Προς το περιεχόμενο

Η Βραζιλία επέβαλε πρόστιμο 2 εκατομμυρίων δολαρίων στην Apple για πώληση iPhone 12 χωρίς φορτιστή


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Όλοι εσείς που χαίρεστε και φέρνετε αβάσιμα παραδείγματα και υποστηρίζετε τέτοιες πρακτικές, ποιό είναι το κίνητρό σας;

Τι κερδίζετε απ'αυτό; Επιβραβεύετε μία λάθος πολιτική επειδή θεωρείτε πως η οικονομική ευρωστία σας, σας προστατεύει απ´ολα αυτά;

Κανεις δεν χαιρεται πραγματικα με ολο αυτο,οπως κανεις δεν χαρηκε πραγματικα με την αφαιρεση της θυρας ακουστικων πχ.

Το υπερβολικο ψειρισμα και η γιγαντωση απο πολλους απλα για να κραξουν ειναι που εχει κουρασει,ειδικα σε θεματα που αφορουν την Apple.

Α και φυσικα η ψευδαισθηση που εχουν ορισμενοι οτι ο φορτιστης δινεται ''δωρεαν''στην αγορα,οπως ''δωρεαν''δινοταν και το 5G περυσι και δεν ανεβασαν ολες οι εταιρειες την τιμη λογω αυτου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Κανεις δεν χαιρεται πραγματικα με ολο αυτο,οπως κανεις δεν χαρηκε πραγματικα με την αφαιρεση της θυρας ακουστικων πχ.

Το υπερβολικο ψειρισμα και η γιγαντωση απο πολλους απλα για να κραξουν ειναι που εχει κουρασει,ειδικα σε θεματα που αφορουν την Apple.

Α και φυσικα η ψευδαισθηση που εχουν ορισμενοι οτι ο φορτιστης δινεται ''δωρεαν''στην αγορα,οπως ''δωρεαν''δινοταν και το 5G περυσι και δεν ανεβασαν ολες οι εταιρειες την τιμη λογω αυτου.

 

Προσωπικά χαίρομαι πάντως. Καλά κάνουν και ξυλώνουν και ακουστικά και φορτιστές. Έχω 999€ ακουστικά, το να πληρώνω κάθε φορά για μάπα ακουστικά του 10€ και να τα κάνω συλλογή, ποιός ο λόγος? Πέρα από το περιβαλλοντολογικό είναι και οικονομικό το θέμα, πετάω λεφτά για πράματα που απλά δεν χρειάζομαι και δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ. Και εδώ ορισμένοι ουσιαστικά θέλουν να με αναγκάσουν να πληρώνω λεφτά για πράγματα που δεν χρειάζομαι, επειδή κάπως φαντασιώνεται οτι αν τα βάζουν μέσα στο κουτί θα τους τα δίναν δωρεάν. Άβυσσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα αυτό το απλό δεν καταλαβαίνεις. Ποιός σου είπε ότι αν σου έβαζε και φορτιστή μέσα η τιμή θα ήταν πάλι 1000€ αντί για 1050€?? ΚΑΝΕΙΣ. Αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα που δεν πηγάζει από ΠΟΥΘΕΝΑ (καλά, από κάπου πηγάζει αλλά αμά το πω θα φάω ban). Οπότε τώρα εγώ που δεν χρειάζομαι φορτιστή γλυτώνω 50€ και τον περιβαλλοντολογικό αντίκτυπο, εσύ που χρειάζεσαι πληρώνεις ότι θα πλήρωνες έτσι και αλλιώς, είτε ο φορτιστής ήταν στην συσκευασία είτε όχι. 

Το αρνητικό στο από πάνω παράδειγμα θα μου πείς που βρίσκεται?

Η οθόνη που δεν έχει το έτοιμο PC που αγόρασα από την Dell είναι και αυτό αναλώσιμο ή υπηρεσία? Δηλαδή πραγματικά δεν γίνεται να γράφονται αυτά από άτομα με λειτουργικό εγκέφαλο. Θα σας κάνω την χάρη να θεωρήσω οτι απλά τρολλάρεται για να μην παραδεχτείτε οτι έχετε άδικο, γιατί η εναλλακτική είναι απλά χαμηλό IQ. 

Δεν θα μπω στον κόπο να σου απαντήσω γιατί εκτός από σαθρά επιχειρήματα, είσαι και προσβλητικός.

