Προς το περιεχόμενο

Κατα πόσο δεσμεύομαι σαν νέος αγρότης;


Dr_Pepper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι και κάτι άλλο που ίσως δεν ξέρεις η αγνοεις

ο πατέρας σου θα πάρει σύνταξη από εξωτερικό,αν δηλώνει εδώ ότι κάνει δουλειές,οταν ενημερωθεί η αρμόδια υπηρεσία εκεί ΗΠΑ Καναδά Αυστραλία μειώνουν το ποσό της σύνταξης αναλογα,δεν ξέρω αν παίρνει και από εδώ κάτι

γιαυτο πριν κάνει οποία κίνηση ας προσέξει να είναι ενήμερος,δεν τρώνε κουτόχορτο αυτοί έξω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά ρε σχολιάζετε αν είναι λαμογια να πάρει ο άλλος επιδότηση κάνοντας τον αγρότη έτσι ώστε να πάρει τρακτέρ ο πατέρας. Σε αυτή τη χώρα έχει χαθεί η λογική και το αυτονόητο 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Macosj είπε

Καλά ρε σχολιάζετε αν είναι λαμογια να πάρει ο άλλος επιδότηση κάνοντας τον αγρότη έτσι ώστε να πάρει τρακτέρ ο πατέρας. Σε αυτή τη χώρα έχει χαθεί η λογική και το αυτονόητο 

Πεστα ρε Χρυσόστομε καθόμαστε και απολογούμαστε να πούμε.

Ο πιο αρχαίος και πιο σταθερός δεσμός είναι αυτός του ανθρώπου με την γη, από τότε που άρχισε να υπάρχει η ανθρώπινη ιστορία και ο τυπάς παραπάνω νομίζει την σκαπουλάρει αν δηλώσει διαφορετικό όνομα (του πατέρα του).

Αφήστε μας μωρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε

Πεστα ρε Χρυσόστομε καθόμαστε και απολογούμαστε να πούμε.

Ο πιο αρχαίος και πιο σταθερός δεσμός είναι αυτός του ανθρώπου με την γη, από τότε που άρχισε να υπάρχει η ανθρώπινη ιστορία και ο τυπάς παραπάνω νομίζει την σκαπουλάρει αν δηλώσει διαφορετικό όνομα (του πατέρα του).

Αφήστε μας μωρέ.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα και πως το έγραψα. Οπότε να συμπληρώσω. Καλά ρε σχολιάζετε αν είναι λαμογια να πάρει ο άλλος επιδότηση κάνοντας τον αγρότη έτσι ώστε να πάρει τρακτέρ ο πατέρας. Σε αυτή τη χώρα έχει χαθεί η λογική και το αυτονόητο. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΊΝΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ και παράνομο 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Macosj είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα 

Κατάλαβα μια χαρά απλά τα άλλαξα λίγο για να πω και εγώ την γνώμη μου.

Δημιουργική άδεια αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, το γράφω εδώ. Οι δικοί μου είναι αγρότες σε καλλιέργεια βαμβακιού. Έχουμε δικά μας χωράφια και τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι κι εγώ. Το εισόδημα τους προέρχεται από αυτό. Το θέμα είναι ότι με τα χρόνια, βλέπω ότι η συγκεκριμένη καλλιέργεια έχει πολύ δουλειά και τα έσοδα κατά τη γνώμη μου δεν αντισταθμίζουν τον κόπο και το χρόνο (τα κάνουμε όλα μόνοι μας δεν απασχολούμε κάποιον). Πηγαίνοντας σε διάφορα συνέδρια και σεμινάρια την τελευταία δεκαετία βλέπω μια στροφή προς τα αρωματικά φυτά. Βέβαια, δεν μπορώ να τους πείσω, έστω και δοκιμαστικά για εναλλακτική καλλιέργεια σε κάποιο χωράφι... Ούτε με το πρόγραμμα νέων αγροτών συμφωνούν γιατί κάποιος κάπου μπήκε στο πρόγραμμα και μετά τελικά έμπλεξε με έξοδα αφού καθυστερούσαν οι δόσεις... Το τρακτέρ που έχουμε είναι ένα που αγοράστηκε μεταχειρισμένο το '90!!!

Πραγματικά ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα νέων αγροτών, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν όντως βοηθάει ή τλκ είναι απλά ένα "δάνειο" και εν τέλει θα ακούσω το "στα λέγαμε"... επίσης, να αναφέρω ότι δεν έχω κάνει εγγραφή στον ΟΓΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, taftaf είπε

