Προς το περιεχόμενο

Nέα εικονίδια θα αποκτήσει ο File Explorer των Windows 10


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λίγο θα μπερδεύω σε ποιο λειτουργικό δουλεύω. Win 10 ή Mac OS ? 
Μάλλον η Microsoft έσωσε την Apple και για να τις δίνει  σχέδια για την εμφάνιση του λειτουργικού . Δεν εξηγείται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
11 minutes ago, rhtoras said:

Ότι κλέψεις από το Linux καλό είναι. 

Linux όμως δε θα γίνεις ποτέ. 

Windblows θα είσαι μια ζωη. 

Κλάμα η MS 😛

tenor.gif.4c25e0f54aa05db4957eac67b6c349f3.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Εγώ δεν χρησιμοποιώ και τα δύο αλλά όποτε παρακολουθώ παρουσίαση νέας έκδοσης MacOS, ζηλεύω το αισθητικό κομμάτι.

Όντας χρήστης Windows 10, Android 10, Ubuntu 20.04.2.0 και iOS 14.4 θεωρώ τα πρώτα ως outdated σχεδιαστικά.

Θα μου πεις, περί ορέξεως..

Προσωπικά, οι τρεις αισθητικές αλλαγές που θα ήθελα να δω στα Windows είναι η εγκατάλειψη των κάθετων γωνιών παντού (βλ. παρακάτω εικόνα από concept), η εγκατάλειψη (που εν μέρει συμβαίνει ήδη) στο φόντο των εικονιδίων και επιτέλους μια σχεδιαστική γραμμή στο σύνολο του λειτουργικού.

 

someone-just-showed-microsoft-how-to-make-windows-10-the-os-everybody-loves-529381-2.jpg

Εγώ από την άλλη δεν βλέπω κάποια "ενδιαφέρον" στο MacOs ( εκτός του Iphone)του εναντίου θεωρώ πως διατηρεί μια συντηρητική φιλοσοφία - σχεδόν παιδική τολμώ να αναφέρω - πατώντας επάνω στις προηγούμενες εκδόσεις της. Από την άλλη , η MS έχει τολμήσει αρκετά σε σχέση με την εμφάνιση τα τελευταία χρόνια. Δεν ξέρω αν έχεις δει σχετικά με το fluentdesign που έπεται και το πάει σιγά σιγά αλλά αξίζει να το δεις. Μιλάω ως σχεδιαστής - αυτό επαγγέλλομαι - αλλά φυσικά το τι αρέσει στον καθένα είναι σχετικό.   

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Εγώ από την άλλη δεν βλέπω κάποια "ενδιαφέρον" στο MacOs ( εκτός του Iphone)του εναντίου θεωρώ πως διατηρεί μια συντηρητική φιλοσοφία - σχεδόν παιδική τολμώ να αναφέρω - πατώντας επάνω στις προηγούμενες εκδόσεις της. Από την άλλη , η MS έχει τολμήσει αρκετά σε σχέση με την εμφάνιση τα τελευταία χρόνια. Δεν ξέρω αν έχεις δει σχετικά με το fluentdesign που έπεται και το πάει σιγά σιγά αλλά αξίζει να το δεις. Μιλάω ως σχεδιαστής - αυτό επαγγέλλομαι - αλλά φυσικά το τι αρέσει στον καθένα είναι σχετικό.   

H Microsoft από το 2006 με τα vista τολμά συνέχεια σχεδιαστηκά, αλλά έως τώρα ,δεν δείχνει να τα καταφέρνει πλήρως . 

Ισως τώρα, μετά από πολλά χρόνια, να έχει την δυνατότητα λόγω των νέων τεχνολογιών να μπορεί να υλοποιήσει αυτό που ήθελε πάντα.

Όλοι μιλάμε βάση προσωπικών εμπειριών αλλά η ιστορία δεν αλλάζει , ποσό μάλλον η ιστορία τέχνης .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Εγώ από την άλλη δεν βλέπω κάποια "ενδιαφέρον" στο MacOs ( εκτός του Iphone)του εναντίου θεωρώ πως διατηρεί μια συντηρητική φιλοσοφία - σχεδόν παιδική τολμώ να αναφέρω - πατώντας επάνω στις προηγούμενες εκδόσεις της. Από την άλλη , η MS έχει τολμήσει αρκετά σε σχέση με την εμφάνιση τα τελευταία χρόνια. Δεν ξέρω αν έχεις δει σχετικά με το fluentdesign που έπεται και το πάει σιγά σιγά αλλά αξίζει να το δεις. Μιλάω ως σχεδιαστής - αυτό επαγγέλλομαι - αλλά φυσικά το τι αρέσει στον καθένα είναι σχετικό.   

