Προς το περιεχόμενο

Αγορά λάπτοπ με 200 ευρώ με χρήση του voucher.


giorgos1682

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι φοιτητής και έμαθα πρόσφατα ότι δικαιούμαι το voucher που πρόκειται να εκδοθεί απο το κράτος (200 ευρώ). Θα ήθελα να ρωτήσω, αν προτείνετε κάποιο λάπτοπ στην τιμή των 200-250 ευρώ, το οποίο να μπορεί να ανταπεξέλθει στη χρήση εφαρμογών όπως το office και το excel, αλλά και στην τηλεκπαίδευση.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, giorgos1682 είπε

έμαθα πρόσφατα ότι δικαιούμαι το voucher

Ισχύει για συγκεκριμένα καταστήματα; Αν όχι, κάποιο από αυτά.

Μην περιμένετε και τίποτα αξιόλογο. 64GB δίσκο κολλημένο στη μητρική (δηλαδή δεν δέχεται αναβάθμιση) και λειτουργικό Chromebook αντί για Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, giorgos1682 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι φοιτητής και έμαθα πρόσφατα ότι δικαιούμαι το voucher που πρόκειται να εκδοθεί απο το κράτος (200 ευρώ). Θα ήθελα να ρωτήσω, αν προτείνετε κάποιο λάπτοπ στην τιμή των 200-250 ευρώ, το οποίο να μπορεί να ανταπεξέλθει στη χρήση εφαρμογών όπως το office και το excel, αλλά και στην τηλεκπαίδευση.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δυσκολα...αν πάμε στα 400€ υπάρχουν αρκετά αξιόλογα Laptop με 8GB Ram και Windows.

Επόμενη επιλογή σταθερός υπολογιστής, όπου αγόρασα περυσι ως φοίτητης για χρήση τηλεκπαίδευση,office και προγράμματα για τα εργαστήρια.

Με μια οθόνη tv-monitor και ένα ποντίκι πληκτρολόγιο+κάμερα μπορείς να κανείς εξαιρετική δουλειά+WiFi Adapter

Επεξ/σία από NikolasKon14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikolasKon14 είπε

Δυσκολα...αν πάμε στα 400€ υπάρχουν αρκετά αξιόλογα Laptop με 8GB Ram και Windows.

Επόμενη επιλογή σταθερός υπολογιστής, όπου αγόρασα περυσι ως φοίτητης για χρήση τηλεκπαίδευση,office και προγράμματα για τα εργαστήρια.

Με μια οθόνη tv-monitor και ένα ποντίκι πληκτρολόγιο+κάμερα μπορείς να κανείς εξαιρετική δουλειά+WiFi Adapter

Η αλήθεια είναι ότι έχω ένα πολύ αξιόλογο κατά τη γνώμη μου gaming pc, δηλαδή τη δουλειά μου την κάνω με αυτό παρα πολυ ανετα. Απλα επειδή δεν ειναι καθόλου εύκολο το να στήνεις σε διάφορα μέρη και επειδή είναι κρίμα να το αφήσω έτσι ενώ το δικαιούμαι και δε γινεται να το δώσω σε κάποιον που το έχει πραγματικά ανάγκη, ρώτησα στο φόρουμ για την αποψη σας. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλε μου!

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ισχύει για συγκεκριμένα καταστήματα; Αν όχι, κάποιο από αυτά.

Μην περιμένετε και τίποτα αξιόλογο. 64GB δίσκο κολλημένο στη μητρική (δηλαδή δεν δέχεται αναβάθμιση) και λειτουργικό Chromebook αντί για Windows.