Άλλωστε, εφόσον θεωρείς ότι έχω χαμηλό IQ, τι μου ζητάς απαντήσεις;

Συνέχισε να στρουθοκαμηλίζεις και να αγοράζεις λειψές συσκευές, αφού σε ικανοποιεί σαν καταναλωτή κάτι τέτοιο.

Αλλά επίτρεψε σε εμάς τους χαζούς, να θέλουμε ολοκληρωμένο packaging.

Τώρα μου ρθε στο μυαλό η εποχή (προ 1990) που οι ελληνικές αντιπροσωπείες αφαιρούσαν τον δεξί καθρέφτη απ'τα αυτοκίνητα και τον πουλούσαν σαν έξτρα.

Είμαι απόλυτα πεπεισμένος, πως κάτι άτομα σαν εσένα θα είχαν για πελάτες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Δεν θα μπω στον κόπο να σου απαντήσω γιατί εκτός από σαθρά επιχειρήματα, είσαι και προσβλητικός.

Άλλωστε, εφόσον θεωρείς ότι έχω χαμηλό IQ, τι μου ζητάς απαντήσεις;

Συνέχισε να στρουθοκαμηλίζεις και να αγοράζεις λειψές συσκευές, αφού σε ικανοποιεί σαν καταναλωτή κάτι τέτοιο.

Αλλά επίτρεψε σε εμάς τους χαζούς, να θέλουμε ολοκληρωμένο packaging.

Τώρα μου ρθε στο μυαλό η εποχή (προ 1990) που οι ελληνικές αντιπροσωπείες αφαιρούσαν τον δεξί καθρέφτη απ'τα αυτοκίνητα και τον πουλούσαν σαν έξτρα.

Είμαι απόλυτα πεπεισμένος, πως κάτι άτομα σαν εσένα θα είχαν για πελάτες :lol:

Ίσα ίσα, δεν είπα οτι έχεις χαμηλό IQ. Είπα ότι αρνούμαι να πιστέψω ότι έχεις χαμηλό IQ (κομπλιμέντο σου έκανα δηλαδή), οπότε θεωρώ οτι τρολλάρεις.

Να σου πώ, οι Ελληνικές αντιπροσωπείες πρίν αφαιρέσουν τον δεξιά καθρέφτη στον χαρίζανε? Δεν τον πλήρωνες στην τιμή του αυτοκινήτου? Άμα είναι να πάω να ζητήσω 5 δεξιούς καθρέφτες δηλαδή να μου τους δώσουν δωρέαν.

Είσαι από αυτούς που βλέπουνε το δύο σουβλάκια = 4€ και 2 σουβλάκια και δώρο η κοκά κόλα = 6€ και ψωνίζουν το 2ο για οικονομία ε? :P 

Το τι αποφεύγεις να απαντήσεις οτι έχω δίκιο μου δείχνει. Πάμε άλλη μία. Μπαίνεις στο Χ κατάστημα που πουλάει κινητά, και μαζί με το iPhone ζητάς και φορτιστή αφού τον χρειάζεσαι. Μπαίνω και εγώ στο ίδιο κατάστημα και ζητάω iPhone χωρίς να αγοράσω φορτιστή γιατί δεν τον χρειάζομαι. Win win scenario, το πρόβλημα που είναι, θα μου απαντήσεις ποτέ η θα υπεκφεύγεις? :)  

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα αυτό το απλό δεν καταλαβαίνεις. Ποιός σου είπε ότι αν σου έβαζε και φορτιστή μέσα η τιμή θα ήταν πάλι 1000€ αντί για 1050€?? ΚΑΝΕΙΣ. Αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα που δεν πηγάζει από ΠΟΥΘΕΝΑ (καλά, από κάπου πηγάζει αλλά αμά το πω θα φάω ban). Οπότε τώρα εγώ που δεν χρειάζομαι φορτιστή γλυτώνω 50€ και τον περιβαλλοντολογικό αντίκτυπο, εσύ που χρειάζεσαι πληρώνεις ότι θα πλήρωνες έτσι και αλλιώς, είτε ο φορτιστής ήταν στην συσκευασία είτε όχι. 

 

Να δεχτούμε ότι αυτό που λέει ο φίλος είναι αυθαιρετο συμπέρασμα. Το δικό σου συμπερασμα δεν είναι το ίδιο  αυθαιρετο?

