Προς το περιεχόμενο

Κατα πόσο δεσμεύομαι σαν νέος αγρότης;


Dr_Pepper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Στο ινσομνια το 80% οσων γράφουν ειναι ή υπαλληλοι ή δυ, αν ακούσουν για μαγαζιά, επενδύσεις, επιχειρήσεις, χρηματιστήρια κλπ, το πρώτο που θα σου πουν ειναι πεταμένα λεφτά🤔

Αυτό δεν είναι κακό ο καθένας μπορεί να έχει άποψη εμένα η τρολλιά και η ειρωνεία με ενοχλεί ειδικά όταν δεν το κάνουν σε εμένα και πιάσανε τον πατέρα μου τώρα λες και τον ξέρανε απο χθες. 

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Αυτό λένε και οι απέναντι...😁

Ναι καθρεφτάκι λεγεται αυτό, όποιος έχει μυαλό καταλαβαίνει ποιος μιλάει για λογικά ανθρώπινα πράματα και ποιος κοροϊδεύει και ειρωνεύεται τον άλλον χωρίς να τον ξέρει και με χαζά επιχειρήματα τύπου τρακτέρ για μόστρα λες και τους είπα θέλουμε να πάρουμε 200 άλογα λαμποργκίνι για να μας βλέπουν στο χωριό και να ζηλεύουν. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε για να το πούμε απλά:
Αυτό που σκέφτεστε να κάνετε είναι λαμογιά. Από εκεί και πέρα δε νομίζω ότι υποστηρίζει κανείς ότι είναι ο ίδιος άσπιλος ή ότι θα είσαι ο πρώτος Έλληνας που σκέφτεσαι να κάνεις κάτι μη νόμιμο. Και αν σε παίρνει να το κάνεις με γεια σου με χαρά σου. Απλά μην πας με το ζόρι να το βαφτίσεις επένδυση, γιατί αυτό μάλλον είναι που εκνεύρισε κάποιους.

Οι επιδοτήσεις που δίνονται είναι με πολύ συγκεκριμένα κριτήρια. Αν ήταν καθ' όλα νόμιμο αυτό που σκέφτεσαι, δε θα ερχόσουν να ανοίγεις τόπικ εδώ διερωτώμενος αν θα δεσμευτείς. Παραδέξου το λοιπόν γι' αυτό που είναι και ας πάει παρακάτω η συζήτηση.

 

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Αυτό που σκέφτεστε να κάνετε είναι λαμογιά.

Να αυτό εννοώ μεγάλα προσβλητικά λόγια χωρίς αντίκρισμα. 

 

Εξήγησε μου γιατί ειναι λαμογιά πρώτα απο όλα

1)Τα χωράφια υπάρχουν και καλλιεργείται ήδη μεγάλο μέρος απο αυτά τα υπόλοιπα ειναι θέμα χρόνου να καλλιεργηθούν (άσχετα με το αν μπω τώρα εγώ νέος αγρότης ή όχι) 

2) Η επιδότηση αν την πάρω θα πάει για τα ίδια τα χωράφια

3) Να μην αναφέρω το status quo πολλών "νέων" αγροτών που παίρνουν δάνεια με βύσματα και χαρτιά στην ζούλα χωρίς να πληρούν τις προδιαγραφές και τα μισά και παραπάνω πάνε στο σπίτι τους και σε διάφορα άλλα περιουσιακά στοιχεία. 

22 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Οι επιδοτήσεις που δίνονται είναι με πολύ συγκκεκριμένα κριτήρια. Αν ήταν καθ' όλα νόμιμο αυτό που σκέφτεσαι, δε θα ερχόσουν να ανοίγεις τόπικ εδώ αναρωτώμενος αν θα δεσμευτείς. Παραδέξου το λοιπόν γι' αυτό που είναι και ας πάει παρακάτω η συζήτηση.

Ναι γιατί στην ελλάδα έχουμε ηλίθια γραφειοκρατεία η επιδότηση δεν θα έπρεπε να με "κλειδώνει" και να μην με αφήνει να σπουδάσω ας πούμε και να έχω κάτι άλλο απο δίπλα θα έπρεπε να κοιτάει απλά τα χρήματα να πηγαίνουν στα χωράφια και να πετυχαίνονται οι στόχοι παραγωγής. 

