Προς το περιεχόμενο

Junior Front End - μισθοί Ελλάδας


pagiet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Αυτό το διάστημα βρίσκομαι σε αναζήτηση junior front end θέσης. Αναρωτιόμουν αν οι πιο έμπειροι έχετε εικόνα για το τι μισθοί παίζουν στον τομέα κατά μέσο όρο σε junior positions (περίπου 1 χρόνος προϋπηρεσίας) .

Πιο συγκεκριμένα αναφέρομαι σε θέσεις που στα requirements τους έχουν και js frameworks, ίσως και hybrid mobile app development.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αθήνα, με γνώσεις σε js όπως react κλπ. και με mobile dev μαζί θα έλεγα ότι είναι κοντά στο 1000άρικο.
Αλλά φυσικά πάντα ανάλογα την εταιρεία.
Αν πας σε καμιά Intrasoft θα το πάρεις άνετα το 1000άρικο αν πας σε ένα μικρό agency μπορεί να ξεκινήσεις από τα 800Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@filip123go τα frameworks με τα οποια εγω δουλεψα ειναι Angular 9 και Ionic 5 κατα κυριο λογο και για λιγο με React. 

@XPHSTOS_Παντως εχω δει και το αναποδο που μου εκανε σχετικη εντυπωση...μικρο agency να ναι στο 1000αρικο και μεγαλυτερη εταιρεια να ναι στα 700 περιπου (μιλαω για καθαρα και στις δυο περιπτωσεις). 

 

Βεβαια δε ξερω κ τα μεγεθη πως ακριβώς οριζονται..ενα agnecy πχ 20-30 ατομα στην Ελλαδα τι ακριβως θεωρειται? Καπου στο ενδιαμεσο?

 

Ευχαριστω κ τους δυο για τις απαντησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, XPHSTOS_ είπε

Για Αθήνα, με γνώσεις σε js όπως react κλπ. και με mobile dev μαζί θα έλεγα ότι είναι κοντά στο 1000άρικο.
Αλλά φυσικά πάντα ανάλογα την εταιρεία.
Αν πας σε καμιά Intrasoft θα το πάρεις άνετα το 1000άρικο αν πας σε ένα μικρό agency μπορεί να ξεκινήσεις από τα 800Ε

Ούτε καν Intrasoft για junior θέση 1000 ευρώ! WTF μην λέτε ότι να ναι!!! 2.5 χρόνια δούλευα με τα παιδιά (ήμουν Intralot εγώ).!!

Σε μικρό agency πιο πιθανον να πάρει γύρω στα 800-900. Βεβαια αν δεν μας δώσει github και stack overflow όλα αυτά είναι θεωρητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, pagiet είπε

@filip123go το χιλιαρικο για Intrasoft που ανεφερες το θεωρεις ως χαμηλο η ως υψηλο? 😜(Κατα μεσο ορο παντα) 

Εννοείται υψηλό!!! Από 700 ευρώ ξεκινάνε και κάθε 6μηνο μετα απο αξιολόγηση παίρνουν αύξηση 50 ευρώ.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pagiet είπε

Στο μεταξυ τα ιδια ποσα περιπου παιζουν και στο backend (junior positions) η εκει αλλαζουν τα πράγματα? (Αν εχετε εικονα)

Είναι λίγο καλύτερα στο back. Μην φανταστείς τρελές διαφορές. 50 ευρώ πιο πάνω. Και αυτό όχι πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχαχα παρα την εισοδο των τοσων frameworks στο front συνεχιζει να υπαρχει η προκαταληψη οτι 'αυτοι οι front ends δε γραφουν κωδικα'?

Αστειευομαι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pagiet είπε

Αχαχα παρα την εισοδο των τοσων frameworks στο front συνεχιζει να υπαρχει η προκαταληψη οτι 'αυτοι οι front ends δε γραφουν κωδικα'?

Αστειευομαι 😂

Πραγματικά κανένας δεν το πιστεύει αυτό, εκτός από κάποιους κομπλεξικους front end devs και τους cms devs.!!
Και δεν ευθύνονται τα frameworks γι αυτό.
Απλά ο όγκος της δουλείας στο back είναι μεγαλύτερος απ ότι στο front. Επίσης όπως και να το κάνεις είναι πιο δύσκολο να γράψεις java EE απ ότι React (μιλάω εκ πείρας, είμαι full stack με java back και React front).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μηδαμινη εμπειρια στο backend οποτε προσωπικη αποψη για το ποιο ειναι δυσκολοτερο δεν εκφερω. Φανταζομαι ομως και τα δυο εχουν τις δυσκολιες τους - διαφορετικης φυσεως απλα.

Java ee? Πως κ δεν το γυρισατε σε c#? Τελευταια εχει παρει υπερβολικά τα πανω της. Γι αυτο ρωταω..εκτος κ αν δε καλυπτει δικες σας αναγκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pagiet είπε

Java ee? Πως κ δεν το γυρισατε σε c#? Τελευταια εχει παρει υπερβολικά τα πανω της. Γι αυτο ρωταω..εκτος κ αν δε καλυπτει δικες σας αναγκες

Τα legacy project δεν μπορείς να τα ξαναγράψεις από την αρχή. Φαντάζομαι όταν λες c# εννοείς .net core που όντως είναι γαμάτο, αλλά άργησε πολύ να βγει. Το spring boot έχει πλέον εδραιωθεί σε ότι αφορά τα micro-services και πλέον πρόσφατα έγινε και "επίσημο" στην ΕΕ, που σημαίνει πως ότι προτζεκτ ξεκινάει τώρα θα βάζουν microservices με java spring boot. Και σε αυτά που ξεκινάμε τώρα στην εταιρεία, αυτά ζητάνε. Και Reactjs στο front.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...