Προς το περιεχόμενο

Εντελώς εκτός ελέγχου οι πραγματικές τιμές των καρτών γραφικών της Nvidia και της AMD


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

300 ευρώ ένα Xbox Series S παίζεις τα πάντα για τα επόμενα 5 χρόνια στα οποία θα σκάσει και η φούσκα του Mining που έχει γίνει η χαρά του κάθε άχρηστου που κοροϊδεύει τον εαυτό του νομίζοντας πως θα γίνει εκατομμυριούχος. Έτσι και αλλιώς το PC Gaming το έχουν σκοτώσει. Ποιος ο λόγος πεισματικά να προσπαθεί ο κόσμος να το αναστήσει οι εταιρίες ξεπούλησαν τις κάρτες τους και ετοιμάζονται για την επόμενη γενιά αν όμως ο κόσμος γυρίσει την πλάτη στα PC  θα σταματήσουν και οι Developers να βγάζουν παιχνίδια για αυτά και κάθε κατεργάρης θα πάει στον πάγκο του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, sos2000 είπε

Εκει φιλε χρειαζεται μια 3090,για να μπορεις να ανταπεξελθεις στα 15 παραθυρα του L2 xD

είσαι σίγουρος μήπως πρέπει να πάρει το μηχάνημα που φοράει 8 Χ 3090 για να παίζει καλά τα παιχνίδια που γουστάρει?

4 λεπτά πριν, Gavoux είπε

300 ευρώ ένα Xbox Series S παίζεις τα πάντα για τα επόμενα 5 χρόνια στα οποία θα σκάσει και η φούσκα του Mining που έχει γίνει η χαρά του κάθε άχρηστου που κοροϊδεύει τον εαυτό του νομίζοντας πως θα γίνει εκατομμυριούχος. Έτσι και αλλιώς το PC Gaming το έχουν σκοτώσει. Ποιος ο λόγος πεισματικά να προσπαθεί ο κόσμος να το αναστήσει οι εταιρίες ξεπούλησαν τις κάρτες τους και ετοιμάζονται για την επόμενη γενιά αν όμως ο κόσμος γυρίσει την πλάτη στα PC  θα σταματήσουν και οι Developers να βγάζουν παιχνίδια για αυτά και κάθε κατεργάρης θα πάει στον πάγκο του.

Θα συμφωνήσω για το πρώτο που λες

αλλά θα διαφωνήσω για το άλλο που λες

Δεν νομίζω να σκάσει καμία φούσκα του mining (μια χαρά πουλάνε τα διάφορα κρυπτονομίσματα)

αν ισχύουν και αυτά τα νέα (που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο) για την αύξηση παραγωγής από τις γνωστές εταιρείες (NVIDIA-AMD) για κάρτες γραφικών αποκλειστικά για το mining 

χαμένοι στο mining ναι υπάρχουν τα μικρά ψάρια όχι τα μεγάλα

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν να κάνουν με την προσφορά και την ζήτηση. Πιστεύω ότι λόγο του covid 19 ο κόσμος σε παγκοσμιο επίπεδο κλείστηκε στο σπίτι και ενδεχομένως και αυτό να επιρρεασε την αυξημένη ζήτηση καρτών. Από την άλλη η έλλειψη των καρτών αυτό το διάστημα σε παραγωγη από τις κατασκευαστριες εταιρείες. Το mining όπως αναφέρατε, όλα αυτά βοηθουν να αυξηθούν οι τιμές των καρτών. Από κει και περα έχει να κάνει με τους αγοραστές, από την στιγμη που μια κάρτα πωλειται 1200-1500 ευρώ και βρίσκει αγοραστή, όλοι οι πωλητες δεν είναι χαζοί να ρίξουν την τιμή. Από την στιγμή που θα ηρεμήσουν τα πραγματα και θα πεσει η ζήτηση οι τιμές θα επανέλθουν σε λογικά επίπεδα. Εχω την εντύπωση ότι το καλοκαίρι Ιουλιο και αυγουστο θα είναι η καλυτερη εποχή για αγορά κάρτας γραφικών. Για κάποιον που θέλει να παιξει παιχνίδια εδώ και τωρα μια κονσόλα είναι η πιο συμφερουσα λυση. 