 

Υπάρχει η πρόθεση του νόμου και το γράμμα του νόμου

Η πρόθεση του νόμου πληρείται στο 100% στην περίπτωση μας και με το παραπάνω στο γράμμα του νόμου έχουμε πάντα θέμα σε αυτή την χώρα και ρωτάω αν με παίρνει αυτό είναι όλο. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα  Ukforthemoment υπηρχε μια  10 ετης δεσμευση το 1999  που εγινα νεοεισερχομενος και μετα εκανα θερμοκηπια αλλα ηταν στο τοτε πακετο επιδοτησεων,δε νξερω τι ισχυει τωρα.Παντως αν ειναι για να μην κανεις αυτη την δουλεια καλυτερα και γνωμη μου ειναι να βρειτε καπως αλλιως να κανετε την δουλεια σας πχ με καποιο μεταχειρισμενο οπως προαναφερθηκε.Ειναι μεγαλη δεσμευση και αν ειναι να μην κανεις αυτη την δουλεια θα σε ειναι βαρος και εμποδιο.Ακομα ταυτοχρονα να βρεις αλλη δουλεια πρεπει να κανεις μαγειρεματα με το κινδυνο να χρειαστεις και με εντοκη επιστροφη της επιδοτησης.Εσυ αποφασιζεις

Επεξ/σία από sixfeetunder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Να αυτό εννοώ μεγάλα προσβλητικά λόγια χωρίς αντίκρισμα. 

 

Εξήγησε μου γιατί ειναι λαμογιά πρώτα απο όλα

1)Τα χωράφια υπάρχουν και καλλιεργείται ήδη μεγάλο μέρος απο αυτά τα υπόλοιπα ειναι θέμα χρόνου να καλλιεργηθούν (άσχετα με το αν μπω τώρα εγώ νέος αγρότης ή όχι) 

2) Η επιδότηση αν την πάρω θα πάει για τα ίδια τα χωράφια

3) Να μην αναφέρω το status quo πολλών "νέων" αγροτών που παίρνουν δάνεια με βύσματα και χαρτιά στην ζούλα χωρίς να πληρούν τις προδιαγραφές και τα μισά και παραπάνω πάνε στο σπίτι τους και σε διάφορα άλλα περιουσιακά στοιχεία. 

Ναι γιατί στην ελλάδα έχουμε ηλίθια γραφειοκρατεία η επιδότηση δεν θα έπρεπε να με "κλειδώνει" και να μην με αφήνει να σπουδάσω ας πούμε και να έχω κάτι άλλο απο δίπλα θα έπρεπε να κοιτάει απλά τα χρήματα να πηγαίνουν στα χωράφια και πτυχώνονται οι στόχοι παραγωγής. 

 

Υπάρχει η πρόθεση του νόμου και το γράμμα του νόμου

Η πρόθεση του νόμου πληρείται στο 100% στην περίπτωση μας και με το παραπάνω στο γράμμα του νόμου έχουμε πάντα θέμα σε αυτή την χώρα και ρωτάω αν με παίρνει αυτό είναι όλο. 

Εκτίθεστε και το συνεχίζεται !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Εξήγησε μου γιατί ειναι λαμογιά πρώτα απο όλα

Θα σε αφήσω να το επεξεργαστείς μόνος σου.

Κι άλλοι έχουν χωράφια και θα ήθελαν επιδοτούμενο τρακτέρ χωρίς να είναι τα αγροτικά το βασικό τους εισόδημα. Μπας και νομίζεις ότι είσαι ο μόνος;;;

Επιμένεις κι όλας!

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, arispz είπε

Εκτίθεστε και το συνεχίζεται !

 

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Θα σε αφήσω να το επεξεργαστείς μόνος σου.

  • (κακόσημο) που υποκρίνεται τον αγοραστή για να προσελκύσει πελάτες για χάρη κάποιου άλλου· που επωφελείται εξαπατώντας κι έπειτα αποχωρεί. Η πράξη στο σύνολό της αποκαλείται λαμογιά

Ποιος θα αποχωρήσει ; Ποιος εξαπατάται; 

7 λεπτά πριν, sixfeetunder είπε

με καποιο μεταχειρισμενο οπως προαναφερθηκε

Μα με μεταχειρισμένο μιλάμε (με τα λεφτά της επιδότησης και ντούκου να τα δίνανε παίρνεις καινούργιο τρακτεράκι για την αυλή)  και θα αγοραστεί έτσι και αλλιώς άσχετα της επιδότησης απλά θα βοηθούσε η επιδότηση για να γίνουν τα πράματα πιο γρήγορα και καλύτερα. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα οκ. Αποχωρώ από το τόπικ, γιατί ενώ μπήκα μια χαρά ήρεμος, στο τέλος πραγματικά θα μ' εκνευρίσεις με τη στάση σου...

