Προς το περιεχόμενο

Εμπειρία σημερινών retail παιχνιδιών χωρίς εγκατάσταση ενημερώσεων


RenVen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε αφορμη τα χθεσινα νεα τις sony και μετα απο συζητησεις με φιλους αναρωτιομασταν γιατι τα παλιοτερα παιχνιδια κυκλοφορουσαν χωρις σφαλματα και επαιζαν out of the box

ενω τα σημερινα με το που βαλεις το δισκακι αρχιζει να κατεβαζει τοσα gb patches.

Οι πιο παλιοι θυμαστε να υπαρχουν bugs και glitches σε παλια παιχνιδια προ διαδυκτιου που να φτανεις σε σημειο να μη μπορεις να προχωρησεις να το τερματισεις?

Αυτη τη στιγμη αν εγω κρατησω ολα τα φυσικα δισκακια μου για ps4 και χβοχ αραγε θα μπορω να τα παιξω χωρις ενημερωσεις (εφοσον δεν υπαρχουν σερβερς) μετα απο 20 χρονια οπως κανουμε στα παιχνιδια του ps1 ps2 κλπ?

Ποια ειναι η γνωμη σας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην παίζεις PS4 και Xbox games σε 20 χρόνια......... Πραγματικά πέρα απο την πλάκα υπάρχει ανθρωπός που θα μπορέσει να καθίσει να παίζει πανω απο 5 λεπτα games του PS1 & PS2. Ειλικρινα τωρα......

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vorlon είπε

Σιγα μην παίζεις PS4 και Xbox games σε 20 χρόνια......... Πραγματικά πέρα απο την πλάκα υπάρχει ανθρωπός που θα μπορέσει να καθίσει να παίζει πανω απο 5 λεπτα games του PS1 & PS2. Ειλικρινα τωρα......

Προφανώς και υπάρχει!!! Και παρά πολλοί μάλιστα! Υπάρχουν 2d παιχνίδια που έχουν διατηρηθεί άψογα στο χρόνο, όπως και πολλά 3d κυρίως από ps2 era. Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα onimusa και το 1ο god of war.

Eπίσης και το gamecube είχε μερικά πολύ όμορφα 3d games.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγω ακομα παιζω isspro 98 σε ps1 emulator, αλλα με μικρο ratio στην οθονη ωστε να μην pixelιαζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και παλιότερα, όταν το retail επικρατούσε στην αγορά,  κυκλοφορούσαν παιχνίδια με προβλήματα και αργότερα έβγαιναν patches τουλάχιστον για τυχόντα σοβαρά θέματα. Αλλιώς έμενες με το "μην κάνεις αυτό γιατί θα γίνει corrupted το save σου ή θα κάνει hard lock / reset το μηχάνημα" .

Στις μέρες μας βέβαια είναι και συνδυασμός του ότι η δυνατότητα του day one και των επόμενων patches, έχει ενσωματωθεί στον κύκλο ανάπτυξης και υποστήριξης, οπότε μπορούν να επιταχύνουν μια κυκλοφορία ή να σπρώξουν προς κυκλοφορία ένα τίτλο όταν τελειώσουν τα χρήματα ανάπτυξης και να συνεχίσουν το support / maintenance από τα έσοδα των αγορών. Όχι απαραίτητα μέθοδος που δουλεύει, αλλά σίγουρα κάτι που εφαρμόζεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και αναλογος την εταιρια πιστευω,πρεπει να εισαι πολυ οτι να ναι για να βγαζεις στην αγορα retail που δεν παιζονται χωρις ενημερωσεις π.χ εχω παιξει god of war επιτηδες χωρις ενημερωσεις και δεν ειχα κανενα θεμα.Αυτο βεβαια επηρεαζει μονο τους συλλεκτες φυσικων παιχνιδιων σαν και μενα που στην ουσια κρατανε κατι ημιτελες.

Οσοι θυμουνται τρανταχτα bugs/glitches απο παλιοτερα παιχνδια ονομαστικα θα ηθελα να μας τα πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2021 στις 2:13 ΜΜ, vorlon είπε

Σιγα μην παίζεις PS4 και Xbox games σε 20 χρόνια......... Πραγματικά πέρα απο την πλάκα υπάρχει ανθρωπός που θα μπορέσει να καθίσει να παίζει πανω απο 5 λεπτα games του PS1 & PS2. Ειλικρινα τωρα......

Εγω στο snes mini και το playstation classic εχω γραψει πανω απο 100 ωρες στο καθενα απο αυτα ξεχωριστα. Επισης παιζω ακομα παιχνιδια του ps3.

Σιγουρα δεν εκπροσωπω την πλειοψηφια, αλλα προσωπικα θα ηθελα να εχω τη δυνατοτητα καποια παιχνιδια να μπορω να τα "φρεσκαρω στη μνημη" μου ξανα σε 10-20 χρονια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, RenVen said:

Οσοι θυμουνται τρανταχτα bugs/glitches απο παλιοτερα παιχνδια ονομαστικα θα ηθελα να μας τα πουν.

