Προς το περιεχόμενο

Δυο προβλήματα με οθόνη Iphone Βοήθεια!!


dimitrisdim100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το iphone 12 pro max και αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα που φαίνεται στην φωτογραφία. Όταν είναι σε dark mode και κάνω  γρήγορα πλοήγηση  στο μενού (πάνω-κατω)εμφανίζονται μοβ γραμμές. Αυτές είναι περισσότερο έντονες  όσο μεγαλύτερη είναι η φωτεινότητα της οθόνης. Δεν είναι πρόβλημα του dark mode γιατί το ίδιο συμβαίνει και όταν δεν το έχω ενεργοποιημένο , σε εφαρμογές με μαύρο φόντο.

Επίσης ακόμα και όταν είμαι στο μενού σε λευκό φόντο και η φωτεινότητα είναι χαμηλά τα γράμματα στην γρήγορα πλοήγηση  στο μενού (πάνω-κάτω) φαίνονται  περίεργα. Δεν ξέρω αν έτσι είναι η τεχνολογία των οθονών oled. Δείτε αυτό το βίντεο από την οθόνη του κινητού σας με χαμηλή φωτεινότητα , να μου πείτε αν το παρατηρείτε και εσείς. Εκεί που που είναι το κουτί  με το κείμενο <<ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΧΟΛΙΑ>>  σαν να αφήνει γραμμές.  

Έχεις κανείς το ίδιο πρόβλημα , μπορείτε να δείτε αν συμβαίνει και σε εσάς ;

 

 

IMG_9996.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σύνηθες σε πολλά 12 pro/max φέτος αυτό σε χαμηλή φωτεινότητα. Δεν αναγνωρίζεται ως hardware πρόβλημα προς το παρόν απ την Apple. Ίσως φτιάξει με την 14.5 σε λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε backup κ setup ξανά τσέκαρε το dark mode αν τα ξαναεμφανιζει θολά όταν κανείς scroll down/up αλλιώς πιθανώς με κάποιο μελλοντικό update ρυθμιστεί η φωτεινότητα όταν κανείς scroll 

Δείχνει πάντως να είναι σύνηθες αυτό https://discussions.apple.com/thread/252148876 

Δοκίμασε κ ένα force restart https://www.macrumors.com/how-to/iphone-12-hard-reset-recovery-dfu/ μήπως είναι κάποια ρύθμιση που έχει μπει κ κολλάει ελαφρώς όταν κανείς scroll down 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, aces είπε

Κάνε backup κ setup ξανά τσέκαρε το dark mode αν τα ξαναεμφανιζει θολά όταν κανείς scroll down/up αλλιώς πιθανώς με κάποιο μελλοντικό update ρυθμιστεί η φωτεινότητα όταν κανείς scroll 

Δείχνει πάντως να είναι σύνηθες αυτό https://discussions.apple.com/thread/252148876 

Δοκίμασε κ ένα force restart https://www.macrumors.com/how-to/iphone-12-hard-reset-recovery-dfu/ μήπως είναι κάποια ρύθμιση που έχει μπει κ κολλάει ελαφρώς όταν κανείς scroll down 

Σε ευχαριστώ. Εκανα force restart αλλα δεν διορθώθηκε . Εχω μιλήσει με την τεχνική υποστήριξη της Apple . Μου είπαν θα το κοιτάξουν και θα με ενημερώσουν .

Σχετικά με το πρόβλημα που έχω στην οθόνη φαίνεται καλύτερα στην παρακάτω φωτογραφία. Που η γραμμή και τα γράμματα όταν κάνω πάνω - κάτω ειναι σαν να αφήνουν την σκιά τους . Αυτο ειναι εντονότερο με χαμηλή φωτεινότητα 

Έχετε εσείς τέτοιο θέμα ; 

361A239A-3C83-458B-8E2F-039AD33DA403.jpeg

Επεξ/σία από dimitrisdim100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κανει κυριως σε χαμηλη φωτεινοτητα στα 12αρια ισως οχι σε ολες τις παρτιδες που βγηκαν προς πωληση.

