Προς το περιεχόμενο

Κατα πόσο δεσμεύομαι σαν νέος αγρότης;


Dr_Pepper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

γκοτζι μπέρι,αλόη,ιπποφαές και πάει λέγοντας.

Ναι τα έχω ακούσει αυτά, απλά θα ήμουν επιφυλακτικός με την κάθε μόδα που εμφανίζεται κατά καιρούς.

Όπως είπα πριν χρόνια είχε γίνει μόδα το σαλιγκάρι, τώρα έχουμε αυτά (και τα φωτοβολταϊκά). Και για ρίγανη επίσης έχει ακουστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσωπικά έχω άποψη από πελάτη μου, για αρωνεια.

Όλοι τα παρουσιάζουν ως μάννα εξ ουρανού. Όμως στη πορεία αφού δεσμευτείς, αρχίζει η εκμετάλλευση.

Κατλαηγεις να προσπαθείς να διανείμεις μόνο σου το προϊόν σου.

Οπότε να έχεις στο νου σου, πως εκτός της δουλειάς, της επένδυσης, θέλει ΠΟΛΥ κυνήγι η διαθεησ, για να μείνει "μεροκάματο".

Οπότε ψάξτο πάρα πολύ καλά, όπως ειοωιηκε. Βρες καλλιεργητές να σου πούνε την άποψη τούς και πάει λέγοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι αγρότης αλλά έχω κάνει πολλές κουβέντες με τους θείους μου που είναι.

οπως πολύ σωστα έγραψαν οι αμέσως προηγούμενοι, το θέμα είναι η διάθεση. Αν εισαι σε επαφή με εταιρείες που ξέρεις ότι θα αγοράσουν τέτοια παραγωγή, και ξέρεις και τιμή, τότε ξέρεις πραγματικά αν αξίζει η προσπάθεια. Όποτε πρωτα ψάξε τη διάθεση και μετά αποφάσισε να κανείς κίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Bitbit είπε

Τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση;

Έχεις δει πολλούς Έλληνες να θέλουν να δουλέψουν; Κανείς δε ψάχνει για δουλειά πλεον. Όλοι για επιδοτήσεις και επιδόματα κάθε μορφής ψάχνουν.

 

 

Από αγροτικά δεν έχω ιδέα. Πρόσεχε μη την πατήσεις με τις εναλλακτικές όπως λες καλλιέργειες.

Παλαιότερα είχαμε τη μόδα με τα σαλιγκάρια που μερικοί την προωθούσαν με τα 1000. Τελικά οι περισσότεροι που ασχολήθηκαν άκουσα ότι μείνανε με τα σαλιγκάρια στο χέρι. Ψαξτο καλά

Γνωρίζεις γιατί οι αγρότες παίρνουν επιδοτήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, oikonikos είπε

Αν το έπαιρνε και αντί για το πατέρα του είχε εργάτη τι θα άλλαζε? 

Μια χαρά το δικαιούται το πρόγραμμα και καλά θα κάνει να μπει

Εεεε προφανως και δεν το δικαιουται...

Κανε τον κοπο τουλαχιστον να ριξεις μια ματια στο προγραμμα και στις προυποθεσεις που εχει πριν γραψεις.

Ειναι κριμα να αναλωνόμαστε σε τετοιες ανουσιες συζητησεις, οταν εσυ προφανως δεν εχεις ιδεα τι λεει το προγραμμα και λες οτι σου κατεβει.

Και για να σε διευκολυνω σου παραθετω καποια σημεια και προυποθεσεις που πρεπει να πληροί.

Είναι µόνιµος κάτοικος σε κάποια από τις περιοχές εφαρµογής του µέτρου.

∆εν έχει εξωγεωργική απασχόληση, µόνιµη εξαρτηµένη ή µη εξαρτηµένη ή, αν έχει, δεσµεύεται να τη διακόψει µετά την ανακοίνωση των αποτελεσµάτων εξέτασης της αίτησής του (εφόσον κριθεί επιλέξιµος) και πριν την ένταξή του στο µέτρο

∆εν είναι σπουδαστής/στρια ή φοιτητής/τρια που δεν έχει συµπληρώσει τον αριθµό των προβλεπόµενων ετών φοίτησης για κάθε σχολή.

Τι ακριβως βλεπεις να ικαναοποιει ο φιλος μας απο τα παραπανω? Που θελει να παει να σπουδασει και να δουλεψει Αγγλια?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, crom251 είπε

Εεεε προφανως και δεν το δικαιουται...

Κανε τον κοπο τουλαχιστον να ριξεις μια ματια στο προγραμμα και στις προυποθεσεις που εχει πριν γραψεις.