Πως  ξέρεις με σιγουριά ότι αν μέσα στο κουτί είχανε φορτιστή και ακουστικα ή τιμή πώλησης θα ήτανε πιο υψηλή και δεν θα ήταν πάλι ιδια?  

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Ωραια, να δεχτούμε ότι αυτό που λέει ο φίλος είναι αυθερετω συμπέρασμα. Το δικό σου συμπερασμα γιατί δεν είναι αυθερετο?

Πως  ξέρεις με σιγουριά ότι αν μέσα στο κουτί είχανε φορτιστή και ακουστικό ή τιμή πώλησης θα ήτανε πιο υψηλή?  

Δεν ξέρω, δεν είπα ότι ξέρω. Όμως σε όποια περίπτωση, τότε το παράπονο σου δεν θα πρέπει να είναι που δεν έχει φορτιστή το κινητό μέσα στο κουτί αλλά το ότι δεν είναι φτηνότερο από την έκδοση χωρίς φορτιστή.

Αλλά δεν έχει σημασία, και σου έχω γράψει 10 φορές το γιατί. Δηλαδή και δίκιο να έχει και παλιά να στον χάριζαν, παραπονιέσαι που δεν σου ΧΑΡΙΖΟΥΝ ένα προιόν. Ωραία, παλιά σου έκαναν χάρη και στο χάριζαν, δεν είναι υποχρεωμένη να σου κάνουν χάρη για πάντα. Εξορισμού δηλαδή η διαμαρτυρία σου είναι παράλογη.

Αλλά να σου κάνω μια απλή ερώτηση. Έστω το iphone σήμερα χωρίς φορτιστή και ακουστικά κάνει 1000€. Αν βγάλουν και 2η έκδοση με φορτιστή και ακουστικά πιστεύεις πάλι 1000€ θα κάνει? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Herald said:

Δηλαδή και δίκιο να έχει και παλιά να στον χάριζαν, παραπονιέσαι που δεν σου ΧΑΡΙΖΟΥΝ ένα προιόν. Ωραία, παλιά σου έκαναν χάρη και στο χάριζαν, δεν είναι υποχρεωμένη να σου κάνουν χάρη για πάντα. Εξορισμού δηλαδή η διαμαρτυρία σου είναι παράλογη.

Η Apple, εμμέσως, λέει ότι τον χάριζε τον φορτιστή, απ' τη στιγμή που τα παλαιότερα μοντέλα που συνεχίζει να τα πουλάει αλλά χωρίς φορτιστή πια, έχουν ίδια τιμή. Οπότε ναι, το παράπονο όσων διαφωνούν μαζί σου είναι ότι δεν συνεχίζει να τον χαρίζει. Εγώ το βλέπω ακόμα γενικότερα το πράγμα. Η Apple μου πουλάει μία συσκευή με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε μία συσκευασία με συγκεκριμένα παρελκόμενα σε συγκεκριμένη τιμή. Μ' αρέσει το deal, το παίρνω, δεν μ' αρέσει δεν το παίρνω. Τα υπόλοιπα είναι για να περνάμε την ώρα μας στο Insomnia. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Η Apple, εμμέσως, λέει ότι τον χάριζε τον φορτιστή, απ' τη στιγμή που τα παλαιότερα μοντέλα που συνεχίζει να τα πουλάει αλλά χωρίς φορτιστή πια, έχουν ίδια τιμή. Οπότε ναι, το παράπονο όσων διαφωνούν μαζί σου είναι ότι δεν συνεχίζει να τον χαρίζει. Εγώ το βλέπω ακόμα γενικότερα το πράγμα. Η Apple μου πουλάει μία συσκευή με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε μία συσκευασία με συγκεκριμένα παρελκόμενα σε συγκεκριμένη τιμή. Μ' αρέσει το deal, το παίρνω, δεν μ' αρέσει δεν το παίρνω. Τα υπόλοιπα είναι για να περνάμε την ώρα μας στο Insomnia. 

Ε άρα το παράπονο είναι παράλογο εξορισμού. Και παλιά συγκεκριμένη αλυσίδα καφέ δεν μου χρέωνε την καραμέλα στον Espresso, την έδινε δωρεάν. Να παραπονέθω που πλέον δεν μου ΧΑΡΙΖΕΙ κάτι? Το θεωρώ αστείο :P 

Με το δεύτερο σκέλος συμφωνώ απόλυτα, γιαυτό μου φαίνονται εντελώς παράλογα έως και παρανοικά αυτά που γράφονται εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Συνέχισε να στρουθοκαμηλίζεις και να αγοράζεις λειψές συσκευές, αφού σε ικανοποιεί σαν καταναλωτή κάτι τέτοιο.