Νομίζω ότι υπομονή χρειάζεται από όλους μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, TheLordOne είπε

Γι αυτό θα πάρουμε όλοι playstation και θα τελειώσει το θέμα!

Και τί θα τα κάνουμε 1000 παιχνίδια που μαζέψαμε κάθε Πέμπτη από τα δωρεάν για το PC;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, makridis είπε

Όχι φίλε μου. Αυτό που δεν αναγνωρίζεις ως "φυσιολογικό" λέγεται msrp ή αλλιώς προτεινόμενη τιμής λιανικής πώλησης. Ως ιδιώτης είναι παράνομο να πουλάς κάτι σε τιμή μεγαλύτερη της αξίας αγοράς χωρίς να φορολογείσαι.

Αυτό που λές απλά δεν ισχύει. Σταματήστε να εκφέρετε νομοθετικές γνωμοδοτήσεις για νόμους που δεν γνωρίζεται. 

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι 3 ομοειδή / 6μηνο, συνιστούν εμπορική δραστηριότητα, είτε είναι καινούρια είτε μεταχειρισμένα. Ανεξαρτήτως αν η τιμή τους είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη από αυτή της αγοράς.

Δεν μας πειράζει δλδ όταν τα δίνει λιγότερα από ότι τα αγόρασε, μόνο όταν τα δίνει περισσότερα. 😛

Στο περίπου ισχύει αυτό που λές με τις 3 συναλλαγές / έτος. Απλά υπάρχουν και συναλλάγες που και 100 το έτος να κάνεις δεν γίνεται να θεωρηθείς επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

Αγαπητέ μου φίλε είμαι 49 χρονών μου μένουν άλλα 51 χρόνια για να συμπληρώσω τα 100 χρόνια (αιώνα) δεν υπολογίζω πόσα χρόνια μου μένουν για να βγω στην σύνταξη καθώς δεν με απασχολεί (απασχολεί τον δικηγόρο-εργατολόγο που πληρώνω για αυτή την δουλειά) το μόνο που με ενδιαφέρει την παρούσα φάση είναι να αγοράσω ακόμα έναν υπολογιστή που τον θέλω για δουλεία server (AMD Threadripper) και την τελευταία κονσόλα της MS (XBOX Series X) για να παίζω παρέα με τους φίλους μου δεν με νοιάζει τίποτα άλλο.

Γνωρίζεις φαντάζομαι το στην "ζωή όλα πληρώνονται με το ίδιο νόμισμα" έτσι εγώ τουλάχιστον εύχομαι πάντα τα καλύτερα για τους άλλους δεν θέλω το κακό κανενός , σέβομαι και εκτιμώ τους συνομιλητές μου (αυτοί που δεν με σέβονται και δεν με εκτιμούν αλλά απαντάνε με ειρωνικό/προσβλητικό ύφος απλά μπαίνουν στην λίστα των ανεπιθύμητων) ταμπέλες δεν κολλάω σε κανέναν ούτε υποστηρίζω φανατικά κάποια εταιρεία.

Ωραία τα γράφεις αλλά πρέπει και να τα πράττεις . Το να μπαίνεις σ'ένα θέμα που περιγράφει μια κρίση σε παγκόσμιο επίπεδο και να λες "εμένα δεν με ενδιαφέρει γιατι εχω 2 κάρτες της nvidia και στο νοικοκυριό μου έχουμε και άλλες και δεν μου καίγεται καρφί για τις κονσόλες" απο την μια δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μπεις και να γράψεις κάτι τέτοιο και απο την άλλη δεν δείχνει και τόσο ευγενικό άνθρωπο ,γιατι μίλησες για σεβασμό . 