Ειναι κριμα να αναλωνόμαστε σε τετοιες ανουσιες συζητησεις, οταν εσυ προφανως δεν εχεις ιδεα τι λεει το προγραμμα και λες οτι σου κατεβει.

Και για να σε διευκολυνω σου παραθετω καποια σημεια και προυποθεσεις που πρεπει να πληροί.

Είναι µόνιµος κάτοικος σε κάποια από τις περιοχές εφαρµογής του µέτρου.

∆εν έχει εξωγεωργική απασχόληση, µόνιµη εξαρτηµένη ή µη εξαρτηµένη ή, αν έχει, δεσµεύεται να τη διακόψει µετά την ανακοίνωση των αποτελεσµάτων εξέτασης της αίτησής του (εφόσον κριθεί επιλέξιµος) και πριν την ένταξή του στο µέτρο

∆εν είναι σπουδαστής/στρια ή φοιτητής/τρια που δεν έχει συµπληρώσει τον αριθµό των προβλεπόµενων ετών φοίτησης για κάθε σχολή.

Τι ακριβως βλεπεις να ικαναοποιει ο φιλος μας απο τα παραπανω? Που θελει να παει να σπουδασει και να δουλεψει Αγγλια?

 

Βγήκε διευκρινιστική για τους φοιτητές και για όσους δεν έχουν πάει φαντάροι.

 

Με λίγα λόγια: Μέχρι να τελειώσει την σχολή θα δηλώνει τόπο κατοικίας το χωριό του (όπου και να είναι) και μετά βλέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, oikonikos είπε

Βγήκε διευκρινιστική για τους φοιτητές και για όσους δεν έχουν πάει φαντάροι.

 

Με λίγα λόγια: Μέχρι να τελειώσει την σχολή θα δηλώνει τόπο κατοικίας το χωριό του (όπου και να είναι) και μετά βλέπει

Ο φιλος θα παει να σπουδασει και να δουλεψει Αγγλια.

Τι ακριβως συζηταμε?

Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω πραγματικα...

Επεξ/σία από crom251
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, crom251 είπε

Ο φιλος θα παει να σπουδασει και να δουλεψει Αγγλια.

Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω...

Σου απάντησα... Αυτό που θέλει να κάνει θέλει κάποια χρόνια για να γίνει..

Μιλάμε για το λιγότερο 5 χρόνια.

Εκτός αν ο φίλος θέλει να πάει τώρα και να βρει δουλειά τώρα 

Σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, oikonikos είπε

Σου απάντησα... Αυτό που θέλει να κάνει θέλει κάποια χρόνια για να γίνει..

Μιλάμε για το λιγότερο 5 χρόνια.

Εκτός αν ο φίλος θέλει να πάει τώρα και να βρει δουλειά τώρα 

Σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ

Το προγραμμα προυποθετει 7 χρονια τουλαχιστον ...αγροτης.

Αν ο στοχος του ειναι να παει Αγγλια και 7 χρονια τουλαχιστον να μην δουλευει ισως (γιατι δεν εχει ανακοινωθει τιποτα οριστικα, ακομα για μεταπτυχιακους και τι θα ισχυσει), το δικαιουται.

Αλλα το θεμα ειναι να μην ...δουλευομαστε μεταξυ μας.

Εξαλλου και ο φιλος ουσιαστικα στο 1ο post ρωταει για να μην τον μπλεξει ο πατερας του σε ενα ...μακροκρονιο λουκι οπως λεει χαρακτηριστικα. Στο οποιο αν θελει να ειναι νομιμος θα μπλεξει...

Επεξ/σία από crom251
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, ο νέος αγρότης έχει την υποχρέωση να έχει μόνιμη κατοικία στο νομό ή σε γειτονικό από αυτόν που βρίσκονται τα χωράφια που εκμεταλλεύεται.

Οπότε δύσκολο για Αγγλία, δεν ξέρω αν γίνονται διασταυρώσεις μεταξύ υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

γκοτζι μπέρι,αλόη,ιπποφαές και πάει λέγοντας.