Αλλά επίτρεψε σε εμάς τους χαζούς, να θέλουμε ολοκληρωμένο packaging.

Μου θυμιζεις κατι παλιοτερους ''εξυπνους''που γραφανε αναλογα σχολια για την θυρα ακουστικων,οτι δεν μπορουν χωρις αυτη και θα αγοραζουν αναλογες συσκευες.

Η πλακα ειναι οτι πλεον βλεπαμε μερικους απο αυτους να ειναι με συσκευες χωρις θυρα ακουστικων παρολο που υπαρχουν καποια κινητα με αυτην βλεπε Sony.

Επισης για ολους εσας που σας ειναι deal breaker η αγορα Iphone χωρις φορτιστη(ταχα μου),αγοραστε τις συσκευες απο Γαλλια μερια που πωλουνται  υποχρεωτικα με φορτιστη και λυθηκε το προβλημα...τι οχι??

Α και που εισαι,για πες μου πολλες εταιρειες που να πουλανε ολοκληρωμενο packaging στις ναυαρχιδες τους,κοινως και φορτιστη και ακουστικα και usb dongle και ιδανικα και μια θηκη μαζι(ολοκληρωμενο packaging οπως λες και εσυ).

Δεν μου ερχεται καποια εταιρεια(απο τις γνωστες/μεγαλες παντα)στο  μυαλο ολως τυχαιως....

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cosmic73 είπε

Σε λίγο και iPhone bulk σε συσκευασία καφετιας  χαρτοσακουλας από ανακυκλωμένα παλιοχαρτα, διότι πάνω από όλα μας ενδιαφέρει το περιβάλλον.

Κάπως έτσι μου ήρθε η RTX 3070 της EVGA 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που ίσως να μην έχει αναφερθεί και πάει στην «αιώνια» ερώτηση, «αν το κανανε για τα λεφτά», θα σας δώσω ένα hint για να το απαντήσετε μόνοι σας. 
 

Τα iPhone 12 έχουν μέσα το απαραίτητο καλώδιο. Αυτό σημαίνει πως μπορείτε να αγοράσετε έναν Anker φορτιστή και όχι απαραίτητα της Apple. Μια και η απαίτηση (που εναρμονίζεται με την απόφαση της ΕΕ να κυκλοφορούν μόνο type c φορτιστές) καλύπτεται από την στιγμή που ο φορτιστής ή το power bank βγάζει σε type c. Αν ικανοποιεί και το πρότυπο USB-PD ακόμα καλύτερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τον φορτιστή 5watt προτιμώ να μην βάζει τίποτα, είναι ηλεκτρονικό σκουπίδι και οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι χρήστες χρησιμοποιούν από κανένα IPad ή οτιδήποτε άλλο έχουν. Το USB C δεν είναι θέμα αφού είναι το πρότυπο σύνδεσης για τα περισσότερα συστήματα. Αν έβαζε type A πως θα το συνδεες με τον υπολογιστη; Το Α είναι είδος προς εξαφάνιση.

Επεξ/σία από gakost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πω πω δράμα! 😶

Σε μερικά χρόνια όλα τα κινητά θα έρχονται χωρίς power brick. Αν και όταν θα χρειάζεται κάποιος θα αγοράζει ένα.

Μου φαίνεται απίστευτο που κάποιοι το θεωρείτε και σοβαρό κριτήριο που θα επηρρέαζε την επιλογή συσκευής!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SeaLion είπε

Πω πω δράμα! 😶

Σε μερικά χρόνια όλα τα κινητά θα έρχονται χωρίς power brick. Αν και όταν θα χρειάζεται κάποιος θα αγοράζει ένα.

Μου φαίνεται απίστευτο που κάποιοι το θεωρείτε και σοβαρό κριτήριο που θα επηρρέαζε την επιλογή συσκευής!
 

Κανένας δεν το θεωρεί σοβαρό κριτήριο! Απλά μπαίνουν να κραξουν επειδή βλέπουν τη λέξη iphone στον τίτλο. Οι κλασικοί κομπλεξικοι του insomnia...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...