Απο την πλευρά μου ουτε σε black list μπαίνει κάποιος ουτε σε white μέσα απο τα φόρουμ, γιατι τους ανθρώπους δεν μπορείς να τους μάθεις πίσω απο ένα πληκτρολόγιο  αλλά μόνο αν τους γνωρίσεις στον πραγματικό κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tpapa είπε

Αφού υπάρχουν κορόιδα που αγοράζουνε , καλά κάνουνε και οι τιμές ανεβαίνουν.

Σε αυτό το κόσμο υπάρχουν οι πολλοί χαζοί  και οι λίγοι έξυπνοι.

Συνεχίστε να αγοράζεται πάμε καλά...

Κάποιος που έχει διαθέσιμο εισόδημα να αγοράζει ότι του κάνει κέφι σε ότι τιμή του κάνει κέφι είναι κορόιδο. Εσύ που δεν έχεις είσαι ο έξυπνος. Ντάξει 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gavoux είπε

300 ευρώ ένα Xbox Series S παίζεις τα πάντα για τα επόμενα 5 χρόνια στα οποία θα σκάσει και η φούσκα του Mining που έχει γίνει η χαρά του κάθε άχρηστου που κοροϊδεύει τον εαυτό του νομίζοντας πως θα γίνει εκατομμυριούχος. Έτσι και αλλιώς το PC Gaming το έχουν σκοτώσει. Ποιος ο λόγος πεισματικά να προσπαθεί ο κόσμος να το αναστήσει οι εταιρίες ξεπούλησαν τις κάρτες τους και ετοιμάζονται για την επόμενη γενιά αν όμως ο κόσμος γυρίσει την πλάτη στα PC  θα σταματήσουν και οι Developers να βγάζουν παιχνίδια για αυτά και κάθε κατεργάρης θα πάει στον πάγκο του.

Ναι οκ μαζί σου , έχει ειπωθεί αρκετές φορές ακόμη και στα sections για νέα builds υπολογιστή.

Υπάρχει και κόσμος όμως που παίζει games όπως morpgs , arpgs, strategies (σαν και εμένα δλδ) που τι να την κάνει την κονσόλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Ωραία τα γράφεις αλλά πρέπει και να τα πράττεις . Το να μπαίνεις σ'ένα θέμα που περιγράφει μια κρίση σε παγκόσμιο επίπεδο και να λες "εμένα δεν με ενδιαφέρει γιατι εχω 2 κάρτες της nvidia και στο νοικοκυριό μου έχουμε και άλλες και δεν μου καίγεται καρφί για τις κονσόλες" απο την μια δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μπεις και να γράψεις κάτι τέτοιο και απο την άλλη δεν δείχνει και τόσο ευγενικό άνθρωπο ,γιατι μίλησες για σεβασμό . 

Απο την πλευρά μου ουτε σε black list μπαίνει κάποιος ουτε σε white μέσα απο τα φόρουμ, γιατι τους ανθρώπους δεν μπορείς να τους μάθεις πίσω απο ένα πληκτρολόγιο  αλλά μόνο αν τους γνωρίσεις στον πραγματικό κόσμο.