Περιμενε/Δες τι θα σου απαντησουν απο Apple (στειλε τους διαφορα screenshot) πιθανως να διορθωθει με καποιο update & να ειναι software προβλημα παρά hardware. Κ στις ξενες σελιδες υπαρχουν μερικές αναφορες οχι σε μεγαλη εκταση για το συγκεκριμενο θεμα πιθανων να διορθωθει οπως διορθωθηκε το faceid στο 12 mini που δεν ανοιγε τότε με θήκη το οποιο λυθηκε με μικρο update απο την Apple μεταγενεστερα

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aces είπε

Το κανει κυριως σε χαμηλη φωτεινοτητα στα 12αρια ισως οχι σε ολες τις παρτιδες που βγηκαν προς πωληση.

Περιμενε/Δες τι θα σου απαντησουν απο Apple (στειλε τους διαφορα screenshot) πιθανως να διορθωθει με καποιο update & να ειναι software προβλημα παρά hardware. Κ στις ξενες σελιδες υπαρχουν μερικές αναφορες οχι σε μεγαλη εκταση για το συγκεκριμενο θεμα πιθανων να διορθωθει οπως διορθωθηκε το faceid στο 12 mini που δεν ανοιγε τότε με θήκη το οποιο λυθηκε με μικρο update απο την Apple μεταγενεστερα

Με ενημέρωσαν οτι θα με πάρουν τηλ την Δευτέρα απο την Apple. Ωστόσο μίλησα και με το κατάστημα που το αγόρασα μήπως και μου το αντικαταστήσουν εφόσον εχει προβλημα. Το κινητό το εχω 7 μέρες και καλύπτετε απο DOA.

Πάντως είναι αρκετά ενοχλητικό και κουραστικό για τα μάτια. Το περίεργο βέβαια ειναι οτι αν ειναι θέμα λογισμικού  δεν το κανει αυτο σε όλες τις συσκευές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimitrisdim100 είπε

Με ενημέρωσαν οτι θα με πάρουν τηλ την Δευτέρα απο την Apple. Ωστόσο μίλησα και με το κατάστημα που το αγόρασα μήπως και μου το αντικαταστήσουν εφόσον εχει προβλημα. Το κινητό το εχω 7 μέρες και καλύπτετε απο DOA.

Πάντως είναι αρκετά ενοχλητικό και κουραστικό για τα μάτια. Το περίεργο βέβαια ειναι οτι αν ειναι θέμα λογισμικού  δεν το κανει αυτο σε όλες τις συσκευές .

Δοκίμασε την αλλαγή αν είναι εφικτό κ καλύπτεται ακόμα από το όριο του doa (ανάλογα τους όρους του κάθε κατάστηματος) αλλά εδώ αναφέρουν ήδη ότι το έκαναν χωρίς αποτελεσμα αφού τους έβγαλε ξανά το ίδιο.

https://discussions.apple.com/thread/252148876

ειδικά το θέμα του θόλου screen κατά το scroll είναι κουραστικό στη διάρκεια όντως για τα μάτια.

Εφόσον έχεις στείλει αίτημα περίμενε από τα επίσημα αρχικα τι κ αν θα αναγνωρίσουν κάτι ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όλες οι οθόνες έτσι είναι.. οποίο κινητό με oled οθόνη είχα το ίδιο θέμα έχει, δεν είναι πρόβλημα panel αλλά refresh rate.. μόνο σε κινητά με 90/120Hz βελτιώνεται αυτό αλλά και πάλι άμα το κάνεις φουλ γρήγορα πάνω κάτω το μαύρο μοβιζει και αφήνουν σκιά (ghosting) τα γράμματα!

Δοκιμασμένο και σε iPhone 11 pro max και σε galaxy s8 από περίεργια αφού είδα το post (κάτοχος 12 προ Μαξ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 4four είπε

Ρε παιδιά όλες οι οθόνες έτσι είναι.. οποίο κινητό με oled οθόνη είχα το ίδιο θέμα έχει, δεν είναι πρόβλημα panel αλλά refresh rate.. μόνο σε κινητά με 90/120Hz βελτιώνεται αυτό αλλά και πάλι άμα το κάνεις φουλ γρήγορα πάνω κάτω το μαύρο μοβιζει και αφήνουν σκιά (ghosting) τα γράμματα!