Είχα διαβάσει σχετικά όταν πρωτανακοινώθηκε αλλά έκτοτε δεν έδωσα σημασία.

Το έψαξα τώρα μόλις ξανά και όντως αξίζει, ενώ σε ένα βίντεο είδα και αυτό που θέλω πολύ: καμπύλη στις γωνίες των παραθύρων.

How Fluent UI Unlocks the Next Generation of Microsoft 365 Experiences

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2002-2003 δούλευα στην τότε ελληνική αντιπροσωπεία της apple.

Μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση πως μπορούσες στο MacOS 9 (ναι τότε αυτό ήταν το πιο μοντέρνο) πως μπορούσες να έχεις ότι χρώμα τους φακέλους σου (ντοσιέ ήταν η ελληνική μετάφραση). 

απορώ γιατί η MS δεν θέλει να φέρει αυτή την απλή χρωματική κωδικοποίηση και στα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, markos9 said:

Ναι. Γιατί όλα τα αλλα τα ελυσε (προβλήματα) και τώρα ασχολείται με αυτα....

Εδώ καράβια χάνονται και οι βαρκούλες αρμενίζουν! 

Δεν προχωράς με αυτή την λογική.
Και τα παιδιά στην Αφρική πεινάνε αλλά ο υπόλοιπος κόσμος συνεχίζει να τρώει... 

Το ότι πάσχει σε κάποια θέματα δεν σημαίνει ότι όλα τα τμήματα της εταιρείας θα στραφούν εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ayto to lene edw kai 10 meres ,ακομα ομως δεν εχουμε δει κατι !

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Κλάμα η MS 😛

tenor.gif.4c25e0f54aa05db4957eac67b6c349f3.gif

αν μιλας για τα ubutu ισως ειναι πολυ κοντα αλλα δεν νομιζω οτι προσπαθει να κανει κατι τεοτιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
49 minutes ago, Viphealer1991 said:

αν μιλας για τα ubutu ισως ειναι πολυ κοντα αλλα δεν νομιζω οτι προσπαθει να κανει κατι τεοτιο

Εννοώ για το πόσο την νοιάζει που ο κόσμος θεωρεί το λειτουργικό της "winblows".

Κατα τα άλλα, όχι greeklish plz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MS, φέρε πίσω τα win7 εικονίδια να τους ταπώσεις όλους... Eλεος με τις μονόχρωμες δήθεν μινιμαλιστικές παπαριές "με άποψη" του συρμού... Αυτήν την στιγμή που γράφω, η "παύλα" πάνω δεξια στο παράθυρο (το minimise window δηλαδή) είναι αόρατο σε μένα - πρέπει να περάσω το ποντίκι απο πάνω για να κουνηθεί το τετραγωνάκι και να φανεί οτι κάτι υπάρχει εκεί...

Καλά... για το linux, δεν το συζητάω... μέχρι και software RGB "λεντάκια" περιμετρικά στα τελειώματα της οθόνης θα βάλουν για να τραβήξουν κόσμο...  :) :) :)

 

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Είχα διαβάσει σχετικά όταν πρωτανακοινώθηκε αλλά έκτοτε δεν έδωσα σημασία.

Το έψαξα τώρα μόλις ξανά και όντως αξίζει, ενώ σε ένα βίντεο είδα και αυτό που θέλω πολύ: καμπύλη στις γωνίες των παραθύρων.

How Fluent UI Unlocks the Next Generation of Microsoft 365 Experiences

Δεν το βρίσκεις ομορφότερο?

8 ώρες πριν, atheatos είπε

H Microsoft από το 2006 με τα vista τολμά συνέχεια σχεδιαστηκά, αλλά έως τώρα ,δεν δείχνει να τα καταφέρνει πλήρως . 

Ισως τώρα, μετά από πολλά χρόνια, να έχει την δυνατότητα λόγω των νέων τεχνολογιών να μπορεί να υλοποιήσει αυτό που ήθελε πάντα.

Όλοι μιλάμε βάση προσωπικών εμπειριών αλλά η ιστορία δεν αλλάζει , ποσό μάλλον η ιστορία τέχνης .

 

Συμφωνώ αλλά δείχνει πως καλά το πάει και εκτός απροόπτου θεωρώ πως θα φτάσει εκεί που μας πετάει δεξιά αριστερά να βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Δεν το βρίσκεις ομορφότερο?

Αν έγραφα όχι, θα ήταν ψέματα.

Απλά δε βρίσκω πολύ πρόσφατες ενημερώσεις επί του UI ώστε να πάρουμε λίγο μάτι ρε γαμώτο 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...