Ναι, το γνωρίζω αυτό, δε με ενδιαφέρει ουτως η αλλως κατι ακριβό καθώς διαθέτω ηδη ένα desktop και δε μπορώ να δώσω το voucher σε κάποιον που το έχει ανάγκη. Ίσα ίσα να μπορώ να γράφω κάποιες εργασίες και να παρακολουθώ μαθηματα. Ευχαριστώ για την απάντηση!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos1682 είπε

Η αλήθεια είναι ότι έχω ένα πολύ αξιόλογο κατά τη γνώμη μου gaming pc, δηλαδή τη δουλειά μου την κάνω με αυτό παρα πολυ ανετα. Απλα επειδή δεν ειναι καθόλου εύκολο το να στήνεις σε διάφορα μέρη και επειδή είναι κρίμα να το αφήσω έτσι ενώ το δικαιούμαι και δε γινεται να το δώσω σε κάποιον που το έχει πραγματικά ανάγκη, ρώτησα στο φόρουμ για την αποψη σας. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλε μου!

Ναι, το γνωρίζω αυτό, δε με ενδιαφέρει ουτως η αλλως κατι ακριβό καθώς διαθέτω ηδη ένα desktop και δε μπορώ να δώσω το voucher σε κάποιον που το έχει ανάγκη. Ίσα ίσα να μπορώ να γράφω κάποιες εργασίες και να παρακολουθώ μαθηματα. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Για εμένα βάλε αλλά 150€ για ένα Windows Laptop...ανώτερο από κάθε chrome book κατά τη γνώμη μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς επίσης να κοιτάξεις για κανένα καλό τάμπλετ ή κάποιο refurbished laptop, απλά λέω εναλλακτικές.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και είπατε για τα 200€ 

Μήπως έχετε καμία γνώμη για το συγκεκριμένο

HP 255 G8 (Athlon-3020e/8GB/256GB/FHD/

Τιμή 400€

8gb Ram 

256gb m.2 nvme ssd

15.6"

Athlon 3020e

Γενικά είναι ένα καλό λάπτοπ (γνώμη μου) αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τον athlon

Γενικά θα χρησιμοποιηθεί για σχολείο για gaming το πολύ κάνα friv editing και rendering για το κανάλι μου YOLO WOLF (σόρρυ για το plug)

Κάποια γνώμη και σόρρυ αν είναι λάθος κατηγορία

Επίσης καμία γνώμη για 

HP 255 G8 (Ryzen 5-3500U/8GB/256GB/FHD

Πιστεύω αξίζει φουλ τα 70€ παραπάνω

 

nickol-us νομίζω είπανε ότι δεν μπορούμε να πάρουμε refurbished 

Και εγώ αυτό σκέφτηκα στην αρχή για σταθερό refurbished αλλά μετα το έστριψα σε λάπτοπ

Επεξ/σία από Stu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stu είπε

Μιας και είπατε για τα 200€ 

Μήπως έχετε καμία γνώμη για το συγκεκριμένο

HP 255 G8 (Athlon-3020e/8GB/256GB/FHD/

Τιμή 400€

8gb Ram 

256gb m.2 nvme ssd

15.6"

Athlon 3020e

Γενικά είναι ένα καλό λάπτοπ (γνώμη μου) αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τον athlon

Γενικά θα χρησιμοποιηθεί για σχολείο για gaming το πολύ κάνα friv editing και rendering για το κανάλι μου YOLO WOLF (σόρρυ για το plug)

Κάποια γνώμη και σόρρυ αν είναι λάθος κατηγορία

Επίσης καμία γνώμη για 

HP 255 G8 (Ryzen 5-3500U/8GB/256GB/FHD

Πιστεύω αξίζει φουλ τα 70€ παραπάνω

 

nickol-us νομίζω είπανε ότι δεν μπορούμε να πάρουμε refurbished 

Και εγώ αυτό σκέφτηκα στην αρχή για σταθερό refurbished αλλά μετα το έστριψα σε λάπτοπ

Αξίζει ο Ryzen 5...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Επειδή αναφέρθηκε το θέμα του refurbished, στην KYA (Kοινή Υπουργική Απόφαση) αναφέρεται στη σελ. 9,  ΑΡΘΡΟ 6, Επιλέξιμος Εξοπλισμός και Υπηρεσίες:

 " 2. (ι) Συσκευή καινούργια και όχι τύπου Refurbished."

Άρα η περίπτωση αυτή δεν υπάρχει!  

210316_kya_teliki.pdf

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nikolaos p. είπε

Καλημέρα!