Δοκιμασμένο και σε iPhone 11 pro max και σε galaxy s8 από περίεργια αφού είδα το post (κάτοχος 12 προ Μαξ)

Εγώ που είδα Iphone 11 pro από κοντά δεν παρατήρησα να έχει τέτοιο θέμα σε dark mode. Ίσως να το έκανε σε λιγότερο βαθμό. Το μεγαλύτερο πρόβλημα σε εμένα  είναι όταν δεν είναι dark mode. Γενικά είτε είμαι σε μενού είτε διαβάζω κάτι έχει έντονο (ghosting) χωρίς να το κάνω φουλ γρήγορα πάνω κάτω. Και το παρατήρησε και ο κάτοχος του Iphone pro max 11 που είδα το κινητό του. Σε αυτόν δεν είδα να κάνει κάτι τέτοιο. 

Το κανει και εσένα αυτό όταν είσαι σε λευκό φόντο και σε χαμηλή φωτεινότητα ; Είναι τόσο έντονο ;

 

IMG_0040.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το κουνάω με φυσιολογικό ρυθμό δεν το κάνει αλλά ναι το κάνει σε όλους νομίζω και στον υπολογιστη μου γίνεται αυτό και σε όλες τις οθονες, εγώ φυσιολογικό το θεωρω! Ακομα και σε 120hz οθονη δεν το κάνει ετσι ακριβως απλα οταν πας πανω κατω πολυ γρηγορα είναι σαν να αφήνει ενα αχνο μαυρο πεπλό να το πω πριν ερθει στην τελεια ευθεια.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/3/2021 στις 6:54 ΜΜ, 4four είπε

Ρε παιδιά όλες οι οθόνες έτσι είναι.. οποίο κινητό με oled οθόνη είχα το ίδιο θέμα έχει, δεν είναι πρόβλημα panel αλλά refresh rate.. μόνο σε κινητά με 90/120Hz βελτιώνεται αυτό αλλά και πάλι άμα το κάνεις φουλ γρήγορα πάνω κάτω το μαύρο μοβιζει και αφήνουν σκιά (ghosting) τα γράμματα!

Δοκιμασμένο και σε iPhone 11 pro max και σε galaxy s8 από περίεργια αφού είδα το post (κάτοχος 12 προ Μαξ)

Δοκιμασμένο και στο Xs που έχω. Ακριβώς αυτό γίνεται με τις oled. Μέχρι να βρω τι έφταιγε νόμιζα ότι χάλασε η οθόνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2021 στις 9:05 ΜΜ, 4four είπε

Οταν το κουνάω με φυσιολογικό ρυθμό δεν το κάνει αλλά ναι το κάνει σε όλους νομίζω και στον υπολογιστη μου γίνεται αυτό και σε όλες τις οθονες, εγώ φυσιολογικό το θεωρω! Ακομα και σε 120hz οθονη δεν το κάνει ετσι ακριβως απλα οταν πας πανω κατω πολυ γρηγορα είναι σαν να αφήνει ενα αχνο μαυρο πεπλό να το πω πριν ερθει στην τελεια ευθεια.. 

 

Ναι ισως ειναι ετσι κ δεν φταινε ολα τα πανελ που εχουν βαλει στα 12αρια ισως ειναι θεμα χαμηλου-μετριου refresh rate 60hz παρα καποια σφαλμα στην οθονη απεικονισης. Σε υψηλο rate το βλεπεις σπανια αφου μιλαμε για μερικα millisecond κ αν το κανει. Στα 11αρια παντως δεν το κανει πρεπει να εισαι απο πανω ή τουλαχιστον δεν μενει τοση ωρα θολή η οθονη σε σχεση με τα 12αρια που ισως φαινεται πιο "χτυπητό" το θέμα.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 
Αντιμετωπίζω και εγώ το θολο κείμενο κατά το scroll down /up. Το κρατάμε ή πηγαίνουμε για αντικατάσταση;; ( το κάνουν αντικατάσταση ή παίρνουν το ίδιο για επισκευή;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2021 στις 7:46 ΜΜ, Nenakisel είπε