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, το γράφω εδώ. Οι δικοί μου είναι αγρότες σε καλλιέργεια βαμβακιού. Έχουμε δικά μας χωράφια και τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι κι εγώ. Το εισόδημα τους προέρχεται από αυτό. Το θέμα είναι ότι με τα χρόνια, βλέπω ότι η συγκεκριμένη καλλιέργεια έχει πολύ δουλειά και τα έσοδα κατά τη γνώμη μου δεν αντισταθμίζουν τον κόπο και το χρόνο (τα κάνουμε όλα μόνοι μας δεν απασχολούμε κάποιον). Πηγαίνοντας σε διάφορα συνέδρια και σεμινάρια την τελευταία δεκαετία βλέπω μια στροφή προς τα αρωματικά φυτά. Βέβαια, δεν μπορώ να τους πείσω, έστω και δοκιμαστικά για εναλλακτική καλλιέργεια σε κάποιο χωράφι... Ούτε με το πρόγραμμα νέων αγροτών συμφωνούν γιατί κάποιος κάπου μπήκε στο πρόγραμμα και μετά τελικά έμπλεξε με έξοδα αφού καθυστερούσαν οι δόσεις... Το τρακτέρ που έχουμε είναι ένα που αγοράστηκε μεταχειρισμένο το '90!!!

Πραγματικά ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα νέων αγροτών, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν όντως βοηθάει ή τλκ είναι απλά ένα "δάνειο" και εν τέλει θα ακούσω το "στα λέγαμε"... επίσης, να αναφέρω ότι δεν έχω κάνει εγγραφή στον ΟΓΑ

Βοηθαει, ψαχτο καλυτερα διοτι οι επαγγελματιες αγροτες που θα αφομοιωσουν τις εξελιξεις θα ειναι αυτοι που θα επιζησουν.

δυστυχως το βαμβακι οπως και ο καπνος δεν ειναι καλλιεργεια με μελλον!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κοιτάω και τι γίνεται όχι στο εξωτερικό, αλλά στη χώρα μας και σκέφτομαι "δεν μπορεί", το βαμβάκι  ξέρουμε να το χειριστούμε (είναι και οι επιδοτήσεις για αυτό) και για αυτό έχουμε και κάποια επιφύλαξη, αλλά πολύ ταλαιπωρία χωρίς αντίκρισμα... Νομίζω με τον ίδιο κόπο θα μπορούσε να αποφέρει περισσότερο κάποια άλλη καλλιέργεια... τώρα βγήκε μια προδημοσιευση για προγράμμα που θα βγει,αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος που έχει μπει να μου πει αν οι στόχοι-προυποθέσεις των προγραμμάτων αυτών είναι εφικτοί ή μετα θα κοπάνα το κεφάλι μου στον τοίχο από το άγχος να ανταπεξέλθω και αντί για βοήθεια να μου μείνει στο τέλος χρέος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, crom251 είπε

Ο πατερας του μπορει να ειναι ο πιο δουλευταρας και ικανος ανθρωπος.

Αλλα το συγκεκριμενο προγραμμα ΔΕΝ το δικαιουται.

Και φυσικα καθολου μονοφθαλμη δεν ειναι η οπτικη του φιλου. Η επιδοτηση πρεπει να παει και να βοηθησει νεα ατομα που θελουν οντως να ασχοληθουν με την γεωργια. Αυτος ειναι εξαλλου ο λογος υπαρξης του συγκεκριμενου προγραμματος. Οχι να το παρουν συνταξιουχοι που θελουν εξτραδακι.

Αν το έπαιρνε και αντί για το πατέρα του είχε εργάτη τι θα άλλαζε? 

Μια χαρά το δικαιούται το πρόγραμμα και καλά θα κάνει να μπει

1 ώρα πριν, taftaf είπε

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, το γράφω εδώ. Οι δικοί μου είναι αγρότες σε καλλιέργεια βαμβακιού. Έχουμε δικά μας χωράφια και τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι κι εγώ. Το εισόδημα τους προέρχεται από αυτό. Το θέμα είναι ότι με τα χρόνια, βλέπω ότι η συγκεκριμένη καλλιέργεια έχει πολύ δουλειά και τα έσοδα κατά τη γνώμη μου δεν αντισταθμίζουν τον κόπο και το χρόνο (τα κάνουμε όλα μόνοι μας δεν απασχολούμε κάποιον). Πηγαίνοντας σε διάφορα συνέδρια και σεμινάρια την τελευταία δεκαετία βλέπω μια στροφή προς τα αρωματικά φυτά. Βέβαια, δεν μπορώ να τους πείσω, έστω και δοκιμαστικά για εναλλακτική καλλιέργεια σε κάποιο χωράφι... Ούτε με το πρόγραμμα νέων αγροτών συμφωνούν γιατί κάποιος κάπου μπήκε στο πρόγραμμα και μετά τελικά έμπλεξε με έξοδα αφού καθυστερούσαν οι δόσεις... Το τρακτέρ που έχουμε είναι ένα που αγοράστηκε μεταχειρισμένο το '90!!!

Πραγματικά ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα νέων αγροτών, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν όντως βοηθάει ή τλκ είναι απλά ένα "δάνειο" και εν τέλει θα ακούσω το "στα λέγαμε"... επίσης, να αναφέρω ότι δεν έχω κάνει εγγραφή στον ΟΓΑ

Το βαμβάκι η μεγαλύτερη πληγή των αγροτών.