Και μ αυτα τι θα κανει δλδ?Ρωταω γιατι εχω 30 στρ δενδρολιβανο,θυμαρι,ριγανη,φασκομηλο και υσσωπο.Καθονται οι τονοι σην αποθηκη.Το δενδρολιβανο πριν το βαλω μου ελεγε ο εμπορος,και 5 τονους να εχεις το παιρνω ολο.Μολις εφτασα σταδιακα να φτανω μεγαλη παραγωγη(στην αρχη επιανα 500-1000 κιλα) αρχισε να μου λεει,ποσο εχεις?5 τονους?Στειλε μου 250 κιλα και βλεπουμε.Τα ιδια με το θυμαρι,τα ιδια με την ριγανη.Τωρα (μετα απο 10 χρονια ενασχολησης) βρηκα ακρη να τα δινω Γαλλια και Ολλανδια αλλα οι τυποι μονο κωλο δεν σου ζητανε.Εχει απιστευτο τρεξιμο και σιγα τα λεφτα που βγαζεις.Οπως πλουτισαν αυτοι με τα ροδια,με την στεβια και με τα σαλιγκαρια οπως ειπε και ο φιλος.

Μην ασχολειστε με αγροτια στην Ελλαδα.Ο αγροτικος τομεας ειναι για αλλες χωρες.Στην Ελλαδα ειναι τα επιδοματα και ο φραπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LouCi4er είπε

Και μ αυτα τι θα κανει δλδ?Ρωταω γιατι εχω 30 στρ δενδρολιβανο,θυμαρι,ριγανη,φασκομηλο και υσσωπο.Καθονται οι τονοι σην αποθηκη.Το δενδρολιβανο πριν το βαλω μου ελεγε ο εμπορος,και 5 τονους να εχεις το παιρνω ολο.Μολις εφτασα σταδιακα να φτανω μεγαλη παραγωγη(στην αρχη επιανα 500-1000 κιλα) αρχισε να μου λεει,ποσο εχεις?5 τονους?Στειλε μου 250 κιλα και βλεπουμε.Τα ιδια με το θυμαρι,τα ιδια με την ριγανη.Τωρα (μετα απο 10 χρονια ενασχολησης) βρηκα ακρη να τα δινω Γαλλια και Ολλανδια αλλα οι τυποι μονο κωλο δεν σου ζητανε.Εχει απιστευτο τρεξιμο και σιγα τα λεφτα που βγαζεις.Οπως πλουτισαν αυτοι με τα ροδια,με την στεβια και με τα σαλιγκαρια οπως ειπε και ο φιλος.

Μην ασχολειστε με αγροτια στην Ελλαδα.Ο αγροτικος τομεας ειναι για αλλες χωρες.Στην Ελλαδα ειναι τα επιδοματα και ο φραπες.

Παραδείγματα απο καλλιέργειες που ήταν της μόδας  ήταν αλλά τελικά μονο αυτός που πουλαγε τον παπά κονομησε.Ολοι οι άλλοι την πάτησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Προσωπικά έχω άποψη από πελάτη μου, για αρωνεια.

Όλοι τα παρουσιάζουν ως μάννα εξ ουρανού. Όμως στη πορεία αφού δεσμευτείς, αρχίζει η εκμετάλλευση.

Κατλαηγεις να προσπαθείς να διανείμεις μόνο σου το προϊόν σου.

Οπότε να έχεις στο νου σου, πως εκτός της δουλειάς, της επένδυσης, θέλει ΠΟΛΥ κυνήγι η διαθεησ, για να μείνει "μεροκάματο".

Οπότε ψάξτο πάρα πολύ καλά, όπως ειοωιηκε. Βρες καλλιεργητές να σου πούνε την άποψη τούς και πάει λέγοντας.

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ο συγχωρεμένος παππούς μου ήταν ο μεγαλύτερος γαιοκτήμονας της περιοχής και είχε και ζώα δεν ξέρω πόσα ακριβώς αλλά μιλάμε 3ψήφια νούμερα, και κοντά του έμαθε και ο πατέρας μου και ο θείος μου που πέθανε ο πατέρας μου ασχολούταν με χωράφια κυρίως μέχρι τα 35 του δεν ειναι ότι απλά "βοηθούσε τον μπαμπα σαν παιδί" απλά για διάφορες άλλες ανάγκες που προέκυψαν έφυγε στο εξωτερικό. 

 

Δεν παράτησε τα αγροτικά εδώ εντελώς ήταν ο θείος μου και ερχόταν όποτε μπορούσε και αυτός καλοκαίρια αργίες  ήμουν και εγώ όποτε χρειαζόταν κτλ τώρα που πέθανε ο θείος και θα βγεί και αυτός στην σύνταξη στα 62 θα το ξαναπάρει γερά full time με τα χωράφια μας ήδη στην ζούλα 2 άτομα (εγώ και αυτός) κάναμε 3 αμπέλια τα τελευταία 7 χρόνια που τώρα ειναι κομπλέ και βγάζουν φουλ παραγωγή. 