Στο Diablo 2 είχε bug όπου με ένα συγκεκριμένο DVD της creative αν θυμάμαι καλά ήταν τυχαίο το αν θα τρέξει το παιχνίδι. 

Το θυμάμαι γιατί είχα το συγκεκριμένο μοντέλο. 

Στο Ultima IX δεν θυμάμαι συγκεκριμένα bugs αλλά θυμάμαι στο PC master είχαν 2 βαθμολογίες στο review. Μια αν δεν λάβουν υπόψιν τα bugs και μια με αυτά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, vorlon είπε

Σιγα μην παίζεις PS4 και Xbox games σε 20 χρόνια......... Πραγματικά πέρα απο την πλάκα υπάρχει ανθρωπός που θα μπορέσει να καθίσει να παίζει πανω απο 5 λεπτα games του PS1 & PS2. Ειλικρινα τωρα......

Vorlon, χωρίς καμία ειρωνία φίλε, έχεις ακούσει περί "retro gaming" τα τελευταία 15+ χρόνια ? :D 
Έχει ανθρώπους που σκάνε λεφτά για καμπίνες arcade, που φτιάχνουν raspberry Pi για να παίζουν παλιούς arcade τιτλους (και όχι μόνο), οι "mini" κονσόλες (NES/SNES/Mega drive/Neo-Geo mini) γίνονται πάντα ανάρπαστες, το emulation ζεί και βασιλεύει κτλπ κτλπ, υπάρχουν άπειρα παραδείγματα φίλος.

Έχει πολλούς τιτλους PS1 και PS2 συγκεκριμένα που οχι μονο παίζονται για πάνω απο "5 λεπτά" αλλά παίζουν ακόμα πραγματικά εξαιρετικά...
Megaman σειρά, Street Fighter (ακόμα και τα ΕΧ) σειρά, Soul Calibur, Klonoa, Resident Evil σειρά, Tekken σειρά, Viewtiful Joe, Armored Core σειρά, Ace Combat σειρά, Devil May Cry σειρά, Onimusha και και και...
Επίσης, ο μισός + κατάλογος της Nintendo.
Η SNK playmore, τα τελευταία 15+ χρόνια την βγάζει (σχεδόν) αποκλειστικά με ports απο port του Neo-Geo ακόμα, τι να λέμε τώρα, άρμεγμα ξε-άρμεγμα, για να το κάνει αυτό, σημαίνει πως υπάρχει αγοραστικό κοινό γι'αυτούς τους τίτλους (Metal Slug/Samurai Showdown/King of fighters/Art of fighting κτλπ).

Δες επίσης τι κάνει τώρα η Microsoft με το ολο backwards compatibility, μπορείς να πάιξεις παιχνίδια 15+ ετών πριν και ειναι κάτι για το οποίο την επικροτούν - Ninja Gaiden black, παιχνίδι του...2005 και - όχι μόνο παίζει ακόμα εξαιρετικά - αλλά θεωρείται ακόμα ως οχι μονο το καλύτερο Ninja Gaiden αλλά και απο τα καλύτερα character action games όλων των εποχών.

Eκτός και αν κάποιος είναι χρήστης που παίζει αποκλειστικά και μόνο το τελευταίο Call of Duty που βγαίνει κάθε Νοέμβριο, GTA και Assassin's Creed, πάντα θα υπάρχει διάθεση για καλά, κλασσικά παιχνίδια ασχέτως απο το πόσο παλιά είναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vorlon said:

Πραγματικά πέρα απο την πλάκα υπάρχει ανθρωπός που θα μπορέσει να καθίσει να παίζει πανω απο 5 λεπτα games του PS1 & PS2. Ειλικρινα τωρα......

Ειλικρινά αυτή τη στιγμή στο Xbox παίζω Morrowind. 

Στο tablet τελείωσα πριν λίγες μέρες το Symphony of the Night και τώρα σκέφτομαι να αγοράσω το Sanitarium που είναι του 1998.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα μολις εκλεισα το panzer dragoon για να δω το φορουμ και γέλασα με τον φιλο. Παίζω απο αταρι 2600 μέχρι και πσ3 και ολα τα ενδιαμεσα κάθε μέρα (βασικά μόνο ρετρο παίζω αυτόν τον καιρο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, filip123go said:

Παιχνιδάρα!!

Συμφωνώ. 

Το έχω και στο PC physical όπου το έχω τελειώσει ήδη 2-3 φορές αλλά θα ήθελα να το έχω και σε μια πιο φορητή μορφή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ειλικρινά αυτή τη στιγμή στο Xbox παίζω Morrowind. 

Στο tablet τελείωσα πριν λίγες μέρες το Symphony of the Night και τώρα σκέφτομαι να αγοράσω το Sanitarium που είναι του 1998.

 

15 λεπτά πριν, filip123go είπε

Παιχνιδάρα!!


ΠΑΙΧΝΙΔΑΑΑΡΑΑΑΑΑΑ :D 
Απίστευτη αρρώστια επίσης, πολύ ζωφερό σαν παιχνίδι και γενική ατμόσφαιρα.

ΥΓ: αναφέρομαι στο Sanitarium

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...