηση.

εγώ φίλε μου δεν μπερδεύτηκα καθόλου...εσείς έχετε μπερδευτεί μάλλον...

ειδικά η απάντηση του καταστήματος στο θέμα που υπάρχει εδώ στο insomnia.gr λέει άλλα ξέρεις...και στην ελλάδα γνωρίζω άλλα τρία περιστατικά με άλλα τρία γνωστά καταστήματα που τους αρνήθηκαν την επισκευή του προιόντος παρά το γεγονός ότι είχαν την απόδειξη αγοράς (σε διαφορετικό όνομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsofras είπε

Και εμένα δεν μου έχει τύχει τόσα χρόνια την απόδειξη ζητάνε μόνο , δεν έχουν ζητήσει και ταυτότητα

@Herald αν και σε μερικά ποστ που έχεις κάνει μπορεί να μην συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , μου αρέσει που τουλάχιστον έχεις επιχειρήματα και δεν προσπαθείς απλά να επιβάλλεις την άποψη σου , πράγμα που σπανίζει εδώ μέσα . Προσωπικά σε ευχαριστώ για τις παραπάνω αναφορές γιατί δεν τις γνώριζα , οπότε κάτι έμαθα παραπάνω και σήμερα

Προς @makridis man δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου και συμφωνούσα με τα σχόλια που έκανες στην αρχή , αλλά σύμφωνα με αυτά που παραθέτει ο herald , τουλάχιστον έτσι όπως το έθεσες στην αρχή έχεις άδικο. Το σχόλιο ήταν ότι αν πουλήσεις κάτι και βγάλεις κέρδος πρέπει να αποδώσεις ΦΠΑ για να είσαι νόμιμος , αλλά δείχνει ότι υπάρχουν και άλλες προϋποθέσεις για να ισχύει αυτό , οπότε καλό είναι να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη , γιατί έχουμε τρελαθεί στις μισές απόψεις στο διαδίκτυο

no offence για κανέναν , είμαστε που είμαστε στα σπίτια μας , ας κάνουμε πολιτισμένο διάλογο τουλάχιστον

Όσα είπα, είναι στο πλαίσιο του scalping το οποίο έχει γίνει μόνιμη απασχόληση για πολύ κόσμο. Μαύρο εισόδημα (της τάξης των 1000+/μηνα) που δεν δηλώνεται πουθενά. Από τη φύση αυτών των συναλλαγών προκύπτει φορολογικό ενδιαφέρον βάση νομοθεσίας. Έχω παραθέσει άρθρο λίγο παραπάνω στον Herald, ο οποίος απαξίωσε να το διαβάσει και να σχολιάσει επί τούτου παρά θέλησε να χρησιμοποιήσει μεμονωμένες προτάσεις μου, εκτός context για να μου πει ότι είναι νόμιμο να βγάζεις μέχρι 10000 το χρόνο χωρίς να τα δηλώνεις. Δεν αρκεί μόνο αυτό όμως απομονωμένα για να χαρακτηριστεί το scalping,  καθώς υπόκεινται και σε άλλα φορολογικά παράθυρα καθότι όπως προείπα, χρίζει φορολογικού ενδιαφέροντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ασχολούμουν με κάρτες γραφικών από τον Φεβρουάριο του 2020 που αγόρασα την RX480. Τότε είχα πληρώσει 115€ για μεταχειρισμένη με 1 χρόνο εγγύηση. Τώρα είπα να ρίξω μια ματιά στο Marketplace και είδα να πωλείται 400€. Τραγικό.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ειναι φρικτο πραγματικα. Προλαβα το δεκεμβρη μια 5700xt  nitro+ στα 600 (483 με τιμολογιο)  και τη βλεπω τωρα στα 1320? Οποιος βιαζεται σκονταφτει λενε αλλα καμια φορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2021 στις 6:00 ΜΜ, PantKo είπε

το αν θα αγορασεις ΤΩΡΑ καινουρια καρτα σε αυτες τις τιμες ειναι κατι που αφορα εσενα και ειναι επιλογη σου.Αλλοι εχουν αναγκη και το κανουν αλλοι (και οχι αδικος) θεωρουν οτι δεν αξιζει λογο τιμων.Το χειροτερο και οι χειροτεροι ολων ειναι οι γερολαδαδες τα κορακια (που εχουμε πολλους και εδω μεσα) που ενω πηραν πριν 4-5 μηνες μια καρτα 400-500 ευρω τωρα ζητανε τα διπλα λεφτα για να βγαλουν και κερδος. 

ούτε εμενα μου αρέσει αυτό που γίνετε , αλλα γιατί πρέπει να το βλέπετε πάντα από τι πλευρά του αγοραστή , άλλες φορες αγοράζεις κάτι 500 ευρώ βγαίνει κάτι πιο δυνατό  στα μισά χρήματα και αυτομάτως έχασε την αξια του και άλλες φορες συμβαίνει το αντίθετο όπως τώρα , δηλαδή αν εγώ αγόρασα ένα σπίτι 50 χιλιάδες ευρώ πριν 10 χρονια και εκεί διπλα φτιάχτηκε ωραία πλατιά , έγινε στάση μετρο και ξαφνικά το σπίτι μου απέκτησε αξια και τώρα κάνει 100 χιλιάδες εγώ τι πρέπει να κάνω να το δώσω 40 για να μην θεωρηθώ απατεώνας , να είμαστε λίγο λογικοί όλα είναι προσφορα και ζήτηση και τύχη μερικές φορες , δεν κατηγορώ κανέναν γιατί κοιτάει το κέρδος του , όλοι αυτό κάνουμε , θέλουμε να αγοράζουμε φθηνά και να πουλάμε όσο πιο ακριβά γίνετε , πόσοι είναι εδώ μέσα που κράζουνε τους scalpers με το main λογαριασμό τους και μετά με δεύτερο λογαριασμό πουλάνε στις τιμές που κράζουνε , άσε ο άλλος ο καραγκιόζης ο πονηρός ο πιτσιρικάς μέχρι και video στο youtube έφτιαξε για τους μαυραγορίτες του insomnia και παρακάλαγε να αγοράσει 5700xt φθηνά γιατί τάχα μου την ήθελε για δουλειά και δεν έβρισκε , όχι ότι έφτιαχνε RIG για mining , γιατί ως γνωστών rx 580 και 5700xt κάνουν μονο για συγκεκριμένη δουλειά για αυτό και εκτινάχτηκε η αξια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/3/2021 στις 11:18 ΠΜ, SabotazNic είπε

Πρακτικα δεν εχω διαβασει κανεναν που να εφαγε ακυρο λογω ονοματος. Εχω γυρισει και εγω κατι μεταχειρισμενο (παιζει να ηταν msi gpu) και μου εστειλαν κανονικα αντικατασταση

Ετσι ειναι αλλα εχει και καποιους που γραφουν οτι η εγγυηση ειναι προσωπικη και ΔΕΝ μεταφερεται, περιεργως, το γραφει και το amazon αυτο, και το περιεργως το λεω γιατι πουλανε πολλοι απο αμαζον πραγματα αλλα αυτο δεν αναφερεται πουθενα, αλλα υπαρχει στην σελιδα τους και ετσι ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα την Nvidia Quadro RTX 4000 αρχές του Δεκέμβρη για $990 και μου ζητήσανε αρχές του Φλεβάρη $1,799 για μια δεύτερη που ήθελα να αγοράσω. Τους είπα αν θέλουν πως πουλάω την δικιά μου για $1,599 και μου banαραν το account (Newegg). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...