Καλές "επενδύσεις"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έλα οκ. Αποχωρώ από το τόπικ, γιατί ενώ μπήκα μια χαρά ήρεμος, στο τέλος πραγματικά θα μ' εκνευρίσεις με τη στάση σου...

Καλές "επενδύσεις"...

Εγώ έχω στάση ; εσύ με αποκάλεσες λαμόγιο και εγώ απλά σου έδειξα τον όρισμό και σε ρώτησα γιατί το έκανες. 

 

Μερικοί μου φαίνεται νομίζετε πως το σύμπαν περιστρέφεται γύρο σας και οι άλλοι θα πρέπει να σας απολογούνται εσύ είσαι αυτός που πρόσβαλε χωρίς λόγο και μας λες ότι σε εκνευρίζουμε επειδή με λογικό τρόπο σε ρωτάμε γιατί το έκανες αυτό αποχώρησε αν είναι έτσι τέτοιου είδους νοοτροπίες δεν βοηθάνε κανένα τόπικ, όχι προς την καλυτέρευση του τουλάχιστον. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ έχω στάση ; εσύ με αποκάλεσες λαμόγιο και εγώ απλά σου έδειξα τον όρισμό και σε ρώτησα γιατί το έκανες. 

 

Μερικοί μου φαίνεται νομίζετε πως το σύμπαν περιστρέφεται γύρο σας και οι άλλοι θα πρέπει να σας απολογούνται εσύ είσαι αυτός που πρόσβαλε χωρίς λόγο και μας λες ότι σε εκνευρίζουμε επειδή με λογικό τρόπο σε ρωτάμε γιατί το έκανες αυτό αποχώρησε αν είναι έτσι τέτοιου είδους νοοτροπίες δεν βοηθάνε κανένα τόπικ, όχι προς την καλυτέρευση του τουλάχιστον. 

Εσυ θα κάνεις την αγροτική εργασία την κύρια ,δεν ξέρω αν πρέπει να είναι και η μόνη,εργασία σου;

Αν ναι προχώρα το .Αν όχι και απλα το θέλετε για το τρακτερ κλπ ...............υπάρχει πρόβλημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν ναι προχώρα το .Αν όχι και απλα το θέλετε για το τρακτερ κλπ

Το τρακτέρ καλέ μου φίλε γιατί να το θέλουμε για να κόβουμε βόλτες; για να δουλεύει τα χωράφια το θέλουμε! 

Και το είπα αναφορικά έτσι και αλλιώς στα σκαριά να αγοραστεί ειναι απλά το θέμα ειναι ότι η επιδότηση θα βοηθούσε στο εγχείρημα γενικά . 

 

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

συ θα κάνεις την αγροτική εργασία την κύρια ,δεν ξέρω αν πρέπει να είναι και η μόνη,εργασία σου;

Ναι αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει εγώ να ειμαι όλη μέρα στα χωράφια και να μην κάνω τιποτα άλλο σημασία για το κράτος που δίνει την επιδότηση ειναι αν η ελληνική παραγωγή αναπτυχθεί ή αν εγώ φοράω άρβυλα και ειμαι με την τσάπα στο χέρι κάθε μέρα; 

 

αυτό λέω τώρα έχω άλλα σχέδια για την ζωή μου έχω δουλέψει (και συγκεκριμένα τώρα τον τελευταίο χρόνο) στα χωράφια απο μικρό παιδί όχι "για την εμπειρία" αλλά σαν full time κλαδέματα ποτίσματα ραντίσματα κτλ κτλ κτλ απο μικρό παιδί απλά θέλω να ασχοληθώ με άλλα πράγματα και δεν βλέπω το κακό σε αυτό εφόσον μπορούν τα χωράφια να δουλεύονται και ας μην είμαι 100% εγώ προσωπικά πάνω τους κάθε μέρα θα ειναι άλλοι πχ εργάτες και ο πατέρας μου. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Το τρακτέρ καλέ μου φίλε γιατί να το θέλουμε για να κόβουμε βόλτες; για να δουλεύει τα χωράφια το θέλουμε! 

Και το είπα αναφορικά έτσι και αλλιώς στα σκαριά να αγοραστεί ειναι απλά το θέμα ειναι ότι η επιδότηση θα βοηθούσε στο εγχείρημα γενικά . 