Προσωπικά ζητώ συγνώμη αν σου φάνηκε κάπως η απάντηση μου 

Nα διευκρινίσω ότι δεν μιλάω για (2) δύο κάρτες της NVIDIA αλλά μιλάω για κάρτες γραφικών της σειράς GTX 1xxx και της σειράς RTX 2xxx διάφορα μοντέλα και ποσότητα που έτυχε να αγοράσω εγώ προσωπικά όταν υπήρχαν σε αποθέματα ή να μου τις δώσουν από το ΙΤ Τμήμα της εταιρείας στην οποία εργάζομαι και όλες αυτές απλά της έχω κρατήσει να υπάρχουν γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να χρειαστούν (δεν πουλάω γενικά σε αγγελίες) είμαι άνθρωπος (λόγω της ηλικίας μου αλλά και των γνώσεων/εμπειρίας πάνω στην πληροφορική) που κρατάω πράγματα για αυτό έχω κρατήσει και αρκετά παλιά κομμάτια που ανήκουν στην ιστορία της πληροφορικής (όπως Sinclair Spectrum ZX80 - Commodore - Amstrand - Amiga και τους πρώτους PC CPU (8086-8088-80286-80386-80486) και κάποια πιο νεότερα κομμάτια , όπως και μνήμες από SDRAM έως τις DDRAM)

Κατά ένα ποσοστό έχεις δίκιο σε αυτό που λες (αν δεν γνωρίσεις στον πραγματικό κόσμο τους ανθρώπους που συνομιλείς μαζί τους με ένα πληκτρολόγιο δεν μπορείς να ξέρεις) αλλά άνθρωποι οι οποίοι χρησιμοποιούν το πληκτρολόγιο για να ειρωνεύονται ή να προσβάλλουν τους συνομιλητές τους δεν με ενδιαφέρει ούτε να τους γνωρίσω από κοντά.

έτσι ερχόμαστε στο καλύτερα να τους αγνοώ και να είμαστε ήρεμοι.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, makis1900 είπε

Δυο χρονια με strix 2080ti τερας ειχα ευκαιρια να τη δωσο 990 αλλα Οχι απλα μακρια απο τιμες scalpers και υπομονη

δεν πρόκειται να πάρεις τίποτα καλύτερο με το χιλιάρικο , οπότε άραξε εκεί καλά είσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MTX είπε

δεν πρόκειται να πάρεις τίποτα καλύτερο με το χιλιάρικο , οπότε άραξε εκεί καλά είσαι

Μα ποτέ δεν θα μπορέσει να πάρει κάτι καλύτερο με πώληση μεταχειρισμένου προιόντος. Αυτός που θα αγοράσει την 2080ti στο χιλιάρικο γιατί να μην έδινε το 1000αρικο να πάρει αυτό το καλύτερο που θα αγόραζε ο πωλητής??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν θα αγορασεις ΤΩΡΑ καινουρια καρτα σε αυτες τις τιμες ειναι κατι που αφορα εσενα και ειναι επιλογη σου.Αλλοι εχουν αναγκη και το κανουν αλλοι (και οχι αδικος) θεωρουν οτι δεν αξιζει λογο τιμων.Το χειροτερο και οι χειροτεροι ολων ειναι οι γερολαδαδες τα κορακια (που εχουμε πολλους και εδω μεσα) που ενω πηραν πριν 4-5 μηνες μια καρτα 400-500 ευρω τωρα ζητανε τα διπλα λεφτα για να βγαλουν και κερδος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PantKo είπε

το αν θα αγορασεις ΤΩΡΑ καινουρια καρτα σε αυτες τις τιμες ειναι κατι που αφορα εσενα και ειναι επιλογη σου.Αλλοι εχουν αναγκη και το κανουν αλλοι (και οχι αδικος) θεωρουν οτι δεν αξιζει λογο τιμων.Το χειροτερο και οι χειροτεροι ολων ειναι οι γερολαδαδες τα κορακια (που εχουμε πολλους και εδω μεσα) που ενω πηραν πριν 4-5 μηνες μια καρτα 400-500 ευρω τωρα ζητανε τα διπλα λεφτα για να βγαλουν και κερδος. 

Η τελευταία σου πρόταση πόσο σωστή....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mining , mining, mining.......Υπάρχουν επίσης εκατοντάδες τύποι στις ΗΠΑ και Κίνα που έχουν σετάκια με 30 και 40 RTX 3090 στη σειρά και κάθε φορά που καμιά καρτούλα βρίσκεται διαθέσιμη τη χτυπάνε στο φτερό. Που να μείνει καμιά για κανα gamer....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...