Θέλω να πω ότι δεν χρειάζομαι συμβουλές για τα πρακτικά του θέματος γιατί πολύ απλά ο πατέρας μου ξέρει πολλά και έχει και άτομα που ασχολούνται με τον τόπι και τα ξέρει απο τα νιάτα του σε όλες τις φάσεις παραγωγής. 

 

Δεν σχολιάζω τα άλλα χαζά πιο πάνω (πέρι τεμπελιάς, φράπας μόστρα τρακτέρ λαμογιές κτλ)  ένα ένα γιατί δεν έχει νόημα απλά θα επαναλάβω αν και δεν φαίνεται να καταλαβαίνουν κάποιοι πως τα χωράφια δουλεύονται και θα δουλευτούν έτσι και αλλιώς ανεξάρτητα απο το αν μπω εγώ σε πρόγραμμα ή όχι. 

 

Απλά θα βοηθούσε η επιδότηση να γίνουν λιγο πιο άνετα οι δουλειές μιας και με εξαίρεση τα αμπέλια τα υπόλοιπα χωράφια θέλουν κεφάλαια για να δουλευτούν σωστά τα όποια ναι μεν μπορούμε με τον καιρό να τα βρούμε τόσο απο το κομπόδεμα του πατέρα μου όσο απο την παραγωγή αλλά όπως και να το κάνεις θα ειναι μια ανάσα η επιδότηση γιατί τα έξοδα μας δεν ειναι μόνο τα χωράφια υπάρχει και μια καθηλωμένη γιαγιά η αδερφή της, η αδερφή του πατέρα μου νοσοκομειακά έξοδα για άλλα μέλη της οικογένειας κτλ  οπότε δεν είναι τόσο απλό να βάλει όλο το κομπόδεμα του στα χωράφια χωρίς πισινή για τα καθημερινά έξοδα, δηλαδή γίνεται αλλά όπως είπαμε αν είχαμε και την επιδότηση να πάει στα έξοδα των χωραφιών θα ήταν μια καλή ανάσα και τα πράγματα θα "τσουλούσαν" πιο γρήγορα. 

 

Απο εκει και πέρα  το θέμα μου είναι ότι έχω και εγώ κάποιους στόχους που δεν έχουν σχέση με τα χωράφια δεν πάει να πει ότι θα είμαι τουρίστας για τα επόμενα χρόνια αλλά θέλω να κάνω κάποια πράματα στο ενδιάμεσο χωρίς να έχω πονοκέφαλο με το τι θα γίνει με το πρόγραμμα όσο αφορά στο τυπικό κομμάτι, γιατί στο πρακτικό (στόχοι παραγωγής κτλ) σίγουρα θα είμαστε εντάξει στο τυπικό (να μου έχουν "απουσιολόγιο" ή να μην μπορώ πχ να κάνω μια δουλειά σαν ελεύθερος επαγγελματίας έξω -χωρίς να παρατήσω τα χωράφια απλά παράλληλα σημαίνει πως δεν θα είμαι 100% κάθε μέρα εκει-  θα είναι βέβαια κάθε μερά εκει εργάτες και ο πατέρας μου όπως ήδη ανέφερα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, oikonikos είπε

Γνωρίζεις γιατί οι αγρότες παίρνουν επιδοτήσεις? 

κάτι μου λέει ότι είσαι αγρότης.

Να σου πω την αλήθεια, όχι δε ξέρω. Πάντα το είχα απορία αλλά ποτέ δε κάθισα να το ψάξω. Η μισή ελλάδα εξάλλου ζει με επιδόματα οπότε ...πιάσ' το αβγό και κούρευ' το. Ένα επίδομα παραπάνω. Κλάιν

Φαντάζομαι πολλοί θα έχουν την απορία με τις επιδοτήσεις. Οπότε αν μπορείς εξήγησε μας.

Πες μας επίσης ποιος είναι ο σκοπός των επιδοτήσεων και τι γίνονται στην πράξη αυτές οι επιδοτήσεις. Αν δε ξέρεις εσύ ίσως ξέρει κανείς άλλος κατα θεσσαλία μεριά, εκεί στο χωριό με τις πισίνες...

Πες μας και γι αυτούς που είχαν κάποια χωράφια τα οποία "καλλιεργούσαν" στα χαρτιά αλλά στην ουσία δε ξέρανε κατα πού πεφτανε και τα χρησιμοποιούσαν μόνο για να παίρνουν επιδοτήσεις. Ωραία μπίζνα αυτή, ίσως οι Αθηναίοι δε την ξέρουν.