 

Ναι αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει εγώ να ειμαι όλη μέρα στα χωράφια και να μην κάνω τιποτα άλλο σημασία για το κράτος που δίνει την επιδότηση ειναι αν η ελληνική παραγωγή αναπτυχθεί ή αν εγώ φοράω άρβυλα και ειμαι με την τσάπα στο χέρι κάθε μέρα; 

 

αυτό λέω τώρα έχω άλλα σχέδια για την ζωή μου έχω δουλέψει (και συγκεκριμένα τώρα τον τελευταίο χρόνια) στα χωράφια απο μικρό παιδί όχι "για την εμπειρία" αλλά σαν full time κλαδέματα ποτίσματα ραντίσματα κτλ κτλ κτλ απο μικρό παιδί απλά θέλω να ασχοληθώ με άλλα πράγματα και δεν βλέπω το κακό σε αυτό εφόσον μπορούν τα χωράφια να δουλεύονται και ας μην είμαι 100% εγώ προσωπικά πάνω τους κάθε μέρα θα ειναι άλλοι πχ εργάτες και ο πατέρας μου. 

Ψαξε να δεις για ποιο λόγο σου δίνει την επιδότηση .Είμαι σίγουρος ότι δεν στην δίνει για να πας  εξωτερικό  και να κάνεις άλλη δουλειά .Στην δίνει για να κάτσεις στο χωριό σου και να εκμεταλλευτείς τα χωράφια που έχεις ή νοικιάζεις και όχι να φύγεις στο εξωτερικό,brain drain κλπ.Και επειδή τα κονδύλια είναι περιορισμένα αν το παρεις "εσύ" που δεν θα ακολουθήσεις τον νόμιμο τροπο θα το στερήσεις απο κάποιον άλλο που θέλει να κάνει αυτή τη δουλειά.

  • Like 10
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Στην δίνει για να κάτσεις στο χωριό σου και να εκμεταλλευτείς τα χωράφια που έχεις

Μα αυτό θα κάνω απλά θα κάνω και άλλα πράματα και όσο ασχολούμαι με αυτά τα χωράφια θα εκμεταλεύονται στο όνομα μου με εργάτες και τον πατέρα μου. 

 

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ψαξε να δεις για ποιο λόγο σου δίνει την επιδότηση

Μα γιαυτό άνοιξα το topic υπάρχουν ένα σωρό "ψιλά γράμματα" και ρωτάω κανέναν που έχει πάρει επιδότηση και ξέρει τι ελέγχουν και πως γίνονται τα πράγματα. 

 

πχ εδώ https://protypon.eu/ta-kritiria-entaksis-sto-programma-neon-agroton/  λέει πως χρειάζεται μόνο το 30%  (το πως μετράται αυτό δεν το λέει όμως γιαυτό έκανα το τοπικ)

λέει επίσης ότι δεν χρειάζεται να ειμαι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ για τα 2 πρώτα χρόνια (επίσης δεν ξέρω κατα πόσο η ασφάλισή στον ΟΓΑ στην ελλάδα θα με δυσκολέψει στο να μπώ στον ιδιωτικό τομέα σε ξένο κράτος πχ ελεύθερος επαγγελματίας στην αγγλία) 

Αναφορά σε κείμενο

Σύμφωνα με την ανωτέρω διευκρινιστική εγκύκλιο του ΥΠΑΑΤ, για να κριθεί κάποιος νεοεισερχόμενος ως επαγγελματίας αγρότης :

Α. Θα πρέπει να είναι κάτοχος αγροτικής εκμετάλλευσης

Β. Θα πρέπει να ασχολείται επαγγελματικά με αγροτική δραστηριότητα στην εκμετάλλευση τουλάχιστον κατά 30% του συνολικού ετήσιου χρόνου εργασίας του

Γ. Δεν απαιτείται να είναι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ, για δύο (2) συνεχή έτη από την έναρξη της αγροτικής δραστηριότητάς του.

 

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και επειδή τα κονδύλια είναι περιορισμένα αν το παρεις "εσύ" που δεν θα ακολουθήσεις τον νόμιμο τροπο θα το στερήσεις απο κάποιον άλλο που θέλει να κάνει αυτή τη δουλειά.

Εγώ ξέρω ότι δεν απορροφούνται εσύ λες ειναι λίγα τα κονδύλια

και έπειτα πως τον στερώ; Αν πληρεί τις προϋποθέσεις θα μπεί αν όχι δεν θα μπει

Τέλος τι παραπάνω (θεωρώντας πως θα έχει τα ίδια ή λιγότερα στερέματα απο εμένα) θα κάνει αυτός σε σχέση με εμένα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...