Δίνουν τις συνδεδεμένες για να το καλλιεργούν και βγάζουν λεφτά άλλοι στις πλάτες των αγροτών.

Γνώμη μου, κάνε αίτηση και κοίταξε σταδιακά για δέντρα (ανάλογα που βρίσκεσαι βέβαια, ελιά, αμύγδαλα), ξέρω πως μια μετάβαση είναι δύσκολη να γίνει ειδικά όταν δεν υπάρχει έσοδο κατά την διάρκεια της μετάβασης!

 

Το βαμβάκι έχει ψοφήσει (20 χρόνια φυτοζωει) 

 

Καλή επιτυχία ότι και αν αποφασίσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς τον νηματοθετη:δεν καταλαβα σε τι προγραμμα θελεις να μπεις,αλλα παρε τα χωραφια στο ονομα σου,κανε εναρξη ειδικου καθεστωτος μικροκαλιεργητη,παρε τις επιδοτησεις για την καλιεργεια που ηδη εχεις,και παρε το τρακτερακι που θελεις οταν τα μαζεψεις.και μην δινεις σημασια σε οσους κατηγορουν περι λαμογιας κλπ.......για καλυτερες λεπτομερειες,περι νεου αγροτη,ρωτα εναν λογιστη που ασχολειται με αγροτικα,διοτι στις πολεις,οι περισοτεροι αν οχι ολοι,οι λογιστες,ειναι ασχετοι με τα αγροτικα......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που δίνεις σημασία:

α. Στο επιδοτούμενο πρόγραμμα.

β.Στα μηχανήματα που επιδοτούνται.

Για την παραγωγή δε ρώτησες καν...Βγάζει λεφτά το αμπέλι; Αυτό θα σε ζήσει όσα χρόνια το καλλιεργείς.

Γνώμη μου : Μη μπλέξεις, γιατί αν χρειαστεί να ξεμπλέξεις, θα τα δεις όλα δύσκολα.

Βάλε δέντρα, έχει πολύ περισσότερο χρήμα. Αν ευνοεί η περιοχή, αμύγδαλα, καρύδια, ροδάκινα, ακτινίδια κλπ. Ειδικά για τα τελευταία σε παρακαλάνε...Όλα φεύγουν εξωτερικό, Ρωσία κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει σε ένα συνέδριο, ότι με μικρές επεμβάσεις, στα μηχανήματα που ήδη έχουμε για το βαμβάκι, μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε και στην καλλιέργεια κάποιων αρωματικών φυτών και για αυτό τα θεώρησα μονόδρομο... Θεωρείς ότι τα δέντρα είναι εξίσου αποδοτικά? Με προβληματίζει που θα πρέπει να υπάρχει ήδη συμβόλαιο ώστε να μην πάει χαμένη η παραγωγή ενώ στα φαρμακευτικά, ε, τα πηγαινεις σε αποστακτήριο και κανείς αιθέριο έλαιο... Δεν υποστηρίζω ούτε το ένα ούτε το άλλο περισσότερο. Απλά προσπαθώ να δω ποιο είδος θα έχει μικρότερο ρίσκο μακροπρόθεσμα ώστε εγκαταλείποντας μια καλλιέργεια με μικρό, σίγουρο όμως εισόδημα, να μην το μετανιώσω στο μέλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Μου κάνει εντύπωση που δίνεις σημασία:

α. Στο επιδοτούμενο πρόγραμμα.

β.Στα μηχανήματα που επιδοτούνται.

Τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση;

Έχεις δει πολλούς Έλληνες να θέλουν να δουλέψουν; Κανείς δε ψάχνει για δουλειά πλεον. Όλοι για επιδοτήσεις και επιδόματα κάθε μορφής ψάχνουν.

 

 

Από αγροτικά δεν έχω ιδέα. Πρόσεχε μη την πατήσεις με τις εναλλακτικές όπως λες καλλιέργειες.

Παλαιότερα είχαμε τη μόδα με τα σαλιγκάρια που μερικοί την προωθούσαν με τα 1000. Τελικά οι περισσότεροι που ασχολήθηκαν άκουσα ότι μείνανε με τα σαλιγκάρια στο χέρι. Ψαξτο καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση;

Έχεις δει πολλούς Έλληνες να θέλουν να δουλέψουν; Κανείς δε ψάχνει για δουλειά πλεον. Όλοι για επιδοτήσεις και επιδόματα κάθε μορφής ψάχνουν.

 

 

Από αγροτικά δεν έχω ιδέα. Πρόσεχε μη την πατήσεις με τις εναλλακτικές όπως λες καλλιέργειες.

Παλαιότερα είχαμε τη μόδα με τα σαλιγκάρια που μερικοί την προωθούσαν με τα 1000. Τελικά οι περισσότεροι που ασχολήθηκαν άκουσα ότι μείνανε με τα σαλιγκάρια στο χέρι. Ψαξτο καλά

γκοτζι μπέρι,αλόη,ιπποφαές και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...