Καλησπέρα! 
Αντιμετωπίζω και εγώ το θολο κείμενο κατά το scroll down /up. Το κρατάμε ή πηγαίνουμε για αντικατάσταση;; ( το κάνουν αντικατάσταση ή παίρνουν το ίδιο για επισκευή;;)

Καλησπέρα. Έμενα που ήταν σε D.O.A και μίλησα με τεχνικό του καταστήματος που το αγόρασα , αφού του έστειλα φωτογραφίες και τον ενημέρωσα για το πρόβλημα μου είπε ότι είναι πρόβλημα και έτσι μου στείλαν νέα συσκευή. Δυστυχώς και το νέο τηλέφωνο που παρέλαβα παρουσιάζει ακριβός το ίδιο θέμα.

Μέχρι να παραλάβω το καινούργιο πήγα σε διάφορα μαγαζιά να δω από κοντά και άλλα τηλέφωνα και διαπίστωσα ότι όλα τα Iphone 12 μοντέλα παρουσίαζαν το ίδιο θέμα , σε όλα τα μαγαζιά που πήγα. Μάλιστα σε ένα είχε και το Iphone 11 pro που και αυτό είχε το ίδιο θέμα. 

Μάλλον έχει να κάνει με τον ρυθμό ανανέωσης της οθόνης ; Δεν ξέρω . Και με την τεχνική υποστήριξη της Apple που μίλησα και τους έστειλα φωτογραφίες μου είπαν ότι ίσως είναι θέμα λογισμικού η hardware. Δεν μου απάντησαν κάτι συγκεκριμένο , ούτε  μου είπαν αν έχουν άλλες τέτοιες περιπτώσεις σε σχετική ερώτηση που τους έκανα. Μου είπαν αν θέλω να το στείλω σε αυτούς να το ελέγξουν .

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως άλλοι κάτοχοι Iphone εδώ στο Forum , ακόμα  και σε άλλες ομάδες που μίλησα δεν βλέπουν στο κινητό τους αυτό το πρόβλημα. Είδα πάνω από 10 Iphone στα καταστήματα και είχαν το ίδιο θέμα.

Αν βγάλεις άκρη ενημέρωσε  και εμάς!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisdim100 είπε

Καλησπέρα. Έμενα που ήταν σε D.O.A και μίλησα με τεχνικό του καταστήματος που το αγόρασα , αφού του έστειλα φωτογραφίες και τον ενημέρωσα για το πρόβλημα μου είπε ότι είναι πρόβλημα και έτσι μου στείλαν νέα συσκευή. Δυστυχώς και το νέο τηλέφωνο που παρέλαβα παρουσιάζει ακριβός το ίδιο θέμα.

Μέχρι να παραλάβω το καινούργιο πήγα σε διάφορα μαγαζιά να δω από κοντά και άλλα τηλέφωνα και διαπίστωσα ότι όλα τα Iphone 12 μοντέλα παρουσίαζαν το ίδιο θέμα , σε όλα τα μαγαζιά που πήγα. Μάλιστα σε ένα είχε και το Iphone 11 pro που και αυτό είχε το ίδιο θέμα. 

Μάλλον έχει να κάνει με τον ρυθμό ανανέωσης της οθόνης ; Δεν ξέρω . Και με την τεχνική υποστήριξη της Apple που μίλησα και τους έστειλα φωτογραφίες μου είπαν ότι ίσως είναι θέμα λογισμικού η hardware. Δεν μου απάντησαν κάτι συγκεκριμένο , ούτε  μου είπαν αν έχουν άλλες τέτοιες περιπτώσεις σε σχετική ερώτηση που τους έκανα. Μου είπαν αν θέλω να το στείλω σε αυτούς να το ελέγξουν .

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως άλλοι κάτοχοι Iphone εδώ στο Forum , ακόμα  και σε άλλες ομάδες που μίλησα δεν βλέπουν στο κινητό τους αυτό το πρόβλημα. Είδα πάνω από 10 Iphone στα καταστήματα και είχαν το ίδιο θέμα.

Αν βγάλεις άκρη ενημέρωσε  και εμάς!!

 

Μήπως αντί να έχουν θέμα όλα θα κινητά έχει θέμα το μάτι που τα βλέπει ; Λέω εγώ τώρα..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...