Επειδή αναφέρθηκε το θέμα του refurbished, στην KYA (Kοινή Υπουργική Απόφαση) αναφέρεται στη σελ. 9,  ΑΡΘΡΟ 6, Επιλέξιμος Εξοπλισμός και Υπηρεσίες:

 " 2. (ι) Συσκευή καινούργια και όχι τύπου Refurbished."

Άρα η περίπτωση αυτή δεν υπάρχει!  

210316_kya_teliki.pdf 1 MB · 0 downloads

Αυτό ακριβώς. Επίσης δεδομένου ότι θα βάλουν πολύ συγκεκριμένα μαγαζιά ως "προμηθευτές", νομίζω ότι δεν υπάρχουν και πολλές ελπίδες να αγοράσει κάποιος κάτι αξιοπρεπές χωρίς να πληρώσει 70-100 ευρώ παραπάνω σε σχέση με σκρουτζ-bestprice κλπ. Εκτός αν συμπεριληθφούν και τα εν λόγω σαιτ, που δεν το βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω και εγώ για laptop για την αδερφή μου και το ανηψάκι που θα δικαιούνται voucher, και ενώ σκεφτόμουν κάποιο Acer Aspire 5 (που έχουν μόνο 1 έτος εργοστασιακή εγγύηση), βλέπω στην ΚΥΑ ότι πρέπει να έχουν τουλάχιστον 2. Άρα να τα αποκλείσω?

Επίσης, τι παίζει με τους προμηθευτές/μαγαζιά απ' όπου μπορείς να αγοράσεις? Θα μπορώ να αγοράσω κάτι από skroutzομάγαζο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ribo7 είπε

Ψάχνω και εγώ για laptop για την αδερφή μου και το ανηψάκι που θα δικαιούνται voucher, και ενώ σκεφτόμουν κάποιο Acer Aspire 5 (που έχουν μόνο 1 έτος εργοστασιακή εγγύηση), βλέπω στην ΚΥΑ ότι πρέπει να έχουν τουλάχιστον 2. Άρα να τα αποκλείσω?

Επίσης, τι παίζει με τους προμηθευτές/μαγαζιά απ' όπου μπορείς να αγοράσεις? Θα μπορώ να αγοράσω κάτι από skroutzομάγαζο?

Θα μπορείς να αγοράσεις από τα καταστήματα που συμμετέχουν στην ενέργεια και να επιλέξεις από συγκεκριμένη λίστα μηχανημάτων που θα ορίσει το εκάστοτε κατάστημα. Όσα μοντέλα οποιασδήποτε μάρκας συμμετέχουν στην ενέργεια θα δίνουν υποχρεωτικά δύο χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάπου λίστα με τα καταστήματα ή θα πρέπει να τα πάρω σβάρνα μόνος μου ένα-ένα ψάχνοντας αν συμμετέχουν?

Από περιέργεια κοίταξα στο plaisio και στο εύρος 200-700€ δίνει μόνο ένα HP (που δε μου γεμίζει και το μάτι)!!

image.png.0c8210b7b81e2a1d616c12b9124979bb.png

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Μηχανήματα laptop/desktop/AIO τα οποία έχουν 1 χρόνο εγγύηση θα πωλούνται υποχρεωτικά με επέκταση εγγύησης (το αν θα χρεώνεται έξτρα η εγγύηση ή θα ενσωματώνεται στο κόστος είναι άλλο θέμα). Επίσης υποχρεωτικά θα πρέπει να αγοραστεί και άδεια antivirus καθώς είναι απαίτηση της δράσης. 
Στις επόμενες ημέρες στην πλατφόρμα της ψηφιακής μέριμνας θα  μπορείτε να αναζητήσετε τους εγκεκριμένους προμηθευτές, τον εγκεκριμένο εξοπλισμό και φυσικά να κάνετε αίτηση αν είστε ανάμεσα στους δικαιούχους (οι αιτήσεις ανοίγουν 05/04 ενώ προμηθευτές και εξοπλισμός θα προστίθεται συνεχώς). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...