Μη ξεχάσουμε και τις άλλες επιδοτήσεις με τους κτηνοτρόφους. Που μεταφέραν τα ζώα από μαντρί σε μαντρί ώστε στον έλεγχο να φαίνονται πολλά μιας και οι επιδοτήσεις πηγαίνανε ανάλογα με των αριθμό των ζώων. Για ποια περιοχή της ελλάδας είχε αναφέρει κάποιος ότι έρχεται δεύτερη σε μοσχάρια μετά το Τέξας;  Για να μαθαίνουν οι Αθηναίοι τι σημαίνει επιδοτήσεις.

Και συνεχίζουμε στον ίδιο ρυθμό στον παρον θέμα, πάλι πως θα κάνουμε κομπίνα για να πάρουμε επιδότηση.

Πίστευα ότι είχαν κοπεί όλα αυτά και δεν είναι εύκολα πλέον

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο προηγούμενο πρόγραμμα νέου αγρότη 2016. Θα τα πω αναλυτικά. Ήταν 4 ετες. Έγινε 5 ετες. Περνεις στο σύνολο 18000 ευρώ. Πρώτα 12000 ευρώ και μετά 6000 ευρώ. Βασική δέσμευση απαγορεύετε να δουλέψεις αλλού για 4 χρόνια γίναν πέντε αλλιώς επιστροφή χρημάτων. Αν και είμαι και θα είμαι επαγγελματίας αγρότης είναι η μεγαλύτερη βλακεία που έκανα προσωπικά μιας και σαν οικογενειάρχης όλα τα λεφτά σχεδόν τα πήρε το κράτος πίσω. Για τους ελεύθερους συμφέρει. Δεύτερη δέσμευση βιβλία. 

Το νέο πρόγραμμα αγρότη διάβασα ότι θα περνεις 35000-40000 ευρώ εφταετες θα πρέπει να έχεις στο όνομα σου κάποια στρέμματα προσαυξημενα στα επόμενα χρόνια όχι ενοικιαζόμενα. Εσύ με αμπέλια δικά σου δεν θα έχεις θέμα και με την απόδοση χρημάτων που απαιτούνται για να πιάσεις τους στόχους. Αν είναι να γίνεις σίγουρα μόνιμος αγρότης Ελλάδος  να το κάνεις. Αν έχεις σκοπό να φύγεις μην το σκέφτεσαι καθόλου μια βλακεία με δεσμεύσεις είναι. Η βασικότερη είναι ότι για εφτά χρόνια πρέπει οπωσδήποτε να είσαι στον ΟΓΑκαι να έχεις τελειώσει και στρατιωτικό. Και Αγγλία να ασφαλιστής θα σε βρουν και κάποτε θα στα ζητήσουν τα λεφτά. Έγινε σε έναν συγχωριανό μου που έφυγε Γερμανία στο ίδιο πρόγραμμα και του ζήτησαν τα πρώτα 12000 πίσω. Δυστυχώς η αγροτιά δεν είναι ρόδινη για τους περισσότερους. Θέλει πολύ κουράγιο γιατί παλεύεις απέναντι στα θηρία, στο ξένο χρηματιστήριο,  στο νόμισμα και στο ίδιο σου το κράτος(αυτό είναι το χειρότερο). Τώρα με τα αμπέλια άμα τα κάνεις κρασί και τσίπουρο και τα πουλάς μόνος σου ειδικά σε ταβέρνες κοψοχρονια και νοθεμευνα (όχι για εσένα όλοι το κάνουν αλλιώς δεν βγαίνει ο μαγαζατορας γιατί να στο πάρει) μπορεί κάτι να βγει. Αλλά τσίπουρο καλό που το πουλάν οι περισσότεροι 7 και βάλε αγορά σε ταβέρνα δεν θα βρεις. 

Τέλος πάντων αυτό που κάνει η κυβέρνηση με το νέο πρόγραμμα είναι ακόμα καλύτερο στο να ξεχωρίσει τους σκαρταδορους από τους επαγγελματίες αγρότες που θα ασχοληθούν πραγματικά με την γη. Για αυτό λέω αν θα ασχοληθείς πραγματικά σαν αγρότης κάντο. Αν είναι να φύγεις μην το σκέφτεσαι καν. Τα εφτά συν χρόνια είναι πολλά. Αν δεν βγαίνει θα το μετανιώσεις γιατί δεν θα μπορείς να φύγεις και εκεί που δεν θα έχεις λεφτά θα χρωστάς και 30000 ευρώ συν του ότι αν είσαι 20 στα 27 σου ακόμα είσαι νέος να φύγεις ακόμα και για σπουδές άμα είσαι 25 και πάνω τελείωσε το παιχνίδι για ένα μεροκάματο θα φύγεις και αν. Αν έχεις απορία να σου πω ότι θες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...